W eekoverzicht 315 jSpfe U/T EEN geheim ^fti WEEKBOEK vam ^3 5RAM>ijjr Sc SUKHOÉK APRii.-MAKKToVERZICHT D£ MARKTPOSITIE VAN CONTRACTGEWASSEN Aandelen Vereenigd Bezit van 1894? veilig .beleggen met aantrekkelijk rendement ZATERDAG 15 APRIL 1961 GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. Elk voorjaar opnieuw, zo op de grens van het veevoederseizoen, kan de situatie ontstaan dat de veevoederindustrie door de verlenging van de stalperiode plotseling grondstoffen moet gaan bijkopen, en dit is ook thans het geval. Er was een vlotte vraag naar loko en stomen de mais en milo, belangrijke bestanddelen van het mengvoeder. Er konden dan ook goede premies gemaakt worden. De boordvrjjmarkt voor deze artikelen sloot zeer vast. Helaas houden de Franse offertes in gerst onze inlandse gerst op de plaats gebonden, echter langzaam maar zeker verbetert de positie voor haver zich enigszins. Opvallend is, dat de voerpeulvruchten, waarvan in de vorm van piksel en voerkwaliteiten nogal wat be schikbaar is, van de ingetreden verbetering op de veevoermarkt niet profiteren en tegen lage. prijzen moeten worden verhandeld, indien men deze althans van de hand wil doen. Exportcijfers maart. 1961 1960 1959 mrt aug./mrt mrt aug./mrt mrt aug./mrt Groene en spliterwten 3.825 34.396 3.596 39.821 4.884 43.104 Schokkers 1.5(59 9.063 1.506 14.953 1.100 14.478 Bruine bonen 83 1.745 95 1.196 158 1.772 Karwijzaad 549 4.227 482 4.021 374 2.860 Blauwmaanzaad 109 1.597 213 2.301 248 3.740 De laatste maanden ligt de export van erwten ongeveer op het niveau van vorig jaar. Door de tegenge vallen export in het begin van het seizoen blijft de totale export echter belangrijk bij die van vorig jaar ten achter. De prijsontwikkeling is tot dusver zeer teleurstellend geweest, in het bijzonder bü schokkers. Het is heel veel jaren geleden, dat de prijzen van deze produkten zo laag geweest z\jn als op dit ogenblik. Als ge volg hiervan is vooral de teelt van schokkers sterk ingekrompen. Dit kan voor de toekomstige prijsontwik keling alleen maar gunstig werken. De export van karwijzaad overtreft opnieuw de verwachtingen. De voorraden beginnen zienderogen te ver minderen. De oppervlakte karwijzaad voor oogst 1961 zal naar onze mening slechts nauwelijks voldoende zijn, om een produktie voor een normale export op te leveren. De export van blauwmaanzaad doet de voorraden slechts weinig verminderen, zodat rekening moet worden gehouden met een grote carry-over aan het eind van het seizoen. Daar staat tegenover, dat de uitzaai voor oogst 1961 onbetekenend zal zijn, daar bij de huidige prijzen de teelt voor de Nederlandse boeren geen en kele zin meer heeft. Tegen het weekeinde kwam er een lichte verbetering in de 3 erwten en schokkers, waarvan echter door de produktiegebieden geen profijt kon worden getrokken, omdat deze kwaliteiten al wel geruimd zijn. De eonsumptie-aardappelmarkt. De klimatologische voorwaarden voor een goede aardappelbewaring zftn dit jaar niet gunstig geweest. Ondanks de moderne bewaarmethoden is de kwaliteitsslytage eerder opge treden dan men zou mogen verwachten. Werkelijk goede partijen zijn dan ook schaars, waartegenover een groot aanbod staat van matige tot slechte kwa liteit. De goede partijen zijn voor het binnenland ge vraagd en voor de matige kwaliteiten zijn er op het ogenblik exportkansen naar West-Duitsland en Span je. De belangstelling van koperszijde is wel wat beter geworden, doch in de prijzen is nog niet veel ver andering gekomen. Op en om de slachtveemarkt. De handel in slacht vee had de afgelopen week een redelijk verloop. Het aanbod, dat over het algemeen niet zo groot was werd vlot opgenomen tegen gemiddeld iets hogere prijzen. Op de verschillende markten werd een vrij groot aantal gebruiksrunderen aangeboden. De handel hier in verliep slepend. De prijzen bleven praktisch onge wijzigd. De vraag naar weidevee was vrij groot, on getwijfeld mede onder invloed van het feit dat er over het algemeen voldoende gras is om de dieren naar