Zeeuwse veilingen hadden lagere omzet 203 TUINBOUW DE SNOEI VAN BESSEN AAN DRAAD CONTRAKTTEELT AUGURKEN OFFICIËLE OPENING VAN DE VEILING GOES ZATERDAG 11 MAART 1961 IN „Groenten en Fruit", het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, zijn vorige week de omzetcijfers over 1960 bekend gemaakt van alle bij het Centraal Bureau van veilingen aangesloten groente- en fruitveilingen. In een veelheid van cijfers wordt hierin verteld van het wel en wee van de Nederlandse tuinbouw in 1960 en ter vergelijking worden ook de cijfers van 1959 gegeven. De groentesektor bracht in 1960 op de Nederlandse veiling liefst ruim 23 miljoen gulden meer op dan in het daar aan voorafgaande jaar. Uit een detaillering van dit cijfer blijkt dat deze stijging geheel voor rekening komt van de glas groenten want ten opzichte van 1959 was hier een stijging van ruim 30 miljoen gulden. De grove vollegrondsgroenten waartoe kool, uien en breek peen behoren, déden het in 1960 lang niet zo best want hier daalde de opbrengst van 35 miljoen gulden in 1959 tot 28 miljoen gulden in 1960. De ove rige vollegrondsgroenten gaven een gelijke opbrengst als in 1959 te zien. De daling met 23 miljoen gulden in de fruitsector komt voor rekening van het pit- en steenfruit, waarvan appelen en peren het belangrijkste ele ment uitmaken. Vele duizenden kratten appels zijn er de laatste weken klaar ge maakt op de Zeeuwse veilin gen met als be stemming: Frank rijk. Vooral de Golden Delicious was gevraagd voor dit land en de prachtige ap pels, keurig ver pakt met een strip in een aantrekke lijke kleur er tus sen, deden het zeer goed. DIT fruit bracht in 1959 148,9 miljoen gulden op en in 1960 kwam men niet hoger dan 123 miljoen gulden. Landelijk gezien bracht het zachtfruit 1,6 miljoen gulden meer op dan het vorig jaar. Aangezien ook de omzet van vroege aardappelen is gestegen met ruim 3 miljoen gulden was de totale omzet van alle Nederlandse groente en fruitveilingen in 1960 weer 3 miljoen gulden hoger dan in het vorig jaar toen ook reeds een record werd bereikt. Toen was de totale veilingomzet 684,5 miljoen gulden. In 1960 kwam men aan 687,4 miljoen gulden en dit cijfer steekt dus wel zeer gunstig af als we bedenken dat in 1958 de totale veilingomzet slechts 543 miljoen gulden bedroeg. Deze cijfers zijn op zichzelf beschouwd dus wel gunstig, zeker voor bepaalde sectoren van de tuin bouw. Er mag echter niet worden vergeten dat er de laatste jaren geweldig veel is geïnvesteerd in de tuindersbedrijven en daarom wil deze verdergaande stijging van de veilingomzet beslist niet zeg gen dat het voor de tuinders ook een evenredig goed jaar is geweest. Vooral in de glastuin bouw liggen de kosten welke gemaakt moeten worden, geweldig hoog. FRUIT LAGER IN ZEELAND. UITERAARD gaat van deze veilingcijfers onze belangstelling in de eerste plaats uit naar de om zetten van de Zeeuwse veilingen. We zien daaruit dat de gezamenlijke Zeeuwse veilingen in 1960 een omzet hadden van 27,2 miljoen gulden. Het vorig jaar was dat 29,7 miljoen gulden en in 1958 kwam men aan 22,9 miljoen gulden. Verdeeld per veiling waren de omzetcijfers over de laatste twee jaar als volgt: Veiling: 1959 1960 meer minder Goes 9.094.296,— 8.009.429,— 1.084.867,— Kapelle-Biezelinge 9.251.236,— 8.060.317,— 1.190.919,— Krabbendijke 3.228.512,— 2.836.288,— 392.224,— Middelburg 2.385.414,— 2.313.167,— 72.247,— St. Annaland 1.684.562,— 1.741.555,— 56.993,— St. Maartensdijk 930.459,— 1.123.820,— 193.361,— Stavenisse 644.739,— 629.729,— 15.010,— Terneuzen 1.711.608,— 1.479.857,— 