w Het omenten van vruchtbomen aardbeien-, frambozen- en bramentelers 219 TUINBOUW WENKEN VOOR ZATERDAG 18 MAART 1961 /ANNEER we deze v/eek uw aandacht vragen voor het omenten van vruchtbomen dan willen we voorop stellen dat we persoonlijk daar niet enthousiast over zijn. Wellicht komt dat om dat we er al teveel teleurstellende ervaringen mee hebben opgedaan of teveel verhalen hebben ge hoord van telers die het hadden gedaan en later tot de conclusie moesten komen dat ze verkeerd hadden gehandeld. Wanneer we er toch over schrijven dan doen we dat omdat de tijd hiervoor thans is aange broken. In de eerste plaats willen we een waarschuwend geluid laten horen door er op te wijzen dat in veel gevallen het omenten van vruchtbomen geld verspillen is. We mogen echter ook niet ver zwijgen dat er onder bepaalde omstandigheden wel aanleiding toe kan bestaan om vruchtbomen om te enten. In het bijzonder denken we dan aan de kweker die jonge bomen heeft van een ras dat niet meer gevraagd is. Dan kan omenting, mits serieus uitgevoerd, wel goede resultaten geven. DE PALEN we ons nu eerst tot de kant van de zaak waarin het gaat om de vraag of we zullen omenten of niet. We moeten dan voorop stel len dat we hier heel wat voor beelden zouden kunnen noe men van fruitkwekers in de oudere centra die zulke prach tige bomen hadden; maar het waren er die ouderwetse rassen. Ze brachten appels of peren voort welke niet meer gaan in deze tijd. Om fruitkweker te kunnen blijven moesten ze dus veranderen. Moesten ze rassen hebben als Golden Delicious, Cox's Orange Pippin, soms ook wel Jonathan, Winston of Goudreinette. Men kon het ech ter niet over het hart krijgen om die mooie bomen zonder meer te rooien en opnieuw te beginnen met moderne rassen. Vroeger veranderde men het sortiment met omenten en dat ging men weer doen. Maar dan kwamen de teleurstellingen. De enten deden het wel. De groei van de bomen was goed, maar toen er eenmaal vruchten aan kwamen bleek het dat de Gol den Delicious gras-groen en klein bleef; dat van de Gourei- nette een onogelijk produkt wordt geoogst en dat de Jona than zó bleek was. dat ze nau welijks als 3e grofkwaliteit ge- .veild. kon worden. Reeds meer dan eens hebben we gezien dat een teler die had omgeënt na vier of vijf jaar of soms nog wel later, noodgedwongen tot de conclusie moest komen dafc het niet ging. Zijn prachtige bomen, die onderfcusen weer al groot waren, moesten worden gerooid en hij kon opnieuw beginnen. Een aan tal kostbare jaren waren verknoeid. Denk niet dat dit een op zichzelf staand geval is. Het komt meer voor dan u denkt. Bij jonge bomen kan omenten beslist wel goede resultaten geven. TOEN we dezer dagen in het Zeeuwse klein- 1 fruitcentrum Kapelle-Biezelinge kwamen en daar een bezoek brachten aan verschillende be drijven, viel het ons op dat er nog zo bijzonder veel werk gedaan moet worden aan de aardbeien, frambozen en bramen, de gewassen welke in het voorjaar veel arbeidsuren vragen. Bij de aardbeien beperkt dat werk zich wel grotendeels tot het onkruidvrij maken van het gewas: We zagen echter dat er heel wat telers zijn die er nog niet aan toe gekomen zijn. We zouden hun het dringend advies willen geven om te trachten dat onkruid zo gauw mogelijk te ver wijderen en een goede grondbewerking toe te passen want de aardbeien gaan reeds werken" en het onkruid blijft niet achter en vooral dat laatste woekert dikwijls zeer sterk voort en dat gaat ten koste van de plant die straks de vruch ten moet geven waarvan wij veel geld hopen te maken op de veiling. Het stro waarmede de bramen waren afgedekt Is een prachtige grondbedekking tussen de rijen. DEHALVE de grondbewerking vraagt ook de D ziektebestrijding bij de aarbeien de aan dacht. Vooral de luizen moeten goed in het oog worden gehouden en als we hun aanwezigheid bespeuren mag er niet geaarzeld worden om ze te vernietigen met één van de vele middelen welke onze bestrijdingsmiddelenhandelaar hiervoor be schikbaar heeft. Bij de frambozen wordt het nu wel hard tijd dat we de stengels gaan aanbinden. De voor de tijd van het jaar bijzonder hoge temperaturen had niemand kunnen voorzien maar ze zijn er en het resultaat is reeds duidelijk zichtbaar bij de snel ontwikkelende planten, ook de frambozen- planten doen daaraan mee. UET is daarom ook een gewas dat op korte termijn onderhanden genomen moet wor den. Het aanbinden moet met zorg gebeuren want als we hierbij niet zorgvuldig te werk gaan zal teleurstelling bij de oogst niet uitblijven. Wan neer we goed kunnen zien of alle stengels uit lopen kunnen de overgeblevene worden wegge knipt. Over het algemeen binden we ongeveer 6 stengels aan per strekkende