20 ZAAD ZO OOGST Verdeeldheid, verwarring en impasse 260 De landbouwsubsidies in Engeland Minimumprijzen systeem in jongste E. E. G. Minister raadszitting SLECHTS f 1,6 MILJOEN VERSCHIL IN NIEUWE RAMING LANDBOUW- EGALISATIEFONDS 1961 NADELIG SALDO VAN HET LANDBOUW EGALISATIEFONDS 1960 13 MILJOEN LAGER Welk evenement mag U in 1961 niet missen? De Z. L. M.-Manifestatie te KAMPERLAND ZEEUWS LANDBOUWBLAD DE Engelse regering heeft besloten haar Land- bouwgarantie voor het komende jaar te ver hogen met 14.000.000,nadat deze verleden jaar met 9.000.000,verminderd was. Het totale ga rantiebedrag over het, aan het eind van deze maand, afgesloten belastingjaar is 1279.000.000, Dit bedrag wordt dus voor het volgend jaar ver hoogd tot 1.293.000.000,Deze bedragen worden vermeld in het nieuwe witboek over de landbouw subsidies dat de Minister van Landbouw aan het Lagerhuis voorlegde. ANDANKS de ongunstige weersgesteldheid van het laatste jaar kwam de Engelse landbouw- produktie in 1960/61 overeen met de voorlopige schatting van 172 (verleden jaar 169 verge leken met die van vóór de oorlog en bereikte daar mee een record. Het netto-inkomen van de landbouw bedroeg in 1960/61 ongeveer £359.000.000,verleden jaar £356.000.000,—, tegen slechts £56.000.000,— in .1937/38. Hoewel het volstrekte bedrag voor 1960/61 4.500.000,beneden het tot nu toe hoogste netto inkomen van 1957/58 bleef, was het, op een normale weersgesteldheid omgerekend, met 373.000.000 toch 12.500.000,groter dan in 1957 58 en daarmee het tot nu toe hoogste jaarinkomen in de geschiedenis van de economische tak (afde ling). HE kosten voor de landbouwsubsidie worden door de regering voor 1960/61 geschat op £265.600.000,— (verleden jaar £256.900.000,—). Het juiste bedrag voor de volgende 12 maanden laat zich niet precies voorspellen, daar de werkelijk in aanmerking genomen subsidies niet alleen van de goedgekeurde prijsgaranties, maar ook van de marktprijzen afhangen. Toch spreekt het Witboek ervan, dat de staatskas slechts voor de helft door import vermelde verhoging van de prijsgaranties tot 14.000.000,belast mag worden, daar 7.000.0000,door afstand doen van een melk prijsverlaging in het zomerseizoen, gewaarborgd moeten worden. DOOR accentverschuivingen bij de prijsgaran- ties en subsidies probeert de regering bij de veeteelt de produktie van rundvlees aan te moe digen en die van varkensvlees te stabiliseren, even als een verdere stijging van de melkproduktie te drukken. Bij de landbouw wordt een vermindering van de gerstproduktie overwogen; de Engelse gerstproduktie heeft zich in de laatste zes jaar tengevolge van hoge subsidies, die de laatste tijd met ongeveer de helft van de marktprijs overeen komt, bijna verdubbeld, en die moet nu door een scherpe vermindering van de ondersteuningsprijs gereguleerd worden. Voor tarwe blijft de garantie prijs onveranderd, maar voor haver ondergaat hij een lichte stijging. De enige verandering in de garanties en subsidies bij de landbouw bestaat deze keer uit een verhoging van de ondersteuningsprijs voor aardappelen met 5 sh. tot 260 sh. per ton, als mede een korting van 2.500.000,op de subsidie voor meststoffen, die in 1960/61 rond 32.000.000,- be droeg. "jpEVENS streeft de regering er naar om de ver betering van de afzetverhoudingen door weten schappelijk onderzoek zeker te stellen. Zij is bereid voor een proefperiode van 3 jaar een som van £500.000,per jaar voor dit doel beschikbaar te stellen, vooropgesteld dat de landbouw een even grote som voor dit werk uit eigen middelen op brengt. Omtrent dit project zullen echter nog on derhandelingen met de landbouworganisaties nodig zijn, zodat de driejarige proefperiode op. zijn vroegst in 1962 kan beginnen. JN de ministerraadszitting van de E. E. G., die op 20 en 21 maart j.l. te Brussel bijeen was, werd op 1 de laatste dag een belangrijk landbouwonderwerp behandeld, waarbij aan Nederlandse zijde o.a. minister Marijnen aanwezig was. Het Bureau van de E. E. G.-Ministerraad gaf daaromtrent het volgende communiqué uit „De Raad heeft kennis genomen van het periodieke rapport van de werkzaamheden van het Spe« ciale Comité, belast met de voorbereiding van de Raadsbesluiten terzake van het gemeenschappe lijke landbouwbeleid. Voorts aette hij de behandeling voort van het ontwerp-besluit van de Raad tot vaststelling van objectieve criteria voor de totstandkoming van stelsels van minimumprijzen en voor de vaststelling van deze prijzen. De raad heeft een uitvoerige gedachtenwisseling gehouden die met name betrekking had op het probleem van de toepassing van minimumprijzen naar gelang er al dan niet een marktorganisatie voor een bepaald produkt bestaat." HIERBIJ kan aangetekend worden