Koelkast geen weelde-artikel meer! Wetenswaardigheden over de Veehouderij D1 292 MELK EN ZUIVEL DE NIEUWE LELY BOXER EG ZEEUWS LANDBOUWBLAD REEDS eerder was de koelkast in het PZ ter sprake geweest waarna een onderzoek is ingesteld naar de invoer- en omzetbelastingtarieven. Hieruit bleek dat de omzetbelasting voor koelkasten 18 u bedraagt tot een inhoud van 200 1. Daarboven is het voor Ned. fabrikaat 5 en buitenlands fabrikaat 8 °/o, dit verschil ter bescherming van de Nederlandse koelkastenindustrie. Nu wordt deze O. B. berekend over de invoerprijs plus het invoerrecht wat de buitenlandse fabrikaten betreft. Dit invoerrecht is voor E. E. G.-kasten 8,4 en voor de fabrikaten uit de andere landen 12 Op de huishoudkoelkast (tot 200 1) wordt dus een invoerrecht en O. B. geheven van ca 32 op de in voer uit niet E. E. G.-landen en ca 28 op de invoer uit E. E. G.-landen. Men kan dus nagaan dat de prijs af fabriek ongeveer de helft beloopt van de winkelprijs, rekening houdende met groothandel en kleinhandelsmarges. Wanneer we het Nederlands fabrikaat nemen en zien dat het verschil in O. B. tussen een kast beneden of boven de 200 1 13 bedraagt, is het duidelijk dat de gedachten uit gaan naar een afschaffing van dit weelde-tarief. KOELKAST NIET LANGER EEN LUXE ARTIKEL TVIT was de uitspraak waartoe de commissie Vondeling reeds vorig jaar kwam, daar melk gevoelig is voor hoge temperaturen. De koelkast is nuttig voor het melkverbruik meent deze com missie, zodat zoveel mogelijk alle invloeden die de aanschaf in de weg staan weggenomen dienen te worden. Voorts zou een algemeen gebruik van de koelkasten wijziging kimnen brengen in de frequentie van de melkbezorging. De minister van Landbouw vroeg het PZ over het bovenstaande een meninj? kenbaar te maken waarbij verwezen werd naar de vragen die ,,veei" Tweede Kamer léden via het voorlopig verslag over de landbouw begroting aan de minister stelden, waarbij men er ook van uitging dat vergroting van de bewaar- capaciteit in de privé huishoudens gewenst zou zijn. Men sprak toen over crediet en afbetalings faciliteiten, stimulering en premiëring van de inbouw in nieuwe en oude huizen, verspreiding van kleine koelboxes voor melk en vleeswaren en beschikbaarstelling door openbare nutsbedrij ven zoals met boilers en geisers gebeurt. De mi nister antwoordde toen dat hij op korte termijn over dit punt met de betrokken produktschappen contact zou opnemen. Het PZ gaat deze kwestie bespreken met de vertegenwoordigers van de Huishoudraad en het consumenten Contact Or gaan terwijl ook advies gevraagd zal worden aan de speciale cori'sumptiemelkcommissie. Over het algemeen was men het wel eens dat de koelkast voor de kwaliteitsbescherming van de melk ge wenst is. Niet eens was men het onderling over de vraag of door de koelkast en het daardoor niet meer dagelijks bezorgen van de melk, dit gunstig zou zijn voor het melkverbruik. De slijters menen n l. dat de omzet gaat verminderen wanneer zij niet meer dagelijks aan de deur komen. In ieder geval moet wel een oplossing gevonden worden voor de verkorting van de werkweek. Ook over crediet en financiering faciliteiten bij aanschaf was men het niet eens. Wel echter over de aanschaffing van het weel- detarief van de O. B. WIE ER BELANG BIJ HEBBEN Niet alleen de consumptiemelksector heeft be lang bij de koeling, ware dit wel zo dan was het veel te duur voor iedere particulier om alleen voor de melk een koelkast aan te schaffen, de jnelk zou hierdoor immers al gauw een paar cent per liter duurder worden. Ook de vleessector heeft hier grote belangen, we denken speciaal aan vleeswaren. En verder de diepvries groenten en fruit, eieren, boter, bols, bier enz. enz. En wie er natuurlijk ook belang bij hebben is de koelkastenfabrikanten en handelaren. We ma ken ons overigens sterk dat bij een ruimere fa bricage en grotere omzet nogal wat met de prijs kan gebeuren. Op dit punt wezen wij er reeds enige tijd terug op dat er van een prijzenslag in West-.Duitsland sprake is, waar in een jaar tijd de prijs in de winkel met 30 50 daalde. Het mes kan dus wel eens aan twee kanten gaan snij den wanneer de „weelde" er afgaat. DE BEROEPSVERENIGING VAN KAASHANDELAREN EN INVOERDERS GEVESTIGD TE ANTWERPEN VRAGEN COMPENSATIE EN DREIGEN MET BLOKKADE |\OOR de revaluatie van de gulden beweren de Belgische kaashandelaars grote schade te lijden wat de kaas betreft die voor 6 maart was gekocht en nog niet was afgerekend. De schade zou ƒ220.000 tot ƒ250.000 belopen. Minister Zijlstra werd door middel van een petitie van deze Belgische handelaars verzocht hen in de gelegenheid te stellen af te rekenen op frs. 13 20 per gulden. Het PZ vindt dit een moei