KORT VERSLAG De revaluatie van de gulden LAND- EN TUINBOUW en de gevolgen voor ZATERDAG 18 MAART 1961 Voederbieten en Verordening In dit nummer 1LJET bestuur wijst er nogmaals met nadruk op dat alle voederbieten- kuilen vóór 1 april dienen te zijn opge ruimd, of dat de voederbieten in een zoda nige slaat zijn gebracht dat zij geen gevaar voor besmetting opleveren. No. 2572 Frankering bij abonnement: Terneuzen 49e Jaargang Zeeuws LA.NÖBOQWBIAÖ van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op maandag 13 maart 1961 te Goes. I\E voorzitter, de heer ir. M. A. Geuze, opent de vergadering en heet alle aanwezigen van harte welkom. Een bijzonder woord van welkom richt spreker tot de heer P. W. C. van Westen, de nieuw gekozen kringvoorzitter van de kring Tholen en St. Philipsland, die voor de eerste maal' de vergadering bijwoont. De voorzitter hoopt dat de heer Van Westen zich spoedig zal thuis gevoelen en dat een prettige en vruchtbare samenwerking zal ontstaan. De heer Van Westen dankt voor deze woorden en zegt alle medewerking toe. REVALUATIE |\E voorzitter wijdt enige beschouwingen aan de door de Nederlandse regering toegepaste •revaluatie van de gulden. Het is duidelijk dat deze maatregel genomen is als gevolg van een zelfde stap van de regering van de Westduitse Bondsrepubliek. De indruk van het bestuur is dat ten aanzien van de landbouw rekening gehouden zal moeten worden met enkele ongunstige direkte gevolgen voor deze bedrijfstak, waarbij met name gedacht wordt aan de belangrijke exportpositie van ver schillende produkten en de zwaardere konkur- rentie op de Westduitse markt van produkten uit landen, waar deze revaluatie niet plaats vond. Afgewacht dient echter te worden of voor deze ongunstige aspekten geen kompensatie gevonden zal worden in enkele indirekte gevolgen. Hierbij denkt het bestuur dan vooral aan een afzwakking van de gespannen arbeidsmarkt. AKKERBOUW ï\E heer J. B. Becu doet een aantal mede- delingen over de akkerbouwsektor. Zoals reeds bekend is geworden, zal er geen regeling komen voor de suikerbietenuitzaai 1961. Dit be sluit is eerst na zeer vele moeilijke en moeizame besprekingen tussen alle belanghebbende par tijen tot stand gekomen. De voorzitter geeft nog een nadere uiteenzet ting over het verloop van deze besprekingen en over alle voor- en nadelen van een regeling, die alsnog had moeten worden ingevoerd. Het bestuur gaat akkoord met de genomen be slissing. Deze is ook in overeenstemming met het in de vorige vergadering ingenomen standpunt. Ten aanzien van de granen is in het Proaukt- schap een regeling voor de komende oogst aan vaard, waarbij weer gebruik zal worden gemaakt van het stelsel van de variabele heffingen om het binnenlandse prijspeil te handhaven. Hieronder zouden dan weer alle buitenlandse granen moe ten vallen. Er wordt nog op gewezen dat men in Frankrijk een tweemaal zo grote uitzaai van gerst verwacht. ÏYE datum 1 april, het .moment waarop overeenkomstig- de verordening bestrij ding vergelingsziekte het verboden zal zijn om bieten in voorraad te hebben voor zover daar blad- en/of spruitvorming aan voor komt nadert snel. Daarom nogmaals een waarschuwing om tijdig vóór deze datum uw maatregelen te nemen. De voederbietenkuilen behoeven dan niet opgeruimd te zijn. Wel dient men er voor te zorgen dat er geen bladeren of jonge spruiten meer aan de voederbieten voor komen. Kop zo spoedig mogelijk uw restant dat na 1 april nog aanwezig zal zijn. Voeder of vernietig de afgekapte koppen en/ot' sprui ten voor deze datum. vindt u op een 6-tal pagina's (221, 222, 224 t/m 227) vele wetenswaardigheden over ziekte- en onkruidbestrijding in zowel land- als tuinbouw. Op pagina 223 zijn de nieuwe tarieven loonwerk 1961-'62 opgenomen. Deze pagina's kunt u uit de krant lichten en ad viseren wy u te bewaren. KONSUM PTIE- A AR DAPPELEN CR is uit vroeger jaren nog 5 miljoen gulden u in het konsumptie-aardappelenfonds. De vraag wordt op het ogenblik onder ogen gezien op welke wijze de afzet van aardappelen nog be vorderd kan worden, daar deze afzet in een hope loze situatie verkeert. Besloten is een zekere exportpremie toe te ken nen. Het bestuur neemt met instemming kennis van deze maatregel. Wel vraagt het zich af of voldoende ermede bereikt kan worden. Het dringt er dan ook op aan dat na de reeds ingegane periode van vier weken bezien zal worden of deze exportpremie geen aanpassing behoeft. Het wil er voorts nog op wijzen dat deze maat regel niet het gevolg is van een thans bestaande konsumptie-aardappelenregeling, doch slechts mogelijk is door het nog bestaande overschot uit het