dat, het mi nimumprijzenstelsel aanvaard is als middel om tijdens de zogenaamde overgangsperiode, maatregelen aan de grenévte treffen bij marktver storende invloed aan de zijde van de importerend lidstaat. De Raad zou over het voorstel van de Europese Commissie ten aanzien van de hoogte der minimumprijzen dan ook discussiëren. Voor vaststelling van de hoogte dient men over zoge zegde objectieve criteria te beschikken. De Com missie had hiervoor het volgende ter tafel ge bracht: De minimumprijs van landbouwproduk- ten zou niet hoger mogen zijn dan 105 °/o van de in een lidstaat in werking zijnde interventieprijs (garantieprijs en wat dies meer zij). Voor pro- dukten, waarbij geen interventieprijs geldt, jzou de minimumprijs niet hoger mogen zijn dan 90 van de gemiddelde prijs op de meest representa tieve markt gedurende drie jaar vóór het inwerk ingstellen van de minimumprijs. Het zou de bedoeling zijn geweest van deze Raadsvergadering, dat de ministers zich diep gaand zouden bezig houden met de centrale pro blemen van het onderdeel der minimumprijzen- criteria, Hoewel niet te verwachten viel, dat reeds nu een besluit op het totale minimumprijzenvoor- stel van de Europese Commissie door de Raad zou kunnen worden genomen. VAN deze diepgaande confrontatie is ook al praktisch niets terecht kunnen komen we gens het uiteenvallen in twee tegenstrijdige stand punten van de vergadering ten aanzien van een fundamenteel punt. De Belgische delegatie name lijk, gesteund door de Duitse en de Franse, heeft zich tijdens het plaatsgevonden debat voortdu rend beroepen op het feit, dat volgens het Ver drag van Rome met de vaststelling van de objec tieve criteria rekening moest worden gehouden met de nationale gemiddelde kostprijzen. Hierte genover staat het betoog van de Europese Com missie en van de Nederlandse en Italiaanse dele gaties, dat zulks ten volle was geschied, aange zien de Commissie bij de vaststelling der criteria was uitgegaan van de gemiddelde marktprijzen der afgelopen 3 jaar, die nog geheel onder natio nale auspiciën zijn totstandgekomen. NA verscheidene pogingen van de Belgische voorzitter om de kwestie te verwijzen naar de werkgroep van permanente vertegenwoordi gers bij de E. E. G. een orgaan dat voor dit doel eerst richtlijnen van de Ministerraad zou moeten verkrijgen heeft de vice-voorzitter der Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, aange boden om de impasse te doorbreken, de delegaties nog eens in een document uitéén te zetten, dat de nog eens in een document uit één te zetten, dat de de kostprijzen dekken. Dit aanbod is weliswaar aanvaard, echter tevens met aanvaarding van een wat wonderlijk voorstel van de Belg Wigny. Hier bij zullen de zes landen een eigen formulering leveren van wat onder de objectieve criteria moet worden begrepen. Er kan hier van een institutio nele verwarring worden gesproken. Want volgens het Verdrag worden voorstellen vanwege de Europese Commissie gedaan, die de Raad bij una nimiteit accepteert, wijzigt of verwerpt. GEEFT de herziene raming het nadelig saldo van de inkomsten en uitgaven van het Land- bouw-Egalisatiefonds over 1960 een bedrag aan van bijna 400,miljoen, de herziene raming per 1 januari i961 van de L. E. F.-begroting voor 1961, komt uit op een bedrag van ƒ298.184.000,dat 1.600.000,— hoger is dan de raming van de oor spronkelijke begroting. De garantietoeslag 1960/ 1961 voor veehouders is vooralsnog ongewijzigd geraamd op 230.— miljoen. De kosten van de garantieregeling voor de binnenlandse granen, oorspronkelijk geraamd op 45 miljoen, zijn thans met een verhoging van 5 miljoen samen getrokken met de raming van de toeslag voor fa brieksaardappelen ad. 15 miljoen tot een nieuw totaal van 65 miljoen. In hoofdzaak dank zij betere varkensprijzen. DE herziene raming .van de inkomsten en uit gaven van het Landbouw-Egalisatiefonds 1960 samengesteld naar gegevens per 1 januari 1961 geeft als nadelig saldo een bedrag aan van 399.567.000,— tegen 412.573.000— per 1 oktober 1960, zodat een daling is opgetreden met circa 13 miljoen. Het voordelig verschil is in hoofdzaak veroorzaakt door lagere uitgaven ter financiering- van het marktordenend beleid in de varkenssec tor van 11.8 miljoen, dank zij de gunstige wijzi ging in exportmogelijkheden en prijsniveau in het laatste kwartaal van het afgelopen jaar. Voor advertenties in de Tentoonstellingsgids, die ter gelegenheid van deze Z. L. M.-manifestatie in een oplage van ten minste 14.000 exemplaren zal ver schijnen en gratis aan de bezoekers van deze tentoonstelling zal worden uitgereikt, kunt U zich wenden tot de Fa P. J. van de Sande te Terneuzen. L

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4