RODE BEWAARPEEN BEZOEK AAN DE PORSCHE FABRIEK Uw reserves deskundig belegd: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 204 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK MECHANISATIE ZEEUWS LANDBOUWBLAD De Zeeuwse groentetelersvereniging heeft een publicatie het licht doen zien over de teelt van zgn. wijnpeen. Aangezien dit een teelt is welke vooral voor het kleine bedrijf zeer belangrijk kan zijn, meenden we er goed aan te doen deze publicatie hier op te nemen. De rode bewaarpeen (winterwortelen) wordt in Zeeland wijnpeen genoemd. Met deze benaming wil men de goede kwaliteit van deze peen aanduiden in tegenstelling tot de zgn. paardepeen, welke voor vee voeder geteeld wordt. De teelt van wijnpeen is in Zeeland in het verleden zeer belangrijk geweest. Voor de vele kleine gemeng de bedrijven was het een zeer aantrekkelijke teelt. Grote oppervlakten grond zijn voor dit gewas uiter mate geschikt, zodat men een product kan aanbieden van uitstekende kwaliteit. Door aantasting van wortelvliegmaden, de geringere vraag wegens wijzigingen in de consumptiege woonte en een verminderde export, is de teelt sterk teruggelopen. Bovendien heeft de gladiolenteelt en de teelt van contractuitjes de belangstelling voor de peen doen verminderen. Nu de genoemde gewassen ook vele teleurstellingen geven en het blijkt, dat de teelt van peen op contract meer zekerheid geeft voor de afzet, zijn velen bereid de peen weer in het teeltplan op te nemen. Vooral nu de wortelvliegmade afdoende bestreden kan worden. TEELTGEBIEDEN UANQUDS bekende teeltgebieden zijn: St. Maar- tensdijk, St. Annaland, Oosterland, Waarde en Heinkenszand. Naast de genoemde werden ook in vele bedrijven in andere gemeenten peen geteeld, bijvoorbeeld in de grensstreek van Zeeuwsch- Vlaanderen (Koewacht - Eede). GRONDSOORT f\E mooist gevormde en gekleurde peen teelt men op een zanderige, lichte zavelgrond die goed ontwaterd is. Op een natte grond krijgen de peen in een natte zomer rotte wortelpunten. De grond moet diep losgewerkt worden om een mooie goed gevormde peen te telen. Op land waar de ondergrond niet los is, zal het ondereind van de peen hoekig en misvormd zijn. Op een dergelijke grond kan men geen mooie lange wortelen telen. BEMESTING IN het voorafgaande jaar is een bemesting met stalmest wei gunstig, doch niet in het jaar waarin men peen teelt. Peen is een kaliminnend gewas. De kunstmest dient men niet tegelijk met het zaaien uit te strooien, doch enkele weken voor dien om kiebeschadiging te voorkomen. Een globale bemestingsnorm per ha is: 1000 kg patentkali 400 kg superfosfaat 300 kg kalkammonsalpeter 200 kg kalkammonsalpeter als overbemesting. DE ZAAITIJD 7AAIT men vroeg, dan worden de wortelen erg groot. Voor export vraagt men meer naar een kleine sortering. Een goede zaaitijd is eind april- begin mei. Rijenafstand 25 cm. Zaadbehoefte 3% kg per ha. Uitdunnen in de rij is niet noodzakelijk, doch wel nuttig indien men peen van een gelijke sor tering wil oogsten. ONKRUIDBESTRIJDING INDIEN men voor het uitzaaien de grond en- kele malen licht bewerkt, dan kan men hier door reeds veel kiemende opkruidzaden vernieti gen. 2 Wanneer men peen teelt op zeer vuil land, dan kan men vlak voor de opkomst spuiten met het alles dodende middel PCP in olie waarvan men per are 0.3 liter verdund met 10 liter water ver spuit. 