W eeko verzicht Noteringen VLASMARKTBERICHTEN Aardappelsituatie buitenland 299 jfiEl VIT EEN geheim ;T WEEKBOEK van Jk'^3 BRAMmtt dFSL/KHOFX ZATERDAG 8 APRIL 1961 DE binnenlandse graanmarkt was goed prijshoudend gestemd. De maalindustrie toonde weinig belang stelling voor tarwe, daar haar behoefte voor dit seizoen praktisch gedekt is. Het aanbod, in het noorden van het land nog vrij groot, werd door de veevoedersector opgenomen, voor zover de kwaliteit aan de denaturatievoorwarden voldeed. Voor gedenatureerde tarwe bestond een'goede belangstelling. De om zetten in Franse en inlandse zomergerst zijn beperkt. De prijs kon, doordat de Franse offertes hoger waren, iets aantrekken. Het aanbod in inlandse rogge is van weinig betekenis. Aan de grote vraag naar rogge kon door het aanbod van Duitse rogge ruim voldaan worden. De vraag naar inlandse maalhaver nam toe, doordat het prijspeil t.a.v. de andere granen en van haver van andere origine wel zeer gunstig lag. Hoewel het aanbod in inlandse haver nog vrij ruim was, kwam tengevolge van de goede vraag de prijs op een iets hoger niveau te liggen. De markt sloot in een iets betere stemming. De vergoeding, welke wordt verleend bij de denaturatie van inlandse tarwe werd tot nader order vastgesteld op 11,20 per 100 kg. In groene erwten en schokkers ging de afgelopen week weinig om. De prijzen ondergingen geen verande ring. Ook in karwijzaad en blauwmaanzaad kwamen weinig transacties tot stand. Op de veemarkt te Utrecht noteerden zaterdag vette koeien bij rustige handel 2,503,20 per kg geslacht gewicht. De handel in nuchtere kalveren was slechtsen de prijzen liepen van 1,20 tot 1,40 per kg levend gewicht. Voor vette kalveren werd 1,90 2,65 per kg levend gewicht betaald. Varkens werden redelijk ver handeld tegen prijzen van 1,85-ƒ 1,95 per kg levend gewicht voor dieren boven 100 kg en tegen 1,801,90 per kg levend gewicht voor varkens beneden 100 kg. Slachtzeugen brachten ƒ1,65ƒ1,70 per kg levend gewicht op. AARDAPPELTERMIJNMARKT. Weekbericht 30 mrt5 april 1961 verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amster dam, voor Zeeland: Goes, tel. 011006451: Op de aardappeltermijnmarkt, welke voor deze verslagperiode slechts drie beursdagen telde, was de belangstelling matig. De afzetmogelijkheden blijven zeer bep.erkt met een ruim aanbod maar toch lag het prijspeil enkele dubbeltjes hoger als de vorige week. De weekomzet bedroeg 455 contracten (6825 ton) tegen 929 contracten in de voorgaande week. CONSUMPTIE-AARD APPELEN. Bintje 35/april opende op 6,90. en gaf geleide lijk een stijging te zien tot 7,50, waarna een daling intrad tot 7,20 met een slotnotering van 7,30 laten en 7,20 bieden. Eigenheimers 35/- geen omzet. Furore 40/— werd met enkele contracten op april gedaan op 7, Alpha 40/noteerde voor april 6,60 en werd daarna nog verhandeld op ƒ7, De openstaande posities per 1 april zijn als volgt: Alpha 72 contracten; Bintje 907 contracten en Fu rore 49 contracten. EIERMARKT BARNEVELD. Aanvoer 1.650.000 stuks, handel vlug met kalme afloop. Prijzen per 100 stuks)eieren van 58 tot 65 gram ƒ12,1013; algemene prijs ƒ12,55; kiloprijs 2,06 basis 61 gr. Henne-eieren van 37 tot 53 gram ƒ6,30ƒ10,60; kiloprijs 1,702. Plusminus 125Ó kievietseieren 1525 cent per stuk. BEURSBERICHT MARKT GOES. 4 april 1961. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 5,50ƒ7; idem export sortering 6ƒ7; Alpha, 35 mm opw., ƒ5; Furore, 35 mm opw., bin nenlandse sortering 69. Voor prima grove partijen Bintje voor binnenland kan een hogere prijs dan 7,per 100 kg worden gemaakt. Prijzen per 100 kg geleverd aan de. sorteer, inrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 1,502 per 100 kg. Hooi. Lucernehooi ƒ105ƒ110; Weidehooi ƒ105— 110 per ton, geperst af bedrijf. Stro. Gerstestro 5055; Tarwestro 55ƒ60; Erwtenstro 57,50Schokkerstro 50. Deze prijzen gelden per ton, geperst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwaliteit. