BOERENJEUGD Het plattelandsmeisje in het zonnetje Hoe kunnen plattelandsvrouwen en Zeeuwse plattelandsmeisjes met elkaar samenwerken? 266 L J G A AN de lentetijd, aan tulpen en narcissen, aan paaseieren-zoeken in een voorjaarstuin, aan een versierde Paastafel met gekleurde eieren of aan een Paaskaart, waar Paashaasjes je een „Vrolijk Pasen" toewensen? Als het daarbij blijft, dan ben je (on-)behoorlijk dicht bij het primitieve heidendom, waar men in het voorjaar het feit vierde, dat de natuur, die dood was, weer tot leven kwam A AN het feit, dat God Zijn Zoon Jezus Christus naar de wereld heeft gezonden om die wereld op te zoeken in zijn van God afgekeerd bestaan. Maar de wereld zei „neen" en sloeg Christus aan het kruis. God zei op Pasen „ja", waardoor Zijn Zoon niet in de dood bleef, maar er uit opstond. De kerk gelooft dus niet in een Heiland, die destijds tragisch om het leven kwam, en daarbij bleef het, maar in de lévende Heer. Dat gaat lijnrecht in tegen ons „gezond" verstand (daar geloven we n.l. wel heel erg in Maar daardoor blijft het in ons leven armoedig en leeg, en we missen de blijdschap, want alje zin is er aan ontnomen, als de dood toch het noodlottige eindpunt is A AN jou en mij. Hij roept ons op, niet om met diepzinnige wenkbrauwen te gaan discussiëren over het hoe en het waarom van het wonder. Maar Hij wil in de Opstanding ons laten beseffen, dat Hij zelfs door deze dood met ons een nieuw begin wil maken. Daarom wil Hij ons bevrijden van de „banden des doods", waardoor het bestaan ons moeite waard wordt. En de Opstanding van Christus is daarvan het bewijs. „Vrolijk Paasfeest", zegt de Paashaas en het doet je niets. „De Heer is waarlijk opgestaan" belijdt de kerk. En als je het met deze belijdenis waagt, dan vier je Paasfeest. Want dan zal je ervaren, dat God het weer waagt met jou. Ds. J. W. COENRAAD. Daarom zou een gezamenlijke werk bespreking ter voorbereiding van het win- terprogramma noodzakelijk zijn, zowel van de provinciale als de plaatselijke besturen. Misschien is deze suggestie een knuppel in het hoenderhok Wat een gekakel zal het dan geven. Ik hoop het, want dan wor den zeker grootse plannen uitgebroed ZEEUWS LANDBOUWBLAD Dit speciale Boerenjeugd- nummer is samengesteld door Uw Prov. sekretaris van de Ij. J. G. met intensieve mede werking van de Redaktie. Waar denk je dan aan? Waar denkt de kerk aan? Waar denkt God aan? MU een speciale kommissie van de P. J. G.N. begonnen is allerlei plannen uit te werken voor het specifieke meisjeswerk, dringt zich als vanzelf de vraag aan ons op: „Kunnen wij misschien ook iets samen doen?" Bij het doorlezen van de nota betreffende het meisjeswerk is het mij bijzonder opgevallen, dat allerlei aktiviteiten volkomen parallel lopen met die van de Bond van Plattelandsvrouwen. Dit is met name het geval bij de Handwerkwedstrijd 1961-1962, waarvan het programma allerlei technie ken vermeldt, welke ook regelmatig terugkeren in het programma van de Handwerkwedstrijd van de Bond van Plattelandsvrouwen. AM met succes aan een wedstrijd te kunnen deelnemen is een voorbereidende kursus welhaast onmisbaar. De ervaring heeft ons ge leerd, dat het lezen en begrijpen van de richt lijnen vooral voor hen, die niet veel handwerken, vrij moeilijk is. Zo was het voor plattelandsvrou wen nog wel eens een teleurstélling, dat hun handwerk hoe keurig gemaakt niet in aan merking kwam voor een prijs, omdat het op een enkel puntje afweek van de richtlijnen. Dit komt de laatste tijd praktisch niet meer voor, nu ieder najaar een handwerkkursus wordt georganiseerd van 4 lessen, waar de kursusleid- ster de richtlijnen uitvoerig met de deelneemsters bespreekt en toelicht. Een dergelijke kursus lijkt mij ook voor de Z. P. M.