FOLIDOL <^rukwerk Het bestrijdingsmiddel in de fruitteelt LOWE AGRO£hemie massee Sc zoon 277 Onderzoek naar invloed op spuiter CONTACTMIDDAG TUINBOUWSCHOOL KAPELLE vroege akkertrips bietekever bladrandkever aardvlo een bestrijding is bij f§ de eerste aantasting noodzakelijk N.V. FA P. VAN DE SANDE ZATERDAG 1 APRIL 1961 DIT seizoen zal in onze provincie een onderzoek worden ingesteld naar de invloed van de giftige bestrijdingsmiddelen welke in de fruitteelt worden gebruiktop degene welke deze middelen verspuit. Dit onderzoek wordt geleid door dr. P. C. J. van der Slikke, rustend arts te Middelburg en dr. R. J. van der Borgh. inspecteur voor de Volksgezondheid in Zeeland. Medewerking hieraan wordt verleend door de gezondheidsorganisatie T.N.O. te Delft Met name gaat het er om, te onderzoeken wat gedaan kan worden ter bescherming van hem die moet spuiten met de giftige middelen, terwijl ook van belang is een vroegtijdige diagnose van ver giftigingen te kunnen stellen. TIJDENS een persconferentie in Middelburg hebben dokter Van der Slikke en dokter Van der Borgh ons verteld van de plannen welke een onderzoek betreffen dat voor de spuiters in de fruitteelt van groot belang is. Heel wat vrijwilligers zullen hiervoor nodig zijn. Vier groepen van mensen zullen bij dit onderzoek worden betrokken. In de eerste plaats zijn dat de ziekmeldingen. Degenen dus welke een vergiftiging oplopen door het werken met de bestrijdingsmiddelen en zich hiervoor in verbinding stellen met hun huisarts. De huisartsen is gevraagd hieraan hun volle mede werking te verlenen en mensen van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst zullen gegevens verzame len over de mate waarin de spuiter zich heeft beschermd bij zijn werk, de beplantingsdichtheid van de boomgaard enz. DE tweede groep van bij het onderzoek betrokken personen wordt gevormd door ongeveer 100 vrijwilligers die gedurende het gehele seizoen regelmatig de spuitwerkzaamheden uitvoeren. Wanneer zij hebben gespoten met fosforesters en bepaalde carbamaten, de middelen met een anti- cholestorinasewerking, zal bij hen een bloed- en urineproef worden genomen. De derde groep wordt gevormd door mensen die op het fruitbedrijf wonen maar overigens niets te maken hebben met de spuitwerkzaamheden. Dat zal dus veelal gaan om de vrouwen en kinderen. De vierde groep tenslotte is een z.g. controlegroepwelke wordt gevormd door mensen dieniets met de fruitteelt te maken hebben en wonen in een stad in Holland. DIJ alle deelnemers in elk der groepen zuilfin zowel bij het begin als het eind van het onderzoek bloedproeven worden genomen en soms urïneproeven. Aan de hand hiervan hoopt men tot bepaalde conclusies te kunnen komen. Het laboratoriumwerk dat verband houdt met dit onderzoek zal gebeuren in het laboratorium van het ziekenhuis „Dijkzicht" in Rotterdam. In wetenschapskringen wacht men met grote belangstelling het resultaat van dit onderzoek af. De laatste jaren zijn er plaatselijk in ons land wel eens proeven op kleine schaal in deze richting genomen maar het onderzoek dat nu in Zeeland gaat beginnen is het eerste in deze vorm in ons land en het grootste van opzet. De gehele provincie Zeeland zal er namelijk bij worden ingescha keld. Hiertoe wordt Zeeland verdeeld in 8 rayons. In elk van deze rayons zal een huisarts leiding geven aan het onderzoek. Overigens is de medewerking van elke praktizerende arts in Zeeland ge vraagd. HEEL WAT VERGIFTIGINGEN j~\OKTER Van der Slikke vertelde ons dat het aantal vergiftigingen na het spuiten met gitfige