AARDAPPELPERIKELEN (IV) De revaluatie van de gulden U komt toch ook naar het vaste land Noord-Beveland naar de tentoonstelling te K A IV1 P E R. L A N D "215* Z. L. M.-EXCURSIE 1961 Ti'A. TEK IJ A Cf Ttf MAAKT I 9 ff I Suikerbietenteelt 1961 70ALS wij reeds in ons vorig nummer konden melden vond het voorstel om aan iedere indi viduele teler, op basis van de in 1958 t/m 1960 geleverde hoeveelheden, thans nog een toewijzing te verstrekken voor de tegen volledige garantie te leveren hoeveelheid bieten, in het bestuur van het Landbouwschap onvoldoende bijval. Enerzijds achtte men het te Iaat om nog .maatregelen door te voe ren welke een belangrijke invloed hebben op de samenstelling van het bouwplan. Voorts beschouw de het bestuur een contingentering van de garan tie in het geheel van het landbouwbeleid als een zeer ingrijpende maatregel welke de nodige voor bereiding vergt, waarbij de daaraan verbonden consequenties zorgvuldig moeten worden over wogen. Het bestuur van het Landbouwschap meent daarom thans te moeten volstaan met een drin gend beroep op de suikerbietentelers zich ten aan zien van het in 1961 uit te zaaien areaal de nodige beperkingen te getroosten. Voorkomen moet wor den dat door een te grote produktie opnieuw een gevoelige korting zou moeten worden toegepast, waardoor de garantie in belangrijke mate aan be tekenis zou inboeten. Bovendien kan, indien en voor zover de produktie lager is dan de voor bin nenlandse consumptie benodigde hoeveelheid, nog een kwantum suiker uit oogst 1960 in de garantie worden geplaatst, waardoor alsnog een nabetaling over deze oogst kan plaatsvinden. Indien zou blijken, dat de uitzaai opnieuw be langrijk groter is dan bij een normale opbrengst voor de binnenlandse consumptie nodig is, dan zal ernstig moeten worden overwogen in de toekomst tot een contingenteringssysteem over te gaan waarbjj de individuele teler een toewijzing krijgt van de hoeveelheid suiker welke onder volledige garantie kan worden geleverd, terwijl hij daarnaast geheel vrij blijft meer te leveren op basis van de internationale prijs (thans 15,per ton sui kerbieten). Uitdrukkelijk zij er op gewezen dat bij de vast stelling van een eventuele toewijzing voor latere jaren de in 1961 geteelde oppervlakte geheel buiten beschouwing zal blijven. Hiermee heeft de Minister inmiddels, ook zijn instemming betuigd. Een in krimping van het bietenareaal 1961 zal dus geen enkele nadelige invloed hebben als in de toekomst een toewijzing per individuele teler moet worden ingevoerd. Verordening produktieregeling produktscliap voor pluimvee en eieren niel goedgekeurd AP een onlangs door het Froduktschap voor Pluimvee en Eieren belegde persconferentie over de Verordening tot vaststelling van de Pro duktieregeling Volwassen Hennen 1961 is zo zeer de indruk gewekt van een onjuiste toeleg, n.l. ge richt op het uitschakelen van een mogelijkheid tot beroep dat het inwerkingtreden van die ver ordening naar het oordeel van de minister van Landbouw en Visserij schadelijk zou zijn voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. In verband daarmede heeft minister Marijnen de verordening wegens strijd met het algemeen belang niet goed gekeurd. Ook houdt de verordening nog onvoldoen de rekening met de feitelijke ontwikkeling van de pluimveehouderij. De minister heeft zich wel bereid verklaard een eventueel gewijzigde verordening nader in overweging te nemen, indien daarin o.a. de mogelijkheid wordt opgenomen van ontheffing voor degenen, die reeds toebereidselen hebben ge troffen om een groter aantal leghennen aan te hou den, dan in de" verordening als maximum was voor zien. ÏÏAN 26 juni tot en met 2 juli 1961 orga- niseert de Z. L. M. een 7-daagse excur sie naar Frankrijk en wel naar Normandië en Bretagne. Het programma van deze reis omvat een aantal bezoeken aan landbouw- en veehou derijbedrijven, bezichtiging van de invasie- kust, enkele steden in dit gebied, waaronder Caen en de prachtige Bretonse kust met o.a. de Mont St. Michel. Een volledig programma voor deze reis wordt vanzelfsprekend t.z.t. aan de deel nemers toegezonden. De totale kosten per