BOERENJEUGD Duitsland in de E.E.G. De Volkshogeschool in Hessen L J G W edstrijdreglementen voor meisjes JON GEREN AKTIVITEITEN ZATERDAG 15 APRIL 1961 313 ZOALS U natuurlijk wel weet is Duitsland één van de zes deelnemers in de Europese Economische Gemeenschap. Dit is op zichzelf bijzonder toe te juichen, vooral omdat deze gemeenschap voor de ontwikkeling van Europa grote perspectieven in zich heeft. Deze gemeenschap is immers de mogelijk heid om de algemene levensstandaard te verhogen en de (landbouw) econo mische ontwikkeling grotere kansen te geven. Door het wegruimen van handelsbeperkingen als tollen en invoerrechten zal immers een betere positie op de wereldmarkt verkregen kunnen worden. Op zichzelf stimuleert dit een hogere produktiviteit en een beter nutseffect. Verder verzekert het een grotere concurrentiekracht ten opzichte van de grote wereldmarkten als de U. S. A. en de U. S. S. R.. Om dit alles echter te bereiken moeten er ook in Duitsland nog vele moeilijkheden overwonnen worden. Vooral om tot aan passing van de landbouw te komen doet men grote moeite. MEN heeft bij ons namelijk problemen die in Nederland niet zo sterk op de voorgrond treden. Vooral denk ik hierbij aan de grote en vele pro blemen op het gebied van- bodem, klimaat, struktuur, verkeer en marktsituatie, die zich nu eenmaal moeilijk laten regelen; met name door de economische aspecten hiervan. Zeker, je kunt zeggen dat men alleen dat moet produceren, waarvoor men de grondstoffen in eigen omgeving vindt. Ook kun je stellen dat men zover mogelijk moet specialiseren om een zo'n goedkoop mogelijk produkt op de markt te kunnen brengen. Maar liggen in sterke specialisatie ook niet veel grote risico's? Wat gebeurt er immers in een ongustig jaar door klimaat of markt? Het bedrijf zou hierdoor in een bepaald jaar een zeer gevoelige klap kunnen krij gen. Ons lijkt specialisatie in de landbouw tot op een zekere hoogte mogelijk, zeker om diegenen die in» het bedrijf werken een vast inkomen te kunnen verzekeren. Men propageert in gebieden die een slechte bo demgesteldheid hebben een beplanting met naaldhout, zodat op deze wijze een redelijke opbrengst verkregen kan worden. Deze propaganda heeft gevolgen. Eén is bijvoorbeeld het probleem: Wat moet er gebeuren met de arbeiders in deze gebieden? Die worden dan immers door werkloosheid getroffen en zullen hun verdien sten moeten trachten te vinderuin de industrie. Er moet dus industrievestiging komen. HET gedeelte van de bevolking dat van de landbouw leeft bedraagt op dit moment nog 12 Maar dit per- lage is uit economisch standpunt bezien nóg te hoog. Om deze struktuurswijziging te stimuleren en mo gelijk te maken heeft de regering een belangrijk bedrag uitgetrokken, n.l. 16 miljoen Duitse Marken. Dit bedrag zal hoofdzakelijk voor verbetering van de landbouw besteed worden. Grote werken als ruilverkave lingen, egalisatie, verplaatsingen en mechanisatie zijn al uitgevoerd. Daarnaast zijn er nog grote objecten in uitvoering of in diet stadium van voorbereiding. Het verplaatsen is echter wel één van de moeilijkste proble men, vergroten der bedrijven is echter noodzakelijk en alleen maar te bereiken door samenvoeging van be drijven. Op deze manier kan men bedrijven creëren, waarvan de grootte tussen de 15 en 20 ha komt te liggen. Meestal wordt in deze gebieden de mechanisatie door b.v. vijf boeren gezamenlijk aangepakt. Aankoop en gebruik van grote machines geschiedt in samenwerking. We denken hierbij aan machines als combines, auto matische bietenrooiers, pick-up-persen, en vol-automatische pootmachines. Om deze