Groen voederdrogerij in Zeeuws-Vlaanderen Luzerne op het Akkerbouwbedrijf ZEEUWS LANDBOUWBLAD JN Zeeuws-Vlaanderen is geen groenvoederdrogerij. Bij de huidige bedrijfsvoering op de akkerbouwbedrijven in het algemeen en voor Zeeuws-Vlaanderen in het bijzonder gaat door de hoge mechanisatiegraad en achteruitgang in de arbeidsbezetting struktuur en bodemvruchtbaarheid steeds meer achteruit. Een belangrijk 'middel om hieraan het hoofd te bieden is de verbouw van lucerne. De traditionele teelt van luzerne drie sneden hooien per jaar past niet meer in de huidige bedrijfsvoering. Dit zou wel mogelijk zijn indien een groenvoederdrogerij ter beschikking stond waar van het personeel het maaien en transport naar de drogerij zou verzorgen. PEN en ander is onderwerp van bespreking geweest in een vergadering eind mei 1960 van kring- voorzitters en secretarissen van de standsorganisaties in Zeeuws-Vlaanderen. Besloten werd een commissie in te stellen die over de mogelijkhèid om tot een stichting van een groenvoederdro gerij te komen, zou rapporteren. Deze commissie onder de voortvarende leiding van de heer J. W. Scheele te Boschkapelle heeft december 1960 rapport uitgebracht. Wij ontlenen aan dit rapport enkele van de belangrijkste punten. PEN groenvoederdrogerij die van begin mei tot eind oktober werkt is alleen rendabel te ex- ploiteren als de grondstofvoorziening verzekerd is (luzerne, met als aanvulling stoppelkla vers en eventueel enig gras). Een goed verantwoorde uitgangbasis is een gegarandeerd areaal van 150 ha luzerne. De leden van een coöperatieve groenvoederdrogerij moeten dus aandelen nemen. Het is het beste om 1 aandeel te baseren op 1 2 ha luzerne. Het stichten van een coöperatieve groenvoederdrogerij kost geld. Met medewerking van de Boerenleenbank en het Borgstellingsfonds voor de Landbouw is dit te realiseren door het plaatsen van aandelen van 1.000,waarop 100,gestort wordt. Eén aandeel geeft dus leveringsrecht en -plicht van 2 ha. Voor de stichting van een coöperatieve groenvoederdrogerij zouden gebaseerd op 150 ha luzerne 300 aandelen geplaatst moeten worden. Wanneer uit de praktijk 'n grotere belangstelling mocht blijken, dan is dit geen bezwaar, omdat de capaciteit van de groenvoederdrogerij hierbij kan wor den aangepast. Gesteld wordt dat het dringend nodig is te ko men tot de stichting van een coöperatieve groen voederdrogerij in Zeeuws-Vlaanderen. In alle Ne derlandse akkerbouwgebieden op zeeklei zijn groenvoederdrogerijen aanwezig behalve in Zeeuws-Vlaanderen. Dit is een gemis voor dit gewest. Op verzoek van de standsorganisaties zal de commissie zich beijveren op dit terrein stappen te ondernemen om te komen toe concrete plannen voor de stichting van een coöperatieve groenvoe derdrogerij. De boeren ontvangen namens de standsorganisaties, Commissie Groenvoederdro gerij Zeeuwsch-Vlaanderen, een schrijven waar in een en ander in het kort omschreven is en de standsorganisaties zullen deze belangrijke zaak op hun a.s. ledenvergaderingen aan de orde stel len. In dit schrijven is een strookje opgenomen, waarop belangstellenden zich zonder verplich ting kunnen opgeven bij hun kring-secretaris. Is er belangstelling voor nadere mededelingen dan is 't zeer wenselijk dat voor zover dit nog niet gedaan is - 't strookje zo spoedig mogelijk wordt ingezonden. Indien een ieder op zijn terrein medewerking verleent om dit gemis voor Zeeuws-Vlaanderen op te heffen wordt hierdoor het stichten van een coöperatieve groenvoederdrogerij bevorderd. Te vens verwijzen wij naar bijgaand artikel, waar enige belangrijke punten van de luzerne in de bedrijfsvoering worden besproken. I ANSLL'ITES'D op het artikel „Groen voeder - drogerij in Zeeuwsch-Vlaanderen" volgen hier «enkele teeltteehnisohe en bedrijfseeonomische pun ten van «ie iuzerneteelt. Algemeen is men ervan overtuigd «lat