Dagelijks Bestuur der Z.L.M. vergaderde Akkerbouw, Vraagpunt S. N.Ui. F., de uieuwe C.A.O.'s Tuinbouw en Z. L. M.-dagen uitvoerig besproken 0 3e. de financiering en de mogelijkheden hiertoe moeten bezien. No. 2577 Frankering bij abonnement; Terneuzen ZATERDAG 22 APRIL 1961 49e J**r*'hn* zeeuws iahobouwbiaö DE voorzitter, de heer ir. M. A. Geuze, opent de vergadering en heet alle aanwezigen van harte welkom. Spreker wenst de heer A. de Jager geluk met zijn benoeming tot voorzitter van de Veiling Middelburg. De voorzitter geeft een korte beschouwing over de cultuuromstandigheden. Er is vroeg gezaaid, maar de gevolgen van het zeer ongunstige najaar beginnen zich op vele plaatsen te openbaren, vooral ten aanzien van de struktuur van de grond. De weersomstandigheden van de komende weken en maanden zullen voor de verdere groei van de gewassen van nog meer belang zijn dan in andere jaren, zodat hiernaar door de boeren met spanning zal worden uitgezien. Er zijn verschillende delen van de provincie, waar het er nu reeds somber uitziet en met name geldt dat voor de oude polders op Schouwen, in St. Maartensdijk en dergelijke. Maar ook in Midden-Walcheren en Kruiningen vertonen zich de gevolgen van boven geschetste omstandigheden. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op maandag 17 april 1961 te Goes. AKKERBOUW IIET wordt steeds duidelijker dat de afzet van de konsumptie-aardappelen op een debacle is uitgelopen. Mede door het zeer vroege voorjaar, ook in de zuidelijke streken rond de Middellandse Zee, moet er rekening mee gehouden worden dat de vroege aardappelen inderdaad vroeg aan de markt zullen komen. De voorlopige indruk bestaat dat de aardappel teelt in ons land ingekrompen is. Hetzelfde geldt ten aanzien van de suikerbietenteelt doch dit in geringere mate en zullen de officiële cijfers na tuurlijk afgewacht dienen te worden. Over de brouwgerst zal een gesprek plaatsvinden met de brouwers. Bij de granen wekken de hoge variabele heffingen zorgen. VRAAGPUNT S.N.UI.F. UET rapport over het vraagpunt over eventuele heffing op uienland ten bate van de Stichting Nederlandse Uien-Federatie is gereed en wordt in dit nummer gepubliceerd. Tevens is het toegezonden aan het K. N. L. C. en zal het worden toegezonden aan het bestuur van het Landbouw schap. Het Dagelijks Bestuur besprak dit rapport uit voerig, waaruit opnieuw bleek dat er vele kanten aan deze zaak zitten. De konklusies van het rapport zijn dat de meerderheid der afdelingen negatief staat tegen een door het Landbouwschap op te leggen hef fing. Toch blijken er ook wensen ten aanzien van het werk van de S. N. Ui. F. te leven, zoals uit het rapport blijkt. Deze wensen hebben be trekking op het werk van de S. N. Ui. F., de or ganisatievorm en de financiering. Het Dagelijks Bestuur der Z.L.M. wil ten aanzien van dit opgeworpen vraagstuk dan ook een positief en konstruktief standpunt innemen en niet zonder meer een heffing afwijzen. Het acht het noodzakelijk dat er een reorgani satiekommissie wordt ingesteld op landelijk niveau. Deze kommissie zal: 0 le. een werkprogramma voor de S. N. Ui. F. moeten opstellen, hetwelk beter voldoet aan de wensen, die er onder de uientelers en de expor teurs leven ten aanzien van het onderzoek, waarbij speciaal ook rekening gehouden wordt met de kleine telers. 