DELTA einde Eerste Fase" 319 Termijnmarkt voor peulvruchten Ongevallen in de Landbouw 0 het tijdens het rijden op- en afstappen van een trekker is uiterst gevaarlijk en kan fatale ge volgen hebben. 0 zorg voor goed beveiligde aftak- en tussen- assen, 0 goede remmen en stijgerbegrenzer op een trek ker, 0 op vele landbouwbedrijven ontbreken bescher mingen van hooiafwerpopeningen, zolderran- den enz. of zijn deze totaal onvoldoende. Een onbeveiligde zolderrand is levensgevaarlijk, 0 het gebruik van bestrijdingsmiddelen neemt jaarlijks toe. Het aantal meldingen van vergif tigingen is dan ook vrij groot. Berg deze hoogst gevaarlijke middelen goed op. Neem de goede voorzorgsmaatregelen bij het spuiten, gebruik de in aanmerking komende werkkleding, en per soonlijke beschuttingsmiddelen. Verschillende vergiftigingsgevallen bij het toepassen van D. N. C. parathion en primin (isolan) werden ge constateerd indien geen voldoende beveiligings maatregelen worden genomen. Wist U dat....? ZATERDAG 2 2 APRIL 1961 MAAST de reeds enkele jaren bestaande aard- appeltermijnjmarkt zal er binnenkort ook een openbare geregelementeerde termijnmarkt voor peulvruchten komen. Ook hier een Stichting die een overeenkomst aan zal gaan met de N.V. Neder landse Liquidatiekas. Daar bij peulvruchten de telers zelf rechtstreeks veel minder zaken doen met de makelaars en ex porteurs dan bij aardappelen het geval is omdat verkoop door de teler aan de plaatselijke coöpe ratie of handelaar gebruikelijk is blijkt het on mogelijk in het bestuur van de Stichting pariteit tussen handel en teler te realiseren. Een groot deel van de handel wil de telers niet als gelijkgerech tigden op de termijnmarkt zien. Het voorlopig bestuur zal samengesteld worden uit: twee exporteurs, één makelaar, één vertegen woordiger van het C. B. en één van het C. I. V. ter wijl men zich wel voorstelt na een beginperiode een teler aan het bestuur toe te voegen. Op de peulvruchtentermijnmarkt zal een onder scheiding in drie groepen plaats vinden. Ie. exporteurs en handelaren met een grote om zet en misschien enkele grote telers aange sloten van de Stichting; 2e. handelaren, die niet hun hoofdbedrijf hebben in de peulvruchtenhandel en telers eveneens aangesloten van de Stichting; 3e. buitenstaanders. Het verschil tussen de verschillende groepen brengt een verschil in makelaarscoiirtage met zich mee. Op de peulvruchtenmarkt die te Rotterdam ge houden zal worden zullen grote handelaren (o.m. het C. B. en het C. I. V.) gevestigd in de buurt van Rotterdam worden toegelaten, dit in tegenstelling tot de aardappeltermijnniarkt waarbij alle termijn zaken door bemiddeling van makelaars ge daan moeten worden. Deze grote handelaren zul len dus de courtage uit kunnen sparen. Betreurd moet worden dat de telers als houders van het produkt, die dus het inkomensrïsico dra gen, niet als gelijkgerechtigden t.o.v. handel wor den tegemoet getreden. Ook zouden de telers ge lijke mogelijkheden tot deelname aan de termijn- handel nioeten hebben. Hier staat tegenover dat de telers bij peulvruchten wellicht minder dan by aardappelen behoefte hebben aan termijnhandel, terwijl coöperatieve telers kunnen profiteren van de positie van de top-coöperaties. ANLANGS verscheen het Centraal verslag der Arbeidsinspectie over 1959 betreffende de ongevallen in de landbouw. Uit de cijfers van deze publikatie blijkt dat het aantal geregistreerde on gevallen in deze verslagperiode rond 17.900 bedroeg tegen 19.000 in 1958. Het totaal aantal ongevallen is dus iets teruggelopen waartegenover staat dat de ongevallen met dodelijke afloop een stijging ver toont. Op enkele van de in dit verslag genoemde bevei ligingsmaatregelen, die van groot belang worden geacht om het aantal ongevallen te beperken, wil len wij gaarne in liet kort wijzen. 