META-ISO-SYSTOX TRI - P.E. in de landbouw 231 W eeko verzicht Noteringen Vlasberichten ZATERDAG 18 MAART 1961 UIT EEN geheim Weekboek VAM Ö/?am>ujt de sükhoek DE binnenlandse graanmarkt was onderhevig aan een gedrukte stemming. Inlandse zomergerst lag prak tisch geheel verlaten in de markt, doordat kopers ontbraken. Dit gebrek aan kooplust werd mede beïn vloed door de lager afkomende offertes Franse zomergerst, waarin echter weinig kon worden ondernomen. Ook maalgerst lag bij weinig handel zeer rustig in de markt. Enkele partijen konden slechts tegen iets lagere prijzen ondergebracht worden. Inlandse rogge blèef prijshoudend gestemd. Enerzijds was de belangstelling voor dit artikel beperkt doch ook het aanbod was van weinig betekenis; zodat tegen onveranderde prijzen aan de vraag voldaan kon worden. Op termijnlevering werden geen roggezaken gerapporteerd. Uit Duitsland werd dit artikel deze week regelmatig lager aangeboden, doch zaken kwamen niet tot stand. Tengevolge van de jongste gebeurtenissen op monetair gebied is de situatie op de graanmarkt nog zeer onoverzichtelijk. Maar één feit staat wel vast, n.l. dat dë flauwe stemming het prijspeil over de gehele linie verder omlaag heeft gebracht. Natuurlijk werd deze prijsdaling voor ons land door de herwaardering van de gulden nog groter. De groeiende dispariteit van de dollar en het pond sterling op de wisselmarkt versterk te ook nog weer de dalende tendens. Praktisch alle graanzaken vinden plaats in of vandaar de grote in vloed van de wisselkoersen op het prijspeil der granen. De markt sloot met belangrijk lagere noteringen in een gedeprimeerde stemming. Doordat er van binnenlandse kopers iets meer belangstelling bestond, waren groene erwten en schokkers beter gestemd. Het buitenland was echter niet bereid hogere prijzen te betalen. Bruine bonen zijn heel moei lijk te plaatsen, terwijl de aanvoer, vooral van de mindere kwaliteiten, groter wordt. Karwijzaad is tenge volge van buitenlandse zowel als binnenlandse vraag vast gestemd met weinig offertes. Blauwmaanzaad is flauw gestemd doordat zaad van andere origine tegen lagere prijzen wordt aangeboden. Op ca ƒ82,50 werden enige posities vereffend. Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten maakt bekend, dat gerekend te zijn ingegaan op zaterdag 11 maart, des middags te 12.00 uur de monopolieheffing bij de invoer van sorghum tot nader order is vastgesteld op 6 per 100 kg. Voorts maakt het genoemde produktschap bekend, dat eveneens gerekend te zijn ingegaan op zaterdag 11 maart te 12.00 uur, de vergoeding, welke wordt verleend bij de denaturatie van inlandse tarwe, tot nader order is vastgesteld op 10,35 per 100 kg. DE consumptie-aardappelmarkt behoudt zijn flauwe stemming. Geen export; opnieuw daalden de prijzen en hebben nu voor verschillende rassen wel een bijzonder laag peil bereikt. Het wordt wel moeilijk om voor dit seizoen nog een verbetering in deze situatie te verwachten. Wel ligt neg een consumptie-periode van ongeveer drie maanden voor de boeg, maar een groot deel van de voorraden zal in de komende weken in verband met de consumptie-waarde geruimd moeten worden. AARDAPPELTERMIJNMARKT. Weekbericht 915 maart 1961, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amster dam; voor Zeeland: Goes, tel. 011006451: Ter ondersteuning van het binnenlands prijspeil der consumptie-aardappelen werd door het Produkt schap voor Aardappelen een export-toeslag toege kend voor de uitvoer naar niet-E.E.G.-landen, maar de verwachtingen zijn hiervoor niet hoog gespannen. De noteringen op de termijnmarkt voor aardappe len gaven hierop vrijwel geen reaktie en gaven de slotnoteringen voor deze verslagperiode na enkele opwaartse schommelingen van 20 tot 50 ct toch weer hetzelfde beeld van de vórige week en werd deze ge ringe stijging weer volkomen teniet gedaan. De weekomzet bedroeg 785 contracten (11775 ton) tegen 1739 contracten in de vorige week. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Bintje 35/gaf voor maart nog enkele afdoenin gen op 5,70; april opende op 6,90 en 7,waarna enig herstel intrad tot 7,60 om evenwel op dezelfde dag weer te dalen tot 7,20, sluitend op 7,en 7,10 waaruit viel te konstateren dat de stijging een zuiver incidenteel karakter droeg. Eigenheimers 35/geen omzet. Furore 40/werd voor april met enkele contrac ten gedaan op 6,60 en 6,80. Alpha 40/gaf een notering voor april op 6,60, daarna 6,30 en 6,40 met geringe omzetten. MARKEBERICHTEN GOES. 14 maart 1961. Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe, basis 17 vocht ƒ20—ƒ31,75; Gerst ƒ23—ƒ25,50; Haver ƒ18— ƒ22; Kleine groene erwten 20ƒ27; Schokkers ƒ20 ƒ27; Blauwmaanzaad 50—65; Bruine bonen ƒ30 50. Alles boerenschoon af boerderij en per 100 kg. Er bestond praktisch geen vraag naar capucijners. Aardappelen: Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 67; idem 35 mm opw., export sortering 6ƒ7; Alpha, 35 mm opw. 55,50; Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrich- ting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 1,752,25 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 1820 per 100 kg, onafgestaart en geleverd aan de sorteerinrichting. IIooï. Lucernehooi ƒ105ƒ110; Weidehooi ƒ105— 110. Alles per ton, geperst af bedrijf. Stro. Gerstestro 5560Tarwestro 6070 Haverstro 50h-f 55. Deze prijzen' gelden per ton, geperst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwaliteit. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 1520 ct per kg; afwijkende kwaliteit 1015 ct per kg. kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 2025 ct per kg; afwijkende kwaliteit 15—20 ct per kg. Eieren. Voor de eieren kan een prijs worden ge maakt van 1,761,80 per kg. (Adv.) /^5V (BAYERj het syst.emisch insekticide viy met de langste werkingsduur N.V. AGRO CHEMIE ARNHEM FRUIT AFZET (8—14 maart 1961). De prijzen van het deze week aangeboden fruit vertoonden een flinke stijging. De vraag nam toe omdat het beschikbare fruit in kwantum terug gaat lopen, vooral voor de goede sorteringen is dit zo. En dan ging dinsdag vooral een rol spelen dat de heffing voor in België in te voeren appels slechts 5 cent per kg was, terwijl deze heffing met ingang van donder dag 16 maart helemaal ging vervallen. Ook dinsdag- konden voor export naar België dus al aankopen ge daan worden. Van Goudreinette was een ruim aan bod, mooje partijen stonden naast partijen waarin veel meer scald voorkwam. Jonathan werd in mindere mate aangeboden, de kwaliteit was uiteenlopend. Gol den Delicious werd in mooie partijen voor de klok gebracht. Dinsdag werd voor klasse I, maat 75/80 mm voor de eerste maal 1 per kg afgedrukt. In beschei den mate geveilde Winston was mooi van kleur. Een restant Conference werd voor 88 ct afgedrukt. Restan ten Beurré Alex. Lucas liepen tot boven 90 ct. Laxton's Superb uit de gascel was gewild, de prijs liep tot 93 ct. Tien ton Bramley's Seedling, klasse II, 70 mm en op, deed van 52,10— 53,20 per 100 kg. De noteringen waren: export, export, III gr. maten kl. maten Goudreinette 37—51 26—35 14—31 Jonathan 43—57 26—42 17—38 Golden Delicious 80—100 40—60 31—68 Laxton's Superb 93 5579 Bramley's Seedling 52—53 52—53 Conference 88 38—67 Beurré Alex. Lucas 88—92 81—84 Saint Remy -17 16—18 16—17 Winston 54—69 36—39 17—31 (Ontleend aan de Vlasbode" van 7 mrt j.l.) ROTTERDAM. Strovlas. De belangstelling gaat gro tendeels uit naar de a.s. uitzaai. Het weer is gunstig, waardoor het er naar uitziet dat het een vroege uit zaai zal worden. Omtrent de grootte van het areaal is nog weinig te voorspellen. De voorjaarsleverkigen komen op gang. Nieuwe contracten worden weinig meer afgesloten. Ongerepeld vlas van 10 tot 20 ct; gerepeld vlas van 15 tot 25 cent. Vlaslint. De handel is flauw. Weinig aanbod, terwijl ook de vraag beperkt is. Vlaslint van 1.50 tot 2,15. Lokken tot 0,80. Breekvlas tot 1,55. KORTRIJK. Strovlas. Het afleveren van strovlas neemt verder toe en de handel in Nederlands stro vlas kent een vlot verloop. In België en Frankrijk is er niet veel aanbod meer. Bij de Belgische landbouwer noteert men 1,50 tot 2,25 Fr. voor de slechte kwaliteit, 2,25—2,75 Fr. voor de gewone kwaliteit en tot 3 Fr. voor de goede par tijen. Het Nederlands strovlas vindt kopers op basis van: de laagste kwaliteiten 14 tot 19 ct, de normale soorten 19 tot 25 cent en het beste strovlas tot 28 ct. In Frankrijk wordt door de plaatselijke industrie gekocht aan prjjzen welke tussen 0,15 en 0,28 nieüwe Franse franken gelegen zijn volgens de kwaliteit en de streek. Er worden nog enkele teeltkontrakten afgesloten in België en Nederland. Het ontbreekt niet aan offerten maar het gebeurt veelal dat de vraagprijzen of bijko mende voorwaarden buiten het bereik liggen van de vlasser wanneer rekening gehouden wordt met de verkooDoriizen van vlasvezels en bijprodukten. 