Oogsttijd voor winterbloemkool DE FRUITEXPORT 293 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK Rondknop in zwarte bessen ZATERDAG 8 APRIL 1961 OP het moment dat we dit artikel samenstellen is met name bij de veiling in Middelburg de aanvoer van winterbloemkool reeds behoorlijk op gang gekomen. Het is speciaal het vroege ras dat op het ogenblik nog aan de veiling komt maar er mag toch worden aangenomen dat er deze week ook reeds heel wat winterbloemkool van het middelvroege ras voor de veilingklok zal zijn gekomen en zeker zal dat het geval zijn in de komende week waarin we op een flink aanbod van dit produkt mogen rekenen. Omdat het van zeer grote betekenis is dat winterbloemkool in de oogstperiode goed wordt behandeld, willen we hierover enkele opmerkingen maken die er hopelijk toe kunnen meewerken dat er in de komende weken een kwaliteitsprodukt aan de Zeeuwse veilingen komt, waarvoor handelaren uit het gehele land grote belangstelling zullen tonen. Het vorig jaar had de afzet van de Zeeuwse winterbloem kool een zeer vlot verloop en wanneer er dit jaar opnieuw in hoofdzaak een goede kwaliteit kan wor den aangeboden, zijn we ten aanzien van die afzetkansen niet pessimistisch gestemd. Uiteraard zullen daarbij wel de weersomstandigheden een belangrijke rol spelen want als het warm en groeizaam weer is groeit de kool bijzonder snel en juist bij warm weer zien we dikwijls ook een wat geringere vraag naar winterbloemkool. PR staat echter tegenover dat bij koud weer het aanbod wat achter blijft en de vraag is dan meestal groter omdat iedereen wel eens bloemkool wil eten wanneer het koud is. Verschillende niet te beïnvloeden faktoren spelen dus een rol bij de vraag naar dit produkt en daar om kan er weinig worden gezegd over de mogelijke prijsvorming in de komende weken. Tot op heden werd een stevige prijs betaald maar hierbij zal on getwijfeld de nadering van de Paasdagen van in vloed zijn geweest. Er is geen reden om te klagen over de kwaliteit van de aangevoerde kool. Over het algemeen zagen we een kool die vast was en wit. Het is te hopen dat dit zo blijft want vaste witte kool zal altijd een betere markt ontmoeten dan losse bruine kool en die zagen we het vorig jaar ook al eens op de veilingen, vooral in de centra waar men nog weinig ervaring had met deze teelt. Hierbij komen we dan direct tot een belangrijk punt bij de teelt van win terbloemkool en wel de verzorging in de oogst periode. Daaraan mag gerust terdege aandacht worden besteed want het is een produkt dat in deze tijd handen vol werk vraagt. Telers die denken dat het vanzelf gaat kunnen beslist wel van de koude kermis thuis komen bij deze teelt. Hierdoor is het ook te verklaren dat we in voor gaande jaren in de nieuwe teeltcentra dikwijls kool zagen van mindere kwaliteit dan die welke in de oude teeltcentra en met name op Walcheren werd aangevoerd. AFDEKKEN DEN zeer belangrijk werk in de oogstperiode is het afdekken van het kool welke bloot komt. Om een wit produkt te kunnen oogsten mag de kool namelijk niet bloot gesteld staan aan het licht en daarom moet in de oogsttijd als het goed is elke dag de kool hierop worden gecontroleerd. Daarbij is het belangrijk de kool af te dekken met een los blad en ook dient voorkomen te worden dat het blad te lang op de kool ligt en daardoor verdort of soms zelfs gaat rotten. Regelmatig dient het blad ververst te worden. Het blad van winterbloemkool is taai en wanneer men het omknikt gaat het dikwijls binnen korte tijd weer recht staan, zodat het effect van het afdekken dan verloren is gegaan. Men staat er versteld van hoe snel de kool groeit als het groeizaam weer is en daarom moet beslist aan dat afdekken alle mogelijke zorg worden be steed want als men enkele dagen niet op het per ceel komt kan het resultaat zijn dat er veel bruine kool is. Ih verband hiermede mogen we ook nog een .keer wijzen op de noodzaak om niet te lang te wachten met het uitsnijden van de kool welke rijp is om geoogst te worden. IYE kans is niet uitgesloten dat er dit jaar heel wat kleine kool aangevoerd zal moeten wor den. Het kan soms