deelnemer zullen ƒ270,bedragen. In verband met de reservering van de hotels is spoedige aanmelding, in elk geval VOOR 10 APRIL a.s. dringend gewenst. Aanmeldingen telefonisch of schriftelijk te richten aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis te Goes (telefoon 011005010). DE aardappeleters komen hier elk jaar met duizenden op ons aanstormen, vlak bij. De aardappel produceert altijd nog de hoogste voedingswaarde per ha, geeft vaak mits goed behandeld voor de teler goede winstmogelijkheden en export mag, over enkele jaren bezien, ook niet verwaar loosd worden. In Engeland is op dit terrein de Potato Marketing Board werkzaam, naar ik meen in de laatste wereldbrand tot stand gekomen. Deze heeft o.m. tot taak te bevorderen dat dit land zich zelf van aardappelen kan voorzien, hetgeen vóór '40 lang niet altijd het geval was. Toen dit punt bereikt was, werd bij individuele uitbreiding van het areaal hierop een flinke heffing gesteld, waar mee eventuele overschotten werden gesuppleerd. Aangezien wij in ons land in de nabije toekomst m.i. niet over iets van dien aard zullen kunnen beschikken, moet er iets anders gedaan worden. UFE staan voor de harde werkelijkheid dat het gebruik van gekookte aardappelen afneemt. Inge- wijden zijn het er over eens dat de voornaamste oorzaken daarvan zijnslechte sortering en onvoldoende uitlezen. (Tot voor kort zou hier ook slechte bewaring onder gebracht kunnen worden). Ir. Schippers van het I.B.V.L. nam in '59 234 monsters in enkele grote steden. Slechts 4 °/o bleek aan redelijk te stellen eisen te voldoen. Kleinere steekproeven van de Propaganda-Stichting in Den Haag- en Delft brachten nóg meer ontstellende feiten aan het licht. B.v. één monster, wat 22 ct/kg in de groentewinkel kostte, kwam in feite op 79 ct na verwijdering van uitwendige, met het blote oog zichtbare ongerechtigheden. Dat was dan een z.g. „goedkope bak". Als de georganiseerde telers, groot- en kleinhandelaren, na jarenlange bestudering van het probleem en na vele en urenlange besprekin gen gezamenlijk tot de slotsom komen: kleinverpakking is de enige mogelijkheid hier verbetering te brengen; als bovendien de georganiseerde huisvrouwen in de 3 vakcentrales de Vereniging van Huisvrouwen e.a. bij een overleg met de Propaganda-Stichting verklaren geen bezwaar te hebben tegen een hogere prijs voor een goed produkt, moet polderboer toch niet volhouden het maar te blij ven doen zoals onze „vaders" en „grootvaders" het deden. Hij vindt de meerdere uitval bij aflevering j een bezwaar. Moeten wij in '61 nog uitgaan van de gedachtekleine afwijkingen bij voedingsmiddelen zijn wel toelaatbaar, dat kleine plekje groen/schurft/beschadiging schilt die goede brave huisvrouw wel weg? Ik heb zojuist een damesbeurs bezocht, wat daar geboden wordt vertoont géén afwijkin gen: eerste klas, uniform en aantrekkelijk verpakt. IIET is mij wel bekend dat het niet iedereen altijd gelukt mooie bloemige aardappelen te telen, maar ik ben er toch van overtuigd dat niet elke teler bij rassenkeuze, ontwatering, structuur, bemesting, bespuiten, oogsten, bewaren en afleveren zich hierbij steeds voor ogen houdt: „Wat vraagt de klant?" Een moeilijke opgave misschien? Worden ze daardoor te duur? Uit onderzoekingen van I.L.R. en I.B.V.L. omtrent beschadigingen bij rooien en afleveren, blijkt dat sommigen er in slagen hun produkt gruwelijk te mishandelen. Doch er zijn er ook welke slechts 6 uitval bij afleve ring hebben. Bij in de aanhef vermelde besprekingen met de 3 organisaties merkte een handelaar op „Ze moeten ook niet te duur worden, 20 ct per kg af sorteerinrichting is mij weer eens genoeg". Zelfs voor een goed produkt is dat toch geen slechte prijs. In de Verenigde Staten is men ons op dit terrein zo'n 25 jaar voor. Alléén omdat daar de indu strialisatie en v/elvaart ook eerder begon. Maar nu wordt dan ook 95 0 b in kleinverpakking afgezet. In ons omringende landen gaat het ook snel. In Duitsland werd vorig jaar ook 3e soort in zakjes gestopt. Nu is er een wettelijke regeling gekomen. Laten wij het zelf doen. Daarvoor is de stichting Kwali- teits-Merk