m RUILVERKAVELING Aangifte veldkeuring van winter- en zomergewassen KORTE WENKEN WETENSWAARDIGHEDEN 19 OVER Het Meerjarenplan voor ruilverkaveling ZATERDAG APRIL 1961 |>E aangifte voor alle winter- en zomergewas- sen is opengesteld tot en met zaterdag 22 april a.s. (stambonen en maïs tot 1 juni d.a.v.). Aan de deelnemers van vorig jaar zijn weer een aantal aangifteformulieren verzonden, terwijl degenen die geen of onvoldoende aangifteformu lieren hebben ontvangen, de benodigde formulie ren (voor elk aan te geven perceel een apart for mulier) kunnen aanvragen bij het secretariaat, Grote Markt 9 te Goes (tel. 01100—5810), of bij de controleurs van de Keuringsdienst. Tegelijk met de aangifte moeten alle certificaten, welke op het aan te geven perceel betrekking hebben, wor den ingeleverd, terwijl het verschuldigde aangifte- geld bij inlevering van het aangifteformulier moet worden voldaan. Dit kan rechtstreeks geschieden op het kantoor van de Keuringsdienst Zeeland te Goes (postrekening nr. 438510) of bij de hieronder genoemde controleurs, die zitting zullen houden in de genoemde plaatsen en op de aangegeven data in het tijdvak van 6 t/m 22 april. Percelen waarvan de keuringsaanvrage wordt gedaan na de sluitingsdatum (22 april) doch vóór de aanvang van de veldkeuring van het betreffende gewas, kunnen alsnog voor de keuring worden aange nomen, waarbij het aangiftegeld met 25% zal worden verhoogd met een minimum van ƒ2,50 per bedrijf. Voor een vlotte werkwijze is het van veel be lang dat de formulieren thuis worden ingevuld. Op de zitdagen zullen de aangevers met ingevulde formulieren voorrang hebben. AANGIFTEGELD JJET aangiftegeld is als volgt vastgesteld: Granen, zaden en peulvruchten14,— per ha, met een minimum van ƒ7,per bedrijf. Maïs15,per ha, met een minimum van 9,per bedrijf. Aardappelen: 22,— per ha, met een minimum van 11,per bedrijf. Het aangiftegeld is verschuldigd over de ge meten maat van het aan te geven perceel, dus over de bezaaide oppervlakte. Over de oppervlak te boven 10— per ha van een zelfde gewas wordt geen reduktie op het aangiftegeld verleend. Bij de aardappelen is geen aangiftegeld over de oppervlakte van de wendakkers (kopeinden) ver schuldigd. Deze oppervlakte dient dus van de totale oppervlakte van het betreffende perceel te worden afgetrokken, terwijl de opbrengst van de wendakkers niet bij de gekeurde partij mag wor den gevoegd. Het tarief voor nacontróle bij pootaardappelen is ongewijzigd en bedraagt 10,per ha, terwijl deze kosten achteraf worden verrekend. POOTAARDAPPELEN VOOR EIGEN GEBRUIK PERCELEN aardappelen welke geteeld worden met de bedoeling de opbrengst het volgende jaar uitsluitend te bestemmen voor gebruik op eigen bedrijf, kunnen op een apart formulier worden aangegeven. Over de oppervlakte van deze percelen is dan geen areaalheffing verschul digd, wel moet dit jaar voor deze percelen ten behoeve van het kwekersvergoedingenfonds een heffing van ƒ30,— per ha worden betaald, welke achteraf voor de definitief goedgekeurde percelen in rekening zal worden gebracht. Wijzigingen in deze aangegeven percelen is na de sluitingsdatum van de aangifte niet mogelijk. KEURINGSLIJSTEN EN JAARVERSLAGEN DEZE worden beschikbaar gesteld tegen be taling van ƒ1,per exemplaar. Opgave voor toezending van keuringslijst en/of jaarverslag moet tegelijk bij de aangifte plaatsvinden, als mede de betaling van de kosten. Tenslotte vesigen wij uw aandacht er op dat bij de veldkeuring en nacontróle van pootaard appelen dit jaar verschillende wijzigingen zijn in gevoerd. Nadere inlichtingen hierover alsmede betreffende andere keuringsaangelegenheden kunt u op het kantoor van de Keuringsdienst Zeeland te