BOERENJEUGD EEN MENING.... Niet bestemd voor ongeïnteresseerden! 252 L J G JONGEREN AKT1V1TE1TEN Z. P. M.- AFDEL1NG KOUDEKERKE ZEEUWS LANDBOUWBLAD ALS toevallig je ogen op deze kop vallen, kunnen wij ons voorstellen dat je even de wenkbrau wen fronst. Misschien is het clan ook wel juister hierachter een vraagteken te plaatsen. Waarom het echter gaat is de suggestie dat je zult moeten pro beren een antwoord te vinden op de vraag of het navolgende je interesseert of niet. Als het jullie ver gaat als ons en je krijgt inderdaad veel lektuur op je leestafel, dan is deze zaak ook voor jullie aktueel. Je maakt er dan waarschijnlijk ook wel een sport van om te „schiften". Want voordat je je ogen en hersenen aan het werk zet om een bepaald artikel door en in je op te nemen, tracht je vast te stellen of de betreffende zaak waarover het zal gaan, wel belangwekkend genoeg is om er je aandacht aan te besteden. Dit hele verhaal moet gezien worden als een waarschuwing! Wij kunnen ons naritelijk heel best voorstellen dat het hierna volgende je niets te zeggen heeft. Door vanaf dit moment niet meer verder te lezen kunnen jullie zich moeite en tijd be sparen. Met de kleine groep die dan waarschijnlijk overblijft, willen wij dan even dieper ingaan op en kele aspecten rondom het P. J. G. N.-kaderblad „Kern en Keur". WAAROM „KERN EN KEUR"? NU hopen wij dat jullie niet direkt verwachten dat wij deze vraag zo beantwoorden, dat het iets zou worden in de richting van een opdringen van „Kern en Keur". Bepaald niet. Hoewel, (en wij lopen met deze konklusie wel een beetje op ons ver haal vooruit omdat die eigenlijk aan het eind van dit artikel thuis hoort), wU wel van mening zijn dat op z'n minst ieder bestuurslid dit blad behoort te lezen. Maar dat is dan ook niet meer als onze me ning. Veel belangrijker is die van jullie. En het blijkt overduidelijk dat jullie er een heel andere mening op na houden. Dat bewijzen de cijfers. „Kern en Keur" heeft op dit moment namelijk 925 abonnees, waarvan er tien in Zeeland wonen. Hier behoeven wij natuurlijk niets aan toe te voegen. Ieder die hierover na wil denken komt vanzelf tot een konklusie. Het is dus de vraag of dit cijfer logisch en verantwoord is? Of we hiermee blij kunnen zijn? Of het al of niet leuk is om in deze uitzonderings positie te verkeren? Afijn, jullie geven zelf maar een antwoord. IN dit verband willen wij echter nog wel even aan de orde stellen wat de heer De Vrieze op de kaderdagen te Hedenesse zei over de financiële as- pekten van de vereniging. Hij kwam daarbij tot de konklusie dat de financiële mogelijkheden van een vereniging schuilen in: le. geestelijke fantasie; 2e. samenwerking; 3e. de financiën"zelf. Met grote nadruk wees de heer De Vrieze op het gevaar van het opdrogen van de bron van je fantasie. Daar is volgens de heer De Vrieze maar één remedie tegen, namelijk lezen. De afdeling of het afdelings bestuurslid moet dus jeugdbladen aanschaffen (waar bij hij naturlijk in de eerste plaats aan Kern en Keur, als het hoogst noodzakelijke, dacht). Fantasie is in elke vereniging en dus in de L. J. G., geweldig be langrijk. Het is zaak je fantasie steeds weer te prik kelen. Jullie zeggen toch niet: „Ik lees nooit en ik heb al een boek of blad". VOOR WIE IS „KERN EN KEUR". DE naam zegt al dat dit blad bestemd is voor en gericht op het kader van onze organisatie. Voor de kern waarvan je mag veronderstellen dat die be. staat uit mensen met fantasie, mensen die aktief wil len zijn. (Dat zou dus ook al weer de noodzakelijk heid om geabonneerd te zijn op Kern en Keur onder schrijven.) Dat kader bestaat natuurlijk in de eerste plaats uit de bestuursleden. Daarnaast zullen er on getwijfeld mensen zijn die, ondanks het feit dat