DE INVLOED VAN CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING IN VLAS OP ONDERGEZAAID GRASZAAD STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Graszaadteeltproeven KORTE WENKEN «I Georganiseerde bestrijding van varkensziekten op vrijwillige basis Het één aandeel 'Ve^eenigd Bezit van 1894' de voordelen van een uitgebreide aandelenportefeuillo ZATERDAG 2 2 APRIL 1961 IN een publikatie wijzen S. Vreeke en L. K. Nien- huis van het P. A. W. te Wapeningen er op dat vlas een uitstekende en veel gebruikte dek- vrucht is voor diverse gewassen, o.a. voor de zaad- teelt van diverse grassoorten. Zoals bekend, kan in vlas niet geschoffeld wor den, zodat de onkruidbestrijding chemisch dient te geschieden. Een dergelijke behandeling moet vroegtijdig plaatshebben, n.l. tussen 5 en 10 cm lengte van het gewas. Op dit tijdstip is onderge- zaaid graszaad dat zich veel trager ontwikkelt dan het vlas nog nauwelijks ontkiemd of in ieder geval nog zeer klein. Hier rijst de vraag en die wordt door de praktijk ook vaak gesteld of deze uiterst kleine grasplant jes schade ondervinden van de besputting met chemische onkruidbestrijdings middelen. In de prakijk is dit moeilijk te contro leren, omdat deze plantjes in het welig groeiende dichte vlasbestand aan de waarneming ontsnappen. Naar aanleiding van in 1959 en 1960 genomen proeven komen schrijvers tot de volgende conclu sie: CONCLUSIE DE uitgezaaide grassoorten veldbeemd, struis- gras en uitlopervormend roodzwekgras, als mede de in het kunstweidemengsel voorkomende grassen (vul. Italiaans raaigras en Engels raai- gras) hadden niet van de bespuitingen met de diverse middelen te lijden. In de praktijk staan deze grassen onder vlas, zodat ze bij een bespuiting veel minder geraakt zullen worden. De genomen proeven maken het wel zeer waar schijnlijk, dat men bij de vlasteelt gerust de nor male chemische onkruidbestrijding kan uitvoeren, zonder gevaar te duchten voor ondergezaaid gras zaad. DE REACTIE VAN DE KLAVER AP de witte cultuurklaver in het kunstweide- mengsel gaf Na-DNOC verbranding en de groeistoffen MCPF en MC PA groeiremming, waar door de klaver aanvankelijk geheel of gedeeltelijk uit het mengsel verdween. Na 4 maanden was echter de klaverbezetting van deze objecten weer normaal en gelijk aan die van het onbehandelde object. Mogelijk speelt hier de hardsehaligheid van een gedeelte der klaver zaden een rol. Deze hardschalige zaden zouden dan later, na de bespuiting, gekiemd kunnen zijn. DE zaadteelt van diverse grassoorten komt de laatste jaren meer en meer in de belangstel ling en het ziet er naar uit, dat deze Itetrekkelijk nieuwe groep van gewassen bezig is zich een vaste plaats in de Nederlandse akkerbouw te veroveren. Teelttechnisch is dit zeker mogelijk en het ver dere verloop zal zoals bij alle handelsgewassen grotendeels afhangen van de prijzen, niet alleen in het binnenland, maar vooral ook bij export. De handel speelt hier dus een belangrijke rol en de beste kansen worden gemaakt met een pro- dukt, waar vraag naar is, dat met een zo laag mogelijke kostprijs wordt voortgebracht en dat van goede kwaliteit is (bij zaaizaad zijn vooral de zuiverheid en de kiemkracht belangrijk). Een gedegen kennis van de juiste teelttechniek is de basis om te komen tot een lage kostprijs (hoge opbrengsten, lage produktiekosten) en een goede kwaliteit (o.a. door chemische onkruidbe strijding). In 1951 werd de Commissie Gras- en Klaver zaadteelt A. W. T. N. O ingesteld, die tot taak had onderzoek te doen verrichten inzake de gras zaadteelt. De uitvoering hiervan geschiedde eerst door het toenmalige Centrum Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek, thans door het P.A. W. GEDURENDE de verstreken periode van 10 jaren werd een vrij uitgebreid teelttechnisch onderzoek gedaan (er werden o.a. meer dan 200 veldproeven genomen), waarvan de resultaten werden vastgelegd in een