Reaktie De vierweekse in Bakkeveen Toneelconcours 169 'ELK Hf Wij herinneren onze leden aan het op zaterdag 4 maart, aanvang 2 uur, in de „Prins van Oranje" te Goes. Zowel de deelname als de te brengen stukjes beloven een interessante mid dag. Jongerenactiviteiten D' Oriëntatierit ZATERDAG 25 FEBRUARI 1(961 LJC Geachte Redactie, NAAR aanleiding van het artikel een „L. J. G.-lid schrijft" zou ik graag m\jn visie op het gestelde pro bleem geven. De vraag wordt geopperd of het voor vele landbouwjongeren nog wel aantrekkelijk zal blijven in de land bouw. In het bedoelde artikel wordt m.i. wel heel erg de zwarte kant van de zaak geschilderd. Na het lezen van het artikel zou men zo op het eerste gezicht geneigd zijn te denken: „Er zijn» geen toekomstmogelijk heden meer". FCH geloof ik dat men deze toekomst niet zo donker moet inzien. In de eerste plaats krijgt men reeds te maken met het feit dat zovele jonge landarbeiders naar de stad vertrekken omdat in die stad veel meer mogelijkheden tot ontspanning zijn. Dit trekt de jeugd dus. Hieruit kan men dus de logische gevolgtrekking maken, dat wanneer er op het platteland meer mogelijk heden tot ontspanning waren dan nu het geval is, dan zou deze trek naar de stad ook zo'n grote vlucht niet nemen. Welnu, het platteland gaat reeds meer mogelijkheden tot ontspanning bieden en in de toekomst zal de achterstand die er is ten opzichte van de stad wellicht snel worden ingelopen. Door het scheppen van deze ontspanningsmogelijkheden zal men dus de trek naar de stad enigszins kunnen beteugelen. ER wordt in het artikel ook gesproken over de kostprijs. Deze zal dus lager moeten worden om met an dere landen op de wereldmarkt te kunnen concurreren. In dit verband kan men er dus op wijzen dat er nog zoiets bestaat als een Euromarkt. Hierdoor kan misschien de concurrentie tussen, economisch toch al wat wankele, kleinere landjes opge heven worden. Deze concurrentie heeft voor sommige landjes reeds funeste gevolgen gehad. Ten aanzien van de mechanisatie wordt gezegd, dat de bedrijven een steeds groter areaal zullen moeten omvatten om een steeds verder opgevoerde mechanisatie mogelijk te maken. Hierover kan men opmerken, dat het ook mogelijk is om in combinatie bepaalde machines aan te schaffen. Wanneer de aanschaf van een macht ine voor een bedrijf niet economisch verantwoord is, dan kan men deze machine gezamenlijk, met 3 of 4 bedrijven samen aanschaffen. Dit wordt in ons land ook al toegepast en met succes. WANNEER dan ook de overheid die maatregelen gaat nemen, die voor een gezonde boereïistand nodig zijn, dan zal veel ten goede kunnen keren. Dan zal het misschien ook mogelijk zijn dat de lonen in de agrarische sector gelijke tred houden met die in de industrie, zonder voor de boer onoverkomelijke uitgaven te betekenen. Een volk moet gevoed worden. Welnu, de landbouw verzorgt deze voedselvoorziening. De hoop is dan toch wel gerechtvaardigd, dat men deze landbouw ziet als van even groot belang als de industrie. Wanneer in de landbouw zelf geen bestaan meer zal kunnen worden gevonden, hoe zal de toestand er in Nederland dan uitzien? MEN zal zich daarom ook niet kunnen veroorloven om deze landbouw, waarvan nog steeds een gedeelte van ons volk leeft en afhankelijk is, in een hoek te drukken om zodoende uiteindelijk zelf de dupè van deze houding te worden. Daarom geloof ik ook dat er voor diegenen die in de landbouw willen blijven een redelijke bestaansmoge lijkheid