Ziektebestrijding bij kleinfruit 311 TUINBOUW Marktberichten DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 15 APRIE 1961 IN deze tijd van het jaar is het voor de klein fruitkweker in het hijzonder de ziektebestrijding welke de aandacht vraagt. Omdat deze ziektebestrijding van zo bijzonder groot belang is, wil len we er deze week wat uitvoeriger bij stil staan, daarbij bedenkend dat het één van de belangrijkste cultuurzorgen is welke we kennen. In de eerste plaats moeten we dan wijzen op het gevaar dat de luizen betekenen voor onze aard beien. De luizen immers kunnen de overbrengers zijn van een virus dat fataal kan zijn voor de aardbeienaanplant. Om deze virusaantasting tegen te gaan zullen we in de eerste plaats de luizen moeten bestrijden. We hopen daarom dat elke aardbeienteler zal vasthouden aan de leuze die reeds enkele jaren geldt: „Wie luis bestrijdt, raakt virus kwijt". Van de zijde der Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst werd voor de luisbestrijding in vollegronds- aardbeien in Zeeland het volgende advies verstrekt: OP VERMEERDERINGSVELDEN VANAF ongeveer april systemische fosforver- bindingen (endothion, fosfamidon, isolan/ pyrazoxor^, methyl-demeton-thiol-isomeer, thio- meton) afgewisseld met endrin of thiodan en kelthane. Worden vóór april luizen waargenomen, en dit jaar is dat zeker niet onmogelijk, dan moet vroeger met de bestrijding worden begonnen. Met de bespuiting moet worden doorgegaan tot onge veer half oktober, tenzij er geen luizen meer aan wezig zijn. De bespuitingen moeten om de twee tot drie weken worden herhaald. BESTRIJDING OP PRODUKTIE VELDEN TOT 15 april kan hier eveneens gebruik wor- den gemaakt van de bovengenoemde systemi sche middelen met uitzondering van endrin. Daarna kan worden overgegaan op andere midde len als0,06 parathion tot 3 weken vóór de pluk, 0,075 °/o diazinon tot 10 dagen vóór de pluk, 0,15 malathion of 0,05 phosdrin tot 4 dagen vóór de pluk en 0,1 isolan tot 2 weken vóór de pluk. Direkt na de pluk worden de rassen die geen tweede oogst geven, weer met een syste- misch middel behandeld. Verder kan men han delen als bij de vermeerderingsvelden. MEELDAUW DIJ de aardbeien kan voorts zeer belangrijk zijn de bestrijding van meeldauw en grauwe schimmel (botrytis). De laatste jaren hebben we op bepaalde per celen een zeer sterke aantasting van meeldauw op aardbeien kunnen waarnemen. Zowel de vruchten als de bladeren kunnen hierdoor worden aangetast. Met name de rassen Jucunda en Ma- chereach's Fruhernte zijn hiervoor bijzonder ge voelig. Vanwege het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes werd het vorig jaar een meeldauwbestrij- dingsproef op het ras Machereauch's Fruhernte genomen. In deze proef werd viermaal om de tien dagen een bespuiting uitgevoerd, waarbij o.a. de volgende twee objecten naast onbehandeld ver geleken werden; 1 TMTD en spuitzwavel en een laatste besputing met SM 55 2 TMTD en Kara thane en een laatste bespuiting met Captan en Karathane. Deze proef, welke in vijfvoud werd genomen, gaf bij de oogst duidelijke verschillen te zien. Zo bedroeg bij het object, dat met spuit zwavel behandeld werd, het percentage meel- dauwvruchten 6 tegen een aantasting van 20 bij het Karathaneobject, terwijl bij onbehandeld de aantasting 53 bedroeg. In dit geval was het resultaat van spuitzwavel dus veel beter dan van Karathane. Waarschijnlijk is de werkingsduur AARDAPPELTERMIJNMARKT. (Weekbericht 612 april 1961.) verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amster dam, voor Zeeland: Goes, tel. 01100—6451. Tengevolge van het feit dat de levering op de ter mijncontracten zeer beperkt bleven en daar tegen over het aantal openstaande contracten vrij hoog kon worden genoemd, werd een vastere stemming ver kregen. Mede door de invloed van een iets vastere stemming op de effectieve markt gaf ook dit enige steun voor de noteringen. Vooral de laatste beursdagen werden hoge omzet ten bereikt met sterk fluctuerende prijzen. De weekomzet beliep 2051 contracten (30765 ton) tegen 455 contracten in de voorgaande weêk, CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Bintje, 35/- opende op ƒ7,50 en liep geleidelijk om hoog met als top-notering een prijs van 11,60 om evenwel op dezelfde dag te dalen tot ƒ10; de laatste beursdag (12 april) startte op 10,60, maar gaeen slotnotering van 9. Eigenheimers 35/- geen omzet. Furore 40/- noteerde bij de. opening