DIAMANT Ongevallen- en ziekengeldverzekering haver Wetenswaardigheden over de Veehouderij D1 ^Verzekeringszaken Stormverzekering VERZEKERINGSINSTELLINGEN Z. L. M. 158. ZEEUWS LANDBOUWBLAD DE zelfstandige ondernemer kan zich op vrijwillige basis verzekeren tegen het risiko van ongevallen en ziekte. Onafhankelijk van de bedrijfsgrootte of type loopt de landbouwer, veehouder, fruitteler en tuinder in dit opzicht risiko's, welke voor de ene ondernemer evenwel groter zijn dan voor de ande re. Vooral voor de ondernemers, die persoonlijk in het bedrijf meewerken zal arbeidsongeschiktheid al spoedig financiële konsekwenties met zich brengen. Vandaar, dat met name ook voor de meewerken de zoons een dergelijke verzekering zeer belangrijk is. Nu zijn er, wat het sluiten van een ongevallenverzekering betreft, diverse mogelijkheden. Bij de verzekeringsmijen is het gebruikelijk een z.g. kapitaalsverzekering te sluiten, d.w.z. dat de verzekerde 1. bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid b.v. 10, per dag wordt uitgekeerd; 2. bij blijvende invaliditeit b.v. 30.000,ineens 3. bij overlijden b.v. 10.000,ineens; 4. voor geneeskundige behandeling b.v. maxi maal 1000,wordt uitgekeerd. TOALS gesteld, zijn en worden dergelijke onge- vallen verzekeringen veel gesloten. De punten 2, 3 en 4 geven dus vaste bedragen aan, welke uiteraard kunnen variëren wat de hoogte betreft. Onze Onderlinge Waarborg Mij „Landbouw Risi co" sluit uit deze ongevallenverzekering met z.g. ka pitaalsdekking ook. Toch willen wij in dit verband speciale aandacht vragen voor de ongevallenver zekering van Landbouw Risico met z.g. rentedek king. Bij de rentedekking is het zó, dat 1. bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid eveneens 10,per dag wordt uitgekeerd; 2. bij blijvende invaliditeit echter een blijvende uitkering (levenslang) van ƒ10,per dag; 3. bij overlijden een blijvende uitkering voor de weduwe van 50 f/o van 10,is 5,per dag rievenslang of tot de datum van her trouwen). Tevens voor ieder kind tot 16 jaar 15 cr «net een maximum van 30 van 10,is 3,per dag; 4. voor geneeskundige behandeling een ongeli miteerd bedrag wordt vergoed. GROOT VERSCHIL. IIET verschil tussen een z.g. kapitaalsdekking en rentedekking is opvallend. Een voorbeeld moge dit verduidelijken: Stel, dat een ondernemer op 30-jarige leeftijd tengevolge van een ongeval blijvend invalide wordt. Bij een kapitaalsdekking ontvangt hij dan ƒ30.000,uitkering ineens (althans volgens bovenstaand voorbeeld) en verder niets. Bij een rentedekking ontvangt hij evenwel 10,— per dag en wel 312 dagen per jaar is 3.120, per jaar. Stellen we daarbij de gemiddelde leeftijd van de mens op 70 jaar dan krijgt voornoemde invalide gedurende 40 jaar ieder jaar 3.120, uitkering, hetgeen een totale uitkering van 40 x ƒ3.120,— is ƒ124.880,— wordt. Ziet u het enorme verschil tussen beide verzeke ringen Bij overlijden ontvangt de weduwe, indien een kapitaalsverzekering is gesloten, 10.000,ineens en verder niets. Bij de rentedekking ontvangt de weduwe even wel 5,per dag of 312 a 5,— is 1.560,per jaar. Alweer over 40 jaar gerekend wordt de totale uitkering 40 x 1.560,is 62.400, Bovendien komt er dan nog extra uitkering voor kinderen tot 16-jarige leeftijd. Ook dit verschil is zeer belangrijk. Tenslotte is bij de rentedekking de vergoeding van geneeskundige behandeling ongelimiteerd. UANZELFSPREKEND zijn er talloze andere voorbeelden te geven. Opzet was het verschil tussen de kapitaalsdekking en rentedekking aan te geven. Dat wij onze ondernemers een rente-ongeval lenverzekering van Landbouw Risico warm moeten aanbevelen zal aan de hand van boven staande voorbeelden duidelijk zijn. De rente- verzekering is in de meeste gevallen verre te prefereren boven de kapitaalsdekking. Daarom, neem