231.751,— Tholen 797.585,— 957.420,— 159,835,— Totaal Zeeland 29.728.411,— 27.151.582,— 410.189,— 2.987.018,— AVER het algemeen spreken we graag over de grote betekenis van de tuinbouw voor Zeeland en deze omzetcijfers toben ook wel aan, dat er heel wat omgaat in deze sector in onze provincie. Toch zinken de omzetten van de Zeeuwse veilingen wel heel erg in het niet wanneer we ze gaan ver gelijken met de omzetten van de belangrijkste groenteveilingen in Holland. We zien dan b.v. dat de veiling Rotterdam (Coöp.) voor ruim 35 miljoen gulden veilde in 1960; de Lier voor 25 miljoen gulden; Delft 23 miljoen gulden; Barendrecht 20 miljoen gulden. In Venlo zijn zoals bekend twee veilingen, ontstaan uit een splitsing van de oude veiling. De ene had in 1960 een omzet van 31 miljoen gulden, de andere van 15 miljoen. Wanneer we dat alles zien dan moeten we toch wel tot de conclusie komen dat er in onze provincie nog zeer vele mogelijkheden liggen voor de tuinbouw en in het bijzonder voor de sector groenteteelt. De opbrengst van de groente in Zeeland bedroeg in 1960 4,1 miljoen gulden, dat is iets minder dan 1 van de landelijke opbrengst van groente. Deze was namelijk in 1960 bijna 460 miljoen gulden. AVER de snoei van bessen aan draad heerst u nog al wat verschil van mening. Er zijn telers die vinden dat een korte vruchthoutsnoei het beste is en andere houden het veel liever bij de lange vruchthoutsnoei. Aangezien de teelt van bessen aan draad van steeds meer betekenis wordt, was het dus een goed idee om een des kundige als de heer L. Goedegebure van de proef tuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle hierover iets te laten vertellen op deze ontwikkelingsdag. Deze wees er op dat er naarstig wordt gezocht naar de juiste snoeimethode, maar hij vroeg de aanwezigen om zich goed in het oor te knopen dat men het ook op de proeftuin nog niet weet hoe het moet. In de jaren 1958 en 1959 werd op de proeftuin zomersnoei toegepast op hagen die in produktie waren. Alle zijscheuten werden ongeveer de helft ingekort. Hierdoor kregen de vruchttrossen een betere belichting en de ge dachte was dat door deze betere belichting een vroegere kleuring en rijping der bessen zou ont staan. Dat was echter niet het geval. Zowel in 1958 als In 1959 trad er bij de struiken waar de zomersnoei was toegepast een ernstige groeï- reniming op. In 1969 is er daarom geen zomer snoei meer toegepast bij de bessen aan draad. Wel worden in de zomer de grondscheuten regelmatig verwijderd indien men deze niet nodig heeft voor vervanging van oudere takken. De ervaring heeft geleerd dat het beter is om bij hagen die in produktie zijn, geen zomersnoei toe te passen. Wel kan men dit doen bij hagen die nog niet in produktie zijn en een zeer sterke groei vertonen. Wanneer dan op de juiste wijze zomersnoei wordt toegepast, kan de bloemknopvorming voor het volgend jaar worden bevorderd. |\E heer Goedegebure wees er op dat bij de teelt van bessen aan draad alle middelen ter hand genomen moeten worden om de produk tie te vervroegen. Dat kan worden bereikt door in de eerste plaats te planten op goede, voed zame en vochthoudende grond. Zware kleigrond of droogtegevoelige grond is minder geschikt. Voor het planten lenen zich het beste zware struiken met goede lange scheuten. Wanneer men deze op de rij plant op een afstand van 75 cm, dan kan men direkt na het planten de drie best ontwikkelde takken aanbinden. Wan neer deze 3 takken op 30 cm boven de grond wor den teruggesnoeid, komt de aanplant een jaar later in produktie. In