KORT VERSLAG No. 2568 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 Binnenlandse voergranen Suikerbieten Vlas Wet vervreemding landbouwgronden Loonbeleid in land- en tuinbouw D1 lil dit nummer 49e Jaargang zeeuws iahobouwbiao van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op maandag 13 februari 1961 te Goes De voorzitter, ir. M. A. Geuze, opent de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. De vergadering spreekt haar verheugenis uit over het feit dat de voorzitter weer zover hersteld in haar midden is. AKKERBOUW heer J. B. Becu memoreert het ingrijpen op 27 januari j.l. door de Minister van Landbouw, waarbij de vaste invoerheffing op maïs, sorghum en millet van 2,— per 100 kg gebracht is op 5,—. Deze maatregel, die nodig was om het prijspeil van de binnen landse voergranen te brengen op de hoogte van de door de regering vastgestelde richtprijzen, wordt door de vergadering als juist bestem peld en toegejuicht. Er is overleg gaande tussen de akkerbouw en de veehouderij over de voor het volgend seizoen voor te stellen maatregelen. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap voelt het meeste voor wederinvoering van het stelsel van variabele heffingen, achter welk standpunt zich ook het Dagelijks Bestuur stelt. De gevolgen van de door de Ministers van Buitenlandse Zaken der zes E.E.G.-landen ten aanzien van een versnelde doorvoering van de Europese Economische Gemeenschap op het terrein van de landbouw zijn nog niet te overzien. Het stelsel van onderlinge heffingen voor voergranen en tarwe moet nog worden uitgewerkt. SUIKERBIETEN DEN kontingenteringsregeling voor suiker- bieten voor het oogstjaar 1961 zal niet meer kunnen worden doorgevoerd. Zelfs indien men het over het systeem eens zou kunnen worden, dan ontbreekt de tijd, in verband met de voor de deur staande nieuwe uitzaai. Het Dagelijks Bestuur is van mening dat de mogelijkheden om tot een eventuele kontingen teringsregeling voor 1962 te komen, reeds vroeg in het najaar van 1961 bekeken zal moeten wor den. Er zal, indien de situatie in het voor ons AARDAPPELINVENTARISATIE PROVINCIE ZEELAND HAN de gegevens van een gehouden aardappeUnventari- J l satie bij telers en handelaren ontlenen wij voor Zeeland per district de onderstaande gegevens. Ter vergelijking nemen wij tevens de gegevens van het vorige jaar op, toen deze inventarisatie een week eerder plaats vond. Velen zal hef ook interesseren hoe groot het niet geoogste oppervlakte aan aardappelen in Zeeland bedraagt. Deze cijfers worden hier onder eveneens vermeld. Tenslotte geven tvij op pagina 137 een kort overzicht van de marktsituatie. Districten Schouwen-Duiveland Tholén en St Philipsland Noord-Beveland Oost Zuid-Beveland West Zuid-Beveland Walcheren Oost Zeeuws-Vlaanderen (Hulst) Oost Zeeuws-Vlaanderen (Axel) West Zeeuws-Vlaanderen Beschikbaar voor aflevering als cons, of pootgoed per 23 jan. 1961 16.221 ton 15.563 15.756 11.315 24.660 11.350 9.847 11.250 11.613 Beschikbaar voor aflevering als cons, of pootgoed per 16 jan. 1960 11.853 ton 11.290 18.336 11.685 27.765 10.309 8.898 13.629 10.891 Totaal klei-aurdappelen Zws-Vlaanderen zandaardapp. 127.575 ton 502 124.656 ton 287 Totaal 128.077 ton 124.943 ton Per 23 januari was dus aan aardappelen meer beschikbaar dan per 16 januari 1960. 