RUILVERKAVELING D Welke gewassen op gescheurd grasland? H1 132 WETENSWAARDIGHEDEN 16 OVER Uitvoering en bedrijfsvoering Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap vergaderde Het is niet eenvoudig hierop een antwoord te geven. In dit artikel hebben we hierover enige beschouwingen naar voren gebracht. DE RASSENLUST iS EEN ONMISBARE GIDS ZEEUWS LANDBOUWBLAD DE aanleg van de nieuwe wegen en watergangen betekent vaak een nogal ingrijpende verandering in het bestaande patroon van de ruilverkaveling. De gebruikspercelen worden doorsneden, de toegang tot de percelen wordt verstoord, waar gronden moeten worden geëga liseerd kan geen gewas worden verbouwd, enz. Op het eerste gezicht zou men denken dat er een chaos ont staat, die de uitoefening van het bedrijf schier onmogelijk maakt. /N de praktijk valt dit echter mee, omdat de plannen tot in de kleinste onderdelen op papier staan en men dus tevoren kan nagaan wat er voor moeilijkheden gaan op treden. Een intensieve samenwerking tussen Cultuurtechnische Dienstlandmeters en Voorlichtingsdienst, kan deze moeilijkheden tot een minimum terugbrengen, dat heeft de praktijk in de herverkavelingsgebieden duidelijk aangetoond. i AARBIJ is het van groot belang dat de boeren uit het gebied, die onder het mes komen, tijdig en nauwkeurig op de hoogte worden gesteld van wat er gebeuren gaat. Zij kunnen dan met hun bouwplan rekening houden met de uitvoering, bijv. door gewas sen te zaaien die tijdig het veld ruimen bij zomer- en najaarsuitvoeringof die laat ge zaaid worden (bij winter- en voorjaarsuitvoeringOok ivanneer grasland op de schopt* komt moet gezorgd worden dat dit niet ten koste hoeft te gaan van de veestapel. De Land- bouwvoorlichtingsdienst speelt bij het opvangen van deze uitvoeringsmoeilijkheden een be langrijke rol. J-JET mooiste is het, wanneer de nieuwe gebruiksindeling voorlopig vaststaat op het ■Ti moment dat de uitvoering begint. Dan kunnen de grondgebruikers direkt na de uit voering hun nieuwe percelen in exploitatie nemen en verloopt de overgang het soepelst. Lukt dit niet, dan wordt als overgang een tijdelijke nieuwe toedeling gemaakt, die wel zoveel mogelijk op de definitieve zal lijken, maar waarbinnen toch later nog verschoven moet worden. ISAN op een bepaald perceel beslist geen gewas verbouwd worden, dan zijn er tivee •«V mogelijkheden: de gebruiker krijgt ter compensatie dat jaar een perceel S.B.L.-grond of pachtvrije grond van de Plaatselijke Commissie in gebruikof als dat niet kan ontvangt hij een schadevergoeding, die in de herverkavelingen 2Vi maal de pachtwaarde bedraagt. Is het onvermijdelijk dat er schade wordt toegebracht aan te velde staande gewassen dan wordt ook daar schadevergoeding voor uitgekeerd. HET is van groot belang dat de uitvoering' in een bepaald deel van het blok snel en vol ledig gebeurt, waardoor de ,,pijn" zo kort mogelijk duurt. Met onderling begrip en het toepassen van de genoemde „pijnstillende" middelen zijn de moeilijkheden altijd tot een aanvaardbare oplossing te brengen. Ir D. VAN DER ZAKEN. Benoeming- voorzitter en plv. voorzitter. IN verband met het bestaande rouleersysteem trad de heer G. J. de Jager te Anna Jacoba- polder af als voorzitter. Als zijn opvolger werd ter benoeming door het Landbouwschap voorgedragen, de heer J. P. van Duyse te Nieuw-Namen. De heer J. L. Lukaart te Goes volgt de heer P. Vink te Kuitaart op als plv. voorzitter. Uitbreidingsplan Middelburg. DE Raad nam met teleurstelling kennis van de afwijzende houding van de gemeente Middel burg met betrekking tot de door de landbouw inge diende bezwaren tegen het uitbreidingsplan van Middelburg, en besloot een bezwaarschrift te zen den aan Gedeputeerde Staten. Verbreding kanaal TerneuzenGent. HET, mede op advies van de Gewestelijke Raad, door Rijkswaterstaat opengestelde plan tot ber ging van de vrijkomende stortgrond, verkreeg de volledige instemming van de georganiseerde land bouw. De medewerking van de gemeente Axel, welke op dit terrein noodzakelijk is, dient hierbij afzonderlijk te worden gènoemd. Stekbietenverordening Zeeland. GEZIEN de noodzaak van een zo goed mogelijke bestrijding van de vergelingsziekte werd, in verband met het aanwezige besmettingsgevaar bij de teelt van stekbieten, besloten nadere voorstel len aan Gedeputeerde Staten te doen inzake het verlenen van ontheffing voor de verbouw van bietenzaad. Keuze L. E. I.