de proeftuin, aldus spreker, is geplant in het voorjaar van 1959 op een afstand op de rij van 50 cm. Na het planten werden de planten direkt aangebonden en ongeveer 1 cm ingetopt. In het tweede groeijaar werd reeds een produktie bereikt van 50 kg per are. Op deze manier wordt dus wel een vroege produktie verkregen. Vervolgens behandelde de heer Goedegebure de korte en lange vruchthoutsnoei. De korte vruchthoutsnoei is die waarbij men het vruchthout terugknipt op 2-3 ogen. Bij lange vruchthoutsnoei knipt men het vruchthout terug op een lengte van 25-30 cm. Wanneer de bessen geplant zijn op de rij op een afstand van 30-40 cm zal de korte vruchthoutsnoei toegepast moe ten worden. Zijn de bessen geplant op een af stand van 75-80 cm of 1 m op de rij, dan is het mogelijk de lange vruchthoutsnoei toe te passen. Bij korte vruchthoutsnoei zitten de trossen zeer dicht op elkaar, zodat ze moeilijk plukken. Bij lange vruchthoutsnoei krijgt men een iets breder draagoppervlak en een betere verdeling van de trossen waardoor deze gemakkelijker plukken. Persoonlijk was de heer Goedegebure van mening dat bij een lange vruchthoutsnoei de produktie verhoogd kan worden. Opbrengstcijfers waren echter nog niet beschikbaar. Tenslotte gaf de heer Goedegebure nog enkele opbrengstcijfers van bessen aan draad op de proeftuin in Kapelle, gerekend over drie jaar. *i/OLGENS een mededeling aan de leden van v de veilingsvereniging „Zuid Beveland" te Goes, verwacht het bestuur op donderdag 13 april a.s. het nieuwe veilingcomplex officieel te openen. Deze officiële opening zal worden ver richt door ir. A. W. van der Plassche, de direc teur-generaal van de landbouw, een man welke vooral in Zeeland zulk een grote bekendheid ge niet omdat hij hier vele jaren heeft gewerkt als rijkstuinbouwconsuleni. Verder is er op het ogen blik vanwege de veiling in Goes een boekje in be werking waarin een beschrijving met foto's zal worden gegeven van de oude en de nieuwe toe stand van de veiling. Dit boekje zal ter gelegen heid van de opening aan alle leden worden toege- zonden AP de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Groenten en Fruit, welke is gehouden op 24 februari j.l., werd o.m. een schrijven van het Landbouwschap behandeld, waarin teleurstelling werd uitgedrukt over het be sluit van het Produktschap betreffende de ver strekking van extra-teeltrecht voor contractteelt van wittekooi voor de zuurkoolindustrie. De voorzitter, de heer D. J. A. M. van Ar eken, huldigde het standpunt, dat het bestuur zich de uitbreidingsmogelijkheid van de sluitkoolteelt had gerealiseerd en eveneens de consequenties t.a.v. de bestaande garantieregeling. Naar zijn mening, welke door het bestuur werd gedeeld, is deze uit breiding afhankelijk van de wens van de industrie om te contracteren. Deze wenst echter slechts een deel van zijn behoefte op deze wijze te dekken. Gezien een eerder kenbaar gemaakt standpunt van het ministerie van Landbouw koesterde het be stuur geen vrees voor de gevolgen van het ge nomen besluit voor de garantieregeling. Met algemene stemmen besloot het bestuur niet- erkenden A in de gelegenheid te stellen extra- teeltreeht voor contractteelt van augurken voor industriële verwerking te verkrijgen tot een opper vlakte van 20 a per teler. I.v.m. de vrijheid voor de teelt van Berlikumer en Flakkese peen besloot het bestuur de Tuin- bouwafzetverordening in die zin te wijzigen, dat deze produkten zijn vrijgesteld van de publiek rechtelijke veilplicht. C. G. T.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11