verleidelijk zijn om de kool wat 'langer te laten staan om hierdoor een grotere te kunnen oogsten maar het gevolg hiervan is meestal dat we een zeer losse kool krijgen die kennelijk te laat is geoogst en dat komt de kwaliteit niet ten goede, integendeel een belangrijk lagere prijs is er meestal het gevolg van. Wanneer de kool is uitge sneden komt het volgende zeer belangrijke punt en wel de sortering. Dit kan niet nauwkeurig ge noeg plaats vinden. U dient daarbij wel te bedenken dat de kool wordt beoordeeld naar de minste welke er in de partij zitten en daarom kan het een groot voordeel betekenen indien men bepaalde kolen er uitsorteert en die apart veilt. De gehele partij kan hierdoor in aanzien winnen, soms met weinig moeite. In de oogsttijd dient de kool dagelijks gecontroleerd te worden. GOEDE KWALITEIT VAN BELANG IN voorgaande jaren hadden de handelaren nog al eens wat klachten over de manier waarop de kool werd aangeboden op de veilingen. We zou den, een ieder die in de komende weken winter bloemkool gaat oogsten willen aanraden om eerst terdege inlichtingen in te winnen op de veiling waar men zijn produkt zal aanvoeren. Daar zal men on getwijfeld alle mogelijke medewerking willen ver lenen om te bereiken dat een zo goed mogelijke kwaliteit wordt aangevoerd. Niet genoeg immers kan er de nadruk op worden gelegd dat het van het grootste belang is dat die er komt op de veilin gen. De winterbloemkool is een mooi produkt en bij een goede verzorging is het een mooie teelt maar dan moet die verzorging ook tot op het eind toe worden voortgezet. We hopen en vertrouwen dat hierover niet ge klaagd zal moeten worden in de komende weken wanneer de duizenden stuks aangevoerd zullen Worden op de Zeeuwse veilingen. Het vorig jaar bedroeg de aanvoer van winter bloemkool op de Zeeuwse veilingen 330.000 stuks. Naar het zich laat aanzien zal er dit jaar wel ge rekend mogen worden op het dubbele van dit aan tal. Er wachten dus nog enkele drukke weken. lUET belangstelling hebben we er kennis van genomen dat de kring Schouwen en Duive- land heeft besloten tot de instelling van een tuin- bouwcommissie. We juichen dit ten zeerste toe omdat we er van overtuigd zijn dat Zeeland zich als tuinbouvvprovincie op alle fronten aan het ont wikkelen is. In alle delen van de provincie breidt de teelt van hardfruit zich uit. Plaatselijk krijgen de bedrijven het karakter van de NOP-fruitbedrij- ven. We zien de kleinfruitteelt zich meer en meer bewegen in de richting van de intensieve teelten. We denken daarbij aan de teelt van bessen aan draad, de éénjarige teelt van vroege aardbeien, plat-glas- en kasaardbeien. Dit alles wordt van steeds meer betekenis. Men is er overal van over tuigd dat men primeurs en eerste kwaliteit fruit moet telen wil men resultaat hebben. Thans zien we allerwege toenemende belangstelling voor de groenteteelt. De oogsttijd van winterbloemkool .staat voor de deur. We hopen dat het een succes mag worden. Een aantal telers gaan zich toeleggen op de teelt van augurken die vrij geteeld kunnen worden voor de fabriek. Ook de bollenteelt wordt nog van steeds meer betekenis. Zeeland is aan het ontwaken en begint zich bewust te worden van de mogelijkheden die het heeft. Dat onze organisatie daarbij een belang rijke rol kan en moet spelen is vanzelfsprekend. Elk deel van de provincie heeft zijn eigen bevolking, ook al zijn we allemaal Zeeuwen. Alle delen van de pro vincie hebben hun verschillende omstandigheden en mogelijkheden. De inwoners van de dorpen op Schouwen en Duiveland hebben weer andere pro blemen dan b.v. die van Zeeuws-Vlaanderen. Het is goed om deze problemen in eigen kring te be spreken door mensen die terzake kundig zijn. Men moet een zelfstandig standpunt kunnen vormen en niet altijd leunen op adviezen welke men krijgt toegezonden. Men moet de verantwoordelijkheid gevoelen voor zichzelf en voor anderen wanneer men iets gaat beginnen. Steeds meer vrijheid zal men krijgen voor het telen van tuinbouwprodukten en er komen meer „overstap"mogelijkheden naar alle sectoren van de tuinbouw, dus ook naar de richting van bloemen, bollen