Chemische onkruidbestrijding vroeg in het voorjaar Onkruid- en ziektenbestrijding bij UIEN en SJALOTTEN 221 NIEUWE MIDDELEN! CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING ZATEKDAu 18 MAART 1961 DE weersomstandigheden in het afgelopen najaar en de zachte winter hebben ten aanzien van de mogelijkheden voor chemische onkruidbestrijding op dit moment wel een eigenaardige situ atie doen ontstaan. Enerzijds weinig wintertarwe, anderzijds diverse braakliggende sterk vervuilde percelen. Daarnaast vragen ook enkele nieuwe middelen de aandacht. WINTERTARWE jJET oude advies: wintertarwe moet men spuiten met DNC zodra het land berijdbaar is, is nog steeds van kracht. De hoeveelheid aan middel kan zonder veel kans op schade (althans ten aanzien van de opbrengst), bij grote muurpollen en kamille opgevoerd worden tot 12 kg vernevel- bare DNC, eventueel aangevuld met natriumarseniet. Een gezond gewas kan veel hebben. Toch dient men er rekening mee te houden dat in een periode met (nacht)vorst het onkruid, maar ook het gewas(!) veel meer te lijden heeft. Gebruik bij vorst een lagere hoeveelheid middel. De keerzijde van de medaille is dat het tot op zekere hoogte aantrek kelijk is om b.v. een sterke bezetting met kamille, een flinke opdoffer te geven. Komt men later in het seizoen pas tot spuiten (de toestand van de grond dwingt daar vaak toe) dan zal men spoedig genegen zijn om over te gaan op MCPP. Deze groeistof heeft ten opzichte van DNC verschillende voordelen. Zij is minder giftig, de werking is minder afhankelijk van het weer op het moment van het spuiten, het doodt tegelijk de reedsaanwezige distels en tenslotte worden grotere muurplanten beter in groei geremd dan met DNC. Hier staan als bezwaren van MCPP tegenover: de kans dat de opbrengst gedrukt wordt, de langzame werking, een onvoldoende werking tegen kamil le en het feit dat pas 5 weken na de bespuiting klaver gezaaid kan worden. WAT het juiste tijdstip voor MCPP betreftlijkt toepassing bij een lengte van de tarwe van 15 20 cm het meest aanbevelenswaardig. Deze lengte is vooral bij een kruipend gewas vlugger be reikt dan u denkt; het gaat hier dus niet om de hoogte van het gewas maar om de afstand tussen grond en bladtop. 2,4,5-TP komt voor gebruik in wintertarwe wat minder in aanmerking. De kamilledoder CP 18/15 is voor toepassing in wintertarwe goedgekeurd. Dit mengsel van MCPA TBA komt dit jaar onder de handelsnamen Pesoo 18/15 en AA globens in de handel. Dit middel moet men alleen toepassen in noodgevallen. Het werkt uitstekend (wel langzaam) tegen de kamille maar de kans op schade is groot. Voorlopig lijkt aanwending bij een lengte van de tarwe van 1215 cm het meest veilig. Dit is voor groeistoffen abnormaal vroeg. GRASZAAD UOOR kalkstikstof wordt het in graszaad weer al aan de late kant. Hoe vroeger het aangewend kan v/orden hoe beter. Overigens is kalkstikstof een uitstekende muurdoder die ook jonge kiemplantjes van tuintjesgras min of meer bestrijdt. Gezien de bezwaren bij de toepassing van kalkstikstof en de omstandigheid dat in dit gewas de muur meestal te groot zal zijn voor DNC, zal ook hier nog de keuze vallen op MCPP of 2,4,5-TP. Stel deze behandeling echter niet langer uit dan strikt noodzakelijk is. Toepassing na half maart geeft een grote kans op opbrengstdepressie. Tegen de kamille zou ook in graszaad (hoewel het daarvoor niet is goedgekeurd) MCPA -f TBA (zie onder wintertarwe) aangewend kunnen worden. Echter met hetzelfde voorbehoud, namelijk: alleen in noodgevallen en vroeg. Voer echter in graszaad geen enkele behandeling uit zonder over leg met de kontrakterende firma. BIETEN PEN nieuw object bij de chemische onkruidbestrijding is de toepassing op land waar bieten ge- zaaid zijn. Vorig jaar werden op verschillende proeven met endothal (toen EH 835 