aanwezig is. De vraag naar het allernoodzakelijkste, het voedsel,' zal blijven bestaan! P. C. BLOK, Sluiskil. OOK wij willen u iets over de vierweekse cursus in Bakkeveen vertellen. We verblijven hier op „Allards- oog" vanaf 9 januari. Het is hier een heel complex vangebouwen, die hier verspreid liggen over een oppervlakte van 60 ha midden in de bossen, met hier en daar een ven. Men heeft hier ook de beschikking over een buurt huis, wat „los" van de Volkshogeschool staat en'wat we van de „buurt" mógen gebruiken wanneer dit nodig is. Allereerst hadden we natuurlijk de kennismaking toen we hier aankwamen. Iedereen vertelde één voor één hoe hij heette, waar hij woonde en wat zijn dage lijks werk was We kwamen al vlug tot de conclusie dat we een leuke groep hadden. [ET programma is erg druk, zodat er ook wel zijn die 's avonds vroeger naar de „kooi" gaan om de andere dag weer wat fit te zijn. De eerste drie weken ging het over algemene onder werpen. Om er hiervan enkele te noemen: „Van gesloten boerenhuishouding tot wereldprodu cent", door Ir. D. J. Maltha uit Wageningen; „De public relations van de landbouw", ingeleid door de heer K. J. Vrijling te Abcoude, verder „discussie- en vergadertechniek", door de P. J. G. N.-secretaris, de heer Westerhuis en tenlsotte „Vrije expressie in woord en gebaar", door Mej. Top uit Amsterdam, wat heel erg leuk was Verder krijgen we hier onderricht in handenarbeid, handvaardigheid (timmeren) en sport in een prachtige nieuwe gymnastiekzaal. Bovendien worden er lessen gegeven in letterkunde, schilderkunst en muziek. 's Zondagsmorgens krijgen we vrij voor kerkgang en 's middags brengen we de tijd door met een fikse wan deling in de bossen hier in de mooie omgeving, mits het weer dit toelaat. We hebben de derde week ook al geprofiteerd van de vorst door middel van de schaat sen ohder te binden TïfE zijn hier met 43 cursisten uit alle delen van Nederland, waaronder ook een Duits meisje en twee Duitse jongens. Natuurlijk proberen we zoveel mogelijk Duits tegen hen te spreken en kunnen we ons daar niet goed mee „redden", dan gaan we over op gebaren, wat wel eens in grote lachpartijen eindigt Natuurlijk zult u wel kunnen begrijpen dat van 43 cursisten ook een grote afwas is, zodat iedereen om de beurt in de keuken helpt aan de afwas. Dit was dan vanuit Bakkeveen een kort verslag van de eerste drie weken en we hopen u nogmaals iets te vertellen van wat er in de laatste week is „gepresteerd" HAN VAN DUKE. MARJAN VOGELAAR. KO DE REGT. WIE WIL EEN HALF JAAR IN FRANKRIJK WERKEN? Op het Volkshogeschoolcentrum „Méridon" te Che- vreuse (S. et O.) in Frankrijk kunnen van half maart tot half september a.s. nog enkele huishoude lijke assistentes worden geplaatst. Plattelandsmeisjes, die thuis zijn en een half jaar gemist kunnen worden, vinden hier een mooie kans om iets van Frankrijk te leren kennen. Het kasteel „Méridon" ligt in de prachtige vallei van Chevreuse, op 35 km afstand van Parijs. In de zomer is-het een komen en eaan van groepen Neder landers, die door een verblijf op „Méridon" iets over Frankrijk horen en tegelijkertijd veel van het land zien. In de meeste, cursussen staan excufsie's naar Pa rijs, Versailles en Chartres op het programma, maar ook worden veel bezoeken gebracht-aan Franse in stituten, boerderijen e.d. De meisjes, die in de huishouding werken, moeten flink aanpakken, maar kunnen tegelijkertijd een af wisselende en boeiende tijd beleven. Men moet 21 jaar