Voorstellen wijzigingen C.A.O. tuinbouw 1961—'62 ML WETENSWAARDIGHEDEN VOOR WERKGEVERS Geef bij adreswijziging uw oude en nieuwe adres op aan de redaktie ZEEUWSE LANDBOUW MIJ te GOES U komt toch ook over de dam naar KAMPERLAND op 22, 23 en 24 JUNI 1961? Eervol onslag Directeur-Generaal Ir. A. W. v. d. Plassche Ir. J. W. Wellen tot opvolger benoemd ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 j|OEWEL de onderhandelingen voor het komende kontraktjaar 19611962 zowel voor de C.A.O. Akker- en Weidebouw en de Veehou derij in de provincie Zeeland als voor de C.A.O. Tuinbouw ten aanzien '- an het bijzonder gedeelte van deze C.A.O.'s in de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap nog gaande zijn, kunnen wel reeds enige wijzigingen in de mantel van de C.A.O. Tuinbouw bekend gesteld worden. MANTELKONTRAKT TUINBOUW 1961-'62 Het mantelkontrakt Tuinbouw 1961/62, zoals dit door de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap na behandeling van de wijzi gingsvoorstellen der organisaties, inmiddels is vastgesteld en ter goedkeuring aan het Kollege van Rijksbemiddelaars is voorgelegd, heeft in ver gelijking met het vorige kontraktjaar een aantal wijzigingen ondergaan. De belangrijkste veranderingen zijn de vol gende a. Arbeids- en rusttijden 1 De desbetreffende bepalingen zijn thans neer gelegd in de arbeids- en rusttijdenverordening Tuinbouw 1961. b. Vrouwenarbeid en vrouwenionen Voor de vrouwen zullen in beginsel dezelfde loonbepalingen van toepassing zijn als voor mannelijke arbeiders, dus een gelijke beloning voor gelijkwaardige arbeid. In de praktijk zal dit waarschijnlijk veelal neerkomen op het loon van seizoenarbeiders, maar ook het loon van vaste arbeiders -en ongeschoolden is mogelijk. c. Overwerk op zaterdagmiddagen De in de tuinbouw bestaande uitzondering om bepaalde werkzaamheden op zaterdagmiddag met slechts 130 te belonen is opgeheven. Voortaan worden alle werkzaamheden met 150 vergoed. DIPLOMATOESLAGEN Het maximum bedrag dat in totaal aan diplo matoeslagen in het bijzonder gedeelte der C.A.O. kan worden gegeven, is verhoogd van ƒ3.45 tot 4,per week. EERSTE KNECHT OF VOORMAN De grootte van deze toeslag wordt in het bijzonder gedeelte nader vastgesteld, doch zal nu voor bedrijven met niet meer dan 3 arbeiders ten hoogste ƒ4,— per week mogen bedragen. T.a.v. bedrijven met 4 of meer arbeiders kan in het bij zonder gedeelte een hogere toeslag worden vast gesteld. W A A RDERINGSTOESLAG De maximum toe te kennen waarderingstoeslaf is verhoogd van 2.70 tot 3,per week. VA KA NTIEREGE LING Het aantal vakantiedagen is gebracht op 15 per kontraktjaar. Ten aanzien van het uitbetalingstijdstip van d« vakantietoeslag is vastgesteld dat: De arbeider, die ook reeds in het voorgaande kontraktjaar bij de werkgever in dienst was. deze bij de aanvang van de 7 niet als snipperdagen aan te merken vakantiedagen, zo hij dit verlangt, aanspraak op uitbetaling van de gehele vakantie toeslag. kan doen gelden. Ten aanzien van arbeiders, die in het voor gaande kontraktjaar nog niet in dienst waren, kan de werkgever desgewenst volstaan om bij de aanvang van de aaneengesloten vakantiedagen do helft van de toeslag te betalen en de andere helft in ieder geval vóór het einde van het kontrakt jaar. De waarde van de vakantiebon voor losse arbeiders werd in verband met de verhoging van het aantal vakantiedagen vastgesteld op 5 :i maal het uurloon (was 5tv maal). Betreffende de vrouwelijke werkneemster* werd vastgesteld dat de eis, dat tenminste ge durende de laatste 3 maanden bij dezelfde werk gever moest worden gewerkt, wordt geschrapt. BIJ Koninklijk Besluit is aan Ir. A. W. v. d. Plassche op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Diresteur-Generaai van de Landbouw van het ministerie van Landbouw en Visserij onder dank betuiging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten den lande bewezen. Tot zijn opvolger is be- noemd Ir. J. W. Wellen, thans directeur-secretaris van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, ge vestigd te Tilburg. DE tegenwoordige Directeur-Generaal van de Landbouw, die onder normale omstandigheden in oktober van dit jaar met pensioen zou gaan, zag zich om gezondheidsredenen genoodzaakt zijn funktie een half jaar eerder néér te leggen. De heer v. d. Plassche, Zeeuw van geboorte, beëindigt daarmede een langdurige ambtelijke loopbaan, die in 1922 aanving met zijn werkzaamheden voor de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst, die uiteindelijk leidden tot de funktie van Directeur van de Tuinbouw, en in 1952 werd bekroond met zijn benoeming tot Directeur-Generaal van de Landbouw. IR. A. W. v. d. Plassche, drager van Koninklijke onderscheidingen de beer v. d. Plassche is Officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw beeft in de loop der jaren zeer bijzondere en succesvolle aandacht aan de bedrijfstak Tuinbouw geschonken. Hij genoot groot aanzien in bet bedrijfsleven, mede dank zij zijn baanbrekend werk met name voor de Fruitteelt. Als Directeur-Generaal van de Landbouw heeft hij zich, naast zijn intensieve bemoeiingen met de landbouw voorlichting en het landbouwonderwijs sterk ingespannen, in internationaal verband. Als voorzitter van de Centrale Cultuurtechnische Commissie orgaan, belast met de leiding van de ruilverkaveling in ons land heeft bij een groot aandeel in de werken voor de plattelandsvernieu wing en de verbetering der algemene produktie-omstandigheden in de Landbouw. f|E op 1 mei 1961 in functie tredende nieuwe Di- recteur-Generaal van de Landbouw, J. W. Wel len, landbouwkundig ingenieur (studierichting Akker- en Weidebouw), is geboren op 8 april 1926 te Neerbosch, gemeente Nijmegen. Als consulent voor de jonge boeren deed Ir. Wel len zijn intrede bij de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (N. C. B.). Eind 1950 werd hij in de leiding der organisatie betrokken, aanvankelijk als tweede secretaris en in 1953 als secretaris. In 1958 volgde zijn benoeming tot directeur-secretaris. De heer Ir. Wellen beeft veel werk gemaakt van internationale contacten in bet agrarisch vlak, speciaal met betrekking tot landbouw voorlichting en jongerenwerk, en de mogelijkheden van Neder landse agrarische vestiging in bet buitenland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3