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 1520 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1015 cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 2025 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1520 cent per kg. Eieren. Voor de eieren kan een prijs worden ge maakt van 1,741,78 per kg. FRUITAFZET 27 MAART—1 APRIL 1961. Met deze week eindigde het eerste kwartaal in 1961. De veilingen in Goes en Kapelle sloten hun boekjaar 1960'61 af. In de boomgaarden kwam de bloei langzaamaan door. Alom werd gespoten tegen de schurft. Het ruimen van het nog aanwezige fruit ging door. Goudreinette en Jonathan trokken iets in prijs aan. Golden Delicious werd in de loop van de week weer meer gevraagd. De topprjjs voor dit ras kwam voor de goede partijen, welke voor Frankrijk werden ge kocht, weer rond de gulden per kg. Met de Bramley's Seedling ging het nog niet beter. Uit een cel in voorkoop verkocht werd regelmatig voor 50 cent per kg geëxporteerd. Woensdag werd op de klok het aanbod exportkwaliteit echter opge houden op 42 cent per kg. In tegenstelling met de meeste andere rassen, vertoont de prijsvorming voor de Bramley's Seedling een dalende tendens. Een zelfde verschijnsel werd ook al enkele jaren uit En geland gemeld, bij een grote oogst in de „Bramley's- bedrijven" in dat land wilde dan de afzet niet vlot- (Ontleend aan de Vlasbode van 1 april j.l.) I1E houdbaarheid van de Britse aardappelvoorraad in de kuilen lijkt slechter dan enige tijd geleden werd aangenomen. Of er echter nog dit jaar oude aardappelen geïmporteerd zullen worden, valt nog steeds niet met zekerheid te zeggen. De consumptie is groot, maar de prijzen zijn slecht (ca 12 a 13 ct per kg) voor goede King Edward's. Enkele factoren die de markt drukken zijn de volgende: De aardappelen die men in het najaar als gevolg van het slechte weer in de grond heeft laten zitten, zijn pas onlangs gerooid. Deze aardappelen zijn gemid deld veel beter dan de aardappelen die uit de kuil te voorschijn komen. Men verwacht reeds zeer vroeg een grote aanvoer van nieuwe aardappelen uit het Middellandse Zee gebied. De Amerikanen zijn erin geslaagd omaardappelen in poedervorm geschikt voor aardappelpurée op de Britse markt te brengen. De Potato Marketing Board heeft sinds begin februari de verkoop van bo venmaatse aardappelen voor menselijke consumptie toegestaan, indien deze afzonderlijk in de handel wor den gebracht. TIJDENS de z.g. „Kartoffeltag" te Hamburg, geor- ganiseerd door het Centraal Verbond van de Duitse Aardappelhandel, sprak o.a. Bondsminister Schwarz. Naar zijn mening zal het in de toekomst voor slechts weinig Duitse bedrijven mogelijk zijn met de verbouw van vroege aardappelen te concur reren met landen die in staat zijn hun produkt veel vroeger op de markt te brengen. Voorts verklaarde de minister dat de teelt van aardappelen belangrijk zal moeten worden ingekrompen, daar het verbruik sterk is afgenomen. Zo bedroeg het verbruik per hoofd van de Westduitse bevolking in 1951 nog 181 kg en in 1960 slechts 133 kg. De minister achtte het noodzakelijk dat meer aandacht wordt besteed aan de kwaliteit. Inplaats van de verbouw van aardaDDelen Rotterdam. Strovlas. Behoudens de voorjaars leveringen is er nauwlijks meer enige aktiviteit op de markt. Vrijwel alle vlas van enige kwaliteit is verkocht. De vlasserij beschikt over voldoende stro voor de voorjaarscampagne. Het zaaien geschiedt onder gunstige weersomstandigheden. Het zaaibed valt niet tegen, maar iets dieper in de grond zijn nog de gevolgen te bespeuren van de vele regens. Behoudens in het noorden van het land, is vrijwel overal het zaad in de grond. De oogstverwachtingen zijn voor wat betreft de grootte van het areaal niet ongunstig. Het algemene gevoelen is dat er meer dan 20.000 ha gezaaid zullen worden. Kortrijk. Strovlas. Belangrijke hoeveelheden stro- vlas worden naar de vlasserij gebracht. Het gaat meestal oyer de uitvoering van vroeger afgesloten die zowel voor voederdoeleinden als voor de con sumptie kunnen worden gebruikt, dient men zich nu te gaan richten op rassen die öf voor voeder- of voor consumptiedoeleinden geschikt zijn. VOORSTEL TOT BIJMENGING VAN AARDAP- I'ELVLOKKEN IN MENGVOEDER IN WEST- DUITSLAND. AAN de Bondsraad is een verordening tot wijziging van de Graanwet voorgelegd, waarbij de bijmen ging van aardappelvlokken in gemengd voer verplicht wordt gesteld. Men denkt aan een percentage van 3, waarmee een hoeveelheid van 10.000 ton aardappel- vlokken zou kunnen worden verwerkt. Onlangs werd een voorstel tot vrijwillige bijmen ging van aardappelvlokken door de mengvoederfabri kanten verworpen, als gevolg van een te hoge vraag prijs van de aardappelmeelfabrikanten. (Ontleend aan Landbouwwereldnieuios.) 