Concentratie bij coöperaties ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 OVERZICHT Ir. GEUZE over U/IJ willen hier eens enige aandacht schenken aan de afzet van het land- bouwprodukt en de eigen verwerking ervan. No. 2569 Frankering bij abonnement: Temeuzen zeeuws ukóbouwbiaó IIET gaat dit jaar met de afzet van verschillende landbouwprodukten niet goed. Het is alsof overal de klad inzit. De prijzen van de produkten, waar voor de Overheid geen garanties heeft gesteld, liggen op een niveau, dat voor de boer-producent geen enkele aantrekkelijkheid meer biedt. Daarnaast knabbelt dezelfde Overheid regelmatig aan de garanties en door- deze beide factoren is er, zeker in de akkerbouwsector, een onbevredigende toestand ontstaan. Het is begrijpelijk, dat men zich in de kringen van het Landbouworganisa- tieleven hoe langer hoe meer begint af te vragen, wat gedaan kan worden om deze situatie te verbeteren, opdat de boer zijn vruchten weer met meer kans op financieel succes kan telen. Nu zijn er verschillende mogelijkheden. Bij de Overheid kan gepleit wor den voor hogere prijzen voor de gegarandeerde produkten. Via voorlichting, bedrijfsverbetering en cultuur-technische verbeteringen kan gestreefd wor den naar lagere kostprijzen. Aan deze beide kanten van de zaak wordt het nodige gedaan. Wij willen het daar deze keer niet over hebben. VERWERKING EN AFZET BOER STAAT ZWAK ALLEREERST haalde hij een passage aan uit de verkiezingsredevoeringen van de huidige President van de Verenigde Staten, Kennedy, waar in deze zeide, dat ten aanzien van de afzet van hun produkten de boeren in een ongunstige uitzonde ringspositie verkeren. Er zijn immers vele mil joenen boeren tegenover betrekkelijk slechts en kele kopers. Voor ons land liggen deze cijfers in hun totaliteit wat. anders, maar de verhouding is even slecht. Het is daarom noodzakelijk en gewenst, aldus Kennedy, dat de regering een onbelemmerde ont wikkeling van de coöperatie bevordert. Deze uitspraak, aldus Ir. Geuze, zou ook in ons land aan de regering tot richtsnoer moeten dienen. En wij voegen daaraan toe, zeker in een tijd, waarin 'de afzetproblemen van Vele land-- bouwprodukten zich opstapelen. Want hierin zit een verbetering van de positie van de boe renstand, die deze door eigen kracht tot stand kan brengen. En deze wijze van werken ver dient altijd de voorkeur boven steun van Over heidswege. VOORDELEN ALS tweede argument voor een grotere samen- werking op coöperatief gebied haalde Ir. Geuze aan de voordelen, die eer. breder draagvlak, een grotere risicospreiding en meer armslag bie den in de wereld van industriële verwerking en afzet in het groot. Het is het verschijnsel, dat wij in de particuliere sector van het bedrijfsleven als het ware dagelijks zien gebeuren. Wie de krant opslaat kan lezen over het samenwerken, het samengaan en de vol ledige fusie van werkelijk op zich zelve toch grote bedrijven, Koninklijke Zout en Albatros, Werk spoor en Stork, Unilever en noemt u maar op. Het is onzes inziens de hoogste tijd, dat de grote zaken van de boerenstand deze weg volgen, willen zij niet achterop komen. Het is de enige manier om de vleugels verder uit te spreiden en om initiatieven te ontplooien, die anders door anderen worden aangevat Met smart denken wij .bijvoorbeeld aan de zopas nog gemiste kans van de fabriekmatige vlasbewerking, welk procédé aan de A. K. U. is toegevallen. GEBREK AAN VOLDOENDE KADER A LS derde en laatste argument bracht Ir. Geuze naar voren, dat bij de grote verscheidenheid van coöperatieve instellingen, een