Slepen met vlees Wetenswaardigheden over de Veehouderij Hc VEE EN VLEES (10) KORTE WENKEN ZATERDAG 15 APRIL 19SI SOT |\E ruilhandel in rundvlees met Frankrijk loopt niet. De Fransen hebben in enkele jaren tijds kans gezien hun rundvleesproduktie zodanig uit te breiden dat zij in slachtrunderen omgerekend een exportsaldo hadden in 1960 van 280.000 stuks tegen in 1959 van 90.000 stuks. Daarnaast heeft het Franse overheidsorgaan voor Vee en Vlees nog enkele tienduizenden tonnen in courant rundvlees in voorraad. Deze voorraad is men op alle mogelijke manieren aan het »uimen. Het gevolg van deze situatie was dat de Fransen wel rundvlees binnen willen laten als er maar voor iedere kilo, die er in komt, maar kilo rundvlees uitgaat. Kort geleden besloot ons PVV dat in het vervolg voor 1 kilo rundvlees dat er uitgaat (voordien 1% kg) weer 1 kilo vrij van rechten ingevoerd mag worden. Zoals de kaarten toen lagen kon er nog geen sprake zijn van een levendige ruilhandel. Nood maakt echter vindingrijk. Bekwame han delaren en vleesexporteurs gingen redeneren dat voor dit probleem een oplossing zou zijn te vinden wanneer onze beste slachtdieren niet in de Hol landse maar in de Franse slachthuizen geslacht zouden worden. De achtervoeten zouden dan in Frankrijk kunnen blijven en de voorvoeten zouden weer mee teruggaan als verfranste Hollandse voorvoeten. Aan de eis van Frankrijk IV2 kg uit, tegen 1 kg in, zou dan evenwel nog niet voldaan zijn. Als een slachtdier 300 kg schoon zou wegen en het voorvlees is de helft van het geslacht ge wicht dus 150, moet er nog 75 kg Frans vlees bij zodat per Hollandse slachtkoe 150 kg in Frank rijk blijft en IV2 x zoveel is 225 kg Frans en ver franst Hollands vlees wordt uitgevoerd. Het aardige is nu dus dat de Fransen aan de regeling voldoen van IV2 uit tegen 1 kg in en het er voor ons praktisch op neerkomt in tegenstelling tot het hier slachten van deze koeien dat er per koe 150 kg uitgaat tegen 75 kg in, een regeling dus van 2 kg uit tegen 1 kg in. Het is heel slim bedacht, alleen het is wel wat economische waanzin, dat gesleep met vlees, eerst op vier poten eruit en later de helft hangende aan twee poten weer terug. Maar ja, er zal wel „han del" in zitten. IS HET UIT ELKAAR TE HOUDEN VOOROP dient gesteld dat deze ruilhandel in rundvlees mogelijk is doordat het beste vlees, dus ook de goede achterbouten, in Frankrijk veel duurder zijn dan bij ons en de mindere kwalitei ten, waartoe ook de voorbouten behoren, veel goedkoper zijn dan bij ons. Bij slachting hier, van deze betere slachtkoeien, gingen de voorvoeten haar de Nederlandse slager. De Franse voorvoeten, die bij export van onze achtervoeten in-ruil terugkomen „moeten" in onze yleeswarenfabrieken verwerkt worden. In de eer ste plaats is de kwaliteit zodanig dat ze in dè vleeswaren tot de beste waarde gebracht worden en in de tweede plaats is het ongewenst" i.v.m. het prijspeil van ons 2e klasse slachtvee, dat dit vlees in de slagerijen terecht komt. Bij de nieuwe rege ling wordt het moeilijker omdat we nu verfranste Hollandse voorvoeten ingevoerd krijgen, die als gevolg van de traditie wel in de slagerijen ver kocht mogen worden, waar dit vlees ook geschikt voor is, en de Franse voorvoeten die doorgaan naar de vleeswarenfabrieken. Het is te hopen dat deze regeling „waterdicht" gaat verlopen, aan lekken hebben we niets, daar de marktprijs van ons 2e soort slachtvee vraagt om een prijsstimu- lans en geen prijsbederf. DIT JAAR MINDER VARKENS. SLACHTTEN wij vorig jaar vijf miljoen varkens dit jaar zullen het er ongeveer 10 minder zijn. Het aantal dekkingen was in februari c.a. 8 minder dan in februari 1960. Het