3.134 ton. De niet geoogste opper vlakte bedraagt: Schouwen-Duiveland 125 ha. Tholen en St. Philipsland 58 ha. Noord- Beveland 135 ha. Oost Zuid-Beveland 72 ha. West Zuid-Beveland 180 ha Walcheren 150 ha. Oost Zeeuws-Vlaander en (Hulst) 150 ha. Oost Zeeuws- Vlaanderen (Axel) 292 ha en West Zeeuws-Vlaanderen 155 ha. met een totaal van 1317 ha. liggende seizoen dezelfde aspeklen zal vertonen als het vorig jaar, stellig gestreefd moeten worden naar een aanvaardbaar systeem. De verwachtingen voor de uitzaai zijn dat niet veel minder suikerbieten gezaaid zullen worden. VLAS JJE AKU heeft het van 24 pagina's vindt U op pag. 130 een groot aantal aankondigingen van Kring- en Af delingsvergaderingen. Geeft van Uw belang stelling blijk door een zeer goede opkomst 0 De komende wijzigingen in het mantel- kontrakt 1961'62 van de tuinbouw op pag. 131 0 Over de landliouwliegroting 1961 pag. 133 0 Duivenbestryding in het belang van de landbouw pag. 134 0 Een overstaand artikel van de Oogst- en Opslagdag te Goes over de aardappeloogst pag. 137 0 Bijzonderheden over de Centrale Hengstenkeuring te 's-Herto- genboscli en de nieuwste aan winst Barnum Delmotte pag. 138 0 Stikstofbehoefte van het bouw land en mechanisatienieuws pag. 139 0 Nieuws van het I. B. V. L. pag. 140 0 Diverse mededelingen, uitbrei dingsplannen, enz. pag. 145 ZITDAGEN Boekhoudbureau der Z. L, !W. pag. 130 Novi vlasprocédé overge nomen en is van plan een fabriek te bou wen, waar de opbrengst van ongeveer 2000 ha vlas verwerkt kan worderT. Het lijkt het béste het bedrag van ƒ800.000, indertijd door de vlastelers bijeengebracht, te reserveren voor het behartigen van de belangen van de vlasteelt en in het bijzonder de rente daarvoor te gebruiken. Zulks mede in verband met de hoge administratiekosten, wanneer aan een ieder een deel van zijn opgebrachte heffing uitgekeerd zou moeten worden. VOORKEURSRECHT PACHTER IN de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer op dè Begroting van Landbouw kondigt Minister Marijnen zijn voornemen aan een wetsontwerp in te dienen, dat het voorkeursrecht van de pachter zal regelen. Een en ander zou erop kunnen wijzen dat de wet Vervreemding Landbouwgronden, welke per 1 januari 1903 afloopt, niet verlengd zal worden. De vergadering wisselt uitvoerig van gedach ten over de gevolgen voor de landbouw, speciaal ten aanzien van de grond- en pachtprijzen, welke aanzienlijk kunnen zijn. Er zal hierop in de toekomst zeker teruggekomen worden. HOGERE LANDBOUWSCHOOL DORDRECHT MIEUWE stappen zijn ondernomen om te trachten de Hogere Landbouwschool in Dor drecht voor het zuidwesten te behouden. Het Be stuur heeft zich o.a. tot het College van Gedepu teerde Staten gewend met een verzoek de onder nomen pogingen te steunen. WERKGEVERS UET overleg over de bijzondere bepalingen van de nieuwe c.a.o.'s voor land- en tuinbouw is in onze provincie in volle gang. In het Land bouwblad zullen, zodra mogelijk, de nodige mede delingen volgen. BENOEMINGEN IIET Dagelijks Bestuur besluit tot Direkteur van de Christelijke Lagere Landbouwschool te Middelburg te benoemen de heer W. Fase te Oudelande. In de Provinciale Raad voor de Landbouw voorlichting wordt benoemd de heer J. Klompe te Anna Jacobapolder. In het Bestuur van het Provinciaal Onderzoek centrum wordt benoemd de heer M. C. J. Kosten te Tholen. In het Bestuur van de Verzekeringen der Z. L. M. wijst de kring Tholen aan de heer I. Hage te Oud-Vossemeer. De heren I. de Bruyne en ir. J. Prins worden benoemd in de nieuwe Kommissie van Overleg met de L. J. G., terwijl ir. J. Prins tevens zal optreden als Z. L. M.-adviseur in het Hoofdbe stuur der L. J.G. De heer J. F. Blanksma wordt voorgedragen als lid van *de Sociale Kommissie van de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap. De heer J. Kakebeeke wordt herbenoemd in de Stichting tot Exploitatie van Tuinbouwvakfcho- len. De heer F. A. Bom wordt benoemd in de rege lingskommissie der Provinciale Ploegwedstrijden. SUBSIDIES BESLOTEN wordt bij te dragen aan een cadeau voor het nieuwe Consulentenhuis te Goes. In principe wordt besloten het Onderzoekcen trum financieel te steunen. Zulks geldt ook voor de Stichting Beroeps keuze en Beroepenvoorlichting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1