4 april. HE Paasdagen hebben helaas geen zomers weer ''gebracht. De eerste dag veel regen, de tweede dag 's morgens wat zon maar later op de dag weer regen. Jammer was het, want op zulke dagen zijn er velen die een bezoek aan de familie brengen of eens iets anders gaan zien. Ieder mens wil dan eens wat anders gaan zien. Ieder mens wil dan op het land is door de vele regens van de laatste dagen achterop geraakt. Het zal deze week niet veel meer worden op de akker (25 mm). Dat is wel jammer, we hadden het zo graag achter elkaar afgemaakt. Overal zie je op de akkers weer water staan op de van 't vorig jaar nog zieke plekken. Vandaag was buurman Willem en Plone nog bij ons, die met de Paasdagen naar Den Haag en 't Keukenhof zijn geweest. ,,'t Was gin mooi weer", zei Willem, „maer, is 't nie waer Plone, we èn toch eel vee gezien en ge noten." „Jae", zei Plonf, „das waer oor. We bin bie fermielje in Den Oag gewist. We èn nog wat ge- wienkeld in de stad en toen bin we maandag nae de Keukenhof gewist. Er wassen nie zovee Duit sers as vlie jaer op de weg" zei Willem, „wel vee Fransen en Belzen, der wassen vee auto's onder weg, soms ging het kilometers stapvoets want pas seren was gevaerlijk as je je leven liefad, maer der bin oltiet mensen, die perberen overel verbie te komen, 't let nie oe 't gaet." „In de Keukenhof was er vee volk, buuten bloei den de narcissen, de crocussen en de hyacinthen begonnen, ok de vroege tulpen wassen aan de gank. Jön, jön, wat is dat daer mooi an geleid", zei Plone: „As je daer noe kiekt moet je er bie óns ok is wat meer werk aan doen." ,Nee", zei buurman, ,,'t kost al geld genoeg, je mot elke weke al 't gezon maejen en oltiet bie planten, dat is niet te betaelen mens en as 't bie ons zo mooi wordt, dan is er gin Keukenhof meer nodig. In de kassen was et ok zo mooi. Oeveo soorten tulpen er waeren, weet ik nie, maer eel vee, van de dwergtulp tot de grote papagaaie tulp toe. Ook de hyacinthen stonden daer in vele kleu ren, en mooip seriengen, witte en donkere blauwe, je raekte er nie uutgekeken. We bin kalm an om 3 uur wee nae Zeeland ge reeën en we wassen weer eel blië, toen we den of dam inreejen, want der is maer een klein onge- loksje nodig en je auto is kepot en bie een groei ongeluk ok soms vee schae aan de inzittenden. Der kommen almaer meer auto's, eiken dag kommen der bie, daer worren wel vee wegen aangeleid maer ze bin der mie achter en inhaelen da gae nie. Onderweg èn we weinig ongelokken gezien, wat gelukkig is, deur 't slechte weer rejen de meeste mensen nie ard en 't is net as moeder vroeger zei verzichtigheid is de moeder van de posseleinkasse, en verzichtigheid op de weg is ok eel belangriek." ten. Zo zelfs dat toen reclamecampagnes voor deze moesappel werden ingezet, de resultaten hiervan ble ken dan bevredigend te zijn. Bij de peren werden enkel nog Saint Remy ver handeld op hetzelfde prijsniveau als in de voorgaan de week, n.l. van 1723 cent per kg. kontrakten waarin levering bij de aanvang van het rootseizoen voorzien was. De bevoorrading van de nog in werking zijnde vlasserjjen is veelal verzekerd doch het groen ontschorsen en het vroegtijdig inzet ten van het rootseizoen hebben een versnelde bewer- king van de grondstof tot gevolg zodat een aanvul ling in vele gevallen gewenst is om de aansluiting met de nieuwe oogst te kunnen verzekeren. Daar- mede heeft men nog altijd een uitgesproken vraag naar strovlas. De Nederlandse provincie Groningen heeft het grootste aantal kopers daar deze streek nog een merkbaar aanbod vertoont terwijl voor de andere traditionele bevoorradingsbronnen de oogst 1960 nagenoeg gelikwideerd is. De prijzen ondergaan geen verandering. In het binnenland noemt men voor de lage kwaliteit 1,50 tot 2,25 F., voor gewone partijen 2,25 tot 2,75 F. en voor betere soorten 3 F. In Nederland noteert men voor gemene partijen 12 tot 18 cent, voor de middenkwaliteit 18 tot 24 cent en voor beste partijen tot 28 cent. Op de Franse strovlasmarkt zijn er weinig trans- akties daar er niet veel strovlas onverkocht gebleven is. Franse vlastelers die voor dit jaar een teeltkon- trakt wensen af te sluiten, vinden moeilijk een part ner. Men voorziet niettemin een toename van het vlasareaal van ruim 5 Het zaaien van vlas heeft in de streken welke voor een vroegtijdige inzet bekend zijn, flinke vorderingen gemaakt voor zover het zaaizaad beschikbaar was. De minder gunstige weersomstandigheden welke thans zijn ingetreden, schorsen het zaaien. De zaad- handel schijnt door het gunstig weder verrast ge weest te zijn en moet ter bevrediging van de kliënteel de aflevering bespoedigen. Deskundigen laten zich gunstig uit over de reeds uitgevoerde bezaaiingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15