samenwerking zonder wrijving te kunnen laten verlopen, spreekt het wel voor zichzelf dat van de deelnemers veel inzicht en begrip wordt gevraagd. Uiteraard is het noodzakelijk dat een bepaalde machi ne wordt bediend door een persoon die ter zake kundig is. Meestal neemt daarom ieder een bepaalde machine onder zijn beheer. DE praktijk heeft nu wel uitgewezen dat dit systeem van werken prima verloopt. Daarnaast heeft men dergelijke zaken ook wel coöperatief opgezet, zoals dat overigens ook gebeurt met reparatiewerkplaat- sen, diepvrieskluizen, levensmiddelenzaken, wasserijen enz. Men hoopt op deze wijze een blijvende gezonde basis in het landbouwbedrijf te kunnen verwezenlijken. Men kan immers niet van rendabel werken spreken als op een bedrijf van 20 ha, per ha een investering aan machines van 2.000 Mark drukt. Slechts door een goed en efficiënt beheer van het landbouwbedrijf zal het mogelijk blijven als landbouwer een gelijkwaardig loon vergeleken bij de industrié te kunnen verdienen. Ik geloof dat aanpassing aan de eisen van de E. E. G. vooral ook in dit licht gezien, voor de landbouw grote perspektieven in kan houden. GERHARD HAUSMANN. Bij de vierweekse volks- hogeschoolkursus „Plat telandsjongeren zoeken nieuwe wegen" waren ook een 10-tal Duits-spre kende jongeren aanwezig. Wij plaatsen hierbij een Nederlandse vertaling van de bijdrage die twee van deze deelnemers aan de kursus te Bergen voor onze „Boerenjeugd" heb ben geschreven. DE Volkshogeschool in Hessen is een speciale school voor de jeugd van het platteland. De be langrijkste kursussen die er gegeven worden, zijn een acht- en een tienweekse. De eerste valt dan vóór de Kerstdagen en de tweede start vrijwel direkt na Nieuwjaar. Terwijl ik dit schrijf is de tienweekse dus in volle gang, n.l. vanaf 18 januari. Naast deze kur sussen worden dan in de zomer allerlei korte kursus sen georganiseerd, meestal speciaal voor mensen uit beroepen, die buiten de landbouw liggen. Zo komt er altijd een handweefkursus in het programma voor, terwijl er daarnaast kursussen voor kantooremployé's enzovoort worden geprojecteerd. IEDEREEN die deze plattelands-volkshogescholen bezoeken wil, moet, evenals in Nederland, de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Tevens gaat men er vanuit, dat men reeds een bepaalde beroeps opleiding heeft afgesloten. Meestal telt een kursus zo'n vijftig deelnemers, uiteraard zowc-l jongens als meisjes. Steeds tracht men voor een kursus ook altijd enkele deelnemers uit andere landen aan te trekken. Ook op onze plattelands-volkshogeschool is het programma zeer gevarieerd en interessant. Het is vrijwel vergelijkbaar met het programma van de kursus, die wij nu in Bergen volgen. Ook bij ons be staat de hoofdmoot uit lezingen en uitgebreide dis- kussies. De lezingen worden verzorgd door verschil lende ingenieurs en vaak ook door voorzitters van de Landbouwmaatschappijen. Natuurlijk komen ook politieke zaken aan de orde. De verhalen hierover worden gebracht door afgevaardigden van de ver schillende regeringspartijen. Een onderwerp als „Geestelijke stromingen", wordt zowel door een Protestantse dominee als een R. K. geestelijke be licht. VOORGESCHREVEN is ook, dat een kursist één maal in de week een lezing of inleiding houdt over politieke, culturele of wereldgeschiedkundige onderwerpen. Op deze manier wordt er over ver schillende vraagstukken voldoende gediskussieerd. De avonden worden hoofdzakelijk gevuld met volksdansen, muziek en gezelschapsspelen. Ook wor den er zeer interessante films gedraaid. Overigens worden er in de loop van de tien weken twee toneel