Verwachtingen ^22 vleesproduktie 1961 Geen stabilisatie voor de varkenshouderij Import van varkens is toegestaan ZATERDAG 25 FEBRUARI 106A TIET komt ons voor dat het Produktschap voor Vee en Vlees beslissingen heeft genomen die van vérstrekkende betekenis kunnen zijn. In de laatste vergadering zijn na een degelijke voorberei ding de spelregels vastgesteld die voor de invoer van slachtvarkens zullen gelden. Deze invoer is van historische betekenis want dit kwam niet eerder voor na de oorlog. Daarnaast zijn nieuwe spel regels voor de uitvoer naar Frankrijk van varkens en varkensvlees ingevoerd. Ook deze laatste rege ling is een spliksplinternieuw attribuut in het arsenaal dat het P.V.V. ten dienste staat, waarvan evenwel de praktische waarde nog moet blijken. De achtergrond van deze maatregelen is de ver wachte produktie en de exportmogelijkheden. Op grond van de slachtcijfers en van de tellin gen, vergeleken met die van het voorgaande jaar, zijn thans enkele schattingen omtrent de vlees produktie 1961 te maken. DE varkensvleesproduktie zal naar het ons voor komt lager zijn dan in 1960 het geval was. De slechte prijzen die voor een groot deel in 1960 schering en inslag waren hebben het aantal dek kingen afgeremd. De goede prijzen van de laatste paar maanden is oorzaak geweest van een reus achtige opruiming. Het opvallende is dat thans in de praktijk valt te constateren dat de mesters de varkens niet hebben vastgehouden, hetgeen eerst wel gedacht werd. Er is versneld geslacht in december n.b. 53.000 stuks meer dan de dekkingen deden verwachten en in januari eveneens belang rijk meer. Al deze varkens komen in februari en maart juist minder. In de maanden april, mei en juni deden de dekkingen iets meer varkens ver wachten dan in de overeenkomstige maanden van 1960, doch het versnelde afslachten dat plaats' vond zal ook tot gevolg hebben dat de produktie dan ook juist onder het cijfer van dezelfde maan den in 1960 komt. Hier komt bij dat voor juli, augustus, september en oktober op grond van de dekkingen ca. 30.000 stuks slachtrijpe varkens per maand minder ver wacht kunnen worden. Al met al leidt dit tot de conclusie dat dit jaar de produktie lager zal zijn dan in 1960. DE rundvleesproduktie wordt voor een zeer groot deel mede bepaald door de omvang van de melkveestapel. De melkveestapel nam ca. 3 toe. Hier staat tegenover dat de belangstelling voor de wëiderij en mesterij wat is verflauwd van wege de gemiddelde teleurstellende uitkomsten. De mestkalverenomvang nam toe zodat de pro duktie van het kalfsvlees groter zal zijn. De ru briek vrouwelijk jongvee steeg eveneens. De fok kerij wint steeds meer veld ook al doordat de ex port blijft „trekken". In het algemeen valt te ver wachten dat de rundvleesproduktie ongeveer op hetzefde niveau zal liggen, mede afhankelijk van de prijsontwikkeling waarvan weinig te voorspel len valt. Wanneer de markt in Italië wat opklaart, want momenteel is dit wel de verwachting en de grens weer opengaat voor ons rund- en kalfsvlees kan hier een prijsstimulans van uitgaan. MAATREGELEN t.a.v. de Varkensmarkt. De ad- viescie. uit het bedrijfsleven heeft het P.V.V. maatregelen voorgesteld ter beteugeling van het prijspeil op de varkensmarkt. Men verwacht in de eerste helft van 1961 100.000 slachtvarkens minder en van een lichter gewicht. De indruk bestaat dat bij de mesters niet de neiging bestaat de afleve ring te vertragen; er zijn geen varkens doorgescho ven. De afzetmogelijkheden zijn groot. De cie. stelde een