Machinaal melken is spoedig rendabel Het toepassen van een bietendunner bij de verzorging van suikerbieten HETA SYSTOX 26(3 Echter is het dan van groot belang dat deze bewerking enkele malen kan worden herhaald om de machinale onkruidbestrij ding in de rij over een langere periode te kunnen toepassen. Dat is mogelijk door in dit geval per bewerking minder fel uit te dunnen, zodat minder planten verloren gaan en er voldoende overblijven voor de resterende bewerkingen. ZATERDAG 1 APRIL 1961 VAN alle landbouwmachines is de melkmachine één van de meest economische investeringen. Im mers een melkmachine wordt 2 keer per dag gedurende een heel jaar gebruikt. Ten opzichte van het handmelken wordt met het machinaal melken (systeem 1 man met 1 /apparaat) 40 a 45 tijdsbesparing verkregen. Deze tijdsbesparing is nog groter, wanneer het mel kten volgens een doorloopsysteem wordt toegepast. Het machinaal melken heeft tevens het voordeel, dat 1 persoon zonder bezwaar een groter aantal Jcoeien kan melken. Hierdoor is men minder afhankelijk. De belangstelling voor het machinaal melken neemt nog steeds toe, vooral door de perspectie ven, die deze machine biedt. VERSCHUIVING VAN DE MELKVEEHOUDERIJ HET aantal melkkoeien per bedrijf in Zeeland is klein; eind 1959 was dit gemiddeld 3,6 stuks. Gedurende de laatste jaren is een ver schuiving in de melkveehouderij merkbaar. Het •aantal melkkoeien op de grote akkerbouwbedrij ven is sterk afgenomen. Op de kleinere, als regel gemengde bedrijfstypen, is een aftekening van enige uitbreiding van de melkveestapel te consta teren. We veronderstellen, dat deze verschuiving zich nog zal voortzetten. Het totaal aantal stuks melkvee zal vermoedelijk op ongeveer hetzelfde niveau blijven of iets uitbreiden. Het gemiddeld aantal per bedrijf neemt echter toe. Het tot stand komen van grotere melkvee-een- heden op de bedrijven biedt belangrijke mogelijk heden voor een doelmatiger melkveehouderij en melkwinning. Bij grotere melkvee-eenheden is de gelegenheid voor het opbouwen van een doelmatiger en pro- duktiever veestapel door middel van selectie beter te verwezenlijken. In het bedrijfsverband zal de benodigde arbeid hierdoor per koe dalen. Deze arbeidsbesparing kan nog worden opgevoerd door het aanschaffen van een melkmachine. DE KOSTEN VAN HET MACHINAAL MELKEN DE aanschaffingskosten van een melkmachine zijn per bedrijf verschillend. Goedkoop en doelmatig is om, indien mogelijk, ook gedurende de zomerperiode op de winterstal te melken. De aanschaffingskosten van een melkmachine onder deze omstandigheden, uitgerust met een electro motor en 1 apparaat en bijbehorende middelen, alles van prima materiaal, bedragen 1.600. Het aantal stuks te melken koeien (in dit geval door 1 man) speelt hierbij een geringe rol in da prijs. De jaarlijkse kosten kunnen ongeveer als volgt Worden gesteld: Afschrijving 80,— Renteverlies 48,— Stroomkosten 75,- Rubberonderdelen 50,— Reinigingsmiddelen 20,— Reparaties en diversen 27,- 300,— Beneden de 15 koeien is er weinig verschil in de totaalkosten. Bij het melken van 5 koeien zijn de kosten van de machine ƒ60,per koe per jaar. Naarmate door 1 man per keer een groter aantal koeien wordt gemolken, dalen de kosten per koe. Zo zijn de kosten bij 15 koeien 20,per jaar. Een melkmachine is dus spoedig renlabel te maken. DE REINIGING VAN DE MELKMACHINE AAN de melkwinning en behandeling zal in toenemende mate zorg moeten worden be steed, waarbij met de melkmachine op verant woorde wijze wordt gewerkt. Vooral de reiniging van de melkmachine moet met zorg gebeuren. De reiniging is een secuur werk, doch kost wei nig tijd, mits goed uitgevoerd. Hiertoe is nodig, dat de reiniging direkt na het melken plaats vindt, de melkresten zijn dan nog niet opgedroogd. Vóór