Goes verkrijgen. Namen der controleurs: A. W. Beurkens, Wilhelminastraat 35, St. Phi- lipsland (tel. 01677303); P. Flikweert, Esdoorn straat 11, Nieuwerkerk (tel. 01114248); J. Ver burg, Westhavenstraat 4, Colijnsplaat (tel. 01199 301); J. Koole Wzn., Weststraat 12, Koudekerke (tel. 01185—295); J. J. Goetheer, Veerweg 32, Wol- faartsdijk (tel. 01198—282); A. M. Kaboord, Veer weg 40, Wolfaartsdijk (tel. 01198341); A. Hame link, v. d. Biltlaan 8, Kapelle (tel. 01102692); J. de Bruyne, Weststraat 26, Oostburg (tel. 01170— 2690); D. Kallewaard, Voorstraat A184, Groede (tel. 01171—487); P. de Feijter, Pr. Hendrikstraat 69, Axel (tel. 01155719); W. van Cadsand, Bui tenweg 21, Axel (tel. 0115&-604); G. Th. M. Staal, Dreef 23, Lamswaarde (tel. 01142246); R. D. van Damme, Hulsterweg 184, Hulst (tel. 01140—2118); J. P. Maas, Roverbergschepad 5, Lamswaarde (tel. 01142—277). Een lijstje van de te houden zitdagen laten wij hieronder volgen: HULST: Maandag 10 en 17 april, van 15 uur in hotel „De Graanbeurs". HEIKANT—ST. JANSTEEN: Dinsdag 18 april, van 1—5 uur bij J. Inghelsde Block, café „Centrum", Julianastraat 15. TERNEUZENWoensdag 12 en 19 april, van 1.305 uur in hotel „Des Pays Bas". OOSTBURGWoensdag 12 en 19 april, van 1.30 5 uur in hotel „De Vuyst". WESTKAPELLE: Woensdag 12 en 19 april, van 112 uur in café „De Valk". WISSENKERKE: Woensdag 12 en 19 april, van 10.3013.30 uur in hotel „De Kroon". OVEZANDE: Woensdag 19 april, 's avonds van 79 uur in café C. Verbeek. ZIERIKZEEDonderdag 6, 13 en 20 april, van 10.301.30 uur in „Huis van Nassau". ST. MAARTENSDIJKDonderdag 13 en 20 april, van 10.301 uur in „Hof van Hol land". KORTGENEDonderdag 13 en 20 april, van 10.302 uur in „De Korenbeurs". MIDDELBURGDonderdag 6, 13 en 20 april, van 114 uur in „De Eendracht". KOEWACHT: Donderdag 20 april, van 26 uur in café M. A. de Schepper. THOLENZaterdag 15 en 22 april, van 101 uur in „Hof van Holland". IJZENDIJKEZaterdag 15 en 22 april, van 11— 2 uur in hotel Lievens. AXEL: Zaterdag 8, 15 en 22 april, van 1.305 uur in hotel C. Jansen. ST PHILIPSLANDZaterdag 22 april, van 11—1 uur in hotel „De Druiventros". Denk aan de sluitingsdatum van 22 april; stambonen en mais 1 juni. De Directeur van de Keurings dienst Zeeland, J. D. DORST. rIJDIG ingrijpen is meestal het best. Een eerste onkruidbestrijding in graan, erwten en bieten kan heel goed met een lichte onkruid- egge gebeuren. Bij droog weer wordt door deze bewerking veel kiemend onkruid gedood, terwijl u tevens lucht en warmte in de grond brengt. Het is mogelijk enkele keren vóór als na opkomst te eggen. Om kiembreuk te voorkomen mogen erw ten tegen de opkomst niet geëgd worden. DE waarde van een goed groenbemestings- gewas mag zeker niet onderschat worden Op zware kleigronden werken deze gewassen struktuurverbeterend, wat dit voorjaar ook weer te zien was. Op lichte kleigronden en zandgron-: den met veel hakvruchtenverbouw is het telen van een groenbemester noodzakelijk om een goe de organische stofvoorziening te verzekeren. TEDERE ondernemer overziet tevoren het werk, zodat hij tijdig maatregelen kan tref fen voor het aantrekken van mensen en materiaal. Behalve dat de boer zich verzekert van de nodige arbeidskrachten, is het gewenst om kontakt op te nemen met de loonwerker omtrent de uitvoering van bepaalde werkzaamheden. Noodzakelijk is ook, dat beide partijen zich aan de gemaakte af spraken houden. M U de dagen weer langer gaan worden, nadert 1 y de tijd snel dat het vee naar buiten gaat. Het is de hoogste tijd om een goede indeling te maken van het grasland, kapotte palen doornieu-» we te vervangen en de draden te kontroleren. Maak perceeltjes van 4 a 5 are per koe, want regelmatig