De positie van de landbouw (no W" hebben in onze twee vorige beschouwingen gesproken over de verzwakte positie van de land bouw in de Westelijke wereld, waarvan wij als een van de voornaamste oorzaken aanstipten de ontstane overschotten van verschillende landbouwprodukten, waarvoor slechts uiterst moeilijk en tegen sterk verliesgevende prijzen afzet te vinden is. Bovendien wezen wij vorige week op de over schotten in Canada en Amerika, waarvoor praktisch geen afzet te vinden is. ZATERDAG 15 APRIL 1961 OVERZICHT mm No. 2576 Frankering bij abonnement: Terneuzen 49e Jaargang Zeeuws 1A.NÓBOUWBIAÖ Het is een vrij droevige situatie, omdat in grote delen van de wereld de bevolking nog geen voldoende voedsel heeft en er dus bij een koopkrachtiger bevolking aldaar of bij een ander en beter distributie systeem of bij andere politieke verhoudingen heel wat minder moeilijkheden zouden zijn. De drie door ons hierboven genoemde factoren zijn niet zo eenvoudig te veranderen en te verbeteren. JN tal van onderontwikkelde gebieden wordt door de grote landen door en via organen van de Verenigde Naties getracht vooral de koopkracht van de bevolking te verbeteren. Dit kan alleen door te helpen de eigen produktie te verhogen. En dan- natuurlijk niet alleen de produktie van de landbouw, maar ook door deze mensen en volkeren te helpen bij industralisatie met alles wat daaraan vast zit. Afgezien nog van het feit, dat deze hulp slechts op lange termijn vruchten kan afwerpen en dus zeker geen soulaas kan bieden voor de landbouwoverschotproblemen van de Westelijke wereld van dit ogenblik, werkt de tegenstelling tussen Oost en West hierbij belemmerend. Zo bederven de slechte verhoudingen tussen de twee grote blokken in de wereld eveneens de verbetering van de andere twee, door ons genoemde factoren. Het is duidelijk, dat deze gigantische onteige ning een van de voornaamste factoren Is, die heeft gemaakt, dat de vooruitgang van de Rus sische landbouw ver is achtergebleven bij andere landen. Daarnaast heeft het ver doorgevoerde bureaucratische systeem voor de rest gezorgd* 70 stegen de gemiddelde opbrengsten per ha in de periode 1909/1913 in verhouding tot de periode 1954/1958 als volgt in kg: wintertarwe zomertarwe mais aardappelen suikerbieten 1909/13 810 580 940 7800 15000 19o4/58 1310 800 1430 8340 17400 V. S. 1958 1840 3250 20300 38300 Zo men ziet is er van inhalen van de Verenigde Staten nog geen sprake. Ook de veestapel steeg niet indrukwekkend terwijl de cijfers van het kunst mest verbruik veel verschillen. Veestapel 1916 1959 Rusland miljoen stuks Runderen 28.8 33,3 varkens 23,0 48,7 schapen 89,7 129,9 paarden 6,6 9,3 Kunstmestverbruik in zuivere kg per L000 ha Amerika Rusland N- 2,5 0,3 Pa 05 2.4 0.1 Ka 2,0 0,3 OOK MOEILIJKHEDEN ACHTER HET IJZEREN GORDIJN WANNEER wij, na dus verleden week iets ver- meld te hebben over de situatie in de Weste lijke wereld, thans onze blik een ogenblik richten op de communistische helft, dan zien wij daar niet dezelfde moeilijkheden als in bijvoorbeeld Canada en Amerika. De moeilijkheden daar zijn van geheel andere aard. Enige jaren geleden, zo in de eerste fase van het optreden van Chroestschew als dic tator bleek, dat deze grote en eerzuchtige plannen op het gebied van de landbouw had. Hij stelde zich ten doel de produktie van de Verenigde Staten te overtreffen. Eensdeels trachtte hij dit te bereiken door reorganisatie van de bestaande en onder Stalin met bloed en tranen gestichte Kolchosen (collec tieve landbouwbedrijven) en Sovchosen (staatsbe drijven), anderdeels door de ontginning van grote gebieden in Azië en Siberië. Men heeft zich in die jaren, toen