Veel Winterbloemkool WE moeten namelijk constateren dat er ondanks rijk. Een goede sortering wordt altijd betaald, alle voorlichting welke er is gegeven en on danks het feit dat onophoudelijk de telers is voorgehouden dat juist de presentatie zo belangrijk is, toch nog altijd veel kool wordt aangevoerd waaraan wat mankeert ten aanzien van de sortering en verpak king. Dat is jammer en dat kan en moet anders worden wil de Zeeuwse vvinterbloemkool de naam krij gen die het verdient. Bloeiende koolzaadvelden in Oostelijk Flevoland Vervolg VRAAGPUNT ZATERDAG 22 APRIL 1961 aa» Nieuwerkerk zou willen zien dat er voor wat be treft de mechanisatie nauw kontakt kwam met het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, terwijl de afdeling Krabbendijke het rassenonder- zoek zou willen onderbrengen bij het Instituut voor Rassenonderzoek. De afdeling Terneuzen noemt voor het onderzoek het Provinciaal Onderzoek centrum voor de Landbouw. 3 afdelingen zijn van mening dat er exportheffingen of andere heffingen moeten komen, waarnaast 3 afdelingen menen dat de overheid het werk van de S. N. Ui. F. dient op gang te houden. Men motiveert dit door op te mer ken dat uien voor het grootste gedeelte geëxpor teerd worden en de overheid bij de deviezen, die dit oplevert, belang heeft. De afdeling Oosterland zou zowel een exportheffing als een ruimere overheids financiering willen. 3 afdelingen staan op het standpunt dat in de eerste plaats de kwekers in aanmerking komen om een gedeelte van het werk over te nemen. De af deling Bruinisse meent dat de S. N. Ui. F. in het geval onder vraag 10 genoemd, maar op de oude voet moet verder gaan met specialisatie in de rich ting van de koprotbestrijding. Ten slotte meent de Afdeling St, Annaland dat inkrimping van het werk van de S. N. Ui. F. juist gewenst is, daar het onderzoek op het gebied van de mechanisatie niet bij de S. N. Ui. F. thuis hoort. VRAAG 11 Hoe denkt U over de gevolgen, die het toe staan van de heffingsaaiivrage zou kunen hebben voor het aanvragen van heffingen door andere instellingen? DEHALVE de 18 afdelingen, die deze vraag niet beantwoorden en de afdeling Hoek, die geen gevolgen verwacht, zijn de andere 54 afdelingen van mening dat er zeker meerdere aanvragen zul len volgen. Een 7-tal afdelingen konstateren alleen maar dat deze aanvragen zeker zullen komen. De afdeling Domburg gaat iets verder en zegt dat we voorzich tig hiermee moeten zijn; 32 afdelingen vinden deze meerdere aanvragen toch wel een gevaar; ant woorden als: „we weten wel waar het begin, maar niet waar het eind is", „huiverig voor de gevolgen", „een precedent scheppen", „dan is het hek van de dam", „zo lang mogelijk tegenhouden" en derge- lqke wijzen in de deze richting. De afdelingen Oud- Vossemeer, Terneuzen en Serooskerke menen dat de houding ten opzichte van het Landbouwschap nog slechter zal worden. De afdelingen Zonnemaire, Oosterland, Levvedorp en Borssele wijzen met na druk op het aspekt dat dit het onderzoek en de voorlichting in een verkeerde richting dreigt te draaien, namelijk het gevaar dat het gehele onder zoek- en voorlichtingswerk ten lange leste voor rekening van de individuele boer komt. Ten slotte zijn er 14 afdelingen, die van mening zijn dat iedere nieuwe aanvrage apart bekeken zal moeten -worden. Een aantal van deze afdelingen hebben over de meeste van de bovengenoemde vragen geen mening, omdat er in hun gebied prak tisch geen uientelers voorkomen. Zij willen echter dat over elke aanvrage de direkte belanghebbenden zullen kunnen oordelen. In deze groep zijn er ook een aantal, die tegen over eventueel volgende aanvragen een vrij positief geluid laten horen. De afdeling IJzendijke zegt hiervan: wanneer andere voor de landbouw belangrijke gewassen in moeilijkheden komen en om de teelt te stimuleren geld nodig is, zal een aanvrage ook moeten worden toegestaan. Het is een groot boerenbelang dat zo weinig mogelijk ge wassen uit ons bouwplan verdwijnen en dat er zo veel mogelijk voor gezorgd wordt, dat onze gewas sen ook op internationale markten bij blijven en zo mogelijk vooraan blijven staan". 