1 1 Na de opkomst, wanneer de plantjes enkele echte blaadjes hebben gevormd, in de avonduren en liefst na een bewolkte dag, spuiten met onver dunde selectief werkende olie, 8 a 10 liter per are. ROOIEN WANNEER men de peen wil bewaren, dan mag men deze pas rooien wanneer de groei uit het gewas is. Het rooien moet zodanig gedaan wor den, dat de wortelen niet beschadigd worden. Alle beschadigingen geven aanleiding tot rotten tijdens de bewaring. Door voorzichtig de grond langs de rijen weg te ploegen, kan men de wortels gemakkelijk uit de grond trekken. Wanneer men uitsluitend met handkracht rooit dan is de werkcapaciteit per man 1 a lxk are per dag. Veel aanklevende grond is bevorderlijk voor een goede bewaring. De peen moet met de nodige voorzichtigheid naar de be- waarkuilen worden vervoerd om beschadiging te voorkomen. BEWARING MAAKT de kuilen niet te breed en te hoog. Leg de kuilen onder een waterdicht dek, doch zo luchtig mogelijk. Bij vorst zwaarder afdekken en de kuilen weer openmaken na de vorst. ZIEKTEBESTRIJDING AM aantasting van de peenvliegmade te voor- komen, dient men vóór het zaaien een be strijdingsmiddel door de grond te werken. Van een stuifmiddel is per ha 200 kg nodig. Dit stuifpoeder wordt vermengd met zand of grond uitgestrooid en licht ingeëgd. Met vloeibare mid delen is de bestrijding goedkoper. Per ha moet 20 liter van het middel verdund met water over de grond worden verspoten of verneveld. Hoeveel water men gebruikt is niet van invloed op het ef fect van de bestrijding, het komt er op aan dat het middel zo gelijkmatig mogelijk over de opper vlakte wordt verdeeld. Na de bespuiting direct de grond licht eggen. Men kan direct zaaien daar het bestrijdingsmid del geen kiembeschadiging veroorzaakt. TERWIJL we, dit schrijven leven we in een complete voorjaarsstemming. Elke dag zien we de knoppen van onze fruitbomen verder zwel len en we moeten de schurftzwam reeds in de gaten honden. Onze kruisbessen en zwarte bessen staan reeds te dringen om zich in het groen te steken. De fruitkweker ziet dit vroege groen niet zo graag. Hoe vroeger groen, hoe groter het risico want het is toch wel ondenkbaar dat We zo de zomer in zou den gaan. Maar of we het goed vinden of niet, de natuur gaat door en wij moeten ons aanpassen aan de omstandigheden. Dit vroege voorjaar doet het werk ophopen want alles moet nu in korte tijd gebeuren. De snoei zou klaar moeten zijn en het hout opgeruimd; de kunstmest dient uitgestrooid te zijn. Maar al dit werk is nog niet gedaan kun nen worden in een zo korte winterperiode. Het is nu zeker ook tijd om de bramen en frambozen aan te binden en bij droog weer moet hier een grond bewerking worden toegepast. Gok onze aardbeien vragen hier om, want de structuur van de grond is slecht en door bewer king kan men er weer wat leven in brengen. Ook zal terdege aandacht geschonken moeten worden aan het onkruid, wil men reeds niet direct er on der komen te zitten. Gelukkig kunnen we dit nu ook bestrijden met Simazin. Graag willen we u verwijzen naar het verslag over deze materie in het Vorig nummer. Verder willen wij graag uw aandacht vragen voor het korte verslag van de vergadering van de afdeling tuinbouw van uw organisatie. Ook dat is immers van groot belang. Dezer dagen zullen belangrijke beslissingen genomen moeten worden inzake de erkenningen. Het wets ontwerp „Erkenningen in de tuinbouw" is reeds bij de Tweede Kamer ingediend. We hopen hier neg nader op terug te komen. De verschillende in stanties welke hiermede hebben te maken zijn nog druk in bespreking. Naast de arbeid in onze boomgaarden en de tuin, is ook noodzakelijk dat de belangen van de tuin bouw worden besproken in hoger sfeer, vooral met het oog op de E. E. G. Tot de volgende week. RASSENKEUZE IIET meest geteelde en beste ras is de Flak- keese winterwortel. Er zijn meerdere goede selecties van dit ras in de handel (zie Rassenlijst