Het I. B. V. L. Het Instituut met de zorg voor de geoogste landbouwprodukten 140 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Het Instituut voor Bewaring, Bewerking en Verwerking van Landbouwprodukten JPNKELE maanden geleden liet het Instituut voor Onderzoek naar de Bewaring, Bewerking en Verwerking van Landbouwprodukten een nieuwe folder het licht zien, waarin op duidelijke wijze de aandacht op de vele werkzaamheden die door dit Instituut ten dienste van de landbouw ver- HET ONDERZOEKPROGRAMMA AARDAPPELEN I AN het mechanisch tegen niet te hoge kosten koelen van de aardappelbewaarplaatsen, zo dat tijdens een te warme periode zonder gebruik van kiemremmingsmiddelen het uitlopen van aard appelen kan worden tegengegaan, wordt de nodige aandacht gegeven. Het gecombineerde gebruik van aardappelbewaarplaatsen voor aardappelen en granen is eveneens in studie. Ook de automatisering van de bediening van de apparatuur vormt nog een punt van onderzoek, terwijl tenslotte ook nog gewerkt wordt aan het ontwerpen Vcjn aardappelbewaarplaatsen voor kistenbewaring. In hoeverre deze methode van be waring in de praktijk ingang zal vinden kan nog moeilijk worden gezegd, daar hierbij nog verschil lende technische problemen, vooral betreffende de koeling, moeten worden opgelost. Ook op het gebied van het gebruik van kiem remmingsmiddelen wordt op het instituut veel onderzoek verricht. Gedeeltelijk in samenwerking met het Rijksinstituut voor Volksgezondheid te Utrecht, dat voor ons het technologisch onderzoek over de kiemremmingsmiddelen uitvoert. Momen export worden uitgesorteerd. Het grote voor deel van de bereiding van aardappelen tot chips, pommes frites en puree voor de consument is het feit, dat deze niet langer een onbewerkt, maar een panklaar („instant") produkt in de keuken krijgt. ONDERZOEK GRANEN, ZADEN, PEULVRUCHTEN EN STRO KAN het drogen van deze landbouwprodukten, zoals de praktijk dit uitvoert, wordt regel matig aandacht besteed; evenals aan de ontwikke ling van nieuwe droog- en be waarsystemen. In ontwikkeling is momenteel een fluldisatie- droger terwijl tevens de geventileerde bewaring van diverse granen en zaden aandacht vraagt. Op het programma staat nog de ontwikkeling van een tegenstroomdroger en het drogen in een dikke laag met behulp van een koelmachine. In de achter ons gelegen jaren werden op het instituut ontwikkeld: een discontinu werkende silo voor graandrogen voor boerenbedrijven; een luchtverwarmingsapparaat en een ver beterde zakkendroger. Naast vele andere onderzoekingen wordt onder meer gezocht naar een methode voor de bepaling van de vraag of karwij wel of niet is uitgestookt en voor de bepaling van de mate van beschadiging van blauwmaanzaad. ONDERZOEK BETREFFENDE GROENVOEDERS IN de afgelopen jaren is zeer veel werk besteed aan het onderzoek over de tasventilatie van hooi. Thans is men zover, dat de normen, welke bij ventilatie van hooi moeten worden gesteld wel ongeveer bekend zijn, terwijl ook over de tech nische inrichting van de installatie niet veel on zekerheden meer bestaan. Sinds 1956 zijn er 3000 van deze installaties in de praktijk geplaatst. In samenwerking met het visering betreffende de bouw en de inrichting van nieuw te bouwen centrale bewaarplaatsen. Het onderzoek over de afzet van aardappelen -is op het I. B. V. L. in 2 onderdelen verdeeld, n.l. a. onderzoek over het vaststellen van de kwaliteit Van de aardappelen, waarbij tevens het onder zoek over kleinverpakking van aardappelen, het testen van aardappelschilmachines, borstel machines e.d. zal worden begrepen. richt