17EN stroom van winterbloemkool heeft zich in de afgelopen twee weken via de Zeeuwse veilingen uitgestort over Nederland en gedeeltelijk over België. Duizenden stuks van dit produkt kwamen er aan de veilingen van KrabbendijkeKapelle, Goes, Middelburg en Terneuzen. We hadden verwacht dat er veel zouden komen omdat het areaal belangrijk ivas uitgebreid maar toen we vorige week vrijdag de geweldige kwantums zagen die er op alle Zeeuwse veilingen te koop waren, met een climax in Middelburg van 95.000 stuks, toen kwamen we toch beslist onder de in druk van de omvang welke deze teelt in ons gewest heeft genomen. Wanneer we daarbij dan zien dat de afzet een zeer bevredigend verloop heeft en handelaren uit alle delen van het land naar Zeeland komen om deze kool te kopen, dan komen we tot de conclusie dat er goede mogelijkheden zijn voor deze teelt. De hoeveelheid winterbloemkool welke alleen vorige week vrijdag op de Zeeuwse veilingen te koop was, zal dicht tegen 200.000 stuks gelegen hebben en als we dan zien dat goede kool van 6 per kist een prijs deed van ongeveer 50 cent per stuk, dan is dat zeer bevredigend. We kunnen dan ook stellen dat de winterbloemkooltelerdie een goed produkt op de veiling brengt, dat bovendien goed gesorteerd is, daar een goede beloning voor ontvangt. SORTERING We hebben echter bij ons bezoek aan verschil lende bloemkoolveilingen moeten constateren dat er vooral aan die sortering Tipg al wat mankeert. Er is nog sprake van een te groot onderling ver schil. Ook wordt er elke dag nog kool aangevoerd die te laat is uitgesneden. Nog te vjeinig beseffen de telers dat ze voor een vaste witte kool die iets kleiner is, zeker zo veel ontvangen als voor een grotere kool die los is en bovendien dikwijls dan nog min of meer bruin gaat worden. Vooral de presentatie van de kool is erg belang- We hebben grote verwachtingen van de winterbloemkoolteelt voor ons gebied maar aan die pre- sentatie zullen we toch de nodige aandacht moeten besteden want dat is in onze tijd van het groot ste belang geworden. Ook de veilingen zullen zich in moeten stellen om alles zo goed mogelijk te laten verlopen en zij zullen maatregelen moeten nemen om de stroom van winterbloemkool die er nu reeds was en onder normale omstandigheden ongetwijfeld nog groter zal worden, op waardige wijze te verwerken. We hebben namelijk moeten constateren dat er plaatselijke moeilijkheden kwa men door de geweldige aanvoer. Soms was er geen plaats genoeg om ze een goede, beschutte plaats te geven, soms had men geen goed en voldoende fust. We willen de betrokken veilingbesturen daar geen verwijt van maken want we zijn ons volkomen bewust van de moeilijkheden die ze ondervinden bij deze geweldig grote aanvoeren. We zijn er ook vast van overtuigd dat ze voor de toekomst maatregelen zullen nemen om alles zo goed mo gelijk te laten verlopen en wanneer er al eens iets minder goed is ge gaan in de afgelopen weken dan willen we dat graag toeschrijven aan de bijzondere omstandigheden. /N voorgaande nummers hebben we verschillende keren geschre ven over de