ƒ8 en gaf een hoogste notering te zien van 10,30 om evén- eens op een lager peil te sluiten n.I. 9,50. Alpha 40/- gaf vrijwel eenzelfde beeld n.I. een ope- ningsprijs van 7 met 8,80 als hoogste gedane zaken, eveneens sluitend op een lager peil nj. ƒ7,80. van dit laatste middel beduidend korter en moet een bespuiting hiermede vaker herhaald worden. Bovendien mag niet vergeten worden dat Kara thane op enkele rassen beschadiging kan geven. Volgens het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes dient voorlopig het bestrijdingsadvies te blijven: spuiten met spuitzwavel. De hoeveelheid bedraagt 500 gram per 100 liter water enige malen vóór de oogst en na de oogst 1000 gram per 100 liter water. Dikwijls zal deze bestrijding gecom bineerd met een vruchtrot-bestrijding uitgevoerd kunnen worden. VRUCHTROT - GRAUWE SCHIMMEL F GEN vruchtrot dient men te spuiten met TMTD met tussenpozen van 7-14 dagen. TMTD mag worden toegepast tot 14 dagen vóór de pluk. Daarna wordt captan (0,25 °/o) gebruikt. Gezien de grote schade welke er ook door grauwe schimmel teweeg gebracht kan worden aan de aardbeien, vooral in een natte periode, mogen we zeker nog aandacht besteden aan deze bestrijdingsmogelijkheid. We zouden vooral wil len wijzen op de noodzaak om tijdig met het spuiten van de aardbeien te beginnen want de ontwikkeling gaat de laatste tijd vlugger dan men geneigd zou zijn te denken. TUINBOUWGIDS EN ZIEKTE BESTRIJ Dl N G S BO EK J E OVER de bestrijding van rondknop in zwarte besseri hebben we de vorige week reeds een opmerking gemaakt. We zouden een ieder die teler is van kleinfruitgewassen de raad willen geven om vooral aandacht te besteden aan de ziektebestrijding en ook regelmatig de gewassen te controleren op het aanwezig zijn van insecten of zwammen. Verder is het nuttig om vóór het toepassen van de ziektebestrijding de Tuinbouwgids regelmatig te raadplegen alsmede het ziektebestrijdings- boekje van het Rijkstuinbouwconsulentschap en de P. D. dat ongetwijfeld in uw bezit zal zijn. Maak vooral ook geen fouten met de dosering van uw middelen want als u een te lichte dosering gebruikt is al uw moeite tevergeefs en hebt u de kosten voor niets gemaakt, terwijl een te zware dosering geld kan kosten door de grote schade die er het gevolg van kan zijn. U moet zich gevoelen als een apotheker die op uw bedrijf met grammen leert werken als het gaat om de bestrijdingsmiddelen. Verder willen we er nog eens op wijzen dat al uw bestrijdingsmiddelen goed opgeborgen moe ten zijn en dat u vooral niets mag laten rond slingeren. Denk om uzelf maar ook aan anderen BEURSBERICHTEN MARKT GOES AARDAPPELEN. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 6— ƒ8; Alpha, 35 mm opw. ƒ55,50; Furore, 35 mm ópw., binnenlands® sortering ƒ7ƒ10. Naar Bintje voor export bestond geen vraag. Pi'ij- zen per 100 kg geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 1,502 per 100 kg. HOOI. Lucernehooi ƒ105ƒ110; Weidehooi ƒ105110. Alles per ton, geperst af bedrijf. STRO. Gerstestro ƒ50ƒ55; Tarwestro 5560; Erw tenstro 57,50; Schokkerstro ƒ50. Deze prijzen gel den per ton, geperst af bedrijf en voor directe leve ring, blanke kwaliteit. VLAS. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 1520 cent per kg; afwijkende kwaliteit Ï015 cënt per kg. Goecie kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij20—25 cent per kg'; afwijkende kwaliteit 1520 cent per kg. EIEREN, Yfiór de eieren kpn een prijs worden gemaakt van l,82-j-1,86 per kg". FRUITAFZET 5—11 APRIL 1961, Deze week werden door particulieren de eerste aardbeien uit stookkassen geveild. Deze nog kleine aantallen brachten 618 cent per stuk op. Goudreinette liep terug in prijs, export deed van 34—45 cent, klasse III 18—31 cent, door scald in feroe.t gesorteerde partijen deden van 3—14 cent. IYEZE en volgende weken zullen de pit- en steen* vruchten in volle bloei staan. Op het ogenblik dat we dit schrijven is het reeds een lust om te zien hoeveel bloemen zich hebben geopend. De pruimen staan in volle bloei. De vroege bloeiers onder de peren worden met de dag mooier en de weinige kersenboomgaarden die er nog zijn, vor men een lust voor het oog. De eerste appelbloesem, met het mooie zachte rose, zagen we ook reeds schuchter te voorschijn komen. Dit alles overwel digt ons telkens weer opnieuw, zelfs als we het allemaal dagelijks rondom ons zien. Hoeveel te meer moet de stedeling hier van kun nen