genoemd) goede resultaten geboekt. Dit middel is thans voor proefsgewijze toepassing vrijgegeven onder de naam van Prebetox. Het beste kan dit middel worden gespoten in tenminste 500 liter water, direkt na het ineggen van het bietezaad. Geadviseerd wordt direkt na de behandeling geen grondbewerking uit te voeren. Op de proeven in 1960 kwam er tot het opéénzetten praktisch geen onkruid voor. Op de proef in IJzendijke werd in de tweede helft van mei, 75 dagen na de behandeling, de zwarte nachtschade nog gedood. Aan de bieten was toen niets te zien dat op schade wees. Prebetox is echter voor dit doel in Nederland nog slechts één jaar beproefd. Van de invloed op tie bieten zelf en op de verschillende onka-uidsoorten is nog te weinig bekend om meer dan proefsgewijze toepassing te kunnen adviseren. Overigens is de prijs van het middel nog zó hoog, dat velen hiervan zullen schrikken. A FHANKELIJK van de toegepaste teeltwijze vraagt de verpleging van uien over het algemeen veel arbeid. Bij een juiste toepassing van de thans beschikbare middelen, is evenwel een belang rijke verlaging van het aantal wieduren mogelijk. Vooral in die gevallen waar de onkruidbezetting overwegend uit zaadonkruiden bestaat, is het zeker mogelijk door het gebruki van chemische middelen tot een niet onbelangrijke verlaging van de verplegingskosten te geraken. Bij het uitvoeren van een chemische onkruidbestrijding dient enderscheid te worden gemaakt tus sen bespuitingen vóór en na de opkomst van het gewas. De gewassen die voor het uitvoeren van een vóór-opkomst bespuiting in aanmerking komen zijn: zaai-uien, zilveruien, picklers (nep) en plantuien (le teeltjaar). Hiervoor in aanmerking komende middelen zijn: Zwavelzuur-dosering 6080 1/ha, s.g. 1.84 8001009 1 water/ha. In tegenstelling tot PCP in olie kan zwavelzuur zonder bezwaar tot zeer kort vóór de opkomst van de uien worden aangewend. Bij het klaarmaken van de spuitvloeistof moet er voor worden gezorgd, dat het zwavelzuur voor zichtig bij het water wordt gegoten en nooit om gekeerd. In verband met de aard van het middel is het gewenst, dat zowel de spuitapparatuur als de kleding van het bedienend personeel zuurbesten- dig is. PCP in olie-dosering 30 1/ha 200800 I water/ha. Indien kort na het uitvoeren van de be spuiting veel regen valt, is het gebruik van PSP in olie niet zonder risico. In verband hiermede wordt dan ook aangeraden de bespuiting niet later dan uiterlijk 5 dagen vóóir de opkomst uit te voe ren. Teneinde de kans op het optreden van schade zo klein mogelijk te doen zijn, moet niet worden gespoten bij regen of wanneer spoedig regen wordt verwacht. Evenmin spuiten op zeer vochtige grond. Zorgdragen dat geen overlapping van de sproei- banen voorkomt. Tri-PE-dosering 25 1/ha 600800 I water/ha. Dit middel, waarmede ook in 1960 in de praktijk reeds goede ervaringen zijn opgedaan, kan tot kort (23 dagen) vóór de opkomst worden aange wend. Reglone-dosering 4 I/ha 600800 1 water/ha. De dit voorjaar door de P. D. voor Reglone ver leende ontheffing maakt het mogelijk dit middel op praktijkschaal te beproeven. Met spuitloon komt een behandeling op 175 a 200 gulden per ha. Of dit verantwoord is, zal sterk afhangen van de vraag hoe nijpend het arbeidsprobleem ter plaatse is. Ook zal nog moeten worden nagegaan welke besparing het middel geeft. Tenslotte bestaat de verzorging van de bieten in het voorjaar niet alleen uit onkruidbestrijding. Er moet toch in gewerkt worden om ze opéén te zetten. VERVUILDE PERCELEN AP tal van percelen, waar men het afgelopen najaar te weinig aan onkruidbestrijding heeft kunnen doen of die na het stoppelen niet meer geploegd zijn, komt veel onkruid voor. Vaak is dit muur en tuintjesgras. Wat hieraan nog gedaan kan worden is mede afhankelijk van het gewas dat men er wil zaaien. Is dit