bestrijdingsmiddelen veel groter is dan men aanvankelijk zou denken. Dikwijls wordt er geen doktershulp ingeroepen. Het afgelopen najaar, toen het spuitseizoen reeds ver gevorderd was, werd aan de Zeeuwse huisartsen gevraagd om een opgave van vergiftigingsgevallen welke nog zouden binnenkomen. Er kwamen er toen nog 7 op een moment dat er niet veel meer werd gespoten. Dikwijls zal de oorzaak van deze vergiftigingen gelegen zijn in het feit dat de spuiter onvoldoende voorzorgsmaatregelen heeft genomen of te nonchalant heeft gewerkt. De klachten openbaren zich in de regel door moeheid en door hoofdpijn. Wanneer men door het onderzoek voldoende statistisch materiaal kan verzamelen, hoopt men tot een verantwoord advies te kunnen komen ten aanzien van de meest gewenste bescherming van 'de spuiter, maar ook ten aanzien van het kunnen stellen van een vroegtijdige diagnose, iets wat nu zeer moeilijk is. Tegelijkertijd zal er door de Centrale Arbeidsinspectie een onderzoek worden ingesteld naar de invloed van het klaar maken van de bestrijdingsmiddelen voor het spuiten. Hiertoe zullen op een Zeeuws bedrijf regelmatig luchtmonsters genomen worden, wanneer deze middelen voor de spuit- of nevelmachine worden klaar gemaakt, terwijl er ook luchtmonsters genomen zullen worden tijdent het tijden met de machine in de boomgaard. GAARNE hebben we deze week de aandacht gevestigd op dit belangrijk onderzoek. We hopen dat het de initiatiefnemers niet zal ontbre ken aan aanmeldingen van vrijwilligers. Even tueel kunt u zich hierover mei uw huisarts in verbinding stellen maar ook met dokter Van der Slikke in Middelburg. In dit verband mogen we zeker ook nog een keer met nadruk wijzen op de noodzakelijkheid om zorgvuldig om te gaan met de bestrijdingsmiddelen die we nodig hebben in de boomgaarden. Nog elk jaar sterven er mensen en dikwijls ook kinderen door slordigheid in dezen en dat mag niet gebeuren. Het kan voorkomen worden. In de fabrieken waar de bestrijdingsmiddelen worden gemaakt komt het praktisch nimmer voor dat er een ongeluk gebeurt door deze middelen. Daar heeft men voldoende voorzorgsmaatregelen genomen. Dat kan in de fruitteelt evengoed. Mede werking van een ieder die met deze middelen in aanraking komt is daarbij een eerste vereiste. 7ATERDAG 25 maart j.l. werd er een contact- middag gehouden vanwege de ir. A. W. v. d. Plassche tuinbouwschool van de Z. L. M. in Kapel- Ie. De belangstelling hiervoor was bijzonder groot. Uit alle delen van Zeeland waren ouders en be langstellenden naar Kapelle gekomen om te ver nemen wat de tuinbouwschool voor mogelijkheden biedt, in het bijzonder in verband met de invoering van het nieuwe leerplan. Door de nieuwe direkteur van de school, de lieer J. op 't Hof, werd een uitvoerige toelichting ge geven, waarna geanimeerde gesprekken volgden tussen de ouders en leraren. Uit dit alles bleek wel dat er een toenemende belangstelling is voor het tuinbouwonderwijs. Om het nieuwe leerplan te kunnen verwezen lijken moet de school zich op het ogenblik ndg behelpen in diverse gebouwen. Wij betwijfelen èf echter niet aan of gezien de toenemende belangstelling voor de tuinbouw zal de ir. v. d. Plasscheschool in Kapelle een goede toekomst tegemoet gaan. N.V; .Kofii nk 11 j ke Haoeasc -.a'ppij 'vV x s jiC. VtWCLlE GOES geeft een afdoende resultaat ook bij lage temperaturen goed werkzaam Raadpleeg onze bestrijdingskalender. Zie ons Technisch Bericht no. 31. ARNHIM gekiemde poters grove stekbieten tere slaplantjes

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 21