gebrek aan be- stuurskader dreigt te ontstaan. De jonge boer is door de totaal gewijzigde bedrijfsomstandigheden veel meer aan zijn bedrijf gebonden, dan een aarital jaren terug. Uit becijferingen, die een landbouw- journalist van „Het Parool" heeft gemaakt, blijkt duidelijk, dat het in de toekomst moeilijk, zoal niet onmogelijk zal blijken, de vele besturen op vol doende wijze aan te vullen. Toch dienen de landbouwcoöperatieve instellin gen in hoofdzaak door de bedrijfsgenoten bestuurd te blijven. Ook uit dezen hoofde is concentratie ge wenst. Tot slot wees Ir. Geuze ook nog op de industriële concentratie in E. E. G.-verband, welke op gang is gekomen. De landbouw mag hier niet achterblij ven. BEZINNEN EN AANPAKKEN HET is duidelijk, dat er bezinning nodig is over deze voor de boerenstand uiterst belangrijke kwestie. Bezinning over de wijze waarop concen tratie mogelijk is en hoe en waar zij tot stand kan worden gebracht. Wij herinneren in deze nog eens aan een pleidooi, dat wij reeds enige jaren geleden in deze kolommen hielden en waarbij wij ons afvroegen of er hier geen taak ligt voor de Nationale Coöperatieve Raad. En dan een bredere taak, dan alleen maar documenteren en publiceren. Ook vroegen wij ons toen af, of het niet tijd werd, dat er door de grote coöperaties fondsen af gezonderd werden om nieuwe zaken aan te pakken. Dit zou onzes inziens het voordeel hebben, dat als er eens iets aangepakt werd, dat niet dade lijk lukte, dit geen terugslag op de gehele coöperatieve wereld zou hebben. Tevens zouden hierdoor heel wat formele en juridische moei lijkheden kunnen worden opgelost. In ieder ge val hopen wij, dat de rede van de heer Geuze mede mag werken aan het van de grond komen van een nieuwe gedachte, waardoor de boeren stand ook in de toekomst en temidden van de moderne ontwikkeling liaar verworven positie kan behouden en versterken. Het zou éen mooie beloning zijn voor de af tredende Voorzitter van het L. E. I., onder wiens bekwame leiding dit Instituut de laatste jaren goed werk verrichtte. S. Zulks mede naar aanleiding van., de Jaarvergadering van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid-West*Nederland, welke óp maandag 20 februari te Roosendaal werd gehouden. De Voorzitter van het L.C. C., Ir. M. A. Geuze, hield daar zijn laatste openingsrede, daar hij zich niet herkiesbaar stelde. Hierin vroeg hij aandacht voor een bepaald aspect van het afzetprobleem, waarmede de boer-producent te kampen heeft, en wel voor de vraag of de tijd niet rijp is om te komen tot een grotere concentratie bij verwerking en afzet van landbouwprodukten. Een grotere concentratie van bijvoorbeeld de reeds grote coöperatieve instel lingen, die de boerenstand in de loop der jaren tot stand en tot bloei bracht. Concentratie en samenwerking, waardoor mede nieuwe gebieden bestreken zouden kunnen worden. De heer Geuze wilde met name pleiten voor de zogenaamde heterogene concentratie, het samengaan dus van ongelijksoortige coöperaties, daar over de homogene concentratie, het samengaan van gelijkgerichte coöperaties van twee melkfabrieken bijvoorbeeld reeds meer gesproken en geschreven is en deze in de praktijk ook op verschillende plaatsen te vinden is. Er werden door de spreker drie belangrijke redenen aangevoerd, waarom het hoog tijd is zich over deze zaken te bezinnen. EEN nieuw hoofdstuk voor de paardenfokker^ in Nederland is begonnen door de recente import van Haflingers. Verdere bijzonderheden over de Haf linger vindt ,U op pag. 162.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1