BARNUM DELMOTTE K. 2584 De Centrale Hengstenkeuring te Den Bosch 138 ZEEUWS LANDBOUWBLAD I_I ET sluitstuk der hengstenkeuringen wordt tekenjare gevormd door de Brabantse Centrale Hengstenpremiekeuring in Den Bosch. Naast de ook in Zeeland bekende inter-provinciale belangstelling, is er vooral het eigen legioen bijzonder sterk vertegenwoordigd. Want de liefhebberij is er groot daar in het Brabantse land. Met grote interesse worden de keuringen gevolgd en kan men langs de lijn de critiek beluisteren, als men het soms met een beslis sing van de jury niet eens is. Een gescandeerd bravissimo is immer het loon voor de ware dravers, als deze hun machtige gangen demonstreren. Speaker Mr. Bax weet dit bij tijden effectief te stimuleren in zijn voortreffelijk com mentaar. Het programma bevatte ditmaal wel een bijzon der aantal speciale attracties. Het onthulde o.m. de aanwezigheid van de pas aangekochte Gelderse, Limburgse en officieuze Zuid-Hollandse Kampioe nen, het défilé van oud-kampioenen en een aantal Belgische imports, benevens de buitengewone keu ring van de door de Hengstenassociatie „Vooruit gang" te Horst pas aangekochte Belgische vader Barnum Delmotte. Het kon dus niet op deze keer. DIJ de 3-jarigen, slechts drie in getal, kwam met een 1ste prijs aan de kop: de in Zeeland opgefokte Baron van Laanzicht 208275, d. Fifils du Chateau K. 2444, van P. A. van Lier, Oud-Gastel. Leek sedert Oostburg wat „gekweekt", is best van type, heeft goede schouderdiepte, best gespierd met tikje recht achterbeen eh toont vooral vóór een uitstekende draf. 45-jarige hengsten, kleine maat: la. de Gelder- Se kampioen Bristol van Schelfhoutshoek K. 2566, Uiteraard mocht de pas genaturali seerde Barnum Delmotte zich in aller belangstelling verheugen hij zijn eerste debuut op Nederlandse bodem op de Centrale Hengstenkeuring te Den Bosch. Dezedoor de Fa. F. Dekker pzn uit Axel voor rekening van de Hengsten associatie „Vooiuitgang" te Horst geïm porteerde 5-jarige Belgische bruinschim- mel, was zijn verblijf in de quarantaine stal niet aan te zien. Hij heeft verschil lende punten van overeenkomst met Costaud de M arc he, waarvan hij via Quo Vadis des Volécs, een kleinzoon is. d. Luc van Alstein K. 2409, van B. de Graaff, Wer kendam en "J. C. Roodzant, Dirksland. Stond even dun doch is verder goed gelijnd, mooie schouder partij, gespierd, even week vóór, voldoende ruime stap en uitstekende draf. IN de kleine maat aan de kop: Favori van Moer- k ape He K. 2569, d. Costaud de Marche K. 2322, van Coöp. H.V. „Samqp Sterk", Dinteloord. Typisch en met goede diepte, mooi aangesloten bovenlijn, correct en goed gelijnd voorbeen met ruime voet, iets minder sterk achterbeen en verdienstelijke gangen. Hengst met klasse en de in Zeeland ge fokte Nationale Kampioene Mina van Veerhoek tot voortreffelijke moeder. lste prijs grote maat de Limburgse kampioen Leon van Overen K. 2574, van J. C. Mecus, Made. Eveneens een jonge Costaud van uitstekend ge halte met mooie strakke bovenlijn, iets korte schouder met hiermee evenredige ribdiepte, best Costaud is ook in Nederland overbekend. Quo Vadis ging in 1957 te Charleroi trots aan het hoofd van alle Belgische stamvaders. Barnum is, wat we zouden willen noemen, een paard van de royale mid denmaat. Beslist niet te groot, doch mot een bepaald overschot in details om een goede kweker te kunnen zijn. Aan zijn vrouwelijke partners rond Venray zal het beslist niet liggen, want deze zijn er ruim voorhanden en van de beste kwaliteit. Barnum is vooral hengst in algemeen voorkomend.w.z. met de gespierd, hard en droog beenwerk en beste voeten. Goede manieren. Hengst in algemeen voorkomen. 