het melken moet het water reeds worden klaar gezet. Zodra van de laatste koe de machine is afgenomen, worden de tepelhouders in het water gelegd. Direct na het melken van de laatste koe moet de machine worden schoongemaakt. Eerst het apparaat aan de buitenkant reinigen met een borstel. In schoon water worden de voeringen van de tepelhouders met een draaiborstel onder water doorgeborsteld en vervolgens wordt wat water opgezogen. De tepelhouders en melkslang worden hierna opgehangen in een ontsmettings- rek. Met een derde borstel wordt vervolgens de emmer, deksel e.d. gereinigd en omgespoeld met water, waaraan een ontsmettingsmiddel is toege voegd en hierna opgehangen. Deze gehele reini ging vraagt slechts enkele minuten. Eens per week moet het apparaat geheel uit elkaar worden genomen en grondig gereinigd met warm sodawater, uitgezonderd aluminium em mers. Een goede reiniging is noodzakelijk voor een goede melkwinning. VOORWAARDEN VOOR GOED MACHINAAL MELKEN OM het machinaal melken goed te kunnen uit voeren, moet de machine steeds tot in de perfectie in orde zijn. Onderdelen moeten tijdig worden vernieuwd. Om goed te kunnen machi naal melken moet tenminste worden voldaan aan onderstaande normen: De volgorde van de te melken koeien opstel len naar melkbaarheid. Zorg steeds dat de koeien op dezelfde plaats staan bij het melken. Melk de koeien, die het vlugst de melk laten vallen, steeds eerst. Melk altijd in dezelfde volgorde. De koeien, die zich slecht laten melken, steeds het laatst. Werk van links naar rechts. Dit is het meest doelmatig. - Controleer vóór het melken de stand van de vacuummeter. - De hoogte van het vacuum moet steeds over eenkomen met de aangegeven hoogte van het betreffende merk. - Zorg voor een goede voorbehandeling. In de meeste gevallen gebeurt dit te kort of te wei nig intensief. - Verwijder de eerste stralen. Deze mogen niet op de veestand terecht komen. - Gebruik een voormelkbeker voor de eerste stralen. - Het apparaat aansluiten direkt nadat de koe de melk heeft laten vallen. - Het aansluiten van de tepelhouders moet zon der luchtzuigen gebeuren. - Plaats het apparaat in de goede stand. - Het aantal pulsatieslagen moet gelijkmatig zijn; gemiddeld 44 per minuut. - Controleer tijdens het melken het aantal pul satieslagen. - Tijdens het melken toezicht uitoefenen of alles goed verloopt. - In het begin van het machinaal melken het apparaat niet langer dan 3 min. laten aan staan. - Zodra de geregelde melkstroom ophoudt het apparaat wegnemen. - Het afnemen van het .apparaat moet gebeuren zonder luchtzuigen en morsen van melk. - Laat nooit een machine werken aan een uier, waaruit ook maar een ogenblik geen melk komt. - Wen de koeien aan een zo kort mogelijke melktijd. -Na het wegnemen van het apparaat zo vlug mogelijk gaan namelken. - Nooit gaan melken, als ergens een lek, hoe ge ring ook, aanwezig is. Dit moet eerst hersteld worden. - Reinig de machine steeds doelmatig. - Controleer bij de wekelijkse schoonmaakbeurt de kwaliteit van de onderdelen. Vernieuw zo nodig. - Gebruik nooit heet water bij de reiniging van rubberdelen. Deze worden hierdoor bescha digd. - Gebruik ontsmettingsmiddelen steeds volgens de voorgeschreven verdunning. - Gebruik goede reinigingsborstels. - Controleer eens per week de spanning van de V-snaar. - Reinig tenminste eens per maand de vacuum- leiding. - Laat enige keren per jaar de vacuummeter controleren op goede werking. - Ververs de olie van de pomp 2 keer per jaar. - Gebruik hiervoor olie volgens de voorschriften van het betreffende merk. - Smeer de pulsator precies volgens de voor schriften van het merk met de juiste olie. - Vernieuw de tepelvoeringen 3 keer per jaar. - Bij het in elkaar zetten van de machine moe ten alle