zijn, voldoende huishoudelijke kennis en erva ring hebben en zich voor 6 maanden verbinden. Men wordt verzekerd voor ziekte en ongevallen en men verdient naast kost en inwoning een zakgeld van 7000 francs per maand. De reis AmsterdamParijs en terug wordt vergoed en men krijgt 1 vrije dag per week. Meisjes, die aan deze voorwaarden voldoen, be langstelling voor Frankrijk hebben en graag willen meewerken op „Méridon", kunnen schrijven naar: VOLKSHOGESCHOOL BERGEN te BERGEN (Noord-Holland). SUGGESTIES GEVRAAGD. AP deze pagina drukken wij de reaktie* van een L. J. G.-er af op het artikel dat wij vorige week publiceerden. Een artikel dat inderdaad enigszins negatief de problemen van de plattelandsjongeren aanstipte. Wij zijn bijzonder blij met de bijdrage van de heer Blok. Zo zelfs dat wij menen enkele artikelen even te moeten laten wachten, om U dit, heet van de naald, voor te leggen. Met dit alles willen wij maar zeggen dat U juist met uw reakties de redaktie van uw Boerenjeugd een bijzonder groot plezier doet. Trouw komen wij elke maand bijeen en steevast komt telkens weer de vraag op tafel: „Ja wij vinden dit of dat wel leuk en interessant, maar wat vinden de lezers, de leden van onze L.J. G. er van?" Deze woorden zijn daarom bedoelt als een uitnodiging, een uitdaging aan het adres van de trouwe lezer. De redaktieraad is zeer benieuwd naar uw mening over het beleid, de kwaliteit van de huidige Boerenjeugd en de geplaatste artikelen. Bent IJ het er wel of helemaal niet mee eens? Want onze Boerenjeugd is vóór, door en van de L. J. G.-ers en Z. P. M.-sters. L. J. G.-Koudekerke houdt -haar ontspan ningsavond hedenavond in hotel Walche rente Koudekerke. Aanvang 7.15 uur. Opgevoerd wordt het toneelstuk: Drie jaren gingen voorbij.'" Muzikale medewerking verlenen de Riccardo'suit Middelburg. Entreeprijs 1,25. Op vertoon van donateurskaart reductie. op Oost- OT REEK AVOND West Zeeuws-Vlaanderen hedenavond in hotel ,,De Eenhoorn te Oi burg. Aanvang 7.30 uur. De provinciale adviseur van de N. A.T.U. zal een causerie houden over de verschillende as pecten van het toneelspelen. OTREEK Noord-Beveland L.J.G. Wij hóuden onze ontspanningsavond op vrijdag 3 maart in „De Stadswijnkelderte Kortgene. Aanvang half acht. Het programma vermeldt: opvoering van het vrolijke mysterie: „Als de klok waar7 schuwt", en muzikale medewerking van Orpheans" uit Goes. J~\E Z.P.M en L.J.G. afdeling 's Heer Abts- JS kerke-Nisse e.o. geeft haar jaarlijkse uitvoe ring op vrijdag 3 maart in „Irene" te 's-Heer Abts- kerke, aanvang 7.30 uur en zaterdag 4 maart in .,Ons Dorpshuiste Nisse, aanvang 7 uur. Opge voerd zal worden het toneelspel in 3 bedrijven „Ruwe Stormen". Muziek van Romantiek en Ritme" uit 's-Gravenpolder. KOMT U OOK? WIJ VERWACHTEN UI jyEZOEKT^ de ontspanningsavond van de Z. P. M. en L. J. G. afdeling Zoutelande op zaterdag 4 maart in het verenigingsgebouw Mid dendorp'te Zoutelande. Aanvang half acht. Geboden wordt een gevarieerd programma met toneel, film en muziek. J~\E afdeling Goes van de L.J.G. organiseert op zaterdagavond 11 maart a.s. een oriënta- tierit voor auto's over een afstand van 45 km. De start is tussen 6 en 7 uur bij de Caisson te Kapelle. Inschrijfgeld .f7,50 per équipe en 1,voor iedere extra inzittende. Na afloop prijsuitreiking en dansen. Opgave uiterlijk t/m vrijdag 3 maart a.s. bij R. Noteboom, Scheldestraat 34, Lewedorp, tel. K 1196-407

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 17