68-jarige hengsten midden maat: 1. Bruno van 't Hof K. 2501, d. Nico van Beek K. 2130, van Adr. v. d. Heuvel, Keldonk-Erp en P. H. SlotsOp Heij, Baexem. Extra genre met mooie ruime lijnen, vrij goed gespierd, niet te veel expressie van onder en beste gangen. In de grote maat la. Max van de Zuidrand K. 2497, d. Carlo van de Melo K. 2387, van G. J. Too- nen, Maren. Machtig gebouwde vader met veel diepte, best gespierd en fel gebeend, wat eenvou dige stap en behoorlijke draf. 912-jarige hengsten kleine maat: 1. Certain van de Kolk K. 2451, d. Certain van de Jozinahoeve K. 2335, van W. M. Bens en Zonen, Mill. Goed soort, compact en sterk gelijnd corpus met grote evenredigheid, best gespierd, behoorlijk achterbeen, nagenoeg correct voorbeen en buitengewone gan gen. Excellent showpaard, dat hoge ogen leek te gaan gooien, wat onverwacht door Bruno van 't Hof van de 3de plaats verdrongen, doch die zelf wegens een tekort aan fundament verder ook kansloos was. Zo was dan de eindstrijd een aange legenheid' van de beide Costaud-zonen Leon van Overen en Favori van Moerkapelle, welke laatste zijn naam geen oneer aandeed en zich Noord-Bra bants Kampioen 1961 mocht noemen. DE oud-Brabantse kampioen Bento van Passluis K. 2450, toonde zich weer het masale vader- paard en de beide „Nationalen" Costaud van Soes- terhof K. 2498, en Successeur K. 2457, hun grote klasse. Van de beide „internationalen" deed Negus de Miécret K. 2534, zich weer kennen als het chique, sympathieke en economisch aandoende kleine- maatspaard, terwijl Major de la Loge K. 2558, dui delijk zijn vele kwaliteiten liet zien, ook al stak hij niet in dezelfde forme als bij zijn invoer aan de grens. juiste va der-expressie. Daarbij goed van lijn met prima schouderligging, diepte en zware achterhand. Ruim en toch kort gebouwd, best gespierd en met goede benen en voeten. Opvallend is zijn ruime stap en krachtige draf. Ondanks, of beter gezegd dank zij het wat gebogen ach terbeen, typisch kenmerk van vele nazaten uit de Costaud-familie. Barnum was kampioen van de 18-maanders te Mons, werd lste der 2-jarigen te Charleroi en liet als 3-jarige verstek gaan. Het afge lopen jaar miste hij waarschijnlijk de kans van zijn leven, doordat hij wegens bijzondere omstandigheden niet in de ring kon verschijnen. Het zou hem waarschijnlijk gelukt zijn, de wat antie ke en al wat op zijn retour zijnde Dio- gene de Denville van het Belgisch kam pioenschap af te houden. Als de meeste Belgische hengsten kan Barnum bogen op een uitstekende pedigree, waarin we diverse Belgische kampioenen terugvin den met de grote stamvader Albion d'Hor als verlengstuk. De moeder is een doch ter van de bekende Zéphir d'Enée, welke 3 maal in successie te Brussel lste werd met afstammelingen. In de grootmoeders- lijn van moederszijde treffen we een merkwaardig geval van verwijderde in teelt aan. Overgrootmoeder Espérance de Salmonsart (d. Avenir d'Herse en uit Bella de Salmonsart) werd gepaard met Souvenir de Salmonsart d. Royal de Salmonsart (d. Avenir d'Herse en uit Bella de Salmonsart) met als verleng stuk tenslotte weer Albion d'Hor. Barnum is nog te jong, opdat er veel van zijn kweek bekend zou kunnen zijn. Na het wegvallen van Fifils du Chateau kunnen we slechts hopendat hij een potentiële versterking zal blijken te zijn van het Noord-Limburgse hengstenbe- stand. P. J. LAKO. - centrale hengstenkeuring den bosch 1961 Eerste debuut op Nederlandse bodem van de door de Fa. F. Dekker te Axel, voor de Hengstenassociatie „Vooruitgang" te Horst, geïmporteerde 5-jarige Belgische bruinschimmel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10