DINGEN VAN DE WEEK Het tegengaan van stip bij appels H1 123 TUINBOUW ONTWIKKELINGSDAG KLEINFRUIT IN KAPELLE 0 BODEMMOEHEID BIJ NIEUWE FBUIT AANPLANT RASSENKEUZE EN VEREDELING VAN TUINBOUWGEWASSEN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1061 HE korte vorstperiode is voorbij en werd gevolgd door veel neerslag die de voordelen van de vorst weer hebben gereduceerd. Het is buitengewoon nat en dit belemmert wel erg onze werkzaam heden. Wie onze fruitcentra doorkruist komt wel tot de conclusie dat er straks in een korte tijd nog veel zal moeten gebeuren. De snoei op de grote bedrijven met weinig vakmensen begint zorgelijk ie worden. Elke dag zou men moeten kunnen benutten om op tijd klaar te komen. Het personeels vraagstuk wordt ook in de fruitteelt niet alleen in de zomer maar ook in de winter urgent. De snoei is de grondslag voor de oogst en kan nu eenmaal niet machinaal geschieden. In de land bouw is er ook het arbeidersprobleem maar daar is men in staat om veel werkzaamheden machinaal te verrichten, uitzonderingen als het natte najaar 1960 niet meegeteld. De snoei is handenarbeid, even als het dunnen en de pluk. Daar moet men een vaste kern voor hebben met het bezwaar van onren dabele uren en dagen. Maar dit is altijd beter dan dat men helemaal overhoop ligt met zijn werk. Hoe «lit te regelen is moet ieder voor zichzelf uitzoeken en hangt van allerlei omstandigheden af. Gemak kelijker ligt het bij de kleinere bedrijven die met gehele inzet van eigen kracht of meewerkende zoons en met wat losse hulp het kunnen klaarspelen. Zij kunnen het zich ook veroorloven hun bedrijf wat intensiever te leiden dan hun grotere collega's. Het arbeidersvraagstuk wordt wel een probleem met de verkorte werkweek in het verschiet. Problemen zijn er echter om opgelost te worden en ook hier zal wellicht een oplossing voor gevonden worden. VOOR elke ondernemer is het de taak om het werk zo goed mogelijk te doen en zich aan de omstandigheden aanpassen. Het bedrijf verwaarlozen of alleen het aller- nodigste er aan te doen zal blijken de duurste methode' te zijn. Tracht de snoei goed en doel matig te eindigen en strooi op tijd uw kunstmest. Thans is er een algemene neiging om meer stik stof te strooien. Doe dit niet luk-raak maar toets eerst uw grond .of die in staat is de hogere gift te verwerken.' Grondanalyses, organische mest en een goede waterhuishouding- kunnen u als belang rijke factoren bij het nemen van l>eslissingeii daar bij helpen. HET is ook nu de tijd om de V.B.C.-bespuiting uit te voeren. Elke goede dag moet hiervoor wor den benut. Speciaal «le kleinfruitgewassen moeten vlug gespoten worden. Met name de zwarte bessen die al aan het uitlopen zijn. Vorig jaar heeft men het verschil kunnen zien tussen bespoten en on bespoten percelen. Ook voor de pruimen is een V.B.C.-bespuiting zeer aan te bevelen en moet ook vroeg gebeuren; vooral de Urli Lak ton gaat vroeg uitbotten. De framboos is ook zeer dank baar voor een winterbespuiting, maar wacht er zeker niet te lang mee. De bramen moeten spoedig van onder hun dek, anders treedt er schade op. Men ziet soms uitlopers die er vanaf november al onder liggen, wat verkeerd is. Alleen als «Ie tempe ratuur beneden de 6 graden komt is er reden om af te «lekken. De frambozen kan men aan gaan hinden maar top ze nog niet in, er kan nog stevige vorst optreden. CR A AG willen wij op deze plaats een opwekking schrijven tot het bezoeken van de ontwikke lingsdag voor de kleinfruitteelt welke op vrijdag 24 februari a.s. zal worden gehouden in de gebou wen van de veiling in Kapelle. De ontwikkelingsdag is bedoeld voor alle klein- fruitkwekers en hen <3ie daar belangstelling voor hebben, uit geheel de provincie. Vanaf 's morgens 9 uur is er een expositie van benodigdheden voor het tuinbouwbedrijf. Daar zul len de verschillende machines te zien zijn welke geschikt zijn voor het kleinfruitbedrijf maar ook zullen de handelaren in meststoffen en bestrij dingsmiddelen niet op het appèl ontbreken evenmin als de voorlichtings- en onderzoekinstituten op het gebied van de kleinfruitteelt. Deze expositie wordt gehouden in een van