-sters bijzonder geschikt. Waarom dan niet gezamenlijk iets in die geest georganiseerd? Het aantal geschoolde krachten is nu eenmaal op het platteland niet zo erg groot en ook hand- werkleraressen zijn erniet veelWe moeten zuinig zijn met onze kursusleidsters AP het meisjesprogramma kwam o.a. ,,het ver- v zorgen van de tuin" voor. Wisten jullie dat in Zeeland momenteel in Rilland, Yerseke en Wolfaartsdijk tuinkursussen worden gegeven? (lx per maand van maart t/m november). Wil len jullie nog meedoen je bent van harte wel kom! De eerste les is al gegeven maar de res terende zeven kun je eventueel nog meemaken. Behalve provinciaal, zou dunkt mij ook plaat selijk meer samengewerkt kunnen worden en ge lukkig gebeurt dit ook hier en daar wel. UfAAROM zouden plattelandsvrouwen en Z. P. M.-sters samen niet eens één keer per winterseizoen gezamenlijk een avond organi seren? Vooral kulturele avonden zijn duur en ge deelde kosten zijn halve kosten. Bij „samen doen" is echter „samen overleggen" een gebiedende eis. A. v. d. LEEDEN. N.B. Wisten jullie, dat het Adviesbureau voor de Woninginrichting van de Bond van Plattelands vrouwen iedere tweede dinsdag van de maand te Goes op het Landbouwhuis gratis advies geeft aan hendie hierom komen vragen, en dat Z. P. M.-sters hier ook van harte welkom zijn? (Al of niet met een a.s. echtgenoot HET aanbod om een uitgebreider nummer te mogen samenstellen is een mogelijk heid die met beide handen aangegrepen dient te worden, duist daarom is het plezierig om u het resultaat van de vele voorbereidingen die hieraan altijd verbonden zijn, te kunnen aanbieden. Het is ons ook gelukt aan dit nummer een bijzonder cachet te geven door deze keer de schijnwerper op het meisjeswerk te richten. Immers dikwijls horen wij van de meisjes afdelingen de klacht dat er juist voor hen nog zo weinig mogelijkheden tot het ont plooien van aktiviteiten, aanwezig z\jn. Men vindt dat onze organisatie zich eigenlijk nog maar weinig op het specifieke meisjeswerk heeft toegelegd. Deze klacht is begrijpelijk en ook ten dele gerechtvaardigd. Ons werk is tot nu toe inder daad veel meer gericht geweest op de tech nische vorming van de jongens, dan van de meisjes. Denk maar eens aan de technische wedstrijden als ploegen, trekkerbehendig heid, veebeoordeling, enz. De overtuiging dat het meisjeswedstrijd- werk eveneens de nodige aandacht moet ver dienen leeft al geruime tijd bij uw provinciaal en landelijk bestuur. Het waren steeds ech ter dé middelen die ontbraken. Nu hierin meer ruimte is gekomen, is er landelijk een werkgroep geformeerd, die zich speciaal met deze materie bezig houdt. Uit elke provincie heeft in deze „club" een meisjes zitting (voor Zeeland: mej. L. Mol). Deze werkgroep is nu met grote voortva rendheid aan het werk gegaan. En het zal u duidelijk zijn dat de meisjeswedstrijden op de algemene vergadering hieruit mede voort vloeiden. Er is echter nog veel meer. Bijzonder in genomen kunnen de meisjesafdelingen vol gens ons zijn met de boekjes „Wedstrijdregle menten voor meisjes" en „Richtlijnen voor handwerkwedstrijdendie onlangs bij de P. 9. G. N. zijn verschenen. Hopelijk ligt het tijdstip niet veraf waarop ook in onze provincie een werkgroep „Meis jeswerk" aan de gang kan gaan. U ziet het: er is een duidelijke ontwikkeling te constate ren. Wij hopen dat deze „Boerenjeugd" u enige uren van prettige verpozing mag geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10