voor de mesters verantwoorde totale kwantum van 4% miljoen per jaar wordt dus dit jaar dicht benaderd. Het lijkt er veel op dat de beren een langzaam-aan actie be gonnen zijn ten bate van de mesters van hun nakomelingen. In ieder geval zijn de fokkers er nu reeds goed mee want de biggen zijn duur. Deze kosten in het oosten van het land ca. 4,en in het westen voor zwaardere biggen ƒ3,50 per kg. Al blijven de varkensprijzen goed, tot ƒ2,42 liep 25/3 de Utrechtse beurs, met deze dure biggen mag dit ook wel, anders komt de kostprijs er nog niet uit. Het PVV besloot de baconprijs niet te wijzi gen en op 2,37 te handhaven. Het aanbod op de varkensbeurs blijft klein. De invoer van varkens heeft nog weinig om het lijf. Ze moeten ook wel erg goedkoop zijn in het buitenland wil dit mogelijk zijn. Franco een Nederlands slachthuis mogen deze varkens, exclusief deze heffing en invoerrecht niet meer kosten dan 1,85 a 1,90, anders zijn ze nog duurder dan onze eigen varkens. HET PW REGELT VOOR EEN KOOPJE. UIT de cijfers van het Vleesfonds over het jaar 1960 blijkt, dat. dit jaar voor de regering een koopje was, want de Staatskas behoefde in het varkensbeleid slechts ca. 3,2 miljoen bij te dra gen. D. mt KEURINGEN EN FOKVEEDAGEN IN mei en juni worden wederom, zoals gebruikelijk, een 64-tal plaatselijke rundveekeuringen ge houden. Deze keuringen vormen een uitstekende gelegenheid zich een beeld te vormen van het aanwezige rundvee. Gaarne wekken we elke melkveehouder op met enige van zijn beste dieren naar deze keuring te komen. Er is bovendien gelegenheid om melkvee, dat voldoende rastypisch is, te laten inschrijven in het stamboek. Op verschillende plaatsen is de belangstelling voor deze keurin gen dermate groot, dat zij zijn uitgegroeid tot plaatselijke fokveedagen. In vele gevallen is het moge lijk, dank zij de plaatselijke aktiviteit, fraaie prijzen toe te kennen. JOEWEL het toekennen van prijzen zeker een aanmoediging inhoudt gaat het niet om de prijs. In onze provincie heeft de rundveéfokkerij heus heel wat te betekenen. De produktiviteit van het melkvee in Zeeland is zeer goed en staat in ons land bij de gecontroleerde koeien aan de spits wat de melkopbrengst betreft en op de 5e plaats naar vetgehalte. Dit moge blijken uit de gemiddelde produktiegegevens uit het laatste jaarverslag van de Centrale Melkcontröle Dienst in Nederland. kg melk vet melkdagen Zeeland 4799 3.78 310 N.-Holland 4579 3.83 308 Groningen 4341 3.92 304 Drehthe 4302 3.89 310 Friesland 4225 3.9S 310 Nederland 4290 3.79 307 Het bezitten van goed en produktief melkvee geeft niet aileen bevrediging maar waarborgt vboral de beste beloning voor alle inspanning en moeite aan de melkveehouderij en rundveefokkerij be steed. GEZIEN deze stand van zaken is het duidelijk dat binnen en buiten Zeeland met belangstelling wordt uitgezien hoe zich in onze provincie de rundveefokkerij ontwikkelt. Kansen voor afzet van fokvee kunnen daarom zeker gunstig worden beoordeeld. Daarvoor is ech ter nodig dat aan de weg getimmerd wordt. Laat de goede dieren zien. De gewestelijke fokveedagen bieden daarvoor een uitnemende gelegenheid. Voor 1961 staan de volgende fokveedagen reeds vast30 juniZierikzee voor Schouwen-Duiveland, 7 juli: Poortvliet voor Tholen en St. Philipsland, 29 augustus: Goes voor .Zuid-Beveland, 7 september: Middelburg voor Walcheren, 20 september: Oostburg voor West Zeeuws-Vïaanderen. Dit jaar zal ook te Axel voor Oost Zeeuws-Vlaanderen een fokveedag worden gehouden; de datum daarvan wordt nader vastgesteld. DE plaatselijke rundveekeuringen bieden een uitnemende gelegenheid van voorselectie voor de districts-fokveedagen. Kom daarom