onderdelen droog zijn. - Vernieuw de melkslang (staand type) eens per jaar. - Neem elke 2 jaar nieuwe pulsatieslangen. - Vervang de vacuumslang eens per 2 a 3 jaar. Ook bij machinaal melken is het advies: Reinheid, rust en regelmaat. J. H. LANTINGA. BIJ de verzorging van suikerbieten in het voor jaar gaat het in wezen om twee facetten, te weten het dunnen en de onkruidbestrijding. Glo baal kan worden aangenomen dat bij de normale handwerkmethode voor de totale werkzaamheden ongeveer 120 tot 130 manuren nodig zyn. Hiervan zijn voor het doorhakken en dunnen ongeveer 60 tot 70 manuren nodig, terwijl de overige uren ge heel op rekening komen van de onkruidbestrijding. Het is daarom van belang dat bij het gebruik ma ken van hulpmiddelen voor de verzorging van sui kerbieten mede wordt gelet op de mogelijkheden ook de onkruidbestrijding met minder handen arbeid te kunnen uitvoeren. Met name geldt dit ook bij het gebruik van een bietedunner. De meeste bietedunners, die thans in Neder land worden gebruikt, behoren tot de zogenaamde slingerdunners. Het is een verheugend iets dat deze dunners zich tevens goed lenen voor de onkruid bestrijding. Om deze mogelijkheden ten volle te benutten is het echter een eerste vereiste dan bij machinaal dunnen een bepaald systeem wordt gë- volgd, afhankelijk van het tijdstip waarop men er aan toe is de betreffende bieten met de hand, c.q. korte of lange hak, na te dunnen. 7ÖDRA de bieten zyn nagedund kan de bieten- dunner niet meer voor de onkruidbestrijding worden gebruikt. Voor dit tijdstip kan de dunner mits het een voldoende regelmatig gewas betreft de stand niet te dun is, één of meerdere malen worden ingezet. Bij zo'n dunbewerking wordt dan tevens een behoorlijke onkruidbestrijding in de rij verkregen. Ongeacht het tijdstip waarop met de hand wordt nagedund, is het gewenst met het machinaal uitdunnen vroeg te beginnen. Zodra de bieten een normaal 2-bladstadium hebben, is machinaal dunnen reeds goed mogelyk. Tevens wordt hiermee bereikt dat vele kleine onkruiden en kiemende onkruiden worden vernietigd. Indien de bieten, zoals normaal, in het 4-blad- stadium worden gedund, zijn slechts een of twee machinale dunbewerkingen mogelijk. Het is dan geen bezwaar by deze bewerkingen vrij intensief te dunnen, bijvoorbeeld door gebruik te maken van kleine mesjes. ZODRA echter de bieten pas in een groter stadium met de hand kunnen worden nage dund, bijv. 6- tot 8-bladstadium, is het voor een zo effektief mogelijke onkruidbestrijding gewenst een andere werkwijze te volgen. Eveneens moet dan tydig met het machinaal dunnen worden begonnen. Hiervoor zijn pennen, dubbele pennen of verende tanden, beter geschikt dan mesjes, speciaal ook met het oog op de noodzakelijke regelmaat. Voorts moet het aantal slagen per strekkende meter niet groter zijn dan 8 a 10. Afhankelijk van de onkruid - bezetting moet de bewerking om de zes tot tien dagen worden herhaald. Bij de laatste bewerking voor het nadunnen met de hand kan. indien de bieten dan nog een te dichte stand hebben, van zelfsprekend intensiever worden gedund met een mesje. DEZE laatste werkwijze maakt tevens een flinke spreiding mogelijk in het tijdstip van dun nen. Vooral voor bedrijven met een krappe voor ziening van arbeidskrachten is dit van groot belang, Tenslotte kan worden opgemerkt dat er geen aanwijzingen bestaan dat het op deze wijze dunnen ten koste gaat van de opbrengst, terwijl er een aanzienlijke besparing op het handwerk mee kan worden verkregen. Voor het kunnen toepassen van dit systeem is echter een goede regelmatige begin- stand een eerste vereiste; Ir. M. A. v. d. BEEK. R. L. V. D., Goes. (Adv.) het systemisch insekticide met Qé laagste werkingsduur

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7