BERNA 335 Noteringen li ETA -1 SO S YSTOX Biedt de gecombineerde Zeeuwse K. I.-vereniging wel in alle opzichten datgene wat de leden er van kunnen verlangen en wensen? UIT ti'H fffhtim WEEKBOEK va» HRAM>wt S7SCfKHOEk, W eekoverzieht bruine bonen ZATERDAG 22 APRIL 1961 AARDAPPELTERMIJNMARKT (Weekbericht 1319 april 1961) verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amsterdam- dam, voor Zeeland: Goes, tel. 01100-6451. De transacties op de aardappeltermijnmarkt gedu rende de laatste dagen van deze verslagperiode ken- merkten zich door het feit dat vrijwel uitsluitend gesproken kon worden van het liquideren der posi ties. De noteringen bewogen zich dagelijks in een dalen de lijn. Bij de aanvang van de beursdag op 19 april stonden nog de volgende contracten open nJ. voor de Bintje 149, Alpha 32 en Furore 24, zodat deze sterk zijn ingekrompen. De totale weekomzet bedroeg 1207 contracten (18105 ton) tegen 2051 contracten in de vorige week. (Adv.) (bayerJ het systemisch insekticide 'v j| J met de langste werkingsduur N.V. AGRO CHEMIE ARNHEM (Vervolg van pagina 324) binatie een zo deugdelijk en goed mogelijke koop te doen met het te besteden bedrag. Dit is niet het werk voor een leek, doch geschoolde ervaring en een gedegen kennis heeft dit als het ware tot een vakmanschap doen worden. Hierin voldoende bekwaam en In samenwerking met een degelijke onimisaionnair, Is het hoogst mogelijke resultaat te bereiken. Wie het als een plezierreisje beschouwt en of als ter zelfvoldoening en of eventueel uit andere overwegingen meent om medezeggenschap te moe ten laten gelden bij een eventuele aankoop en on danks zijn niet voldoende in alle opzicïiten gedegen vakkennis, toch meent dat hij er genoeg verstand van heeft, overschat zichzelf. Iiy dient daarbij het algeheel belang niet, maar zou haar in tegen stelling daarbij wel eens een direkte of indirekte belangrijke schade kunnen berokkenen, welke mis schien wel nooit duidelijk aanwijsbaar zou blijken, maar er in wezen toch zou zijn. rOKKERlJ is nu eenmaal geen rekensommetje en de uitkomst is vaak anders dan men dacht of wilde. Een dominerende erfelijke aanleg is be palend voor de uitkomst, imaar de geboden moge lijkheden zullen in het ene beslag beter tot zijn recht komen dan in het andere. Aankopen die met grote zorgvuldigheid geschieden, en een goede on derlinge samenwerking, zullen alleen in staat zijn om een zichtbare achterstand t.o.v, andere provin cies enigszins te doen inhalen of ze althans toch zeker niet nog groter te doen worden. Dat men hier terdege rekening mee houde, want dit alleen zal tenslotte kunnen leiden ten bate van de Zeeuwse fokkerij en van de veehouders zeker in 't bijzonder, Want daar gaat het tenslotte om. M. DE HRUIJNR CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Bintje, 35/- opende op 8,70 daarna terugvallend op 7,50 waarop enig herstel volgde tot 8.80 om daarna nog gedaan op ƒ11.00 om geleidelijk Furore 40/- noteerde bij de opening ƒ10,10 en werd daarna nog gedaan op ƒ11.000 om geleidelijk te dalen tot ƒ9,90. Alpha 40/- gaf vrijwel een zelfde beeld met noterin gen op ƒ7,00 en ƒ8,00 om te sluiten op ƒ7,50 met geringe omzetten. BEURSBERICHT MARKT GOES. 18 april. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 6ƒ8; idem export sortering 7ƒ8; Alpha, 35 mm opw., 55,50; Furore, 35 mm opw., binnenlandse sortering 710. Prijzen per 100 kg geleverd aan de sorteerinrich- ting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voerderaardappelen noteerden ƒ1,75—ƒ2,25 per 100 kg. Hooi. Lucernehooi 105110; Weidehooi 105— ƒ110, alles per ton, geperst af bedrijf. Stro. Gerstestro 5055; Tarwestro 5560; Erwtenstro ƒ57,50; Schokkerstro ƒ50. Deze prijzen gelden per ton, geperst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwaliteit. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 1520 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1015 cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 20^—25 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1520 cent per kg. Eieren. Voor de eieren kan een prijs worden ge maakt van 1,881,92 per kg. FRUITAFZBT 12—18 APRIL 1M1. Een belangrijk gebeuren in het Zeeuwse veilings leven was de opening door Ir. A. W. v. d. Plassche van de nieuwe gebouwen van de Veilingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes. Deze officiële ingebruik stelling gebeurde onder grote belangstelling op don derdag 13 april. Door vele sprekers werd de hoop uitgesproken dat de nieuwe gebouwen van blijvend nut zullen blijken te zijn voor de Ieden-aanvoerderat Overigens leken de meeste fruitveilingen in de pro vincie de laatste tijd meer op groenteveilingen. De winterbloemkool werd in grote hoeveelheden geveild. Vrijdag b.v. werden in Middelburg 13.000 kisten, en in Goes 6500 kisten geveild. Ook bij deze voor jaarsgroente was de kwaliteit belangrijk voor de prijsvorming, als er op gelet wordt dat op deze dag de prijzen uiteen liepen van 2 A 5 tot 80 cent per stuk. Bij het hard-fruit deden Goudreinette van 3548 cent voor II, III noteerde 2333 ct. Jonathan bracht op voor I van 42—66 ct, II 3249 ct, III 2639 ct. Golden Delicious noteerde: extra 91—108, I 76—92, II 54—84, in 31—68 ct. Winston I bracht van 53— 72 ct op, II 38—58, III 16—49 ct. Lombartscalville II noteerde 5168 ct. Saint Remy als laatste stoofpeer liep van 2532 ct. In de stookkassen is een prachtig gewaws aardbeien, Deutsch Evern te ziende van de kistjes afhangende trossen vruchten, groen, wit tot mooi rijp-rood ge kleurd, leveren een prachtige aanblik op. De prijzen voor extra gingen van 30 naar 20 ct per stuk dalend, de kleinere maten deden van 22—*9 ct per stuk. VAN DE VEEMARKTEN Op de veemarkt te Leeuwarden werden zaterdag 15 april stieren willig tegen lagere prijzen verhan deld. Vette koeien noteerden bij grotere aanvoer en kalme handel ƒ2,10 tot ƒ3,— per kg slachtgewlcht. De handel in guste koeien was vlot en de prijzen Hepen van 640,— tot 860,Melk- en kalfkoeien waren bij vlotte handel prijshoudend. Voor pinken werd ƒ600,tot ƒ750,betaald. Vette kalveren noteerden lager'; bij slechte handel werd voor deze "pieren ƒ1,70 tot 2,15 per kg levend gewicht betaald. Graskalveren waren prijshoudend. Nuchtere kalveren DE binnenlandse graanmarkt bleef kalm gestemd en zaken werden weinig gemeld. De inlandse zomer- gerst ondervond nog slechts weinig belangstelling, doordat de vraag zich vrijwel uitsluitend bleef concentreren op de Franse zomergerst welk artikel de afgelopen week weer iets lager verhandeld werd. Ook de vraag naar inlandse maal gerst bleef uitermate klein, zodat hierin geen zaken van betekenis tot stand kwamen. Het aanbod van inlandse rogge was van geen betekenis, zodat de vraag zich concentreer de op de Duitse gedenatureerde rogge waarin speciaal de laatste dagen tegen regelmatig lagere prijzen veel zaken tot stand kwamen. Dit had dan ook tot gevolg dat met ingang van vrijdag jl. 17.00 uur wederom de importheffing op dit artikel met 1,per 100 kg werd verhoogd tot 10,per 100 kg. Dientengevolge gaf deze markt aan het eind van deze overzichtsperiode een verlaten beeld te zien. Aan het begin van deze week stond de inlandse tarwe in het teken van de belangstelling. Zowel de fabrieken als de veevoedersec tor toonden belangstelling voor dit artikel waardoor goede prijzen bedongen konden worden. Evenwel ver minderde de belangstelling aan het einde van deze verslagperiode, daar men vermoedt dat de volgende maand de invoer van buitenlandse voertarwe en tarwe voer bloem wederom zal worden, toegestaan. Dit had dan ook tot gevolg dat voor de inlandse tarwe minder interesse werd getoond. In de situatie op de inlandse havermarkt kwam weinig verandering. Aanvankelijk veroorzaakten de hogere prijzen bij de verwerkers een terughoudendheid, doch de laatste dagen kwam er meer vraag voor directe levering en kon de prijs van dit produkt zich dan ook goed handhaven, te meer daar het aanbod in zowel maal- als kippehaver uiterst be perkt bleef. Op termijnlevering waren de offertes eveneens zeer beperkt, hoewel ook de vraag hiernaar klein was. Als geheel sloot de binnenlandse graanmarkt in een rustige stemming met weinig zaken. Na een aanvankelijk zeer geanimeerde stemming voor groene erwten en schokkers liepen de prijzen van deze artikelen in de loop van de week weer terug. Slechts nieuwe oogst-contracten konden nog wat hogere prijzen opbrengen, in het bijzonder wat schokkers betreft. Karwij- en blauwmaanzaad besloten de week in een lusteloze stemming. 