0 2e. de organisatievorm van de S. N. Ui. F. moe ten onderzoeken en eventuele veranderingen hierin moeten voorstellen. Besloten wordt dit voorstel aan het bestuur van het Landbouwschap te doen. M E VE NST A AN DE foto geeft een .goed overzicht van de Deltadam, een gedeelte van het tentoonstellingsterrein met rechts van de dam waar het pijltje heen wijst de duinpan waar de manifestatie „Delta einde eerste fase" op 23 en 24 juni op Noord-Beveland zal plaatsvinden. Verdere bijzon derheden op pag. 319. Foto K.L.MAero carto.) WERKGEVERS DR is op het moment dat het Dagelijks Bestuur vergadert nog geen overeenstemming tussen werkgevers en werknemers inzake een nieuwe c. a. o. voor Zeeland voor. de akker- en weidebouw en voor de tuinbouw. Nog deze week komt de Sociale Kommissie van het Landbouwschap op nieuw bijeen. De moeilijkheden liggen op het ge bied van de werktijd in de winter. Er is landelijk een nieuw loonboek door de B. V. A. B. ontworpen. Het be stuur heeft ernstige bezwaren tegen de uitvoering van dit loonboek en kan hier mede niet akkoord gaan. Gevreesd moet worden dat bet landelijk door een meer derheid zal worden aanvaard. TUINBOUW I\E door de heer ir. Van Hennik opgestelde nota betreffende kontraktteelt en konserven- industrie zal ter beoordeling aan de Tuinbouw- kommissie worden voorgelegd. Deze zal tevens de reorganisatieplannen van de afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. bespreken. De heer De Jager deelt-nog mede dat aan de teelt van winterbloemkool vooral in het werkge bied van de Veiling Middelburg veel aandacht wordt besteed. Het is dit jaar een gunstig seizoen voor deze teelt geweest, behoudens de waterschade in de percelen. De aanvoer is groot, de prijzen en de kwaliteit zijn in het algemeen gunstig. Reeds thans is gebleken dat de animo voor deze teelt, ook onder niet-tuinders voor het volgend jaar groot is. Er moet echter een waarschuwend woord ge richt worden tot allen, die deze teelt menen te moeten gaan beoeffenen of sterk uit te breiden. Er is zeer veel vakkundig werk aan deze teelt en al leen de goede kwaliteit brengt zijn prijs op. Om deze te krijgen is zeker vakkennis vereist. De vooruitzichten voor de bloei van de fruit bomen zijn zowel voor appels als peren gunstig, al zijn er enkele rassen, die wat achter blijven. Z. L. M-LANDBOUWDAGEN MEDEGEDEELD wordt dat Zijne Excellentie drs. Korthals, Minister van Verkeer en Waterstaat, zich bereid heeft verklaard op de Alge. mene zomervergadering der Z. L. M. te Wissen- kerke een rede uit te spreken. Het bestuur bespreekt uitvoerig de financiële regeling en speciaal het voornemen de leden der Z. L. M. 1,te laten betalen. Voor niet-leden is de entree 3, Deze entreeprijs voor leden moet gezien worden in het licht van de grote manifestatie, die onder leiding van Carel Briels gegeven zal worden en waarvoor, gezien de terreinomstandigheden, geen afzonderlijke entreeprijs geheven kan worden. Het principe, dat leden op vertoon van lid— maatschapkaart eenmaal vrije toegang hebben, behoeft hiermede volgens het oordeel van het bestuur niet aangetast te worden, mits het van wege deze bijzondere omstandigheden hierbij blijft. BENOEMINGEN IIET bestuur benoemt tot direkteur van de Lagere Landbouwschool te Oudelande de heer G. Grooters te Emmen. Besloten wordt met de N. C. B. samen te werken bij de exploitatie. De door de kringen voorgestelde dames worden in de verschillende kommissies van toezicht van de landbouwhuishoudscholen benoemd. In de kommissie van toezicht van de Christelijke Lagere Landbouwschool te Middelburg worden her benoemd de heren W. de Buck, P. Lampert en A. Franke. In de kommissie voor het landbouwhuishoud- onderwijs worden mevrouw Der Weduwen en de heer M. de Regt herbenoemd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1