geen risiko; sluit by Land bouw Risico. Inlichtingen steeds verkrijgbaar bij onze ver tegenwoordigers en op het Landbouwhuis te Goes. de L. Reeds werd er in het Zeeuws Landbouwblad op gewezen, dat de samenwerkende brandverzeke- ringsmijen nl. de O. B. W. M. te Middelburg en de Zeeuwse Brandwaarborgmij. te Zierikzee zijn ge start met een stormverzekering. Deze stormverzekering kan uiteraard alleen in kömbinatie met de brandverzekering geaccepteerd worden. Dit betekent, dat diegenen, die tegen brand verzekerd zijn bij één der bovengenoemde maatschappijen thans ook hun stormverzekering daar kunnen onderbrengen. Zij, die bij een andere maatschappij tegen brand verzekerd zijn kunnen geen stormverzekering slui ten bij de O. B. W. M. of Zeeuwse Brandwaarborg mij. Het sluiten van een stormverzekering in kömbi natie met de brandverzekering geeft ook aanmer kelijke besparing van kosten. Vandaar, dat wij ons verheugen met deze start. Nu is het niet zo, dat alle panden in de storm verzekering zullen worden opgenomen. B.v. de panden, welke op inzakken staan, zullen beslist niet geaccepteerd worden. Bovendien zal er naar bouwaard een verschil lend tarief gelden evenals dit het geval is bij de brandverzekering. Wij geven diegenen, die bij ge noemde maatschappijen verzekerd zijn en belang stelling hebben voor een stormverzekering in over weging nadere informaties in te winnen op het Landbouwhuis te Goes, tel. (01100)5014. de L. |\E leden van de Z. L. M., die inlichtingen wen- sen over het verzekeren van-motorvoertuigen, W A-verzekering bedrijf, ongevallen- en zieken geldverzekering etc. kunnen zich wenden tot de volgende vertegenwoordigers in hun district: OOST ZUID-BEVELAND: G. P. Blok, Rijksweg 77, Kruiningen, tel. 01130415. WEST ZUID-BEVELAND: H. A. Zandee, Wilhel- minastraat 1, 's-Heer Arendskerke, tel. 01106—237. SCHOUWEN en DUIVEL ANDF. C. Hanse, Nieu we Haven 45, Zierikzee, tel. 011102751 (na 18 uur 01110—2666). P. Berman, Havenplein 22, Zierikzee, tel. 011102070 (Landbouw Risico). THOLEN en ST. PHIIJPSLAND: J. H. van Dijke, Markt 63, Poortvliet, tel. 01662485. P. Overbeeke, Singel 85, Thoien, tel. 01660^— 333. NOORD-BEYELAND: J. P. de Pree. Havelaar- i straat 26, Colijnsplaat, tel. 01199—228. WALCHEREN: J. Dan, Kromme Weele 18, Mid delburg, tel. 01180—3855. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN: J. Boidin. Markt 7, Oostburg, tel. 01170—2313. KRING AXEL: D. J. Dees, Noordstraat 4, Zaam- slag. tel. 01153—414. KRING HUIST: Th. Vlassenrood, Vestdijkstraat 20, Hulst, tel. 01140—3163. Voornoemde heren zijn over het algemeen ook •p de beurzen aanwezig. (Adv.) geefc op kleigronden goede tot zeer goede zaad- en stro-opbreng sten, ook onder wat minder gun stige omstandigheden i CENTRAAL BUREAU S1 (7) OPMERKINGEN INZAKE DE HANDEL IN SLACHTVEE urne »c»t«ori(«c %E toename van de nederlandse rundveestapel brengt een uitbreiding van aanvoer en handel in gebruiksvee op de markten mee. Daarnaast is er een concentratie naar een beperkt aantal grotere markten. We merken hierbij op, dat de handel in fokvee steeds meer rechtstreeks over de bedrijven plaats vindt. De omzet van gebruiks- en slachtvee vindt thans voor het overgrote deel plaats via een 12-tal grote markten. In de jaren 1958, '59 en '60 bedroegen de totale markt-aanvoeren resp. rond 1243.000, 1291.000 en 1.321.100 run deren. De grotere vraag naar slachtvee ving het grotere aanbod vanaf 1950 gemakkelijk op, al hebben de stijgende prijzen zich sinds 1959 niet geheel gehandhaafd. In de loop van het jaar zijn er, afhankelijk van vraag en aanbod, vrij grote prijsfluctuaties. De prijsnoteringen die wekelijks door marktcommissies of -correspondenten voor de verschillende kwaliteitsklassen worden verstrekt geven wel een inzicht in de