de veilinghallen en zal zodanig worden opgezet dat er volop ruimte voor alle deelnemers en bezoekers is. iM half twee begint de middagvergadering. Deze wordt gehouden in een gedeelte van de veilinghallen dat verwarmd kan worden. Dan wor den de lezingen gehouden. Na het openingswoord van de heer J. Burger Fzn te Wemeldinge spreekt de heer L. Goede- gebure te Kapelle, chef van de proeftuin voor kleinfruit over „Een beschouwing over het klein- fruit rassensortiment" en „Snoeimethodiek van bessenteelt aan draad". Na hem komt de heer P. Goddrie aan het woord. Deze is als deskundige voor de onkruidbestrijding verbonden aan het Proefstation voor de fruitteelt te Wilhelminadorp. Hij spreekt over onkruidbe strijding in de kleinfruitteelt. Na de pauze spreekt Ir. J. D. Gerritse, rijkstuin- bouwconsulent te Geldermalsen over de ontwikke ling van de glas-aardbeienteelt in de Bommeler- waard en behandeldt ook de mogelijke prespec- tieven op dat gebied voor Zeeland. Zonder twijfel zal veel wetenswaardigs te horen zijn en daarom mogen we ook een ieder die met de teelt van kleinfruit heeft te maken wel opwek ken om deze ontwikkelingsdag bij te wonen. HE telers van glasaardbeien zullen terdege op moeten letten op een te sterke bladontvvikke- lïng. Een paar dagen te laat met de oogst en men zit naast de hoge prijzen. De teelt van glasaardbeien breidt zich uit en er is veel belangstelling voor. Een teelt die veel werk en intensieve verzorging vraagt en hetgeen zeker geen gemakkelijke opgaaf is. Zo zit een ieder, welke tak van tuinbouw hij ook heeft, weer mid den in de cultuurzorgen. WANNEER het dan eenmaal geoogst en gebor- gen is staat men nog voor teleurstellingen. 31 en ziet dit aan het bewaarfruit dat voor velen een bittere teleurstelling is geworden. Peren «lie bruin verkleurd zijn in gasbewaring. Jonathan met soms tot de helft gereduceerd door stip en zacht. Goudreinette met scald en de Delicious met gloe- sossporum met daarbij nog lage prijzen. Dit alles werkt geen optimistische stemming in de hand. Men leest nogal eens van bevredigende prijzen maar de middenprijs van het geoogste fruit zal zeker niet hoog liggen. En van wat op «le mest vaalt terecht komt is zeker niet alles tweederangs fruit. De slechte houdbaarheid werkt eveneens niet mee. Vele hetlrijven zullen dan ook haast geen winst boeken; misschien zelfs met verlies werken. Evenwel is er een toenemende belangstelling voor fruit- en groenteteelt en met «leze ontwikkeling de belangstelling voor het tuinbouvvonderwijs toege-f nomen. IN «1e j.l. vergadering van de Tuinbouw Com missie is «lit onderwijs een belangrijk punt op de agenda geweest en ter kennis gebracht van het Dagelijks Bestuur. Verschillende mogelijkheden in onze provincie zullen bekeken worden om te trachten het tuinbouwonderwijs nog efficiënter te «loen werken. Wij hebben hier en daar een greep en een wenk gegeven uit ons gewone dagelijkse leven. Gezien ook «le teleurstelling inet het restant voor oogst 1960 zal dit jaar niet zo'n aangename her innering achterlaten. Maar men vergeet gelukkig weer spoedig, te meer nu oogst 1961 weer nadert. Onze sneeuwklokjes bloeien al weer en getuigen van de lente die komen gaat, die ons weer de levenslust zal geven om verder te gaan. Tot «le volgende week. IN de afgelopen zomer is in «1e consulentschap- pen Geldermalsen, Kesteren, Utrecht en Zut- phen een enquête gehouden naar liet optreden van büdemmoeheidsverschijnselen. In «1e gevallen waar bodemmoeheid voorkwam werden aaltjesmonsters onderzocht. De indruk, «lat bij «le herinplant van fruit bodem moeheid veel voorkomt, werd bevestigd. In het grootste aantal gevallen werd een minder goetle hergroei geconstateerd. Van de werkelijke geval len van bodemmoeheid bleek slechts 30 door aaltjes veroorzaakt te worden. Zeer duidelijk kwam naar voren dat enkele jaren wachten met «Ie herinplant na het rooien geen zin heeft. Men krijgt zelfs de indruk, dat de hergroei minder wordt naarmate men langer wacht. De verklaring moet waarschijnlijk worden gezocht in «le verslechteftng van «le struktuur van de grond door de teelt van akkerbouwgewassen. Ook werd