voor Groentegewassen). Het ras Berlikummer is wel beter van kwaliteit, doch is minder goed bewaarbaar en geeft een lagere kg-opbrengst. Door selectie is het ras Flakkeese zodanig ver beterd, dat de kwaliteit van deze peen zeer goed is. De oude selecties waren korter dan de nu in de handel gebrachte verbeterde typen. Een eerste vereiste is echter dat men de teelt uitoefent op ge schikte grond en dat men deze diep bewerkt. Al leen op een diepe losse grond kan men een mooie wortel telen. De peen moet inwendig een mooie rode kleur hebben, de pit mag niet te groot zijn en moet eveneens mooi rood gekleurd zijn. Daar dit ras eigenschappen zijn, dient men zaad te kopen van in de praktijkproeven goedgekeurde selecties. OPBRENGST yAN een goede selectie en op goede grond ge teeld, kan de opbrengst 60.000 tot zelfs 70.000 kg per ha zijn. MINUTENLANG heb ik stil gestaan midden in de reusachtige moderne werkhallen van de Porsche trekkerfabriek te Friederichshafen. Rondom is het één en al leven en beweging. Rechts kruipt de lopende band van de montagestraat in een gestaag tempo voort van de ene groep arbeiders naar de andere, die onderdeel na onderdeel monteren en uit de voor een leek hopeloos lijkende warboel een trekker te voorschijn toveren, die met het voort schrijden der band onweerstaanbaar zijn voltooiing nadert. Links bevindt zich de montage-afdeling van de motoren. Ook hier een eindeloze slang van motoren in diverse stadia van ontwikkeling, terwijl nijvere handen bezig zijn haar verder te vervolmaken. Boven me draaien talloze transportkettingen in schijnbare wanorde langs elkaar, onderdelen en half- fabrikanten voeren ze af en aan in een niet te stuiten tempo en in een voor mij onbegrijpelijke volgorde en aantallen. Vóór me staan de spuitcabine's te zuchten en te steunen. Na iedere zucht sperren ze hun muilen wijd open en komt er een trekker glanzend uitrollen. Van ver, uit de produktie-afdeling, komt een golf van geluiden, die als je er naar luistert, aanzwellen tot één groot geweld van lawaai. Honderden mannelijke en vrouwelijke arbeiders werken daar aan talloze automatische en half-automatische machines en produceren in duizenden stuks al die onderdelen waaruit een trekker bestaat Onthutst heb ik dat geweld van deze produktieslag over me heen laten gaan. Woorden schieten altijd te kort om datgene wat je dan ondergaat uit te beelden. Alleen het resultaat van deze hyper-moderne fabriek spreekt: 100 trekkers per dag, d.w.z. ongeveer 35.000 per jaar. /N een korte wenk van 2 weken geleden werd gewezen op de mogelijkheid van keuring op virusziekten van pootgoed van op het eigen be drijf geselecteerd materiaal door de Gewestelijke Keuringsdienst. Voor Zeeland blijkt naar men ons mededeelde van de zijde van de N.A.K. Zee land deze mogelijkheid niet aanwezig te zijn. \ZEEL boeren houden van straf aanpakken, maar het eggen van lucerne durven zij toch niet best aan. Wanneer U goede opbrengsten wilt hebben geef dan het aanwezige gras geen kans maar vernietig het. Pak de kromtandegge en be werk de lucerne gerust maar flink en maak het gras onschadelijk. Haal echter geen grove kluiten naar boven die straks het maaien kunnen hinde ren. T 7 ORIG jaar hebben reeds veel boeren gebruik gemaakt van de maaikneuzer om gras in te kuilen. Het maaikneuzen geeft een grote arbeids besparing en een prima kuil. Wanneer U ook daarvan wilt profiteren neem dan nu reeds maat regelen daarvoor. Breng op grasland bestemd voor maaikneuzen geen stalmest en sleep de mols hopen vlak, want deze dingen geven narigheden bij het kuilen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 12