araeiikaanse n.v. Vereenigd bezit van 1894 nv CERAMIEK VAN BREUGEL TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK zeeuwse 6oer (Goes) profiteert K Reeds voor een bescheiden bedrag een compleet aandelenpakket HAAK-IN" ISOLATOREN Nederlands fabrikaat VAN WEE-DE 5J RAAT 51-57 SOESTDIJK TE LEF 2255 (02955) illffliPlliWfe:. li UET prachtige voorjaarsweer met al het uit- spruitende jonge groen en de verschillende bloemen die we weer al zien, leent zich er niet zo best voor om de tuinder zich te laten verdiepen in een wetsontwerp dat ten zijne behoefte is inge diend bij de Tweede Kamer. De fruit- en groentekweker zitten door dit vroe ge voorjaar tot „over hun hoofd" in het werk en ze hebben heus wel aan wat anders te denken dan aan een wetsontwerp. Aangezien het echter van groot belang is dat de tuinder op de hoogte blijft van hetgeen er ook op organisatorisch terrein gebeurt, willen we toch een beknopt overzicht geven van bedoeld wetsontwerp. We bedoelen het wetsontwerp tuinbouwvestigings- eisen. Het verheugt ons dat ondanks de weerstand van de zijde der S. E. R. de Minister gehoor heeft ge geven aan de aandrang van het georganiseerde bedrijfsleven door een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voor te leggen. Hierin zien we bepaalde wensen van het bedrijfsleven verwezenlijkt. Ondanks deze instemming zijn we echter ook van mening dat de ontworpen regelingen niet bij een ieder op een gunstig onthaal kunnen rekenen. Het moet de Minister ook niet gemakkelijk geval len zijn hier een standpunt in te nemen. Aan de ene kant een Sociaal Economische Raad die zich verzet tegen alle vestigingseisen en aan de andere kant het bedrijfsleven dat zich uitsprak vóór een erkenningsregeling. Zoals het nu ligt is het voor de meerderheid van het bedrijfsleven een teleur stelling dat de Minister alle bevoegdheid op het gebied van de erkenningen aan zich trekt. De bevoegdheid van de Produktschappcn vervalt op 31 december 1961. Daardoor vervalt ook de marktordening via een erkenningsregeling van deze organen. De zaak van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wordt door dit alles niet ge diend. De voorgestelde regeling vertoont weinig voldoe ning ten aanzien van de ontwikkeling van het tuin- bouwonderwys. Gezien het voor-ontwerp van wet had men een meer voortvarend beleid verwacht op dit gebied. De Minister hecht een bovenmatige waarde aan het cursuswezen. Met het diploma van een alge mene tuinbouwintercursus en 3 jaar praktijk kan men een erkenning krijgen in een bepaalde sector, terwijl men door het behalen van het diploma van een bepaalde cursus zonder praktijkjaren van de ene sector in de andere kan overstappen. Dat is alles wel zeer eenvoudig en gemakkelijk maar wij zijn van mening dat een goede basisopleiding in de tuinbouw een eerste vereiste is om een bedrijf te stichten. In dit verband konden we het toejuichen dat de Minister de leeftijdsgrens voor de algemene tuin- bouwcursus heeft verhoogd. Een verdere voort zetting van de leeftijdsgrens lijkt ons de juiste weg om zo spoedig mogelijk aan de tuinbouwopleiding als elementaire basis te geven de lagere Tuinbouw school met het nieuwe leerprogramma. Een bena deling van de toekomstige ontwikkeling van het tuinbouwonderwijs betekent de ondergraving van de toekomstige vakbekwaamheid in de tuinbouw. Het onderwijs van heden bepaalt immers de vak bekwaamheid in de tuinbouw van de toekomst. Het is juist deze vakbekwaamheid welke de Nederland se tuinbouw in zo belangrijke mate heeft gevoerd tot het hoge peil waarop deze thans staat. Wanneer er moeilijk heden komen zien we altijd dat deze zich het eerst en het hevigst vertonen in die Model 6015 bedrijven welke geleid wor- 30 ct. per stuk. den door de minst vakbe- Okwame beheerders. Model 6015M Alles wijst er op dat het 30 ct. per stuk, steeds moeilijker zal wor- exelusief moeren den om zich een bestaan te verschaffen in de land- en Model 6025 tuinbouw. 32'f2 cl. per stuk Om tot een rendabel be drijf te komen zal de vak- Model 6014 bekwaamheid van groot be- 36 ct per stuk» lang zijn. Daarom hadden we verwacht dat ook de Q Model 6016 wetgever had getuigd van 20 ct. per stuk. een vooruitziende blik in de toekomst. Model 6016M Het ontwerp regelingen 20 ct. per Stuk? getuigt helaas niet van dit exclusief moeren principe. Ondertussen worden nog 4^1 Model 6017* verschillende besprekingen gehouden voor het bedrijfs- Model 6024 Ieven en kan ieder zÜn standpunt bepalen. We ho- ©Model 602a P™ d;iar "°s nader °P v. terug te komen. Model 602& 65 ck per stdU compleek rfiel stdo Tot de volgende week. De befaamde erfenis van de suikeroom, die in 1896 zijn geluk in Amerika ging beproeven en waarvan men nooit meer iets gehoord heeft...? Weineen, de familie is honkvasten deze boer bouwt op vruchtbare vaderlandse bodem aan zijn toekomst. Daarom belegt hij de vrucht van zijn arbeid op een verstandige manier: hij koopt aandelen Vereenigd Bezit van 1894! Hierdoor profiteert hij op verantwoorde wijze van de resultaten van 175 zorg- vuldig geselecteerde binnen- en buitenlandse bedrijven. Hij heeft het voordeel van spreiding van risico en geniet een aantrekkelijk rendement bij een vertrouwde, op de Beurs genoteerde beleggingsmaatschap pij! Vereenigd Bezit van 1894 geeft zelf aandelen uit. Beleg gingsexperts beleggen het kapi taaldat op deze wijze wordt inge bracht, inruim 175 verschillende ondernemingen. Daardoor is ELK aandeel 'Ver eenigd Bezit van 1894' in feite een zorgvuldig beheerd, compleet aandelenpakket. De voordelen zijn: gespreid risico en een aan trekkelijk rendement! Bij elke bank of commissionair kunt U zich uitvoerig laten voorlichten. Beleggingsmaa tschappij Westersingel 84, Rotterdam, Tel. 13 53 05 'De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico ieverina uitsluitend vie de handel^

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 6