destijds gevormde fonds. VLAS IN België is een zekere steunregeling voor de teelt van vlas toegezegd. Het wordt logisch geacht dat ook in Nederland een dergelijke maatregel zal worden toegepast. VOEDERBIETENKUILEN TUINBOUW CEN kleine'kommissie zal een rapport uitbren- gen over het wetsontwerp Erkenningsregeling in de Tuinbouw en over de eventuele gevolgen voor onze provincie. BENOEMINGEN ÏJET bestuur benoemt de volgende personen in bestaande vakatures: de heer F. de Groene als lid van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap en als plaatsvervangend lid van de Bestuurskommissiede heer P. Scheele als plaats vervangend lid van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap; de heer J. Burger Fzn. als lid van het bestuur van de B.V. A. B.; de heer A. D. J. Dees te Waarde als lid van de uitvoerende kom missie Onderlinge Motorvoertuigen-verzekering der Z. L. M., lid van het Provinciaal Bestuur van Landbouw-Risico en van de Z.V. V.; de heer M. J. Steur te Noordwelle als lid van de Kommissie Werkgeversbelangen der Z.L. M., en de heer H. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk als lid van de Kom missie van Overleg voor de L. J. G. ï\OOR het regeringsbesluit van zondag voor een week, heeft de Nederlandse regering de export een V niet geringe moeilijkheid in de weg gelegd. Hoewel wij er in het binnenland voorlopig wel niet veel van zullen merken, betekent de herwaardering echter, dat guldens duurder worden, dat je er dus meer voor kunt kopen, maar dat, wanneer zij in het buitenland met goederen moeten worden verdiend, er meer goederen nodig zijn om hetzelfde aantal guldens mee naar huis te brengen. Onze exportprijzen zullen dus een daling ondergaan gelijk aan 5 het percentage van de revaluatie. Voor enkele artikelen, n.l. die waarbij de exportprijs ook de binnenlandse prijs beïnvloedt, zal dus ook op de binnenlandse markt een prijsdaling ontstaan. Voor artikelen waarvoor garantieprijzen gel den blijft natuurlijk de garantieprijs in guldens gelijk, zodat er geen invloed zal zijn n.l. op het inko men uit gegarandeerde produkten. Er is al meerdere malen op gewezen, dat onze grootste klant n.l. West-Duitsland ons is voorgegaan en dat dus verwacht mag worden dat de Duitse afzet geen invloed zal ondergaan. Dit is natuurlijk een axioma dat alleen opgaat voor die artikelen waarvoor de Duitsers hun eigen markt beschermen en ook nu op peil zullen houden. Te verwachten is echter dat al onze concurrenten op de Duitse markt, die nu gemakkelijk veel lager kunnen aanbieden, al hun best zullen doen de Duitse markt naar beneden te krijgen. Voor al de artikelen, waarvoor Duitsland geen speciale beschermingsmaatregelen in de vorm van minimumprijs of contingentering treft, zal dit ongetwijfeld gelukken. Ook hier krijgen wij dus wel degelijk met een zeer ongunstige invloed van de revaluatie te maken. WIJ zagen al dat produkten, waarvoor geen garantieprijs geldt, het zwaarst van de revaluatie te lijden zullen hebben. De positie van deze artikelen was vooral in de landbouwsector dit jaar al bijzonder ongunstig, zodat hier nu wel van een débacle mag worden besproken. Produkten als aardappelen, peulvruchten en vlas zullen nog meer zakken. In de tuinbouwsector waar de export tot nu toe tamelijk goed liep, zullen de gevolgen waarschijnlijk ook groot zÜn- Van enkele artikelen waar de encurrentie niet zo hevig is, kan worden verwacht, dat de buitenlandse prijs nog wel iets aan zal trekken, in Nederlandse guldens zal ongetwijfeld over de gehele linie een flinke daling intreden. Voor de melk, waarvan een belangrijk kwantum niet in de garantieprijs is opgenomen, kan worden verwacht, dat de prijs van de industriemelk met ongeveer één cent zal dalen. De redenering werd al vernomen, dat deze daling juist weer zou worden goedgemaakt, doordat ook de veekoeken voor alle melk in prijs zouden dalen. Maar dat gaat alleen op als de prijsdaling van de grondstof voor de mar garine-industrie volledig in de veevoedersector tot uiting komt en de regering dus niet een aanval doet op de prijs van de margarine. Voor de overige zuivelprodukten wordt het tekort opgevangen door het Landbouwegalisatiefonds. Voor dit jaar zal dit althans het geval zijn. Het is echter bekend, dat zowel de regering als het Neder landse publiek deze hoge bedragen van het Landbouwegalisatiefonds helemaal niet appreciëren Ook van landbouwzijde wordt het bepaald niet als voordeel voor de boerenstand aangezien als er zulke hoge bedragen uit de schatkist naar de landbouw moeten vloeien. Zie verder pag. 315

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1