meter. Na het aan binden toppen we de stengels in op 5 cm boven de draad. In dit praatje over werkzaamheden in deklein- fruitsector mogen we zeker ook de bramen niet vergeten. U kunt het geloven of niet maar tijdens een dag waarop de temperatuur dicht bij 20° C was, zagen we nog een perceel bramen dat onder winterdek lag. We hopen er het beste van voor deze teler, maar we vrezen het ergste. TGDRA de kans op strenge vorst voorbij is moet de strobedekking worden verwijderd. We hebben overigens het idee dat heel wat bra menkwekers er wat te lang mee hebben gewacht. Het stro dat we als vorstbescherming hebben gebruikt, kan nu prachtig dienst doen als grond- bedekking tussen de rijen. Met het aanbinden van de bramen kan een begin worden gemaakt. Dat is geen gemakkelijk werk en het vraagt oordeelkundig en nauwgezet- IHE zouden er dan ook de nadruk op willen leggen dat, wanneer u over moet gaan tot modernisering van uw bedrijf, wanneer u tot de conclusie komt dat u teveel verouderde rassen hebt en te weinig z.g. .moderne rassen", u het eigenlijk steeds dient te zoeken in de richting van rooien wat versleten is en dan opnieuw inplanten. Dan zult u de beste resultaten bereiken. Het kan ook gebeuren dat er wel reden is om te gaan omenten. We noemden reeds het feit. we beschikken over jonge bomen op een geschikte onderstam. Wanneer we hiertoe overgaan is het belangrijk dat we de uiterste zorg besteden aan dat omenten. De techniek op zichzelf behoeven we hier niet te gaan omschrijven want elke fruit kweker die zijn vak verstaat zal dat weten en kent men de ent-techniek niet, dan is het beter hiervoor een deskundige aan te trekken. Als het enten niet zorgvuldig volgens de regels van de kunst gebeurt dan wordt het een mislukking. Zoals gezegd zijn we thans in de periode dat het enten kan plaats vinden. O.m. is van groot belang dat we de wonden goed afdekken met ent- was. Verder zien we dikwijls dat er vanuit de on derstam van een omgeënte boom veel waterloten opkomen. Deze moeten regelmatig worden ver wijderd om de ent de volle kans te geven om zich te ontwikkelen. Dat u rekening moet houden met de onder stam is vanzelfsprekend. Een evenwicht tus sen de groei van de ent en van de onderstam is van groot belang. Voorts willen we er op wijzen dat het goed is de om te enten boom niet al te kaal te zetten. Het kan namelijk gemakkelijk voorkomen dat er schade door zonnebrand ont staat wanneer er geen blad meer aan de boom is overgebleven. Daarom laten we ook enkele zui gers aan de onderstam staan. Wanneer we gaan omenten beperken we ons wel tot appel en peer. Pruimen kunnen ook wel worden omgeënt, maar dat geeft meestal teleur stelling omdat er bijna altijd loodglans komt bij de behandelde bomen. Tenslotte herhalen we nog een keer: wanneer u ook maar enigszins twijfelt aan het succes van het omenten van uw bomen van verouder de rassen, begin er dan niet aan. Komt u tot de overtuiging dat onder uw omstandigheden het verantwoord is om te enten, doe het dan serieus en uiterst zorgvuldig, bedenkend dat u alleen dan een redelijke kans op slagen hebt. Besteed vooral ook aandacht aan de onderstam en de te verwachten groei van het ras dat u er op zet. Bedenk tenslotte dat voor vernieuwing van uw boomgaard, rooien en inplanten meestal de beste weg is. Het is duurder maar liet geeft dikwijls meer bevrediging dan omenten. Een goede verdeling van de aan te binden stengels is bij de bramen erg belangrijk. heid werken. Vooral een goede verdeling van de aan te binden stengels is belangrijk. Wanneer we in de rij hebben geplant op 2 meter kunnen we toe met ongeveer 6 stengels per plant. Hierbij moeten we er wel op letten dat we voor een goe de ruimteverdeling zorgen want als de stengels te dicht op elkaar zitten geeft dat enkel maar moeilijkheden bij de pluk en de grootte van do oogst zal er nadelig door worden beïnvloed. IN normale jaren kunnen we gedurende de ge- hele maand maart bramen aanbinden. Wan neer de weersomstandigheden zijn en blijven als op het moment dat we dit schrijven dan zal het vroeger moeten gebeuren om niet teveel schade toe te brengen aan de uitlopende scheuten. Het is echter nog maar begin maart en wat het weer betreft kan er nog veel gebeuren. De ervaring heeft ons dat geleerd. Overigens hoopt de klein- fruitkweker van harte dat het weer zal omdraaien want het vroege uitlopen van zijn gewassen is iets wat hij beslist niet graag ziet. Het geeft in de eerste plaats risico's maar het bezorgt hem ook plotseling een geweldige hoeveelheid werk. Daarom is het thans zo bijzonder druk op de honderden Zeeuwse kleinfruitbedrijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7