Uitbreidingsplannen en overleg Revaluatie van de gulden H. J. H O E G E N D IJ K H O F N. V. TREKKERWERKTUIGDRAGER RS09 N.V. LOUIS NAGEL CO. ARNHEM ZAAI- MACHINE KUNSJMEST- STROOIER SPROEI- MACHINE SCHOFFEL- TUIG LAADBAK PNIGE weken geleden schreven wij over de uit- breidingsplannen van de gemeente Middel burg, waartegen de Gewestelijke Kaad voor Zeeland bezwaren had aangetekend. Onder meer werd er toen op gewezen dat deze gemeente, in tegenstelling met gedane toezeggingen, ten aanzien van uitbrei dingsplannen niet tot vooroverleg bereid bleek. Het betrokken plan kwam dan ook zonder eniger lei kontakt met tie georganiseerde landbouw tot stand. De Gewestelijke Kaad heeft zich mede namens belanghebbenden nu in een bezwaarschrift tot Ge deputeerde Staten van Zeeland gewend waaruit blijkt, dat de gemeente Middelburg, alhoewel be treurend dat de gedane toezeggingen niet gestand werden gedaan, deze in 1957 gedane toezegging intrekt. Hiervoor wordt als motief gebruikt, dat de Woningwet de procedure van het tot stand- komen van uitbreidingsplannen regelt. Belangheb benden wordt gelegenheid geboden bezwaren hier tegen in to dienen. De gemeente is van oordeel dat, door buiten de wettelijke procedure om, voor overleg toe te staan, niet alleen de voorbereiding belangrijk kan worden vertraagd, maar kan dit vooroverleg eveneens een precedent vormen, op grond waarvan andere verzoeken tot vooroverleg niet kunnen worden geweigerd. Het initiatief daar toe dient naar de mening van het gemeente bestuur na de ter visie legging van het Landbouw schap uit te gaan. Naar aanleiding daarvan zou den er mogelijk redenen zijn de gemeenteraad voor te stellen het ter visie gelegde plan te wijzigen. De Gewestelijke Raad stelt in zijn schrijven aan j Ged. Staten het verre van elegant te achten, dat gedane toezeggingen worden ingetrokken. De I daarvoor in de plaats komende bereidheid tot over leg na de ter visie legging; is naar het inzien van de Raad een manoeuvre met afwijzende inhoud. Van het bestuur van de hoofdstad van onze pro-1 vincie had de georganiseerde landbouw een andere houding mogen verwachten. In het bezwaarschrift wordt onder de aandacht van het college gebracht dat, naar de mening van de Gewestelijke Raad, een dergelijk groots opgezet plan elke realiteit, mist. Dit plan is dan ook vol ledig in strijd met art. 36 lid 1 van de Woningwet, waarin wordt voorgeschreven, dat een plan van uitbreiding voor ten hoogste 10 jaar moet worden vastgesteld. In de onderhavige opzet zou o.a. plaats zijn voor de bouw van 5000 woningen. Een aantal, dat, naai de mening van de Gewestelijke Raad, niet berust op een van werkelijkheidszin getuigend beleid, maar blijk geeft van een onverantwoord optimisme. De Gewestelijke Raad is dan ook van mening, j dat de landbouw zich tegen dit uitbreidingsplan j tof het uiterste dient te verzetten en verzoekt aan Ged. Staten met klem goedkeuring aan genoemd uitbreidingsplan te onthouden. In de openbare vergadering van het Landbouw schap werd ten aanzien van de consequenties voor de landbouw van de waardeverandering van de gulden medegedeeld dat vast staat, dat de export van land- en tuinbouw door deze waarde verandering nadelig beïnvloed zal worden. Daar de waardeverandering van de gulden en de mark hetzelfde is, zal deze invloed het minst te merken zijn bij onze export naar Duitsland. De land- en tuinbouw exporteert 40% van zijn bruto-produk- tiewaarde. In 1960 betekende deze export een bedrag van 4700 miljoen, d.i. 30 van onze totale export. Van deze 4700 miljoen heeft Duitsland 1400 miljoen afgenomen of wel ongeveer 30 Het. aan deel verschilde natuurlijk van produkt tot produkt. Van vlees en slachtphiimvee ging 23 naar Duits land; van zuivel en dan hoofdzakelijk kaas 20 van eieren 80 van groenten, fruit en con sumptieaardappelen 15 van siergewassen en van aardappelmeel 30 Toch kunnen al deze pro- ilukten op de Duitse markt nog nadeel ondervinden, omdat andere landen goedkoper in Duitsland kun nen aanbieden. De overige 3300 miljoen van onze agrarische export wordt door andere landen afgenomen en deze export ondervindt direct nadelige gevolgen van de revaluatie. Dit geldt uiteraard in mindere mate voor hier verwerkte geïmporteerde grond stoffen, bijv. voergranen. Het is ook niet onmoge lijk, dat de heffing op voergranen verhoogd wordt. Het meeste nadeel zullen de groenten en het fruit ondervinden. Ook de opbrengstprijs van de suiker zal dalen, evenals die van handelsge wassen. Vanzelfsprekend zal ook de opbrengst van de zuivel omlaag gaan. Dat sommige grondstoffen bij invoer goedkoper zullen worden, zal het algemene nadeel voor de land- en tuinbouw niet wegnemen. Als men een berekening wil maken van het nadelige effect der revaluatie voor land- en tuin bouw moet men als basis nemen de 3300 mil joen, die bij export naar andere landen dan Duitsland verdiend wordt. Stelt men het nadelige effect van de revaluatie op 3 dan komt men reeds op een bedrag van 99 miljoen. Schat men het nadeel op de Duitse markt op 1 dan komt daar nog 14 miljoen bij. Zéér ruw en zéér voor lopig geschat, zal de waardeverandering van de gulden voor de landbouw een nadeel van 100 tot 125 miljoen kunnen betekenen. Doetinchem Keppelseweg 20-24 Telefoon 3445 (3 lijnen) volautomatisch typen „Standaard" en „Junior" 2-, 3-, en 4-rijig Die „russische" ponnies, wie kent die nog? Zo vinnig, Z& Stérk, zo taai, zo weinig eisend, voor alles in tuig - - schoonheden waren het niet, hollands verstonden Zö piet, maar wérken dat konden ze! En kijk nou die stalen ponnies eens aan: ook pittig/ €11 stérk, en taai, en óveral voor te gebruiken. Gebouwd voor talloze werktuigen! Véél meer mogelijkheden met minder kosten. 18 pk DIN dieselmotor - verstelbare spoorbreedte - ver» stelbare wielbasis - 8 versnellingen voor-* en achteruit 2 aftakassen, onafhankelijk doordraaiend of rij-afhan» kelijk - hydraulische installatie - differentiëelslot SlQXSt daardvitvoering f 6525,—. SAXDNIA Voor ieder type trekker de gewenste uitvoering. Pootafstand van 24 t/m 45 cm. In de STOLL aardappelpootmachine zijn alle mogelijkheden verenigd. Beproevingsrapport I. L. R. wordt na aanvraag gaarne toe* gezonden. BEL OP VOOR GRATIS DRUKWERK: 08300-27446 (.3 LIJNEN)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4