matige prijsverlaging voor. Een prijs niveau van 2,30 a 2,35 per kg geslacht gewicht acht men in de huidige omstandigheden redelijk en gewenst. Op deze wijze zou het mogelijk zijn de export van vleeswaren en conserven veilig te stellen wat van groot belang is voor de varkens houderij en de werkgelegenheid. Uitvoer van varkens en varkensvlees naar Duits land en Frankrijk en van bacon naar Engeland dient te worden voortgezet zij het wat het laatste betreft in minimale omvang. Invoer van varkens vlees vers of gekoeld en van levende varkens dient toegestaan te worden zolang de prijzen hoger dan 2,30 zijn. Import zal belast moeten worden met 15 cent per kg voor de levende varkens, 20 cent per kg voor geslachte varkens en 40 cent per kg voor onderdelen als hammen en schouders. Deze heffing is afgeleid van de rnonopolieheffing die voor de import van voergranen geldt en is dus een egalisatie in produktie-omstandigheden. Voorts dient vermeld dat er tevens een invoer recht verschuldigd is van 12 wat geretourneerd wordt bij doorverkoop naar andere landen. De looptijd van de invoervergunningen zal 10 dagen bedragen. Het P.V.V. besloot met dit advies accoord te gaan. Wanneer de Utrechtse beurs een notering te zien geeft die de 2,33 teboven gaat (d.i. 2,30 af boer derij) kan in het vervolg invoer plaatsvinden. De verschuldigde heffing zoals eerder vermeld, komt hier bovenop -f 12 invoerrecht. Het P.V.V. machtigde de voorzitter de baconprijs te verlagen indien de beurs in Utrecht een prijsdaling te zien zal geven. Deze verlaging zal bij een prijsdaling van ca. 5 cent op de beurs eveneens 5 cent be dragen. De uitvoer naar Frankrijk zal voortaan bij in schrijving geschieden. De heffing van 40,per varken vervalt. Iedere dinsdag zal een export quotum vastgesteld worden. Elke exporteur kan voor ten hoogste 10 van het quotum inschrijven. Bij deze inschrijving moet de exporteur vermelden, welke heffing per varken of per kg varkensvlees hij bereid is te betalen. Zij, die de hoogste heffing wensen te betalen verkrijgen het exportrecht. De baconexPOrt besloot het P.V.V. te handhaven. De prijsstelling voor de baconvarkens zal zodanig worden gehanteerd dat wekelijks 5.000 a 7.000 var kens voor de baconbereiding geslacht worden. Contingentering van de spekexport afgeschaft. Hét blijkt dat de Westduitse regering bereid is het maandelijks contingent te verhogen met 30 Ge zien de spek voorraad van ca. 1.000 ton op dit mo ment, waren P.V.V. en bedrijfsleven van mening dat nu geen behoefte meer aan deze maatregel bestaat. GEEN drachtige ooien meer slachten. Doordat de schapenprijzen aantrekkelijk zijn doet zich het verschijnsel voor dat drachtige ooien in ruime mate worden afgeslacht. De schapenfokkerij is hierdoor reeds enigermate aangetast, daar de fok- ooienstapel reeds terugloopt. Het L. B.S. vroeg aan het P.V.V. een op korte termijn ingaande re geling die dit euvel zou inperken. Met onmiddel lijke ingang besloot het P.V.V. dat vlees van slachtschapen die drachtig blijken te zijn, niet voor de export zal worden vrijgegeven. Uitvoer van levende nuchtere kalveren niet toe gestaan. Tot heden was de minimum leeftijd waar beneden geen rundvee mocht worden uitgevoerd op 6 maanden bepaald. Voor de derde maal kwam bij het P.V.V. een aanvraag binnen om toe te staan dat levende nuchtere kalveren bestemd voor de mesterij naar Italië mogen worden uitgevoerd. Het P.V.V. besloot dit verzoek af te wijzen daar deze kalveren hier gehouden dienen te worden als grondstof voor de