zij geen bestuursfunkties vervullen, toch heel nauw bij ons werk betrokken willen zijn. Dat kader is dus een kern van de vereniging. Dat is de kurk waar onze vereniging op drijft. WAT IS „KERN EN KEUR"? HET is al weer twee jaar geleden, dat de Lande lijke Raad van de P. J. G. N. besloot, speciaal voor het kader een apart blad uit te gaan geven. Dit Omdat men de mogelijkheid van instruktie en van kontakt met de bestuursleden wilde verstevigen. Daarom wordt driekwart van de ruimte van „Kern en Keur" ingenomen voor de behandeling van een aktueel onderwerp. De vragen die hieraan toege voegd worden, maken het mogelijk deze onderwerpen !n diskussie in de afdeling te behandelen. Daarnaast t t 6 t i. is er dan een rubriek „Overzicht" waarin wordt teruggezien op de belangrijke gebeurtenissen in onze P. J. G. N., terwijl „Noteert U alvast" een agenda van de komende gebeurtenissen geeft. „Korte berichten" houdt ons op de hoogte van zaken die ons op de één of andere wijze aangaan. Tot slot geeft dan „Wij lazen voor U" een bloemlezing van citaten uit verschenen boeken en publikaties. Vóór ons ligt het laatst verschenen nummer van „Kern en Keur". Het is getiteld: „Wij, anderen en de algemene plattelands jongerenorganisatie". Bijzon der graag zouden wij hieruit enkele gedichten citeren. Vooral omdat wij menen dat dit 16e nummer onge twijfeld één van de beste nummers is dat tot nu toe verscheen. Wegens ruimtegebrek willen wij dit ech ter nalaten, temeer daar dit nummer voor belang stellenden gratis te verkrijgen is. Wel nemen wij de recensie die een groot landelijk dagblad over „Kern en Keur" -schreef geheel over. Mogen wij volstaan met te zeggen dat enkele stellingen rondom de al gemeenheid van onze organisatie, ons uit het hart gegrepen zijn? WELKE MOGELIJKHEDEN HEEFT „KERN EN KEUR". a. Je wordt ingelicht over de meest aktuele onder werpen, die je persoonlijk en voor je afdeling van belang zy'n. b. Dank zij de toevoeging van diskussievragen kan je de betreffende onderwerpen in disku9sie in de afdeling behandelen. c. De berichten houden je op de hoogte van de ge beurtenissen in en om het plattelandsjongeren werk. d. Belangrijke berichten kun je nu gemakkelijker en beter gedocumenteerd aan de leden doorgeven. WAT DOEN JULLIE NU? ALS een bepaald soort mensen, soms ook maar iets hoort verluiden over het bestaan van goede (instruktie) bron. Nemen zij de moeite deze onmid dellijk te pakken te krijgen en trachten dan deze bron verder regelmatig te ontvangen. Dat zijn in dit geval de aktieve mensen. Zij horen de klok lui den (van Kern en Keur) en proberen er ook de kle pel van te vinden. Als wij dus aan het eind van dat artikel ons idealistisch uiten, dan spreken wij de ver wachting uit dat de aanvragen voor proef-nummers bij ons binnen zullen stromen. Dat zou dan beteke nen dat wij erin geslaagd zijn jullie ervan te over tuigen dat „Kern en Keur" de moeite van het ken nisnemen waard is. Jullie moeten nu alléén nog even een briefkaartje schrijven of bellen, om ons een nummer te vragen. Dat kan je natuurlijk ook ach terwege laten. Jo kunt dus niks doen en de weg van de minste weerstand blijven volgen. Dan blijft alles zoals het was! C. v. V. ONDER de boerenjongere», in het bizonder voor zover zy georganiseerd zyn in de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland, is de laatste jaren een toenemer.de belangstelling groeiende voor het vormings- en scholingswerk buiten en naast de land- bouwtechnische opleiding. Beduidend sterker dan bij de tegenwoordige generatie van bestuurders van landbouworganisaties en coöperaties leeft onder de jongeren het besef, dat het gezag van de Nederlandse landbouw naar buiten en de goede behartiging van zijn belangen, in steeds