18 april. De mensenwereld heeft het druk, maar de vogel wereld ook. Tegenover ons raam is een kauwtjes- paar bezig een nest te bouwen in een ongebruikte schoorsteen. Ze hebben 't gemakkelijker op 't zicht dan de mensen, die ergens willen gaan wo nen. Die moeten paperassen invullen en vele ver gunningen aanvragen. Hier ging het gemakkelijker. Op een keer kwa men ze aanyliegen, keken even in de schoorsteen, vlogen de omgeving weer rond en gingen een kwartier later aan het bouwen. Allerlei materiaal wordt er aangesleept, touwtjes,, houtjes, strootjes enz. Ze gaan er samen op uit, doch het mannetje sleept en vervoert alles, moeder vliegt wel mee, doch geeft hoogstwaarschijnlijk alleen aanwijzin gen wat er mee moet. Zij vliegt leeg mee terug, vader legt zijn gevonden materiaal op de schoor steenrand en moeder brengt het binnen en legt het op de plaats, terwijl vader toekijkt hoe zij dit doet. Zo vliegen ze af en aan en groeit het nest. Moe derlief heeft er natuurlijk zelf het meeste belang bij hoe het nest wordt. Want wanneer er straks eieren komen en zij daar drie weken op verblijven met alleen maar even tijd om te luchten, is eep zacht zitje niet te versmaden. Wat is het mooi om dat vogelleven zo eens te bezien. Er kan naturlijk nog een kink in de kabel komen (maar we hopen van niet) wanneer de eigenaar deze bouwpartij niet aanstaat en de gehele bouwvergunning met heel de bouw intrekken kan. Het vroege voorjaar zit ook in de vogelwereld,*! Vorige week zwommen er al jonge eendjes in de vesten van Goes, wat uitzonderlijk vroeg is. De peren beginnen aan het eind van de bloei te komen. Nu zijn de zure morellen het mooist in bloei om straks door de appelbloesem te worden opgevolgd. Het is een genot om alles te aanschou wen en wanneer de zon dit alles bestraalt, komt alles nog mooier uit. We zien nog meer de Al macht van de Schepper van dit alles en de klein heid van ons menszijn, al durven we wel eens met onze duimen in ons vest te draaien of een hoge borst op te zetten. Eén kleinigheid en het is mis, alles weg. Het weer is nog niet vast tegenwoordig, twee dagen mooi zon en de derde dag weer regen, maar alles groeit goed. De graanakkers beginnen al mooi te groenen, eerst een heel dun groen lijntje dat weldra breder wordt. De erwten hebben al wat vroeger een bredere rij, de blaadjes gaan meer zijwaarts uitstaan. De laatste aardappels zijn gepoot, de grijze akkers, die de pootaardappels bevatten, vallen nu nog op, doch met een week of wat groenen zij ook al en doen de grond vlug bedekken. De bruine bonen wachten nog even, ons laatste gewas. Zo gaan we de zomer tegemoet met des landmans hoop: een mooie oogst! brachten ƒ26,tot ƒ50,per stuk op. Vette scha pen noteerden tot 1,50 per kg geschat slachtge- wicht. Weldelammeren deden 35,tot 50,Er werden minder varkens aangevoerd en de handel in deze dieren was kalm. De prijs voor vette varkens liep van 1,60 tot 1,72 per kg levend gewicht. Bij vlotte handel werd voor biggen 50,tot 66,be taald. De handel in paarden verliep vlot. Oudere slachtpaarden noteerden 2,25 tot ƒ2,45 per kg ge schat slachtgewicht. Te Rotterdam was dinsdag de aanvoer van vette koeien korter en bij kalme handel noteerden deze dieren 2,50 tot 3,35 per kg. Prima soorten waren hoger in prijs. Varkens werden in iets ruimere mate aangevoerd en tegen ƒ1,82 tot ƒ1,88 per kg levend gewicht verhandeld. De handel was kalm. Zware var kens waren moeilijk te plaatsen. Slachtzeugen deden ƒ1,60 tot 1,65 per kg. Op de nuchtere kalverenmarkt te Utrecht noteer den deze dieren 40,tot ƒ60,per stuk en per kg levend gewicht 1,35 tot 1,60. De handel was willig. (Adv.) een nieuw ras van het Veredeling» bed rijf van het Centraal Bureau, kenmerkt zich o.a. door een zeer goede resistentie tegen ziekten, ia het bijzonder tegen Vetvlekkenziekte en tegen Phaseolus-virus 1 een tijdige afrijping, hoge opbrengsten en een zeer goede consumptiekwaliteit. CENTRAAL BUREAU 1,40. pcsTius in, 'tOTTnor*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 19