DIAMANT haver 149 Weekoverzicht Noteringen BRAMujt SeSUKHOEK, ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. HET kleine aanbod van inlandse tarwe kon aan het begin van de afgelopen week tegen goede prijzen vlot geplaatst worden in de veevoedersector. Aan het eind van deze overzichtsperiode brokkelden de prijzen weer af tot op het fabrieksprijsniveau. Voor de mindere soorten met veel schot bleef een goede belangstelling bestaan en de prjjs hiervan kon weer iets aantrekken. De binnenlandse gerstmarkt was kalm. Maalgerst was goed prijshoudend, doordat in dit artikel ook het aanbod zeer beperkt bleef. De grote vraag naar inlandse rogge bleef aanhouden, terwijl, het aanbod geleidelijk kleiner werd. Dit had dan ook tot gevolg dat er niet of slechts nauwelijks tegen oplopende prijzen aan de vraag kon worden voldaan. Op de peulvruchtenmarkt behielden de groene erwten ongeveer hun positie, al toonden de splitters beslist minder belangstelling, waardoor het aanbod van de middenkwaliteiten wat te groot bleef. Voor de schokkers deed zich geen enkel beter perspectief voor. Integendeel. De situatie wordt nog somberder beoordeeld nu bekend geworden is, dat de Engelse landbouworganisatie (de N. F. U.) een verzoek heeft ingediend om de invoerheffing op erwten en schokkers met ca 5 te verhogen. Deze heffing bedraagt thans ongeveer 7,50. Dit verzoek is ingediend in verband met de eigen grote oogst, waarvan ook nog maar een deel kon worden geplaatst. In dit verband is de vraag op zijn plaats, hoe of de Engelse boer met zijn bouwplan 1961 op deze situatie zal reageren. Van de bruine bonen zijn alleen de goed gekleurde, droge partijen te plaatsen en dan zijn de prijzen zeker redelijk. Alle partijen met gebreken kunnen geen kopers vinden. In de zadenhoek kwam uiteindelijk weinig verandering. Karwqzaad blijft met enige prijsschommelingen goed prijshoudend, terwijl maanzaad een nomi nale waarde noteert, doch het Oosteuropese zaad de kopers tot zich trekt. DE CONSUMPTIE-AARD APPELMARKT. De vrees dat de produktie 1960 veel te ruim zou blijken ten opzichte van de plaatsingsmogelijkheden is o.i. thans wel werkelijkheid geworden. De handel is zeer flauw en voorzover er verkopen tot stand gebracht kunnen worden, geschiedt dit tegen verder teruglopende prijzen. De exportmogelijkheden naar België en Zweden heeft de handel voorshands afgeschreven. Ons binnenlands verbruik en de kleine export naar overzee se landen kan het toenemende aanbod niet verwerken. AARDAPPELTERMIJNMARKT. Weekbericht 915 februari 1961, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amster dam, voor .Zeeland: Goes, tel. 01100—6451: Na de drastische verlaging der noteringen waar van in de vorige verslagperiode melding werd ge maakt bleef het prijspeil, deze week vrijwel ongewij zigd met het slot der vorige week behoudens geringe schommelingen van 20 tot 30 ct. De belangstelling was belangrijk minder en werd een totaalomzet bereikt van 1543 contracten (23145 ton) tegen 2795 contracten in de voorgaande week. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Bintje 35/maart gaf een kleine omzet met af doeningen op 8,70, 8,60 en ƒ8,40; april opende op 9,70 en gaf als hoogste notering een prijs van 10,10 waarvoor slechts weinig contracten konden worden afgesloten terwijl de meeste zaken op lagere noteringen werden gedaan tussen 10,— en 9,60 op welke laatste prijs de markt sloot. Eigenheimers 35/voor maart hadden enkele transacties plaats op 12,80. Furore 40/— werd afgedaan voor april op ƒ9,90 en ƒ10,met een sluitingsnotering op ƒ10,—. Alpha 40/- opende voor april op 7,60 gaf daarna enige verbetering tot 8,20 om te sluiten op ƒ7,90. ROTTERDAMSE KORENBEURS. Tarwe. Na een wat onoverzichtelijke situatie bij de aanvang der beurs, werd wat later duidelijker, dat de verkopers zich weer hoofdzakelijk op de maalindustrie moesten oriënteren. Doorsneekwaliteit bekende con dities, tot ƒ33,40. Voor de voedergranen was weinig belangstelling. Het binnenland blijkt voorlopig nog geheel te kun nen steunen op de nog te leveren in koop zijnde goed kope posities. Het aanbod was wat ruimer, daardoor een gedrukte stemming met praktisch geen zaken, Kippegerst. Tot 27,25. Haver. Doorsneekwaliteit tot 22,50. Basis franko Rotterdam (bruto): Groene erwten. Het aanbod was vrij ruim en voor de betere kwaliteiten, die machinaal op exportkwali teit gebracht kunnen worden, was wel belangstèlling. Op monster van 27,50 tot 34. 