een zomergraan, dan kan men wat meer risiko lopen en het na een grondbewerking die niet alle onkruiden doodt, aan laten komen op een intensieve behandeling mechanisch en chemisch in het gewas zelf. Worden aardappelen gekozen dan kan de grond bewerking vóór het poten voldoende zijn. Zullen stambonen verbouwd worden, dan is er nog wel voldoende gelegenheid om in enkele keren mechanisch bewerken het onkruid de baas te worden. Moeilijker wordt het ec' ter als men een gewas gekozen heeft dat gezaaid wordt zodra men op het land terecht kan en dat geen intensieve grondbewerking voor het zaaien vraagt. Men zal dan graag vooraf schoon schip willen maken en toch tijdig willen zaaien. Wanneer men zover is laat men de verschillende chemische onkruid bestrijdingsmiddelen zo eens de revue passeren. Groeistoffen kan men hier zonder meer uit schakelen. Weinig gevoelige onkruiden, een te langzame en onvoldoende werking in deze tijd van het jaar en tenslotte de kans op schade in het te zaaien gewas, zijn hiervan de reden. DIJ een grofzadig gewas als erwten is toepas- sing van DNC een week vóór het zaaien vermoedelijk nog wel verantwoord. Zaait men pas na 14 dagen dan kan het wel voor alle gewassen toegepast worden. Vooral bij fijnzadige gewassen als bieten en blauwmaanzaad is de kans op kiem- remming echter te groot. Een behandeling met olieachtige produkten lijkt nog de meest veilige weg. Hieronder vallen dan de middelen die als allesdodende oliën in de handel zijn en onverdund zonder toevoeging van water dus in een hoeveelheid van bijv. 150200 liter per hectare verspoten worden. Verder kunnen genoemd worden de middelen tegen onkruid in zaaibedden (vroeger P.E.-midde len genoemdin de vorm van PCP in olie, Tri- PE en Reglone op basis van lva maal de normale hoeveelheid. Uiteraard zijn deze drie zaaibed- middelen afgestemd op het doden van kiemplan- ten; op grotere planten zal de werking ongetwij feld tegenvallen. De allesdodende oliën en de drie andere ge noemde middelen komen op meer dan 100 a 140 gulden per ha. Alle vier hebben zij het voordeel dat groene plantedelen die er mee iii aanraking komen „verbranden" en dat toch na een week weer gezaaid kan worden. Onder droge omstan digheden heeft men de beste resultaten. R.L.V.D., Axel/Goes. P. VERHAGE. Evenals bij zwavelzuur kan tot vlak vóór de op-s komst (12 dagen) worden gespoten. Opmerking: De hier genoemde middelen zijn tegen zaadonkruiden goed bruikbaar; voor de be strijding van wortelonkruiden zijn deze middelen ongeschikt. Voor PSP in olie geldt, dat de onkruid- dodende werking het grootst is, indien gespoten wordt bij droog weer. Door de nieuwe middelen Tri-PE en Reglone worden waarschijnlijk mindere eisen aan de weers omstandigheden gesteld dan dit bij PCP in olie het geval is. Met deze middelen kan ook bij be wolkte lucht worden gespoten. Tengevolge van de kortere werkingsduur van Tri-PE en Reglone zijn deze middelen, uit een oogpunt van gewasbeschadiging, veel veiliger dan PCP in olie. Tenslotte kan nog word-n opgemerkt, dat de jonge onkruidplantjes op goed vlakliggende gron den het best worden geraakt. Voor het gebruik na opkomst komen het meest in aanmerking de middelen chloor-IPC en zwavel zuur. Chloor-IPC-dosering 46 1/ha 500800 11 water/ha. In verband met de aard van dit middel is spuiten op onkruidvrije grond noodzakelijk. Bij een gewaslengte van 4 e n kan met het uitvoe ren van de bespuitingen een aanvang worden ge maakt. De dosering is afhankelijk van de zwaarte van de grond. Voor zand- en lichte zavelgronden wordt uitgegaan van 4 1 per ha, terwijl voor zware zavel- en kleigronden 6 1 per ha wordt gebruikt. In voor consumptie bestemde produkten mogen geen resten van chloor-IPC voorkomen. De uiter- Zie verder pag. 222 onderaan

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9