vers gras verhoogt de produktie. GRAS inkuilen met een konserveringsmiddel is uitstekend, maar gebruik als toevoeging dan geen grond. Zorg dat de percelen grasland, die u met de maaikneuzer wilt gaan kuilen, nü gesleept worden om een gelijke ligging te ver krijgen en molshopen te spreiden. Zand is niet verteerbaar en bevat ook voor het rundvee geen voederwaardc. /N Nederland was per 31 december 1960 voor een oppervlakte van 1.215.600 ha ruilverkaveling aangevraagd, 274.730 ha was op dat moment in uitvoering en 134.130 ha gereed. Doordat nog steeds nieuwe aanvragen binnenkomen kunnen we aannemen, dat rond 1.5 miljoen ha in de komende jaren door middel van ruilverkaveling een vernieuwde uitrusting zal moeten krijgen. De belangstelling is zó groot, dat op korte termijn lang niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. De vraag is nu in welk tempo de ruilverkaveling kan worden toegepast en in welke volgorde de blokken aan de beurt moeten komen. OM hierover een uitspraak te verkrijgen heeft de Centrale Cultuurtechnische Commis sie in 1958 het Meerjarenplan voor ruilverkaveling gepubliceerd. In deze uitgebreide studie wordt nagegaan aan welke voorwaarden een gebied moet voldoen om voor ruilver kaveling in aanmerking te komen. Er worden 5 voorwaarden gesteld: 1. Het gebied moet de eerste 30 a 40 jaar vrijwel zeker een agrarische bestemming behou den. Is te voorzien dat het gebied zal worden betrokken in de invloedssfeer van de indu striële, stedelijke of récreatieve ontwikkeling, dan is het niet verantwoord belangrijke investeringen te doen in de verbetering van de agrarische structuur. 2. Het aantal bedrijven tussen 1 en 10 ha in het gebied mag niet meer bedragen dan 50 a 60 per 1000 ha cultuurgrond. Het aantcfl kleine bedrijven neemt de laatste jaren namelijk snel in aantal af. Zou men in zo'n gebied gaan ruilverkavelen, dan zou dit het natuur lijke afnemingsproces kunnen afremmen. Een dergelijk gebied moet dus een poosje op de wachtlijst blijven staan. 3. Er dient een gunstige verhouding te bestaan tussen de kosten van de ruilverkaveling en - de baten die hij oplevert. Deze kosten-baten-verhouding noemt men het investeringseffect en dit moet dus boven een bepaald minimum liggen. Bij de berekening spelen de water huishouding, de ontsluiting en de verkavelingstoestand een belangrijke rol. 4. De uitvoering zal naast de verbetering van de economische toestand zo mogelijk ook tot een betere maatschappelijke toestand moeten leiden. Als maatstaf let men daarbij op het gemiddeld inkomen van de boer, de werkloosheid, de behoefte aan krotopruiming en de aansluiting op electriciteit en waterleiding. 5. Na de uitvoering van de ruilverkaveling -zal een redelijk beheer en onderhoud van wegen waterlopen en kunstwerken verzekerd moeten zijn. Dit betekent dat de waterschappen en gemeenten, waaraan de werken na gereedkomen worden toegewezen, voor hun taak berekend moeten zijn. TEDER ruilverkavelingsplan wordt nu getoetst aan de genoemde 5 voorwaarden. Voldoet -* het aan de normen dan bepaalt de hoogte van het investeringseffect de urgentie t.o.v. andere blokken. Tenslotte heeft de C.C.C. 3 mogelijkheden aangegeven, waarbij de 1.5 miljoen ha resp. in het jaar 1990, 2000 of in 2010 gereed zal zijn. De regering heeft hierover in de memorie van toelichting op de begroting van landbouw voor 1961 een beslissing genomen. Gekozen is het middelste programma, waarin over de jaren 1960—1970 een oppervlakte van 40.000—50.000 ha per jaar tot uitvoering zal komen. In een slotbeschouwing zullen we nagaan hoe de perspectieven voor Zeeland in de komende jaren zijn. Ir D. VAN DER ZAKEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 5