deze plannen werden aangekondigd, wel eens, ook bij ons, afge vraagd, wat de gevolgen van deze nieuwe aanpak van de Russische landbouw zou zijn voor de efgen produktie en voor de wereldhandel in landbouw produkten. Deze vraag werd urgenter, toen op de West-Europese markt flinke hoeveelheden Rus sisch vlas tegen zeer lage prijzen werden aange boden, hetgeen mede leidde tot de crisis in vlas teelt en vlasbewerking. Zou bijvoorbeeld Rusland de markt gaan overstromen met goedkoop graan en aldus het toen reeds aanwezige overschotten- probleem vergroten? Hoewel op deze vragen natuurlijk geen definitief antwoord te geven is, kan toch wel geconstateerd worden, dat deze vrees tot nu toe niet bewaarheid werd. De redenen hiervan zijn thans ook bekend, want wij weten heel wat meer van de Russische omstandigheden, dan vóór de tweede wereldoorlog. MISLUKKING VAN DE NIEUWE ONTGINNINGEN ALS DE REORGANISATIE HE bovengenoemde verreikende plannen van Chroestschew om Amerika in te halen, de Russische publikaties over de resultaten van de landbouw, de steeds weerkerende berichten in de laatste tijd over de mislukkingen van zowel de reorganisatie als van de nieuwe ontginningen, de in de twee vorige maanden plaats gehad hebbende reizen van de Sovjet-dictator door de agrarische gebieden en de redevoeringen op de laatste zitting van de Opperste Sovjet hebben de toestand, waarin de Russische landbouw verkeert, blootgelegd. Ook kan door hen, die door jarenlange studie, inzicht in de Russische verhoudingen hebben gekregen, het nodige geput worden uit het pas verschenen statistisch jaarboek over 1959. Het is duidelijk, dat men de cijfers uit dit boek goed moet kunnen lezen, daar het geen geheim meer is, dat de statistieken in alle communistische landen vervalst worden. Iets wat Chroestschew zelve ten aanzien van de cijfers der Kolchosen en Sovchosen openlijk heeft toegegeven. Welnu, uit alles blijkt, dat het onttrekken van bijna al het land aan de eigendom van de boe ren, funest is gebleken voor de produktie. In 1928 was verreweg nog het grootste deel van de grond in eigen boerenproduktie. De oppervlakte van alle staatsbedrijven bedroeg toen 1,7 miljoen ha. In 1959 was dit aangegroeid tot 58,8 miljoen ha. De oppervlakte bij de collectieve boerderijen in gebruik steeg van 1928 tot 1959 van 1,4 mil joen ha iot 130 miljoen ha. Privé-bezit was in 1959 gedaald tot slechts 6,2 miljoen ha of 3,5 van de Russische landbouwoppervlakte. Tenslotte werken er in Amerika 5,1 tractoren per 1000 ha tegen 0,5 in Rusland. Voor melkmachines per 1000 koeien ligt het gunstiger. Hier zijn de cijfers 15,6 voor Amerika tegen 12,1 in Rusland, IS/AT wij met deze cijfers en dit betoog willen aantonen is, dat de moeilijkheden voor de Russen niet zijn het kwijtraken van voortdurend stijgende overschotten, maar veeleer liggen in het opvoeren van de eigen produktie om zodoende de eigen bevolking meer welvaart te verschaffen, op de wereldmarkt te kunnen komen, de onderont wikkelde gebieden te helpen (met alle politieke voordelen van dien) en het hongerende huurland China te helpen. Dat het door de Russen toegepaste systeem de grootste rem voor het bereiken van deze doelein den is, geloven zij zelve vooreerst nog niet. Maar hun cijfers spreken voor ons boekdelen. Wat voor ons van belang is, is dat voorlopig de positie van de Westelijke landbouw door het Ooste lijk blok niet verzwakt wordt. Hoogstens zou deze positie door meerdere export naar die gebieden versterkt kunnen worden. Maar zover zijn wij nog lang niet. S. De nieuwe gebouwen van de Veilingsvereniging: „Zuid-Beveland",,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1