3% kwal. 40. 6 kwal. 37. Schokkers. Bij een normale aanvoer was de be langstelling wel iets beter en zo konden toch weer verschillende partijen geplaatst worden. Op monster tot 32. Leeskwal. tot 29; 3 kwal. 38; 5 kwal. ƒ35. Kapucijners. Trokken heel weinig kopers en dan Waren alleen de allerbeste partijtjes af en toe te plaatsen voor prijzen tot ca 50. Bruine bonen. Behoorlijk ruime aanvoer; afnemen de belangstelling, die uitsluitend uitging naar de beste kwaliteiten. Van 60 tot 70. Voor donker gekleurde partijen en partijen met andere gebreken geen no tering. Maanzaad. Geen zaken. Exportkwaliteit ca 92,50. Karwijzaad. Prijshoudend, maar weinig zaken. Oude oogst ca 132,50; nieuwe oogst ca 128. RU W VOEDERS. Weidehooi 125130; Lucernehooi 125130; Tarwestro ƒ65—ƒ67; Zomergerstestro ƒ67,50—ƒ70; Erwtenstro 65—ƒ67,50; Schokkerstro ƒ60—ƒ62,50} Voeraardappelen 2,25—2,50. FRUITAFZET (8—14 FEBR. 1961.) Donderdag werd nog Cox's Orange Pippin "geveild in "en mooie kwaliteit, I deed al naar de maat 50— 97 et. Goudreinette werd volop aangeboden en aan (rage prijzen verkocht. Naar Jonathan, welke betrekkelijk schaars was, be stond goede vraag. Golden Delicious werd volop geruimd, ook goede partijen waren aan de markt. Conference uit de gas- cel werd in flinke hoeveelheden geveild tegen aan trekkende prijzen. Ook Beurré Alex. Lucas was ge vraagd. Saint Rémy was met het mooie weer heel wat trager, slechts één party werd verkocht voor 20 tct. Maandag werd de minimum prijs voor appels naar VVest-DuiIsland verhoogd lot 28 ct. Dinsdag kochten de fabrieken niet meer. Van de appels begon kroet en een klein gedeelte van III fpn door te draaien. De noteringen waren: Goudreinette Cox's Orange Pippin Jonathan Golden Delicious Winston Conference Beurré Alex. Lucas Comtesse de Paris Saint Rémy 1 II III 21—34 15—33 5—17 50—97 28—49 13—36 8—21 35 - 75 2970 1755 28—49 18—38 5163,5 4558 23—36 59 70 24—33 20 15—19 10—15 VLASMARKT. Ongerepeld vlas, goede kwaliteit 1621 ct, afwy- kende kwaliteit 1116 ct. Gerepeld vlas, voorjaars levering 1724 et. Zaaiynzaad beurscontracten 59 nominaal. Voorgeplombeerd zaaiiynzaad naar kwali teit 47,50. Rotterdam. De markt is iets levendiger dan de afgelopen we ken, mede onder invloed van ruimere aankopen door de Belgische vlassers. De aankopen betreffen veelal lage middenkwaliteiten en lage kwaliteiten. Beter vlas is schaars, terwijl deze kwaliteiten lijden onder het gebrek aan belangstelling bij de spinners voor betere kwaliteiten. De handel in zaailijnzaad is flauw. De grote op brengsten per ha en de twijfels omtrent de grootte van het areaal in dit jaar, beïnvloeden de markt. Het huren van land en het sluiten van kilo-contracten verloopt traag. Kortrijb. De vraag naar strovlas is toegenomen en het za- kencijfer is verhoogd. De bedrijvigheid tekent zich in hoofdorde op Nederlands terrein af alwaar het vlas van de provincie Groningen door Belgische en Neder landse kopers wordt gezocht. In het binnenland komt het tot enkele transakties. Op de Franse stro- vlasmarkt zjjn er weinig Belgische kopers. De prijzen van de lagere kwaliteiten zijn vast gestemd daar deze nu gemakkeiyk afnemers vinden. Het beste strovlas is schaars en amper prijshoudend. In de Belgische landbouwsektor noteert men onver anderd: slechte kwaliteit 1 tot 1,75 fr; het gewone strovlas 1,75 tot 2,25 fr. en goede partijen 2,25 tot 3 fr. Het Nederlands strovlas wordt verhandeld met voor de gemeenste partijen 10 tot 16 ct, voor mid denkwaliteit 16 tot 22 ct en voor de uitgelezene soor ten 24 tot 26 ct. Op de Franse strovlasmarkt zijn het de aankopen der Franse vlassers die de prijsvorming beheersen. In Normandië spreekt men over 0,20 tot 0,30 nieuwe Franse francs en in de secundaire' vlasstreken noemt men 0,12 tot 0,25 nieuwe Franse francs. De vlassers leggen meer initiatief aan de dag om teeltkontrakten af te sluiten, doch deze inspanningen leveren geen groot resultaat op. De Belgische land bouwers stemmen hun