stukken ingestudeerd en opgevoerd. Natuurlijk staan ook veel wandelingen en sport op het programma eniedere morgen om zeven uur ochtendgym nastiek HET praktisch werken, of populair „corvé", be staat ook bij ons uit het slaapzalen vegen en groentetuin schoonmaken. In en om het huis krijgt dus alles zijn dagelijkse beurt. Het onderdeel „handenarbeid" bestaat uit boetseren, timmeren enzovoort. Speciaal de meisjes krijgen daarnaast onderricht in weven. De jongens maken dan nog een drietal exkursies in de provincie Hes sen mee. Natuurlijk worden alle deelnemers na de kursus lid van de Vereniging van oud-leerlingen. Deze organiseert namelijk ieder jaar een achtdaagse voort- zettingskursus naar een ander land. Tevens treffen alle oud-kursisten elk jaar in mei elkaar weer in een reünie op de volkshogeschool. Vooral hierdoor blijven de oud-kursisten steeds het kontakt met de volkshogeschool onderhouden. GISELA DREUT. TRAAG wijzen wij op het boekje dat opder u bovenvermelde titel kortelings bij de P.J. G. N. is verschenen. Dit boekje is het resultaat van het besluit van de Landelijke Raad om meer aandacht aan het meisjeswerk te besteden. Het wil de afdelingen richtlijnen geven bij de organi satie van verschillende meisjeswedstrijden. Dit zijn voor de Z. P. M. waardevolle aktiviteiten. Het is echter begrijpelijk dat bij het opzetten van een wedstrijd men dikwijls blijft steken op het „hoe moeten we het doen?" AP deze vraag wil dit boekje antwoorden geven. U dient het daarom te zien als een onderdeel van de „Gids" van het afdelingswerk. Na perfora tie kunt u het ook in deze map opbergen. U hebt het dan altijd bij de hand. Elke Z. P. M.-afdeling heeft onzes inziens dit boekje dan ook evenals de „Gids" nodig. Ter oriëntatie- laten wij hier de behandelde onderwerpen volgen: 1. Bloemen- en fruitschikken. 2. Verzorging van planten in de huiskamer. 3. Verzorging van bloemen- en groentetuin. 4. Huisbroei voor bloembollen. 5. Het maken van slaatjes. 6. Pannekoeken bakken. 7. Het dekken voor een feestelijke maaltijd. 8. Menukaartje maken. 9. Het maken van eigen kleding. 10. Strijken. 11. Handwerken. 12. Warenkennis. 13. Handenarbeid. 14. Fotograferen. 15. Het schrijven van opstellen. 16. Voordragen. Het is voor de aktieve afdelingspresidente of -sekretaresse zaak om „Wedstrijdregelmenten voor meisjes" in haar bezit te krijgen. Tegen storting van 1,25 op gironummer 457295 van de L. J.G- Zeeland is het te verkrijgen. Om de vele sugges ties die het geeft en de nieuwe mogelijkheden die het noemt is het dubbel en dwars de moeite waard om je er eigenaresse van te kunnen noe men. Zoals reeds eerder aangekondigd, wordt de BLOESEMRIT voor auto's verreden op ZATERDAG 22 APRIL a.s. Start: Café Pluymers te Nieuw- en St. Joosland. Finish: Blijft voor de deelnemers on bekend. Inschrijving: Van 1 tot 2 uur in café Pluymers. In volgorde van opgave wordt gestart. Deelnemersprijs: Voor auto en chauf feur 6, voor elke mede-inzittende 3,50 Dit bedrag geeft U recht op: Toegang tot deelname aan de rit Gratis etentje Gezellige avond Prijsuitreiking en gezellige avond in hotel „De Zwaan" te Kapelle. Dus: de gehele L. J. G. concentreert zich op 22 april op Zuid-Beveland Doet allen mee DE afdeling Goes houdt haar volgende dis- kussieavond hedenavond om zeven uur in „De Landbouw" te Goes. M. Mol zal het onder werp Moderne Fruitteelt" inleiden. CENTRALE TRAINING DE training voor de provinciale sportdag be gint in de Streek Oost Zeeuws-Vlaander en op zaterdag 22 april op het sportterrein te Schoon- dijke. Aanvang half zeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13