buiten te doen. De prijzen van het weidevee trokken dientengevolge iets aan. Het aanbod in slachtvarkens is in verhouding tot de vraag nog steeds aan de krappe kant. De handel verliep weliswaar niet erg vlot, maar de prijzen kon den zich toch handhaven op het niveau van de vorige week. De notering voor de^slachtvarkeris in de cou rante gewichten liep van 2,40 tot 2,42 per kg ge slacht gewicht. De handel in de zwaardere yarkens verliep iets flauwer. Wij noteerden hier prijzen van 1,92 per kg levend gewicht, aflopend naar 1,86 per kg levend gewicht. De biggen werden zeer krap aan geboden. De prijzen hiervan bewogen zich opnieuw in opwaartse lijn en bereikten hiermede een onge kend hoog niveau. 11 april. WE hebben dit voorjaar niet te klagen over te weinig maar eerder over een teveel aan vocht. De regen houdt ons werk flink op. Er is op de akkers niet veel anders kunnen gebeuren dan water aflaten. De nog te poten aardappels groeien tegen de klippen op in de bakjes, we moeten moeite doen ze er in te houden, want de temperatuur is zó hoog opgelopen dat we ze niet meer afremmen kunnen. De eerste bieten staan mooi te rij. Voor de opkomst is het prima weer geweest; vocht genoeg en hoge temperatuur. De wintertarwe be gint nu ook door te zetten en de eerste bespuiting van 8 dagen terug blijkt goed te zijn geslaagd. De nog kleine onkruiden zijn meest gedood of lijden er veel van. Een vroege bespuiting betaalt altijd zichzelf, want het onkruid was al weer goed present. De gerst en de zomertarwe doen het ook best en we zullen deze ook nog moeten bespui ten om op tijd de groenbemester te kunnen zaaien. De laatste jaren hebben we geen groot succes hiermee geboekt. We denken, dat we te laat gezaaid hebben en zullen het daarom dit jaar wat vroeger gaan doen. Groenbemesting kan niet gemist worden, we halen steeds maar uit de akker en brengen er weinig op terug. Om de tien, soms twintig jaar wat stalmest is ten enemale onvoldoende. De nieuwe groenbemester, de Alge rijnse klaver, blijkt een grote aanwinst te zijn en iedere boer wordt aangeraden hiermee eens wat te zaaien. Beproeven hoeft niet meer, dat is ai genoeg geprobeerd en met succes. Het gras in de weiden groeit tegen je op en het vee heeft ruim eten al wordt er met die nattigheid nogal wat gras vertrapt en "jdt de zode veel. We kunnen van 't jaar de weiden die vroeg gezaaid zijn met N er allemaal uithalen. Ze zijn stukken voor. Over 't algemeen worden onze weiden nog te laat ge zaaid. De peren in de boomgaarden staan nu volop te bloeien, wat heel vroeg is dit jaar. De appels zullen weldra volgen en is het weer een feest om door ons boomgaardrijke eiland te rijden midden tussen de bloeiende vruchtbomen. Trek er nu op uit om dit mooie schouwspel te zien, je kunt er nooit meer zo van genieten dan wanneer alles bloeit. Er zijn mooie ritten te maken die je. nooit meer zult vergeten. V. V. V. geeft inlichtingen aan degenen die hier vreemd zijn. Laten wij Zuid- Bevelanders ze de vreemdelingen aanwijzen. Met ons laatste produkt de aardappels wil het nog maar steeds niet. Sommige jaren konden we begin april ineens een hausse" krijgen, ineens een hoge prijs, maar van 't jaar blijkt hier ook niets van. We hopen, dat we met de nieuwe oogst niet zoveel last met rooien, verkopen en leveren zullen hebben als die van '60. Die liggen ons nog zwaar op de maag! I\E achtergrond voor de zo belangrijk geworden graszaadteelt is naast de internationale markt de afzet voor de inzaai van grasland en diverse gazongrasmengsels, van gras- en klaverzaden onderscheiden in oranjeband- mengsels en mengsels met witte verklaring. In oranjebandmengsels mogen alleen de bekende selecties gebruikt worden, in mengsels met witte verklaring b.v. Fins timothee. Voor blijvend grasland en langdurige kunstweiden bestaan de mengsels in hoofdzaak uit EngelsraaiweidÈype en hooitype, voorts uit beemdlangbloem en timothee ook in twee typen, wat ruw beemd- en veklbeemdgras en ongeveer een zesde witte klavers. Per ha varieert de prijs