A.K.M. in het leven geroepen. Het zal nog wel even duren voor wij aan 95 toe zijn, maar het gaat door. Zoals vele dingen in de landbouw de laatste jaren zich wijzigen en meer en meer gaan naar combinatie en concentratie. B. ZINKWEG. Vervolg van 1ste pag. Voor kaas en condens zal de concurrentie aanzienlijk zwaarder worden, voor vlees en eieren kennen wij natuurlijk het restitutie-systeem, waardoor op dit terrein niet zoveel wijzigingen zullen optreden. WANNEER men dit alles overdenkt en dan bovendien nog in aanmerking neemt, dat alle andere exportbedrijven in Nederland voor deze zelfde moeilijkheden zitten, dan rijst natuurlijk de vraag welke belangrijke voordelen nu wel tgenover al deze opgesomde nadelen staan. De Nederlandse regering zal toch wel goed overwogen hebben alvorens zij een dergelijke maatregel nam. Uit de verdediging in de Tweede Kamer blijkt, dat vooral angst voor de gevolgen van het niet volgen van Duitsland de drijfveer is geweest. Onze regering was bang dat een opwaarderen van alleen de Duitse Mark de Nederlandse conjunctuur, welke toch reeds oververhit is, nogmaals een nieuwe impuls zou heb ben gegeven. Grote loonsverhogingen en zelfs prijsstijgingen zouden dan niet te voorkomen zijn geweest. Begrijpen wij het goed dan zullen de voordelen vooral gezocht moeten worden in het uitblijven van loonsverhogingen, als gevolg van prijsdalingen van importartikelen. Straf optreden van de regering op het gebied van prijsdalingen is reeds aangekondigd. Of het succes hiervan op de looneisen van de Verbon den van Werknemers enige invloed zal uitoefenen, waag ik te betwijfelen. De afkoeling moet ontstaan doordat vele bedrijven in de loop van dit jaar ernstig gevaar lopen in hun rentabiliteit en liquiditeit, waardoor de investeringen achterwege zullen blijven. Het zijn vooral de exportbedrijven welke het sterkst de nadelen van de revaluatie ondervinden en dit lijkt onjuist. Een bedrijfstak als de scheepvaart, waarvoor enige tijd geleden zelfs speciale maatregelen werden over wogen, wordt nu niet geholpen, maar krijgt een geweldige klap te incasseren. Daar ons altijd is voor gehouden dat export een levensbelang is voor Nederland, doet deze maatregel bijzonder ongelukkig aan. Heeft onze regering deze maatregel eigenlijk niet genomen als een hulp in de conjunctuurpolitiek, en was het dan niet precies een verkeerde? NATUURLIJK kan van deze maatregel afkoeling van de conjunctuur worden verwacht. Maar worden hier niet in de eerste plaats die bedrijfstakken getroffen waarvan Nederland ook in de verre toe komst moet bestaan? Het voor de binnenlandse markt producerende bedrijf wordt n.l. in eerste instantie in het geheel niet getroffen, integendeel, hier zal voorlopig de hausse nog doorgaan. Het gevaar vbor verkeerde investeringen is hier dus levensgroot en dit alles heeft moeten plaats vinden omdat de rege ring bang was, dat zij een inflatie niet kon tegenhouden. Waren hiervoor dan geen doeltreffender middelen aanwezig? Het hebben van een sterke munt op zichzelf is vanzelfsprekend aanbevelenswaardig. Het feit dat de munt een constante koopkracht heeft, ook in het binnenland, is bijzonder gunstig. Als de revaluatie beide zaken heeft bevorderd moet men dit natuurlijk als voordelen aanmerken. Als deze revaluatie echter gaat ten koste van de exportbedrijven, dan kan, dunkt mij, voor ons dichtbevolkte land met zijn weinige grondstoffen, niet anders dan van een groot nadeel worden gesproken. Met spanning wachten wij af hoe spoedig de regering zal komen met voorstellen om de getroffen bedrijfstakken weer op de been te helpen. De Minister van Financiën kan wel zeggen dat hij dit niet van plan is, omdat dit de invloed van de maatregel weer te niet zou doen, maar dat zou alleen maar bewijzen, dat het inderdaad een conjuncturele maatregel is geweest en dan was het beslist een heel verkeerde. Dat Nederland zijn exportbedrijven zal kunnen laten verkommeren, terwijl het de bedrijven die voor het binnenland werken onbelemmerd laat doorgaan, is volgens mij een onhoudbare toestand. r Ir. C. S. KNOTTNERUS. t»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3