geconstateerd, dat er een verschil in gevoeligheid voor bodemmoehéid bestaat tassen <le verschillen de appelonderstammen. A!d«is in «le Mededelingen van «le Direkteur van de Tuinbouw, januari 1961. CINDS lange tijd neemt men aan dat stip bij appels samenhangt met enige minerale be standdelen in de cellen, die deze nadelige afwijking in het vruchtvlies vormen. Een goede bestrijding was tot nu toe niet mogelijk. Wel heeft men her haaldelijk boriumbespuitingen als remedie aange wezen, terwijl er toch in vele gevallen geen resul taten mee werden verkregen. Dit kan voor een «leel worden toegeschreven aan het feit, «lat stip veel lijkt op het zgn. „inwendig kurk", dat men wèl met borium kan bestrijden. MEER GEGEVENS I\E laatste jaren zijn er echter betreffende het stip de volgende belangrijke feiten bekend ge worden; 1. Het stip wordt bevorderd door een overmaat aan kalium en ook aan magnesium. 2. In weefsels met stip bevindt zich minder cal cium dan in weefsels zonder stip, terwijl de gezonde minder citroenzuur bevatten dan de afwijkende. 3. Bij de rassen Golden Delicious, Stalking en Cortland vindt men in de vruchten voor de K Mg Nadat de vruchten gedurende 14 dagen waren be waard bij 18° C, werden ze grondig bekeken. De resultaten waren ate volgt: verhouding: Ca de waarden 18, 30 en 4. 5. 50; in dezelfde volgorde vertonen deze rassen een toenemende gevoeligheid voor stip. Door het bespuiten van vruchten met citroen-, wijnsteen- of oxaalzuur kan men het stipver- schijnsel opwekken; door deze zuren wordt de pectine van de middenlamellen der celwanden opgelost en verdwijnt ook het Ca. Door bespuitingen met KNO3 of Mg(NO.?)-2 stijgt het gehalte aan oxaalzuur of aan citroen zuur in plantaardige weefsels en deze bespui tingen bevorderen juist het optreden van stip (zie 1). PROEF IJITGAANDE van deze gegevens werd een proef genomen met de rassen James Grieve en Cortland, in een boomgaard die in de voorafgaan de jaren gekenmerkt werd door veel stip in de vruchten. Bespuitingen van de bomen werden uit gevoerd met verschillende Ca-zouten en wel: pri mair Ca-fosfaat, Ca-acetaat en Ca-nitraat in waterige oplossingen van 0,1 en 1,0 Behalve door het bespuiten van de vruchten aan de boom, werden deze oplossingen ook toegediend door het onderdompelen van reeds geplukte vruchten. RESULTATEN IET primaire Ca-fosfaat gaf geen duidelijk resultaat. Met Ca-acetaat nam het stip bij deze twee rassen iets af, maar het fraaist waren de resultaten na een bespuiting met Ca-nitraat kalksalpeter). Zowel bij 0,1% als bij 1,0% werd het stip geheel tegengegaan of, als er een begin aanwezig was, werd de verdere vorming tegengehouden. Het beste werkte de oplossing van 1 Belangrijk is ook de waarneming dat de Ca- zouten geen of slechts een zeer gering effect had den, wanneer reeds een stipvorming van enige be tekenis aanwezig was, voordat de bespuitingen werden uitgevoerd. De Ca-zouten bleken niet meer door te dringen tot deze cellen, vermoedelijk door dat er zich vetachtige stoffen gingen afzetten. OOK ELDERS APMERKELIJK is het ook dat in 1960 op nog twee andere plaatsen in de wereld, namelijk in Australië en Nieuw-Zeeland, zeer goede resul taten werden behaald met de bespuiting met Ca- zouten, waaronder ook 1 Ca(N'03>2. Al is het nog niet mogelijk de achtergrond van het stip volledig op te helderen, toch is het zeker dat men met Ca-bespuitingen, die tijdig worden uitgevoerd, dit probleem grotendeels de baas kan worden. (Ontleend aan Landbouwdocumentatie nr. 17. Buchtoh, G. Entstehung und Verhinderung der Stippigkeit bei Apfeln.) HET Instituut voor de Veredeling van Tuin- bouwgewassen houdt op 27 en 28 februari a.s. voor de 3e keer binnen enkele maanden een bijeenkomst over de rassekeuze en de veredeling van tuinbouwgewassen. Deze derde bijeenkomst, die georganiseerd wordt in samenwerking met het Proefstation voor de Groenten- en Fruitteelt onder Glas, is gewijd aan de veredeling van sla voor de teelt onder glas. Programma's zijn verkrijgbaar bij het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen, Post bus 16 te Wageningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11