Nieuwe mogelijkheden tot toepassing van fabriekmatig vervaardigde onderdelen in de boerderijbouw HE KOESTALLEN 247 Z A T E it D A G 2 5 MAART 1961 Ontleend aan de inleiding van B. REENKS, Instituut voor Landbouw bedrijfsgebouwen te VVageningen. JET Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen heeft sinds enige tijd aandacht besteed aan fabriek matige vervaardiging, standaardisatie en montagebouw. De eisen die men aan een landbouw bedrijfsgebouw stelt, veranderen voortdurend. Dit maakt het wenselijk dat bij het ontwerpen van de gebouwen rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat op eenvoudige wijze en zonder teveel kosten wijzigingen kunnen worden aangebracht. Bij een traditionele uitvoering is men meestal genoodzaakt tot afbreken en opnieuw bouwen, het geen kostbaar is. Het resultaat is dan meestal dat deze noodzakelijke wijzigingen achterwege blijven, waardoor een rationele bedrijfsvoering wordt belemmerd. Wanneer men ervan uitgaat dat een landbouvvbedrijfsgebouw een hoge mate van flexibiliteit moet bezitten, dan biedt de toepassing van gestandaardiseerde onderdelen, zodanig aangebracht dat ze weg- neembaar zijn, perspectieven. krachten. 2. De onderdelen moeten hanteerbaar zijn en kun- nen tHM* l zonder dat gebruik be- hoeft te worden gemaakt BIHraBBBBIiggMiaKiliBlMMHÉref - "r-rf van hijswerktuigen. Dit kan belangrijk zijn, wel bij het installeren als bij het wijzigen. 3. De vorm en afmetingen dienen zodanig te worden gekozen, dat de fabricage op eenvoudige wijze mo- s gelijk is. cTr 4. De onderdelen moeten universeel bruikbaar zijn, opdat de toepasbaarheid zq groot mogelijk is. Aanvankelijk werden ten behoeve van de stalinrich ting ontworpen: Voergoten, gruppen, gier- goten, vloerplaten, afschei- dingswanden, voederhekken, trogkleppen, hang- en sluitwerk etc. Met behulp van deze onderdelen kan men daarvoor geschikte ruimten inrichten als rundveestal, jongveestal, varkensstal, kalverstal en dergelijke. Het is gebleken dat deze onderdelen van goede kwaliteit gefabriceerd kunnen worden voor een concurrerende prijs. HE fabriekmatig vervaardigde produkten nemen ook in liet bouwbedrijf een be langrijke plaats in. Vele onderdelen, die men voorheen liet maken, zijn thans zonder meer in de handel. De toepassing hiervan is vrij algemeen en de ontwikkeling in deze richting zal steeds ver der gaan, mede door een tekort aan ge schoolde arbeidskrachten op de bouwplaats. De produktiviteit kan in de fabriek groter zijn dan op de bouwplaats. De omstandig heden die hierbij een rol spelen, zijn de ver doorgevoerde mechanisatie, de onafhanke lijkheid van het weer en de betere accomo date. Een voorwaarde is dat de fabrieken van een regelmatige produktie verzekerd zijn, hetgeen van invloed is op de kostprijs van het produkt. Om voldoende onderdelen te kunnen aan maken, dienen deze te worden gestandaar diseerd. Verder is het gewenst dat ze voor meerdere doeleinden bruikbaar zijn. Montage van buitenwandelementen van fabriekmatig vervaardigde wandconstructie. Ramen voorzien van ventilatie-openingen. Daarna is een begin gemaakt met het ontwerpen van wandconstructies. Ook hier werd rekening ge houden met de eis van flexibiliteit. De wanden mogen geen dragende functie hebben, zodat een willekeurige plaatsing van ramen en deuren moge lijk is. Momenteel zijn de eerste proefwanden ge reed. Ook de hiervoor gebruikte onderdelen zijn han teerbaar en kunnen worden aangebracht zonder hijswerktuigen. De perspectieven van de fabriekmatig vervaar digde onderdelen en de toepassing hiervan voor de boerderijbouw zijn: 1. Het uit elementen vervaardigde gebouw bezit een grotere flexibiliteit. 