reeks publikatiesgeti teld Graszaadteeltproevenwaarvan thans het 7e deel (oogst 1959 en 1960) verschenen is. Evenals de voorgaande jaren blijkt ook nu dat dit graszaadteelt-onderzoek sterk op de praktijk gericht is. Bij diverse grassoorten werden onder werpen als zaaitijden, standdichtheden, bemes ting, onkruidbestrijding, oogst- en dorstechniek, behandeling van een overjarig gewas, onderzocht, terwijl ook voor Nederland nieuwe teelten werden beproefd (goudhaver, fijnbladig schapegras op kleigrond). Enerzijds werd de juistheid van reeds bekende feiten bevestigd, anderzijds kwamen weer nieuwe gezichtspunten naar voren. Vooral op het gebied van de chemische onkruid bestrijding, de mechanisatie van de oogst en de behandeling' van een overjarig gewas werden vorderingen gemaakt, waardoor de kennis om trent de juiste teelttechniek wederom werd uitge breid. De samenvatting en conclusies in deze publica tie zijn van zodanige omvang, dat het ons niet mogeiijk is deze in extenso op te nemen. Belang stellenden adviseren wij deze mededeling no. 49 bij het P. A. W. te Wageningen door overschrij ving van ƒ0,75 op giro 966643 te bestellen. ttOEWEL de chemische onkruidbestrijding es% grote vlucht heeft genomen, is het nog niet mogelijk in alle gewassen op deze wijze het onkruid te bestrijden. In bieten bestaat ongeveer de helft van het aantal uren nodig voor de ver pleging, uit onkruidbestrijding in handwerk. Het is da&rom belangrijk om met de schoffelmachine een maximum resultaat te behalen waardoor op 't tijdrovende en dure handwerk wordt bespaard D LECHTS door een goede afstelling en een juiste keup^e van de schoffels, is het schoffel- effekt. het grootst. Wordt per rij 15 cm niet ge schoffeld, dan betekent dit bij 50 cm rij-af stand dat 30 °/o van het veld niet wordt bewerkt, dus in handwerk moet gebeuren. Wanneer per rij slechts 6 cm niet wordt bewerkt, dan is daarmee het niet geschoffelde gedeelte teruggebracht tot 12 Iedere bietenverbouwer moet daarom werken met de zogenaamde bietenstellers. TT ET gevaar van optreden van. kopziekte bij het rundvee komt nu toeer om de hoek kijken. Het gebruik van anti-kopziektekoekjes is een goed hulpmiddel ter bestrijding daarvan. Volg bij de voedering de vermelde voorschriften nauw keurig op en voer deze koekjes in zo vers moge lijke toestand, omdat te lang bewaarde koek door het vee slecht opgenomen wordt. Koop dus slechts bij kleine hoeveelheden tegelijk. DAGELIJKS zijn er klachten te horen over de slechte aardappelprijzen. Maar let eens op: het is vaak de boer. die de klappen incasseert en niet de handel. Had U vorig jaar maar een ge deelte van uw aardappelen op de termijnmarkt verkocht dan was U door prijsdalingen gedekt ge weest. Wanneer U dit jaar weer veel aardappelen heeft gepoot, vergeet dan voor risiko-spreiding de termijnmarkt niet. TZOORAL op bedrijven met nogal wat hak- vruchten is het nodig voortdurend aandacht te schenken aan de organische stofvoorziening van de gronden. Er zijn een aantal uitstekende groenbemesters, die onder dekvrucht of als stop pelgewas gezaaid kunnen worden. Het vroegst ge zaaid geeft het beste gewas. 5OUWEN kost geld, maar ondoelmatig bouwen nog veel meer. Schenk voor U bouwen gaat ook aandacht aan de onderdelen, zoals plaats en afmetingen van de deuren, de voorziening van ventilatie en verlichting en de inrichting van de stal. Vraag steeds aan deskundigen advies want al deze onderdelen bepalen de gebruikswaarde van het gebouw, waarin U uiteindelijk uw bedrijf moet uitoefenen. tt ET is voor U ook wel belangrijk te weten, dat H de arbeidsprestatie in de industrie steeds stijgt, vjaardoor het mogelijk wordt de arbeiders hoger te belonen. Voor de böer betekent dit, dat de beloning van de landarbeid niet achter kan blij ven. Wanneer U met uw tijd mee wilt gaan, is het nodig de arbeidsproduktiviteit per man in de landbouw ook zo hoog mogelijk op te