genieten als hij uit de mensenpakhuizen van-* daan komt en dit alles kan aanschouwen. De meesten van hen beseffen weinig hoeveel zorg de fruitkweker heeft, juist in die bloeitijd. Die bloeitijd immers zal beslissend zijn voor de oogst. Hoe zal de bloei verlopen? Zal de gevreesde nachtvorst achterwege blijven? Gaan bloei en nachtvorst niet dikwijls samen? Het is de nacht- vorstbestrijding welke een zeer brandend probleem is voor velen. We zijn hiermede bezig maar nog lang niet zover dat ze bestreden kan worden zoals de spint en de schurft b.v. bestreden wordt. Toch heeft de mens zich ook op dit pad van de bescher ming van zijn oogst in de strijd geworpen en hij zal niet rusten voor hij als overwinnaar uit deze strijd zal te voorschijn komen. Op het ogenblik echter zijn we zover nog niet dat we er veel aan kunnen af of toe doen en we zullen af moeten wachten hoe de vruchtzetting zal zijn tijdens de bloei en vruchtzetting. XXX ÏYE vorige week met de vele natte dagen was voor heel wat fruitkwekers een onrustige week. Wie niet „goed" zat met zijn bespuiting en kon niet aan de slag komen en steeds opnieuw hoorden we via de radio van nieuwe infektiekan- sen. In tegenstelling tot de laatste jaren, zouden we dit jaar weer wel eens voor verrassingen kun nen komen te staan. We hebben wel eens gecon stateerd dat de schurft bestrijding min of meer werd verwaarloosd. Gelukkig hebben we nu ook goede curatieve middelen om een mogelijk verzuim nog goed te maken. Nu we het over bestrijdings middelen hebben moeten we opmerken dat er wat beweging in de prijzen is gekomen. We vragen ons af of de barrière van de helaas dure eenheidsprijs doorbroken zal worden en de prijzen meer aange past zullen worden aan de beweeglijkheid van onze fniitprijzcn. Wanneer we de koersstijgingen zien die er voor onze chemische fondsen op het ogenblik plaats vinden op het Damrak, dan moet er wel zeer veel worden verdiend in deze sector en de winstcijfers van onze grote concerns op dat gebied spreken in dezen zeer duidelijke taal. Laten we hopen dat er ook wat zal veranderen aan de prijzen die we voor deze produkten moeten betalen want voor de kostprijs van ons fruit is dat wel erg be langrijk. xxx ANDERTUSSEN gaan we echter rustig door met onze bespuitingen en we vragen niet direct naar wat goedkoop is maar naar wat be wezen heeft goed te zijn en zoals het altijd is: het goede is nu eenmaal niet goedkoop. Nog iets dat met onze bloei verband houdt. We bedoelen de bijen. Of men nu in bijen en hun nut gelooft of niet, we zien ze toch graag in onze boomgaarden die nijvere beestjes welke van bloem tot bloem en van boom tot boom zich dringen in de bloemkelk en de bestuiving bevorderen. Verschillende fruitkwekers hebben daarom weer bijen gehuurd voor hun boomgaard. Al is het ook zo dat men niet altijd resultaten kan constateren, de bijen behoren bij onze natuur en ze zuilen in onze boomgaarden nuttig werk kunnen verrichten. Laten we ze dan ook beschermen en ze niet dood spuiten in die bloeitijd. Wanneer we zelf geen bijen hebben of niet in hun nut geloven, laten we het dan toch niet doen terwille van onze buurman die daar wèl wat voor voelt. Deze beestjes doodspuiten is onsportief en bederft de goede sfeer van onze genieenschap. Laten we ondertussen ondanks de zorg welke deze bloeiperiode meebrengt, genieten van onze mooie Zeeuwse boomgaarden. Laten we het toerisme bevorderen door de mensen te trekken naar onze fruitcentra want het kunnen straks onze afnemers zijn. Ook de bloeitijd kunnen we gebrui ken als reclame voor het Zeeuwse fruit. We verwachten in de komende tijd velen die een rit zullen maken langs onze bloeiende iMiomgaar- den. Juist in die bloeitijd, in het voorjaar is Zee land op zijn mooist. Dar. is er geen dierber plekje voor ons op aard dan ons Zeeland. Tot de volgende week. Jonathan I liep van 50—70 cent, II werd met 4262 cent gewaardeerd, III deed van 2242 cent. Golden Delicious trok weer in prijs aan, stevige partjjen deden in klasse I van 60 108 cent, II ging van 53- 100 cent en III van 3670 cent. Bramley's Seedling II 70 mm en op deed van 37 39 cent, III liep van 1115 cent. Enkele partijen Winston in klasse II geveild, brachten van 3762 cent op. Saint Rémy uit de koelhuizen bleef ondanks het voorjaarsweer, gevraagd. De noteringen hiervoor waren: I 30 ct, II 29—30 ct, III 2327 ct per kg./ Notering** ii

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11