0 kom niet te dicht by de in beweging zijnde delen van de machines, ook al voldoet deze aan alle beveiligingsvoorschriften, 99' OP een j.l. donderdag gehouden persconferentie heeft de Tentoonstellingscommissie aan de pers een aantal bijzonderheden over de manifestatie en de tentoonstelling medegedeeld. Na hetgeen wij hierover reeds in ons vorige nummer schreven ontlenen wij hieraan nog het volgende: AAN de vooravond van de opening van deze manifestatie zal door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van de Noord-Be velandse dirigent Eduard Flipse een concert gegeven worden, 'Dit concert, georganiseerd door een Zeeuws Comité vindt plaats op 21 juni. Als solist zal Marinus Flipse optreden. y MIDDAGS, donderdag 22 juni, de Algemene ledenvergadering met als spreker Zijne Excellentie S de Minister van Verkeer en Waterstaat Drs. H. A. Korthals, Behalve de bekende rijtoer door Noord-Beveland, de demonstratie van een groep K. I.-stieren en enkele tientallen afstammelingen en het optreden van het trompettercorps van het Cavalerie Regiment Huzaren van Boreel zal op vrijdag 23 juni de manifestatie in de duinen ten noorden van de Deltadam o.l.v. Carel Briels voor de eerste maal plaats vinden. De delen van de manifestatie waarbij de moderne boer zijn gemechaniseerde arbeid laat zien met honderden tractoren, land. en dijkbouwmachines, de Zeeuwse folklore en de ruiterij haar culturele rijkdom toont, dank wordt gebracht aan het leger voor zijn verdediging, bevrijding en hulp in tijden van nood, en de toekomstige recreatie en tourisme tot uiting komen, zijn: „De Pastorale, Het Zeeuwse gezin, Het paard in de natuur, De rijkdom van de Zeeuwse folklore, De moderne landbouw, Zeeland in nood, Bevrijding en bescherming, De toekomst der kinderen, Het West- Europese recreatiecentrum, De finale". DEZE manifestatie zal herhaald worden op zaterdagmiddag 21 juni, terwijl 's middags eveneens de afdeling Zeeland van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijverenigingen medewerken met een concours-hippique. Eveneens 's middags het optreden van de muziekcorpsen van Noord-Beveland, terwijl 's ochtends de sportwedstrijden van leerlingen van de Landbouwhuishoudscholen gehouden worden. Het volledige programma nemen wij hieronder op. Zoals men ziet: „voor elck wat wils". BETREFFENDE de tentoonstelling zelf kan gemeld worden dat ongeveer 90 diensten en instellingen zullen exposeren. Op het tentoonstellingsterrein zullen een tweetal tenten van 50 bij 20 meter; één van 10 bij 50 meter, één van 10 bij 30 meter, één van 10 bij 20, één van 8 bij 23, één van 8 bij 18 en één van 14 bij 20 meter alsmede enkele kleinere tenten worden opgebouwd. De totale beschikbare meters tentruimte bedraagt 5.000 m2 en de thans reeds aangevraagde oppervlakte openterrein 10.000 m2. Eén tent van 50 bij 20 meter wordt ingenomen door de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, de Landbouw Jongeren Gemeenschap, de Landbouwhuishoudschool der Z. L. M., de Prov. Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Een tent van 10 bij 50 meter wordt verzorgd door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, Cultuur technische Dienst, Planteziektenkundige Dienst, Rijksveeteeltvoorlichtingsdienst, Rijksmiddelbare Land„ bouwschool. Arbeidsinspectie, Staatsbosbeheer en Keuringsdienst Zeeland N. A. K. WOENSDAG 21 JUNI 1961 20.00 uur Concert door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse en met solistische medewerking van Marinus Flipse. DONDERDAG 22 JUNI 1961 9.00 uur Vergadering Dagelijks Bestuur der Zeeuwse Landbouw Mij. 9.30 uur Vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwse Landbouw Mij. 10.00 uur Openstelling van de tentoonstelling. 13.30 uur Officiële opening der tentoonstelling. 14.30 uur Algemene Ledenvergadering Z. L. M. Spreker: Zijne Excellentie de Minister van Verkeer en Waterstaat Drs. H. A. Korthals. 18.30 uur Officiële ontvangst van het Hoofdbestuur door het Gemeentebestuur van Wissen- kerke. 20.00 uur Diner voor Hoofdbestuur en genodigden in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene, VRIJDAG 23 JUNI 1961 9.00 uur 9.30—11.00 uur 14.00 uur 15.00—16.00 uur 16.30—18.00 uur ZATERDAG 24 JUNI 1961 Openstelling der tentoonstelling. Rijtoer door Noord-Beveland. Vertrek vanuit Kortgene. Demonstratie van een groep K. I.-stieren met afstammelingen. Optreden Trompetterkorps der Cavalerie Regiment Huzaren van Boreel o.l.v. Kapelmeester Adj. A. O. j. A. Reynhoudt. Manifestatie in de duinen ten noorden van de Deltadam o.l.v. Carel Briels. 10.00—12.00 uur 14.00—15.00 uur 15.0016.30 uur 16.30—18.00 uur 18.00 uur Sportwedstrijden van leerlingen der Landbouwhuishoudscholen. Concours-hippique door de Afdeling Zeeland van de Kon. Federatie van Landelijke R ij verenigingen Optreden van de Muziekcorpsen van Noord-Beveland. Heropvoering Manifestatie o.l.v. Carel Briels. Sluiting van de tentoonstelling. T N 1960 een rapport verschenen is van de Commissie Landbouwerediet? Natuurlijk wist U dat -* want er is in het Zeeuws Landbouwblad meermalen over geschreven en dus heeft U het gelezen Het landbouwcrediet is voor de landbouw uitermate belangrijk. Hierdoor is het mogelijk een be- drijf te gaan exploiteren ook al heeft men zelf niet voldoende vermogen om dit te kunnen doen. Door crediet kan men werken met geld van anderen, dus met geleend geld. Een ruime en gemak kelijke credietregeling is dus een groot landbouwbelangveel ruimereen groot nationaal belang. D EHALVE ruim en gemakkelijk moet de credietregeling evenwel ook goed zijn. Dat wil zeggen dat de belangen i/an beide partijen goed moeten worden behartigd. Crediet komt in \erschillende vormen xoor. Een bekende indeling is die in gedekt en ongedekt of blanco crediet. Bij gedekt crediet verschaft de schuldenaar bepaalde zekerheden aan de schuld eiser, om de nakoming van zijn verplichtingen te garanderen. Deze zekerheden kunnen zijn zakelijke en persoonlijke. Als zakelijke zekerheidstelling zijn bekend hypotheek en pand. Bij het hypothecaire crediet vormen onroerende goederen (grond en gebouwen) het onderpand, bij pandcrediet zijn dit roerende goederen (goederen en effecten A LS persoonlijke zekerheidstelling kennen wij de borgtocht. Hiernaast kennen wij het ongedekte of blanco crediet waarbij de schuldenaar geen bepaalde zekerheden stelt en dus voor de schuld eiser de enige waarborg gelegen is in de persoon van de schuldenaar. Een moeilijkheid voor degene die geld lenen wil is meermalen dat hij onvoldoende zekerheid stel len kan. Dit vraagstuk is thans in ernstige studie bij onze beide Centrale Boerenleenbanken. Mogelijk wist U dit reeds maar zo niet. laat ons dan besluiten met de mededelingdat er naar wordt gestreefd ook de landbouwijiventaris als onderpand meer aanvaardbaar te maken. MEIJERS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3