voeren. TS UILVERLIEZEN worden in de hand gewerkt A door een onvoldoende dik gronddek aan de kant van de kuil, omdat daar de opgebrachte grond gemakkelijk naar beneden glijdt. Door aan weerszijden van de kuil een lange paal aan te brengen, die met een ijzerdraad over het voer heen met elkaar verbonden worden, is het moge lijk de kanten ook voldoende met grond te belas ten. Na het bijzaklcen kunnen de palen verwijderd worden door de verbindingsdraden door te knip pen. (Adv.) WIJ ONTVINGEN Actuele Landbouwproblemen no. 12 van de C. G. R. B. (Combinatie Groningen voor Ratio nele Bedrijfsvoering) prijs ƒ2,Bestellen op giro no. 86.02.52 ten name van ir. A. Duinker, sec. C. G. R. B. Groningen. HORIG najaar werden al een aantal oriënterende bezoe ken afgelegd om te komen tot een door de Gezondheidsdienst georganiseerde bestrijding van (verschillende) varkensziektes op vrijwillige basis. Vanwege vele andere werk zaamheden en overbezetting van de veterinaire staf moest de uit voering helaas worden opge schoven. Door de benoeming aan de Gezondheidsdienst per 1 april j.l. van een derde dieren arts is de Dienst nu in staat met de georganiseerde varkensziekte- bestrijding te beginnen. De georganiseerde varkens- ziektebestrijding beoogt door regelmatige bezoeken aan de bedrijven door een dierenarts van de Gezondheidsdienst advie zen te geven betreffende: a. het vrijmaken en vrijhouden van de bedrijven van diverse besmettelijke ziekten, zoals besmettelijk hoesten (biggen- griep), schurft, pest, wormen e.d. b. voeding, huisvesting en ver zorging van varkens teneinde de weerstand zo hoog moge lijk op te voeren. Voor het behandeen van zieke dieren en het verstrekken van geneesmiddelen zullen door de Gezondheidsdienst de praktise rende dierenartsen worden inge schakeld. DE gemiddelde sterfte by var kens bedraagt 25 Hiervan sterft 20 geduren de de zoogperiode en 5 daar na. Onvoldoende huisvesting, hygiëne en voeding vooral van de drachtige zeugen en de biggen zijn vaak oorzaak van ziekten bij biggen (bloed armoede, diarrhee, gebrekziek- ten enz.). Door vermindering van de weerstand worden ver schillende besmettelijke ziekten in de hand gewerkt o.a. hoesten, schurft, wormen. Bij de georganiseerde ziekte bestrijding zal vooral veel aan dacht geschonken worden aan het besmettelijk hoesten aange zien: 1. de ziekte zeer veel voorkomt (meer dan 50 van de fok- bedrijven) 2. de ziekte zeer schadeijk is (sterfte, slechtere groei, voe- derverbruik 22 hoger dan gezonde dieren) 3. geen geneesmiddel bekend is. Deze virusziekte kan alleen door hygiënische maatregelen worden uitgeroeid. DE dierenarts van de Gezond heidsdienst zal de bedrij ven minstens 4 x per jaar be zoeken. Voorlopig zullen alleen de fokbedrijven kunnen deelne men. Blijken de bedrijven na een bepaald aantal bezoeken vrij te zijn van besmettelijke ziekten dan kunnen de fokkers een ge zondheidscertificaat ontvangen bij verkoop van hun biggen. De mesters kunnen hiervan dus profiteren, doordat ze gezonde biggen kopen. Daar de beerhouders een be langrijke schakel kunnen zijn in de verspreiding van ziekten, is het van groot belang dat ook zij deelnemen De kosten voor het boekjaar 1 mei 196130 april 1962 zullen bedragen15,per bedrijf, ƒ2,50 per fokzeug en ƒ0,50 per mestvarken met een maximum van ƒ35,per bedrijf. Indien het aantal opgaven groter mocht worden dan de voorlopige capaciteit van de Ge zondheidsdienst toelaat, behoudt de Dienst zich het recht voor een selectie toe te passen naar het aantal zeugen per fokbedrijf. Aanmelding voor deelname dient schriftelijk te geschieden vóór 15 mei 1961 aan de Provin ciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, Evertsen- straat 15 te Goes. De Gezond heidsdienst zal U n.a.v. uw op gave nader berichten. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, Dr. J. TESINK, direkteur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 5