grotere mate afhankelijk wordt van de bekwaamheid van zyn bestuurders. Veel meer dan de oudere generatie zyn zij over tuigd van de noodzaak een bekwaam kader te vor men voor de duizenden bestuursfunkties, die in de agrarische wereld moeten worden vervuld. De ernst van hun inzicht blijkt enerzijds uit de belangstelling van het beste deel van hun leden voor het volkshogesehooïwerk en de vraagstukken die met kadervorming verband houden, anderzijds uit het nieuwe goed verzorgde en gedegen tijdschrift van de I*. J. G. N. („Kern en Keur". Red.) De frisheid en kracht van het blad is, dat het niet gevangen zit in de traditionele gedachtenschema's van zovele landbouwbladen, maar dat het durft te denken, realistisch en tegelijkertijd ideëel. Zijn redaktie draait niet als een kat om de hete brij van de moeilijke vraagstukken, zij zoekt niet naar het applaus van de lezers, maar naar het ver scherpen van hun inzicht. Kortom het is een moedig en met fantasie geredi geerd tijdschrift, dat zijn uiterste best doet om de boerenjongeren verder te laten denken dan de zwets loten van het ouderlijk bedrijf en de grenzen van het platteland." (Uit „Het Parool" 31-12-1959.) De L. J. G.Z. P. M. afdeling Goes heeft het plan opgevat een excursie te organiseren op don derdag 13 april naar Calvé te Delft. De buskosten zullen 9,bedragen. Vertrek vanaf de West- wal te Goes 's morgens 7 uur. 's Avonds brengen we een bezoek aan Rotterdam. Opgave beslist vóór maandagavond 27 maart bij M. J. Noteboom, tel. 01196407. ZAAI WEDSTRIJD STREEK WALCHEREN. DE L. J. G. Streek Walcheren en de Kring Wal cheren van de Z. L. M. organiseren wederom een zaaiwedstrijd voor bieten. Hieraan kunnen deelnemen de leden der L. J. G., de leden der Kring Walcheren van de Z. L. M., als mede het bij hen in dienst zijnde personeel. Voorwaarden le. Inleggeld 2,50, bij opgaaf te voldoen; 2e. Op- pervlakte tenminste 1 ha, wanneer het perceel groter is dan 1 ha moet het gehele perceel voor de wedstrijd gezaaid worden; 3e. Gewas suikerbieten; 4e. Eerste twee ronden kunnen meegedraaid worden, maar by de derde ronde moet er uitgedraaid worden. Bij een perceel met flauwe kromme kanten, moet de kant waar men langs aan wil houden om te zaaien, reeds bij de derde ronde zo recht mogelijk zijn. Bij zeer kromme kanten móet na de 3e ronde een rechte slag getrokken worden. Het afgeren kan dan later plaats vinden; 5e. Degenen die het vorig jaar voor het eerst hebben meegedaan kunnen nu hun diploma halen, terwijl degenen, die dit reeds bezitten kunnen meedingen naar een prijs; 6e. Opgaven vóór 1 april te richten aan de heer P. Wielemaker, Biggekerkse- straat 89 te Koudekerke of bij de heer D. Vos, Boks- weg 2 te Koudekerke. JAARVERGADERING L. J. G. AFD. ZOUTELANDE. VRIJDAG 10 maart hield de L. J. G. Afd. Zoute- lande haar jaarvergadering. Na het openingswoord van de voorzitter de heer L. Minderhoud kreeg de sekretaris de gelegenheid voor het lezen van zijn jaarverslag, waarin de belangrijk ste gebeurtenissen nog eens naar voren werden ge bracht. We kregen er in 1960 3 nieuwe leden bij. Ook de ontspanningsavond van 4 maart j.l. kwam nog eens op de proppen. De voorzitter deelde nog mede, dat er aan ge werkt wordt om in november a.s. de tweede ont spanningsavond te geven. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden herkozen. Na de pauze hadden we onze jaarlijkse damwed- strijd. Als kampioen kwam uit de bus de heer L. Minderhoud. MET vreugde geven wij kennis van de geboorte van een nieuwe op vrijdag 17 maart 1961. Wij roepen deze afdeling, die met 15 le den is gestart, in onze L. J. G. een bijzonder hartelijk welkom toe. Veel sukses gewenst! Hartelijk gefeliciteerd. Red.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 16