worden, gevestigd werd. Het I. B. V. L., voortgekomen uit een samengaan van het moeder-instituut de Stichting voor Aardappel Bewaring met het Droogtechnisch Laboratorium, de afdeling Inkuilen en Hooibroei van het vroegere C. I. L. O. en de Vlasverwerking van het voormalige Nederlands Vlasinstituut, kwam in 1956 in zijn huidige opzet tot stand. De verliezen die de boeren bij oogst en bewaring leiden, bedragen naar schatting 100.000.000,per jaar. Het I. B. V. L. heeft zich tot taak gesteld door onderzoekingen te trachten wegen te vinden om deze verliezen te ver* minderen. Door adviezen, publikaties, lezingen, cursussen enz. worden de resultaten van deze onderzoekingen aan de praktijk doorgegeven. Het zou ons te ver voeren in deze korte bijdrage alle aktiviteiten van het I. B. V. L. uitvoerig te bespreken. De vlugschriften, bulletins en andere pu blikaties die regelmatig worden gepubliceerd zijn onze lezers wel bekend. Wij beperken ons tot enkele punten uit dit onderzoek. ORGANISATIE EN OPZET UOOR ieder onderzoêkpi ojekt bij het I. B. V. L., dat uiteraard tegelijk in studie kan zijn op meerdere vaktechnische afdelingen, is een project leider aangesteld. Het bezwaar, dat de vaktech nische specialisten wel eens onvoldoende oog heb ben voor het geheel van het onderzoekproject, mot als gevolg te weinig coördinatie, meent men hier door in grote mate ondervangen te hebben. Van de totale begroting van het I. B. V. L. ad 1.3 miljoen komt ruim 500.000,uit bijdragen van het bedrijfsleven. De intensieve samenwerking met het bedrijfsleven wordt hierdoor wel geïllustreerd. Door nauwe samenwerking van het I. B. V. L. met het P. A. W. en Instituut voor Biologisch en Scheikundig onderzoek van Landbouwgewassen en met de Stichting Bureau voor Gemeenschappelijke Diensten, alle te Wageningen. kan met een beschei den aantal medewerkers een groot onderzoek programma uitgevoerd worden. teel is op het instituut het kiemremmingsmiddel nonylaleohol in beproeving. Veel aandacht wordt besteed aan het opsporen van de oorzaken van bewaargebreken en/of be- waarziekten van de aardappelen, zoals b.v. het op treden van drukplekken, stootblauw en zilver- sdhurft. Op het gebied van de bewaarziekten wordt nauw samengewerkt met het Instituut voor Plan- tenziektenkundig Onderzoek. Een ander facet van het onderzoek wordt ge vormd door het overzees transport. Aanvankelijk werden gegevens verzameld over de bewaartempe- raturen tijdens dit overzees transport. Momenteel zijn wij in staat het transport grotendeels in onze temperatuurcellen na te bootsen. Ook over het gebruik van de aardappelbewaar plaatsen, de daarin toegepaste werkmethoden en de daarin gebruikelijke werktuigen en machines wordt onderzoek verricht. Dit onderzoek is nodig in verband met de ad- b. Ter bevordering van het gebruik van aardappe len door de consument is het onderzoek over de chipsbereiding en de bereiding van puree de laatste jaren goed op gang gekomen. De doeleinden van het onderzoek betreffende de bereiding van puree zijn ongeveer dezelfde als die van de chipsbereiding, n.l. het nagaan van de geschiktheid van de diverse Nederlandse aard appel rassen voor de pureebereiding, het verrichten van onderzoek omtrent de maat regelen, welke moeten worden genomen t.a.v. de teelt en de bewaring van aardappelen die voor de pureebereiding zijn bestemd, terwijl ook zal worden nagegaan of het mogelijk is om puree te bereiden uit de 2e kwaliteit aardappe len, voornamelijk die welke bij onze aardappel- Betonnen silo's .(Zie verder volgende pagina.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 12