en bomen. Hoe groter die mogelijkheden worden, hoe groter ook de verantwoordelijkheid wordt van hen die een leidinggevende funktie bekleden binnen onze tuin bouw. Daarom is het goed en nuttig dat men op Schouwen een Tuinbouwcommissie heeft gevormd. In elke kring dient men deze te hebben want hierdoor komen de belangen van de tuinbouw steeds beier tot hun recht. De verschillende belangen kunnen dan worden samengebundeld in provinciaal verband en de pro blemen of wensen welke niet in eigen organisatie verwezenlijkt kunnen worden, kunnen worden doorgegeven aan de landelijke organisatie. We wil len niet vooruitlopen op de plannen van reorgani satie welke momenteel door het Dagelijks Bestuur worden overwogen maar we menen te mogen con stateren dat het de Z. L. M. ernst is met haar stre ven om de tuïnbouwïeden behulpzaam te zijn bij do ontwikkeling welke de tuinbouw in Zeeland gaat doormaken. Naar onze mening behoeft dat geen afbreuk te doen aan de samenwerking met de andere organi saties op tuinbouwgebied. Het is echter wel drin gend noodzakelijk dat wc binnen onze eigen orga nisatie de zaak voor elkaar hebben en niet op anderen behoeven te leunen. Tot de volgende week. Daar de mijten de oude knoppen gaan verlaten is nu de tijd gekomen om met de bestrijding te beginnen. Men gebruike hiervoor Thiodan 0,4 De bespuiting vier maal herhalen niet een tussenn ruimte van een week /N het jongste nummer van de mededelingen voor de leden van de veiling in Krabbendijke, werd een interessant overzicht gegeven van de export van fruit naar de verschillende landen zoals dat in 1960 landelijk lag en zoals dat was bij de veiling K. E. O. De landelijke cijfers vjaren ont leend aan de officiële gegevens welke het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen hierover heeft bekend gemaakt in haar orgaan Groenten en Fruit. Allereerst wordt er op gewezen hoe sterk de export van vers fruit van jaar tot jaar verschillen vertoont. In 1958 bedroeg de landelijke export 88.974 ton; in 1959 190.404 ton en in 1960 134.744 ton. DIET blijkt uit bedoeld overzicht dat de landelijke afnamecijfers van de verschillende landen nog al wat verschillen te 'zien geeft met de landen waarheen de veiling K. E. O. haar fruit exporteert. Van de landelijke export van fruit nam West-Duitsland 60 voor haar rekening. Bij de veiling K. E. O. was dat 41 naar België en Luxemburg werd landelijk gezien 18 van de totale fruitex- port verzonden en b\j de veiling K. E. O. niet minder dan 46 °/o. Engeland nam landelijk en bij de K. E. O. precies 5 af; Frankrijk landelijk 5 °/o en bij de K. E. O. 8 De overige landen landelijk 3 en bij de K. E. O. vrijwel niets. We zien dus dat ten aanzien van de belangnjkste afnemerlanden, België en West-Duitsland de landelijke cijfers en die van de veiling K. E. O. wel geheel verschillend liggen. Nu is dat ook niet zo vreemd wanneer we de ligging bekijken van Zeeland ten opzichte van België en daarbij nog in aan merking nemen dat onze zuiderburen in hoofdzaak belangstelling hebben voor het fruit van eerste klas kwaliteit dat er op de Zeeuwse veilingen in ruime mate wordt aangevoerd. Dat vooral ook de binnenlandse handel voor de Zeeuwse veilingen van grote betekenis is, blijkt uit het feit dat bij de veiling K. E. O. in 1960 65 van de exportkwaliteit van appels en peren op de bin- nenlandse markt werd verkocht, terwijl dus slechts 35 hiervan naar buitenland ging. Het zgn. ondereind van de fruitoogst werd vrijwel geheel in het binnenland geplaatst. In dit ver- band vrijst de directie van de veiling K. E. O. op het feit dat het vraagstuk van het eenmalig fust voor het exportfruit nog wel eens enkele keren bekeken kan worden alvorens zonder meer een e& portpremie voor het gebruik van dit fust wordt gegeven. Vooral op de Westduitse markt is het ge bruik van eenmalig fust wel zeer noodzakelijk maar de veiling K. E. O. zegt in haar mededelingen aan de leden dat het volgens haar allereerst een kwestie van de handel is waarbij de veiling als tweede instantie haar diensten moet beschikbaar stellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9