2. De mogelijkheid van verandering is aanwezig door het wegnemen of verplaatéen van de onder delen, waardoor de economische veroudering minder betekenis krijgt. Indien dit laatste resul teert in een langere afschrijvingsperiode t.o.v. de traditionele bouwmethode, is ook dit van betekenis. 3. Besparing op de uren geschoolde vakarbeid en een totale arbeidsbesparing op de bouwplaats. 4. De mogelijkheid dat bij het aanbrengen van wij zigingen gebruik wordt gemaakt van eigen ar beidskrachten met behulp van een plaatselijke vakman. De toepassing van fabriekmatig vervaardigde onderdelen behoeft geen belemmering te zijn voor de architect bij het ontwerpen van landbouw bedrijfsgebouwen. Ondanks het feit dat een en ander nog in ontwikkeling is en van een algemene toepassing nog geen sprake kan zijn, lijkt het wen selijk op deze mogelijkheden de aandacht te vesti gen. Schema jongveestal, die tevens kan worden gebruikt als varkensstal of kalverbox. Be grup kan in het laatste geval worden afgedekt met de rechts getekende tegel. Bovendien wordt dan een trogafscheiding geplaatst» Fabriekmatig vervaardigde stalelementen. „Schema rundveestal". (Vervolg van pagina 246.) AFVOER GIER De gier moet zo snel mogelijk uit de stal wor den verwijderd; dit geldt wel in het bijzonder voor de melkveestal. Uit de gier ontwijkt n.l. am moniak, die de lucht in de stal onfris maakt. Een goede gierafvoer is die met behulp van een apart gootje van 15 cm doorsnee achterin de groep tegen de mest.gang aan. Dit gootje wordt afgedekt met halve trottoirtegels of planken. De groep helt met 2 cm naar het giergootje af. De gier loopt di- rekt naar het gootje toe en de groep blijft droog. Het gootje krijgt een helling van 1 cm per meter lengte, waardoor de gier goed en snel naar de gierkelder, mestput of sloot kan worden afge voerd. Een dergelijke afvoerwijze is goedkoper dan elke andere methode, daar met één stankaf sluiter kan worden volstaan. Bij dwarse afvoer is per 4—6 koeien één stankafsluiter vereist. STAARTLIJNEN De staarten moeten opgebonden worden ten einde te voorkomen dat ze in de mest hangen wanneer de dieren liggen. Daartoe wordt een ho rizontale lijn onder de zolder bevestigd, ongeveer midden boven de groep, iets naar de stand toe. Met een wartel wordt de staartlijn daaraan beves tigd. Ter voorkoming van lawaai in de stal make men de horizontale lijn niet van ijzerdraad. Het strakhouden van de horizontale lijn met een ge wicht dat over een katrol loopt voorkomt het op spannen. MESTGANG Deze ligt circa 15 cm lager dan de stand. Een goede breedte is 1.101.20 m. Er is dan voldoende ruimte voor het uitmesten en afkalven. VERLICHTING I>E totale glasoppervlakte moet 1/15 van de vloeroppervlakte bedragen. Hiermee wordt een uitstekende dagverlichting verkregen. Een goede verlichting voor 's morgens en 's avonds is één lichtpunt bij 60100 Watt boven de mestgang en per 8 koeien, 1 lichtpunt boven de voergang. Het kunstlicht moet uiteraard vakkundig aange legd worden. Een goede verlichting in de stal bevordert de veiligheid op het bedrijf; er kan sneller en pret tiger gewerkt worden. Een ander direkt voordeel is dat voorkomende gebreken bij het vee eerder geconstateerd kunnen worden, waardoor sneller de nodige maatregelen genomen kunnen worden. Een indirekt voordeel van een goed verlichte stal is, dat meer aandacht geschonken wordt aan het schoonhouden van de stal, wat voor de stal- hygiëne en daardoor voor de melkkwaliteit een groot winstpunt is. VENTILATIE EEN goede stalventilatie is nodig om een goed staïklimaat te verkrijgen. Het gaat hier om twee dingen: de staltemperatuur en de luchtver versing. Uitvoerig is de stalventilatie besproken in het Zeeuwse Landbouwblad van 21 januari 1961. Wij volstaan dan ook hiernaar te verwijzen, R. L.V. D Goes. W. P. BALKENENDE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11