voor oranjeband van 95,tot 125,voor wit certificaat van ƒ75,tot ƒ105,met 20 tot 40 kg per ha zaaizaad. In meerjarige kunstweiden wordt voor droge gronden ook min of meer kropaar gebruikt en variëren de prijzen voor oranjebandmengsels van 80,— tot 125, per ha tegen wit certificaat 70,tot 90, Voor eenjarige kimstweiden staan Westerwoldsraaigras en Italiaans raaigras in de mengsels bovenaan, deels aangevuld met Engels raaigras hooitype >>n vroege rode klaver. Bij 15 tot 30 kg zaaizaad per ha varieert de inzaaiprijs daarvan van 45,tot 85,bij oranjeband en van 40,tot 75, bij wit certificaat. IjE mengsels voor gazons worden met 100 tot 300 kg per ha veel dichter gezaaid, in hoofdzaak bestaande uit roodzwenkgraszaad, gewoon en/of uitlopervormend, struisgrassen, gewoon, kruipend of heide struisgraszaad voor een donkere kleur van het gazon aangevuld me fijnbiadig schapengras zaad en deels met 10 veldbeemdgraszaad. Voor minder fijne gazons en snelle grond bedekking kunnen deze mengsels tot 50 worden gemengd meff Engels raaigras wittetype, met liandelsprijzen van ƒ300,— voor selecties on ƒ150,voor b.v. Paceys -Engelsraai. De prijzen van de fijne gazongras mengsels variëren van b.v. 260,— tot 350,—. Voor sport- en vliegvelden staat Fioringras in het mengsel bovenaan, gevolgd door roodzwenk uitloper vormend, veldbeemd en Engelsraai weidetype, op droge grond met 10 hardzwenkgras aangevuld. Bij een sterk variërende zaaizaad hoeveelheid van 60 tot 150 kg per ha kost zo'n mengsel ƒ250,per ha. TENSLOTTE zijn de mengsels voor dijken en wegbermen met 4060 kg per ha, volgens voorschrift van de Rijkswaterstaat van belang. Voor dijken met beweiding bestaande uit Engelsraai weide- en hooitype, veldbeemd, gewoon roodzwenk, gewoon struisgras en witte klaver, terwijl voor weg bermen Engelsraai hooitype, veldbeemd, uitlopervormend roodzwenk in plaats van gewoon roodzwenk, waarbij naast minder witte klaver een achtste kamgraszaad wordt toegevoegd. Ook deze mengsels kosten de gebruikers 300,per 100 kg volgens recente handelsoffertes ter algemene oriëntering omtrent de binnenlandse marktpositie, die min of meer nauw verband houdt met de im- en export markt, die momenteel over zijn geheel door een gedrukte stemming wordt gekenmerkt. DAARDOOR zijn de vaste contractteeltprijzen van Italiaansraai gedaald V tot 100,per 100 kg oogst 1962, bij handelsprijzen momenteel van 160,en Westerwolds raaigras, het enige eenjarige graszaadras, dat zeer op export is gericht en daar nogal met Italiaans raai verband houdt, is voor oogst 1961 voor 80,gecontracteerd, voor landras en 100, voor de minder zaad opbrengende selecties. Terwijl de handelsprijs voor landras zowel voor oude als nieuwe oogst van 120,voor enkele maan den tot 85,is gedaald mede onder invloed van de verwachte areaal uitbreiding. De vaste contractprijs van Engels raaigraszaden schommelden om 150,die van beemdlangbloem om ƒ200,al naar de vraag bij de contract firma's en verschil in hooi- en weidetype, in handelszaad en selecties. In Denemarken noteert beemdlangbloem echter veel lager en ook kropaar maar 135,per 100 kg. DIJ de fijne graszaden is het verschil in prijs met speciale selecties in vorige jaren nog veel groter gebleken, b.v. van oogst 1959 Marion blue veldbeemd met 0.0 schadelijke onzuiverheid tot 500,per 100 kg 80 participatieprijs, tegen normaal ruim 200,Niet alleen het zaadopbrengst- vermogen maar ook het kiemkrachtrisico kan bij nieuwe selecties tegenvallen. De krappe positie van ruwbeemd houdt de handelsprijs op 350,de overvoerde wereldmarkt van roodzwenk berust nog op 100,tot 150, „gewoon" hoger dan „uitlopervormend", zodat de 80 participatieprijs daarvan die volgende maand over oogst 1960 normaal worden vastgesteld, de 135,per 100 kg van verleden jaar niet kan compenseren. De markt van de contraet-graszaad teelt met al zijn variaties in opbrengst, cultuur techniek en prijzen moet daarom over meer dan een a twee jaar worden beoordeeld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15