lijke zaak. Het verlies wordt door de Belgen ge leden omdat zij de kaas in guldens contracteren, wanneer 't gebruikelijk was dit in francs te doen was het verlies voor de Nederlandse handel ge weest. Overigens vraagt men zich af of de Bel gen deze revaluatieprijsverhoging niet doorbere kenen kunnen aan de afnemers van deze hande laars. De kaas-behoefte va:\ de Belgen wordt n.l. voor ca 65 door invoer vnl. uit Nederland ge dekt zodat onze prijsstelling bepalend is. Of de schade dus geheel overeenkomt met het revalua tiepercentage is nog een vraag. Wanneer minister Zijlstra aan het verzoek vol doet zou dit overigens nog wel grote gevolgen hebben voor andere sectoren, die met het buiten land handel drijven. Het zou er dan op neerkomen dat de klagende buitenlanders genoegdoening gegeven moet wor den, maar dat dit niet geldt voor de Nederlanders die op basis van een buitenlandse valuta moeten afrekenen want dat is voor rekening van het be drijfsleven zelf, aldus heeft de regering bepaald. Het PZ meende dat zij, alhoewel begaan met de narigheid van de Belgische kaashandelaars hier niets aan kan veranderen. Van overheids- zijde kan aan de Nederlandse kant moeilijk faci liteiten uitsluitend aan de Belgische kaashande laars worden verleend, al zou compensatie uit zuiver handelsoverwegingen t.b.v. de verhouding met de Belgische kaashandelaren gewenst zijn. Daar de Belgische overheid een heffing op Ne derlandse kaas legt van 5 B. fr. ter bescherming van de eigen kaasproducenten ware het voor de Belgen praktisch geweest, wanneer zij zich tot de Belgische overheid had gewend daar hier de fondsen afkomstig van de Nederlandse kaas ruim voorhanden zijn, want in feite kan deze heffing gewoon met terugwerkende kracht verlaagd wor den daar deze heffing een prijscompenserend ka rakter draagt. Terzijde zij nog eens gewezen op de eigenaardige consequenties van deze heffing voor de Belgische verbruikers van kaas die 65 van hun kaas met 5 frs. per kg belast zien om 35 van hun verbruik van Belgische kaas op een gewenst niveau te houden. D. Fokprestaties van een vijftal Zeeuwse K. I.-stieren VOOR het verkrijgen van een inzicht in de fokkerij van de Zeeuwse K. I.-stieren worden op ge-, zette tijden afstammelingenkeuringen gehouden. Het volgen van deze keuringen van fokkers zijde is bijzonder nuttig. Immers, van de keuze in het gebruik van de stieren hangt in de fokkerij zoveel af. Een afstammelingenkeuring is in tegenstelling tot een fokveedag geen show waar de dieren ge rangschikt worden op volgorde van type en kwaliteit, maar een vertoning van een ongeselecteerde groep afstammelingen van één stier. Getracht wordt hiervoor een groep van 50 nakomelingen bijeen te brengen. Voor de jongere stieren wordt bij het voorlopig onderzoek, indien onvoldoende nako melingen beschikbaar zijn, wel met een geringer aantal volstaan. Het is immers noodzakelijk zo spoedig mogelijk een inzicht te krijgen in de vererving van de jongere stieren. \IT voorjaar zullen de stieren Dr. Lente's Verwachting, Ornea Adolf en Roorda Wietse van de K. ï.-vereniging Walcheren en Mercedes en Edzard van de K. I.-vereniging Schouwen-Duive- land op hun exterieurvererving onderzocht worden. Voor de K. I.-vereniging Walcheren zal dit plaats vinden op donderdag 13 april a-s. om 10 uur 's mor gens op het Molenwater te Middelburg en voor de K. I.-vereniging Schouwen-Duiveland op vrijdag 14 april a.s. om 9.30 uur vm. op het bedrijf van de heer E. Verburg te Noordgouwe. TER verruiming van het zo noodzakelijke inzicht van de fokprestaties der K. I.-stieren geven wij de fokkers in overweging deze keuringen te bezoeken, waarbij niet enkel gedacht wordt aan de leden van de verenigingen waarvoor het onderzoek zal plaats vinden maar ook aan de aangeslotenen bij de overige K. I.-verenigingen in Zeeland. J. H. TER KEURS. ï\E Lely boxer eg met een werkbreedte van 3 meter en driepunts ophanging is uitgerust met veerstalen tanden van speciale vorm. De stand van de- tanden is instelbaar van scheppend tot slepend. De instelbare veerkrachtige tanden breken de grond op volgens de natuurlijke breuklijnen en met deze eg kunnen op gunstige wijze alle egbewerkingen uitgevoerd worden. Dit is mede te danken aan de speciaal ontwikkelde verbinding tussen eg en trekker. Deze omvat een beweeglijke stangenvierhoek, waardoor de eg tijdens het werk een snelle slingering verkrijgt. Hierdoor wordt een goede verkruimeling verkre gen, terwijl het vollopen met onkruid vermeden wordt. Op handige wijze kan de slingering van de eg door omkering van de stangenvierhoek worden op geheven, voor die gevallen waarbij het slingerei) niet nodig is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 8