teelt van winterbloemkool. We hebben toen ook her haaldelijk gewaarschuwd voor 'het feit dat er in de oogsttijd veel werk aan besteed moet worden. Velen hebben dat dit jaar voor het eerst ondervonden en zijn tot de conclusie gekomen dat een kleine oppervlakte het beste resultaat geeft. Hoe groot deze is, hangt af van het; aantal mensen die men beschikbaar heeft, maar het is toch verstandig om de oppervlakte per bedrijf niet te groot te nemen. Zoals bekend moet winterbloemkool omstreeks augustus - begin september worden geplant. We hopen daar te zijner tijd nog wel op terug te komen maar de gang van zaken in dit seizoen toont aan dat het verantwoord is, vooral voor de kleinere bedrijven, om dit produkt in hun teeltschema op te nemen, vooral omdat het werk dat er aan moet worden gedaan, in een zo gunstige periode valt. Daarom willen we deze week reeds vragen om de winlerbloemkoolteelt te overwegen voor 't komen de seizoen. We twijfelen er niet aan of de velen welke deze teelt reeds kennen, zullen er mee voort gaan en voor de afzet zijn we niet zo bang want er kan in deze tijd veel bloemkool in ons land wor den verkocht en het aanbod uit de kassen is nog gering dat hiervan geen concurrentie wordt ondervonden. Hoogstens zal de kaskool concurrentie ondervinden van de open veldswinterbloemlcool. „Zo'n kool doet het vast wei op de Amsterdamse markt." De Directie van de Wieringermeer (IJsselmeer- polders) te Zwolle schrijft ons: PVENALS in voorgaande jaren is ook dit jaar in Oostelijk Flevoland een groot gedeelte van het ontginningsgebied met koolzaad ingezaaid. De totale oppervlakte van dit koolzaadland is nu zelfs buitengewoon groot en bedraagt 3500 ha, voor het merendeel gegroepeerd rondom Dronten, het eerste dorp (in aanbouw) van onze jongste polder. Reeds nu zullen de velden enige kleur krijgen, terwijl omstreeks het weekend van 22 en 23 april a.s. de bloei zover gevorderd zal zijn, dat het zeer de moeite zal lonen een kijkje te komen nemen. De grote uitgestrektheid van de golvende gele bloe menzee met haar intens zoete geur van de kool zaadhoning geeft een bijzonder imposante indruk, welke zeker niet bij die van de bloembollenvelden ten achter staat. Een dergelijke kans om zo'n grote oppervlakte bloeiend koolzaad te zien zult u in ons land nergens kunnen vinden. De bloeitijd zal onge veer 3 weken, dus tot half mei» duren. TER gelegenheid van deze in ons land zeer wei nig voorkomende bloemenweelde is door de Directie van de Wieringermeer (IJsselmeerpolders) een kleine tentoonstelling georganiseerd over de plaats van het koolzaad in de inpolderingen en in de Nederlandse economie. Deze expositie, welke van vrijdag 21 april af geopend is, wordt gehou den in een pas gebouwde bedrijfsschuur in de buurt van Dronten. Bij de ingangen van de polder zijn richtingsaanwijzers geplaatst, welke de bezoekers naar de expositieruimte leiden. Bovendien is vanaf de tentoonstellingsruimte een tweetal routes door de koolzaadvelden met gele borden A en B, uitge zet, welke de bezoekers midden door de bloeiende velden voeren. Routebeschrijvingen, welke tegen de prijs van 0,25 in de expositieruimte verkrijgbaar zijn, geven nadere aanwijzingen van hetgeen men langs de routes ziet. De V. V. V. te Kampen organiseert voorts in de genoemde bloeiperiode dagelijks autobustochten (vertrek om 14.00 uur van station N. S. te Kampen; duur ca. 2 uur). Foto van het bord dat aan de ingangswegen van de polder is geplaatst en die de richting naar de koolzaadvelden aanwijzen. Foto Directie van de Wieringermeer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13