allereerst naar de plaatselijke rundveekeuringen, laat het goede fokmateriaal daarna inschrijven voor de dis tricts-fokveedag. Alle fokkers van goed rundvee dienen op de fokveedagen met één of meer dieren vertegenwoordigd te zijn. C. DEN ENGELSEN. J-JET is verontrustend, dat het aantal trekker- -* 1 chauffeurs met rugklachten nog steeds toe neemt. De enige oplossing voor dit ernstige pro bleem is een betere konstruktie van de trekkers met doelmatige geveerde zittingen. Afwisseling met ander werkbeperking van de rij-tijd, het dragen van gordels en regelmatig medisch onder zoekkunnen er aan meewerken tijdelijke of langdurige arbeidsongeschiktheid te voorkomen. D IJ alle verplichtingen, die de boer heeft, be- EJ hoort ook de bestrijding van de runder hor zel, die wettelijk verplicht is. Kontroleer regel matig uw rundvee op het voorkomen van horzel- bulten en bestrijd deze dan vóórdat de dieren het weiland ingaan. Vooral een regelmatige kontrole is nodig, want menig veehouder werd reeds ge verbaliseerd, hoewel hij beweerde een bestrijding uitgevoerd te hebben. J7EEL belangstelling bestaat voor het inkuilen v van gras met behulp van de maaikneuzer Met dit werktuig kan, afhankelijk van de per ceelsgrootte en'de afstand van het perceel tot de kuil, in 3 uur tijd 1 ha gras ingekuild worden. Men heeft bij deze methode geen weerrisiko en geen gezeur met zuur. Wel moet men tot nu toe nog minstens 3 personen hebben bij het lossen om vlot te kunnen werken. TVJISSCHIEN is het de bedoeling, dat u deze W1 zomer het graan gaat oogsten met een maaidorser, voorzien van graantank. Denk er dan om, dat er bij deze nieuwe werkwijze voor u wel eens moeilijkheden bij de afvoer van het gedorste produkt kunnen optreden. Maak tijdig goede af spraken met uw loonwerker wanneer deze een dergelijke machine heeft, om stagnaties van het werk tijdens de oogst zoveel mogelijk te voor komen. TI/ELLICHT lopén veel boeren met plannen "v rond om dit voorjaar een melkmachine aan te schaffen. Informeer naar wat u wilt gaan kopen en let vooral ook op de service, die de ver koper u kan bieden. Ook is de handelaar bij aan koop verplicht opgave te doen aan de melk machinecommissie, waardoor u er van verzekerd bent, dat uw machine een keer deskundig wordt getest. HET bietenzaad, dat u gezaaid hebt op het gescheurde grasland, zult u waarschijnlijk wel behandeld hebben tegen schade door rituaal- den. Vergeet echter niet te letten op emelten schade, die te voorkomen is, door een emelten- dodend middel te mengen met 25 kg verse zeme- lent Dit mengsel, wat voldoende is voor 1 ha, uit strooien over bij voorkeur vochtige grond wan neer een zachte nacht verwacht wordt. T ZOOR de aankoop van werktuigen, zaai- en pootgoed is veel geld nodig en het is soms moeilijk om direkt over voldoende betalingsmid delen te beschikken. Geef u echter bij voorkeur niet over aan mensen, die voor hun gemakkelijke financiering uiteindelijk 12 rente vragen. Ga liever eens praten bij uw boerenleenbank, want er zijn daar meer mogelijkheden dan u denkt. ttELEMAAL precies berekenen valt niet mee, El maar bij benadering is toch wel te zeggen welke stikstofwerking u van de uitgestrooide kalkstikstof mag verwachten. Van de in februari gestrooide kalkstikstof mag u een stikstofwer king verwachten van ongeveer 75 Van elke 100 kg werkt dus 15 kg zuivere N, echter met dien verstande dat de stikstof geleidelijk vrij-, komt. VARKENSPEST. DE Inspecteur van de Vee-artsenijkundige Dienst district Zeeland deelt mede, dat in de afgelo pen week een geval van varkenspest in de gemeen te St. Laurens werd geconstateerd. (Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7