14 maart. UET is nu plotseling heel druk geworden op de akkers. Overal zie je bedrijvigheid. De trek kers met verschillende soorten eggen maken de grof, ongelijk liggende grond weer fijn vlak. Direkt er achteraan komt de zaaimachine, het zaad in de grond brengend en weer toedekkend. Ja, we komen nog wel eens een nat plekje tegen maar het valt toch mee. Wat is het een mooi gezicht al dat gerij en geros op het land. Hier zaait men op een heel fijn liggend stuk land, het lijnzaad eerst zorgvuldig gemengd met luzerne, duizenden heel fijne zaadjes. Daar op een wat grover klaar gemaakt stuk land, de erw ten, die wat dieper ondergebracht worden, voor de vocht en tegen de vogels. Iets verderop zaait men de gerst, verwachtend dat er goede brouwgerst uit groeit. Daar maakt men het haverland klaar. Allerwege'ziet men de haast om het er in te krij gen. Meeuwen volgen de trekker, die de kluiten met een egge wat verkleint en zij vallen er op, bui telend en duikelend, om de bovengekomen insecten op te slokken. Twee leeuwerikken stijgen omhoog en betwisten elkaar de hoogste plaats naar de hemel en fluiten hierbij hun schoonste lied. Een man is bezig om de slootkant, waar straks naast gezaaid wordt, van onkruid te bevrijden, ginds loopt de boer op een nog niet bezaaid per ceel, schoppend tegen de kluiten om te kijken of het al droog genoeg is om straks de bieten er in te zaaien. Hij voelt met zijn schoenen of de grond niet te nat is of wat terugveert. Zo is het een lust om alles aan te zien. Straks is de akker weer klaar- gezaaid en ligt keurig nageëgd te wachten tot het graan weer bovenkomt. De karwij, die prachtig door de winter is ge komen, door de weinige vorst, moet nu ook schoon- geëgd worden en de trekkerwiedmachine schuift de scherpe mesjes tussen de rijen en vernietigt wat voor haar komt. Daar vertoont een graszaadakker weer al een donkergroene kleur, het jonge gras is al mooi aan de gang. Dit gewüs, nog niet lang bekend in Zee land, vormt nu reeds vele ha's. De wintertarwe is gering in aantal, doch moet ook geëgd ën bemest worden; zij vraagt ook haar deel, In een sloot tegen de wintertarwe zitten rustig een woerd en zijn echtgenote met hun kopjes in de veren liggend. Half slapend lijkt het, maar wan neer straks de zaaimachine aan de andere kant gerst zaaiend, langs komt, vliegen ze luid snaterend op en verdwijnen achter de dijk op het schor. De hazen lopen dan hier dan daar, opgeschrikt van alle kanten en weten niet waar ze naar toe moeten. Telkens een ren nemend, dan weer opzittend, luis terend naar aankomend gevaar. Neen hun rust is uit wanneer het uitrijden begint! (Adv.) VROEGTIJDIG OPRUIMING HOUDEN. Wij liepen vorig voorjaar eens heen en weer over een uienperceel, dat kort tevoren een vóór-opkomst onkruidbespuiting had gehad. De uien kwamen prima op en onkruid was er niet te zien. We wer den aangesproken door een man, die op een aan grenzend perceel liep. „Weggegooid geld, die bespuiting", zei hij, „het is zó droog, het onkruid groeit toch niet." Zulke opmerkingen hoort men nogal eens, maar pas op, voor je het weet wordt het gewas verstikt door het onkruid. Op datzelfde uienperceel was bij het indraaien met de spuitmachine een driehoek overgeslagen. Daar stond wèl onkruid. liet was wel erg klein, maar er stond nogal wat. U had dat driehoekje een paar weken later eens moeten zien. Uren werk om het met de schrepel schoon te krijgen. Vóór-opkomst-(pre-emergence, p.e.)-bespuitingen brengen hun geld wel op Waarom worden ze dan nog betrekkelijk weinig uitgevoerd? Omdat er altijd gevaar bestond, dat als er binnen enkele dagen na de bespuiting regen viel, het middel inspoelde en schade veroorzaakte. Daar hoeft u nu niet meer bang voor te zijn. Tenminste.... niet, als u met het nieuwe Vonde lingenplaat-middel TRI-P.E. spuit. Voor degenen, die het in 1960 gebruikten, was h.et een openbaring. Maak er in 1961 ook gebruik van In uien en bieten. Maar ook in wortelen, bonen, witlof en vele andere gewassen. Vraag onze uitgebreide folders. Publikatie van N.V. Fabriek van Chemische Pro- dukten VONDELINGENPLAAT, Postbus 69, Vlaar- dingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 19