vraagprijzen af op de in het vooruitzicht gestelde opbrengst der granen en nu het UIT EEN aehtim WEEKBOEK va* 14 febr. UET is wel eens plezierig om wat terug te krij- gen over hetgeen we wekelijks hier aan de openbaarheid prijsgeven. Het is wel eens een aan- moediging, wel eens critiek te horen, die, wanneer zij opbouwend is, altijd zeer wordt gewaardeerd. Naar aanleiding van ons vergaderingverhaal, ont vingen we van een vriend beneden de Oosterschelde een zeer goede opmerking. Deze luidde: „Probeer het zeer hinderlijke roken op onze vergaderingen te verbieden of drastisch te verminderen opdat het leven daar dragelijk wordt. Want dit houdt veel mensen tegen onze vergaderingen te bezoeken. De pas overleden voorzitter van het Landbouwschap, de heer Louwes, moet eens gezegd hebben, dat on ze vergaderlokalen na de vergaderingen veel lijken op „de rookholen der Lappen". Zoiets is zeer scha delijk voor de gezondheid en het vermindert het aanzien onzer vergaderingen". Ja, onze vriend heeft het juist gezegd. We zoeken als bestuur een prima zaal, in de winter goed ver warmd, in de zomer luchtig en na afloop stinkt het als bij de Lappen. Inderdaad, ieder neme dit ter harte, rook niet of zo min mogelijk en U houdt onze vergaderingen fris en gezellig. We waren vorige week na een vergadering de gast van onze Schouwse vrienden en hebben daar, al was het een natte dag, prettige herinneringen van meegebracht De actieve vice-voorzitter der Coöp. Aankoopvereniging „Schouwen en Duive- land G.A." te Zierikzee toonde ons het gebouwen complex dezer coöperatie, wat de moeite waard was en ons deed zien wat samenwerking vermag. Deze vereniging werd in 1932 opgericht en had in 1934 een omzet van 5,5 miljoen kg met een geldwaarde van ongeveer 248.365,en in 1960 een omzet van ruim 20 miljoen kg met een geldwaarde van 5.000.000. Bovendien verleende de vereniging nog bemiddeling bij de afzet van 3,5 miljoen kg aard appels. De oude gebouwen staan aan het water en die nen voor opslag van zaaigranen, peulvruchten en veevoeder. Hierin bevinden zich de 5 tons droger, de reinigings- en ontsmettingsmachines. In 1952 werd een grote meststoffenloods ge bouwd, opslagcapaciteit 4000 ton. Een machinale losinstallatie met een nuttig hefvermogen van 1 ton beweegt zich langs de nokrails van de loods naar de schepen. De silo, die het gehele bouwcom plex beheerst is in 1954 gebouwd. Inhoud 2500 ton, verdeeld over 21 cellen en 4 bunkers. Hoogte der silo is 47 meter, vanwaar we een prachtig uitzicht hadden over het Schouwse land en over Zierikzee, met haar mooie poorten, dat als uit een blokken doos gevormd stadje tegen de Schelde ligt. Van de Coöperatie reden we naar de C. T. V., de Coöperatieve Telers Vereniging, die nauw samen werkt met de Aankoopvereniging. Zij is enige ja ren terug opgericht met. het doel, een beter produkt aardappelen te leveren dan er tot nu toe werd ge kweekt en dat altijd lagere prijzen deed dan op de andere eilanden. Een grote sorteerloods werd gebouwd met aan de zijkanten koelcellen van ongeveer 50 tonik meen van 32 stuks. De aardappels worden gesor teerd en in mooie partijtjes samengevoegd, waar door niet alles door elkaar afgeleverd behoeft te worden. Het voor ogen gestelde doel werd bereikt en men levert er nu aardappels af, die wat prijs en kwaliteit aangaat op kunnen tegen die op de an dere eilanden geteelde aardappels. Hier is een mooi voorbeeld wat er door samen werking bereikt kan worden. Ook werden hier veel uien klaargemaakt. We hebben daar veel gezien en geleerd, waar we nooit te oud voor zijn. De plluim van de week is deze keer voor deze voor uitstrevende collega's in Schouwen. invoerrecht op de voedergranen een nieuwe verho ging heeft ondergaan, wordt, het nog moeilijker om het vlas in het teeltplan te doen opnemen. De van landbouwerszijde gestelde voorwaarden zijn er op gericht een minimum inkomen van meer dan 100.000 fr. per ha te bekomen, aldus meldt de „Vlasbode" van 7 februari j.l. (Adv.) geeft op kleigronden goede tot zeer goede zaad- en stro-opbreng sten, ook onder wat minder gun stige omstandigheden CENTRAAL BUREAU mi.reo«,.ituo - msriuV t«- tiuutsv

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 21