-bedrijven. VOOR de kostprijsboekhouding van het Landbouw Economisch Instituut werden een aantal nieuwe bedrijven aangewezen, nadat hierover door de dis trictsraden advies was uitgebracht. MISSCHIEN heeft u veel muur in het gras zaad? Een goede bestrijding is mogelijk met 200—250 kg kalkstikstof per ha, afhankelijk van de ontwikkeling van hetgras. Uitstrooien over een berijmd of dauwnat gewas terwijl een zonnige dag verwacht kart worden. Een goede verdeling is gewenst. |ET blijkt dat in de afgelopen herfst en win ter weer diverse percelen grasland zijn ge scheurd. De gewassenkeuze is beperkt, vooral de eerste jaren na het scheuren, in het bijzonder als het crude weilanden betreft. De grote hoeveelheden organische stof hebben tot oorzaak dat vele ge wassen te geil worden, speciaal in natte jaren. Soms is de grond te los om een goed zaaibed te krijgen. Daarnaast bestaat er groot gevaar voor het optreden van vreterij, vooral door emelten en ritnaalden. Eén van de gewassen, die het op gescheurd grasland uitstekend doet, is het koolzaad. Gezien de meestal lage prijzen bestaat voor dit specu latieve gewas weinig belangstelling. ERWTEN EN SUIKERBIETEN GEWASSEN die voor dergelijke percelen als matig geschikt bekend staan, zijn erwtenen suikerbieten. Besluit 'men om suikerbieten te gaan verbou wen, dan is de keuze van het ras erg belangrijk. Men krijgt vooral het eerste jaar gemakkelijk sterk vertakte bieten. Het suikergehalte valt op gescheurd grasland tengevolge van de geile groei altijd tegen, dus zal een ras met een hoog ge halte gekozen dienen te worden. De Hilleshög Polyploïden komen dan het meest in aanmer king. In verband met enige neiging tot schieter vorming van deze rassen is het gewenst niet al te vroeg te zaaien. Tegen insectenvraat zal men maatregelen die nen té nemen. Om schade van ritnaalden te voor komen zal men vlak vóór het zaaien het zaad goed moeten mengen met 5 gram lindaan of 8 gram aldrin 25 per kg zaad. Emelten te bestrijden door op een niet te koude avond 25 kg verse tarwezemelen, gemengd met 15 liter water, waaraan 0.6 liter dieldrin 25 'o of 0,6 liter aldrin 25 of 0,4 liter parathion 25 wordt toegevoegd, uit te strooien. Gezien de stikstofwerking van de zode zal een N-beraesting geheel achterwege dienen te blijven. AOK bij verbouw van erwten is rassenkeuze v een zeer belangrijk punt. Vanwege de geile groei wordt een ras aangeraden met kort en stevig stro. Pauli is hier het meest aangewezen ras. Het is wat gevoeliger voor kwade harten mangaangebrekdan Rondo. Dit euvel treedt gemakkelijk op in gescheurd weiland. Het ver dient aanbeveling om het gewas als het in volle bloei staat te bespuiten met 15 kg mangaan-sul- faat per ha. Verwacht men een ernstige aantas ting, bijvoorbeeld bij aanhoudende droogte of als lichtgroene verkleuring in het gewas optreedt, dan zal de bespuiting aan het einde van de bloei herhaald dienen te worden. HET TWEEDE JAAR EVERT de gewassenkeuze het eerste jaar na het scheuren nog niet al teveel moeilijk heden, dit wordt wel wat moeilijker in het tweede jaar. Vooral indien laat in het seizoen gescheurd is, groeien de gewassen als regel dan nog wat geiler dan in het eerste jaar. Indien men de te verwachten insectenvraat goed bestrijdt bij bieten te denken aan biete- kevertje e.d., bij erwten aan vroege akkerthrips en blandrandkever kan men zonder groot be zwaar nogmaals erwten of bieten verbouwen. Hierbij moeten we wel in aanmerking nemen dat de regels van een gezonde vruchtwisseling over treden worden. Een dergelijke handelwijze kan in deze bijzondere situatie wel één keer geoor loofd zijn, maar men moet deze overtreding tegen de vruchtwisseling zéker niet te vaak herhalen, daar dit zeer funeste gevolgen met zich kan mee brengen. De volgende vruchtopvolgingen zouden mogelijk zijn le jaar erwten (Pauli). 2e jaar suikerbieten (Hilleshög Polyploid). 3e jaar erwten (Pauli) waarin men karwij kan zaaien. 4e en eventueel 5e jaar karwij. 6e jaar suikerbieten. 7e jaar wintertarwe. In plaats van karwij zou ook gras voor zaad- winning verbouwd kunnen worden. Indien tijdig, bijvoorbeeld In juli is gescheurd, ZOU men als eerste gewas koolzaad kunnen ver houwen, het tweede jaar bieten, het derde jaar gevolgd door erwten met inzaai van karwij of gras zaad. R. L. V. D. te Axel, P. G. W. VAN HUISSELING. Wmrn

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4