produktie van vet kalfsvlees. KORT commentaar. De invoer van varken3 wordt mogelijk gemaakt, de uitvoer van var kens blijft, alhoewel eleganter als voorheen, ge temporiseerd. De uitvoermogelijkheid van nuch« tere kalveren, al is dit slechts een incidenteel ge val, gaat niet door. Het geheel geeft de boei- een onbevredigend gevoel. Dit gevoel wordt zelfs op standig wanneer men de vertegenwoordiger van het ministerie van Economische Zaken in het P.V.V. hoort beweren, dat de maximumprijs van 2,30 af boerderij, de richtprijs dus waarboven invoer van buitenlandse varkens zal plaatsvinden, te hoog gesteld is voor de consument. Het ministerie van Economische Zaken heeft de mond vol van een stabilisatiebeleid. Voor wie, vragen wij ons nu af. Blijkbaar geldt dit niet voor de vleessector, al is ons voedselpakket het goedkoopste in Europa. Met inbegrip van de maand december hebben de varkens in de 2e kwaliteitsklasse in 1960 wat de bacon betreft (11 van het totaal), niet meer dan 2,08 opgebracht en de vleeswarenvarkens nog niet eens 2,n.l. 1,98. Er zijn maanden ge weest dat de prijs ver onder de 1,90 per kg ge slacht gewicht lag, terwijl de landelijke rekenkun dige gemiddelde kostprijs op basis van de LEI-bq- rekeningen, volgens ons, bij 90 kg gesl. gew. op ƒ2,20 heeft gelegen. Nu is een prijsstop ingevoerd, dit zou nog niet zo erg zijn als er gelijktijdig een minimumprijs- beleid zou zijn vastgesteld. Het beleid dat de over heid meent te moeten voeren is nu wel zeer een zijdig gericht, het is voor de landbouw verre van een stabilisatiebeleid. Zoals de kaarten nu liggen lijkt het op een minimalisatiebeleid, maar misschien zijn wij te pessimistisch. D. VEEHOUDERIJ Even afrekenen Compensatie invoerheffing op voergranen periode sept. 1959 tot en met aug. 1960. Het. ministerie van Landbouw heeft de defini tieve cijfers bekend gemaakt omtrent de verdeling van de verkregen gelden. Ontv. importheffingen voergranen 99.664.387 Betaalde expor t- en verwerkingsresti tuties voor de direct graan-verwer- kende industrie en graanhandel in akkerbouwsector 13.666.674 Beschikbaar De veehouderijsectoren ontvingen: Produktschap voor Zuivel 8.975.772 Produktschap Vee en Vlees voor varkens 18.824.148 Produktschap Vee en Vlees voor schapen 83.616 Produktschap Pluimvee en Eieren „22.452.544 85.997.693 50.336.080 Voordelig verschil 35.661.613 Hiervan werd overgeboekt naar Staatskas 15.0ÖÖ.Ö00 -In kas per 31 augustus 1960 20.661.613 Opmerking. Wij vragen ons af of de verdeel sleutel wel juist is t.a.v. de kostpriisverhogende werking van de monopolieheffingen, het'voordelig verschil van ruim 35Va miljoen na de verrekening van de compensaties doet zulks nl. vermoeden. Het is trouwens de eerste maal dat de overheid ook uit deze pot 15 miljoen meedeelt. Voorts heeft het P.V.V. terecht bij het ministerie van Landbouw de opmerking gemaakt dat er geen plaats is ingeruimd voor de restitutie voor de uit voer van rund- en kalfsvlees. Over dezelfde periode als waarop dit overzicht betrekking heeft was er een export overschot van rund- en kalfsvlees van 37.000 ton. De veehouderij is destijds met het principe van de monopolieheffingen accoord ge gaan, mits in de eerste plaats de heffingsgelden ter compensatie van de kostprijs verhogende werking volledig voor de veehouderij beschikbaar zouden blijven. Het komt ons voor dat er nu wel erg veel elasticiteit in die compensatie zit, of de afspraken zijn op dit punt weer „herzien". D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 5