marktsituatie op een be paald moment, maar zijn van verschillende markten dezelfde week niet zonder meer vergelijkbaar. Oorzaken hiervan zijn o.m. de aanvoer van meer kwaliteitsvee op enkele markten, afhankelijk van bepaalde kopers en verschillen in indeling van de kwaliteitsklassen. GEZIEN de zeer grote geldomzetten, is een goed functionerende veehandel van grote betekenis, zowel in coöperatieve sfeer als bij de particuliere handel, al of niet met commissie. Een deskundige waardebepa ling van het vee, alsmede een goed commercieel inzicht is belangrijk. In verband met het grote aantal vee handelaren hier te lande is een goede vakopleiding en selectie bij het geven van de vestigingsvergunningen door het Bedrijfschap) van veel betekenis. De bestaansbron is afhankelijk van de grootte der omzetten. Grotere omzetten zullen een deskundig en verantwoord zaken doen, dat steunt op ruime ervaring en tot normale pro porties beperkt winstmotief, bevorderen. De waardering voor de functie van de veehandelsbranche in het econo mische bestel van de veehouderij is hiermee gediend. Bij voortgaande concentratie van het marktwezen zal de veehouder-mester meer nog dan voorheen de vaststelling van de marktwaarde over moeten kunnen laten aan de bonafide en deskundige handel, al zal hij hierbij inzage van de wekelijkse marktnoteringen niet kunnen missen. tjIJ de coöperatieve veehandel zal vooral bij korte omlooptijd van slachtvee bij de mester, de provisie in het belang van een winstgevende mesterij zo laag mogelijk moeten zijn. Kleine coöperaties zullen dit moeilijk kunnen realiseren. Ook hier geldt, evenals bij particuliere handel, dat vergroting van omzet de prijs vorming begunstigt en de handelsmarges (provisie) tot een aanvaardbaar niveau beperkt. EEN juiste prijsvorming wordt bevorderd door een goede vaststelling van de kwaliteit van het slachtvee. De toegepaste subjectieve normen bij levend vee dienen plaats te maken voor een objectieve waarde bepaling bij de geslachte dieren. De producent (mester) is gebaat bij uitbetaling naar hoeveelheid en kwaliteit van het geleverde slachtprodukt. Bij de produktie van bacon- en slagersvarkens heeft men dit in samenwerking met de industrie ook zeer in het belang van algemene kwaliteitsverbetering, verwezenlijkt. In de sector van het rundvlees is dit onder de heersende omstandigheden moeilijk door te voeren, maar van bepaalde zijde zal hiermede een begin kunnen worden gemaakt. /*>VERIGENS dienen we ons ernstig af te vragen of de gehele structuur van de vee- en vleeshandel in ons land geen herziening behoeft. De marges tussen de prijzen die de mesters ontvangen en die de vlees consument moet betalen, zijn relatief groot. Rationalisatie is deels te vinden in een gedurende het jaar beter op de vraag ingesteld aanbod van slachtvee en daarnaast door vergroting van de omzetten en verlaging van kosten bij de handel. In de praktijk zullen hier belangen-tegenstellingen in de keten producent-handel-industrie en tussen coöperatieve en particuliere bedrijfsvorm, alsmede bij handel en groothandel moeten worden overtuigd. TTET is in ons land en in het bijzonder gezien in het verband van de E.E.G. van groot belang dat meer aan marktonderzoek wordt gedaan. Zowel in West-Duitsland als in Frankrijk is de laatste jaren reeds door de georganiseerde vleesproducenten (mesters), gesteund door wetenschappelijke onderzoekers, aan de hand van gefundeerd marktonderzoek bij herhaling aangedrongen op een heroriëntatie van de structuur van de vee- en vleeshandel. In de V.S. van Amerika is men op dit punt reeds ver gevorderd. Het doel hiervan is: kostenbesparing op het traject'tussen producent en consument. Een andere keer hierover meer. Ir. W. L. HMIMSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 6