de akkerbouwer te weinig teeltkeuze van rendabele gewassen heeft, waardoor men dik wijls genoo«lzaakt is zijn toevlucht te nemen tot meer speculatieve gewassen (o.a. contractteelt) of het verhuren van land. Tevens moet opgemerkt worden dat bij de toenemende arbeidsschaarste en mede de daaruit voortvloeiende steeds verder gaande algemene mechanisatie, de praktijk tot het besef komt dat het uithoudingsvermogen van de grond (vruchtbaarheid en structuur) over lan gere tijd bezien steeds verder afbrokkelt. De teelt van luzerne is een belangrijk middel, ter verruiming van de gewassenkeuze. bij het streven naar een betere structuur van de grond en als tegemoetkoming van het arbeidstekort. Voorwaar de hierbij is dat over een groenvoederdrogerij be schikt kan worden. LUZERNE EEN G R ON DVEIt BE TER A AR EERSTE KLAS I UZERNE heeft een diep en krachtig ontw keld wortelstelsel, zodat de lucht- en water huishouding worden verbeterd. Dit gewas geeft een belangrijke aanwinst aan organische stof en stikstof. Deze afbreekbare organische stof heeft een zeer gunstige invloed op de grond. Dit geldt niet alleen voor de bouwvoor maar ook voor de diepere lagen. Het bouwland krijgt met een bouw plan waarin luzerne is opgenomen van tijd tot tijd een goede rustperiode. LUZERNE IN HET BOUWPLAN UET is ook een gewas dat uitstekend in de vruchtwisseling past. Wat de inzaai van luzerne betreft is vlas een ideale dekvrucht. In het jaar van uitzaai kan afhankelijk van aanslag en ontwikkeling een herfstsnede gewonnen wor den. Het volgende jaar kunnen aan 3 sneden ge wonnen worden. De hakvruchten in het Zeeuws- Vlaamse bouwplan nemen 25 a 30 0 b van het bouwland voor hun rekening. Als eerste gewas na luzerne passen hakvruchten (bieten of aard appelen) uitstekend. Op akkerbouwbedrijven met een vaste perceelsindeling van bijv. 8 of 10 per celen past luzerne prima om in de vruchtwisse- ïing 1 perceel luzerne op te nemen. Dit zagen we op meerdere akkerbouwbedrijven en het is hier ook wel vermeldenswaard dat de Koninklijke Maatschap Wilhelminapolder 120 ha luzerne (10"' van het bouwlandin haar bouwplan heeft opgenomen. De laatste jaren is bij de luzerneverbouw naar voren gekomen, dat deze niet zoveel jaren kan blijven liggen als vroeger het geval was. Dit is vooral een gevolg van het heftiger optraden van de verwelkingsziekte in de luzerne en het hier door sterk gaan vergrassen van dit gewas. Op de bezochte akkerbouwbedrijven van leden van de coöp. groenvoederdrogerijen in het zuidwesten werd de luzerne verbouwd als „éénjarig" gewas. Zij vonden deze teelt van „éénjarige"' luzerne geen bezwaar en wel vooral vanwege het feit dat men met de luzerne dan sneller het bedrijf rond komt en zodoende alle percelen vlugger een beurt krijgen. LUZERNE EN HET RENDEMENT VAN DE AKKERBOUWBEDRIJVEN I UZERNE geeft in een vol oogstjaar drie E sneden. De totale opbrengst aan gedroogd luzernemeel mogen we stellen op 11 a 12 ton per ha. Ons baserende op de ingewonnen informa ties mogen we de prijs, die de boer van de coöpe ratieve groenvoederdrogerij ontvangt, stellen op 1012 cent per kg luzernemeel. Dit komt neer op een bedrag van ƒ1155,en ƒ1260,(gemiddeld 1210,per ha. Hierbij moeten we ook nog in aanmerking nemen, dat in het jaar van uitzaai onder dekvrucht (vlas) nog een herfstsnede van de luzerne gewonnen kan worden. Deze herfst snede waarderen we op 200,per ha. Bij „één jarige" luzerne komt de opbrengst per ha op ƒ1410— (ƒ200,— ƒ1210,—). Bij de beschouwing van de invloed van de luzerne op het rendement van de bedrijven stel len we luzerne tegenover zomergerst en het ver huren van land. DE bruto-geldopbrengst per ha stellen we bü zomergerst (korrel stro) op ƒ1380,Bij het verhuren van land gaan we uit van een netto bedrag van 425,per gemetdit komt neer op 956,per ha. De kosten van zaaizaad, bemes ting en oogsten (loonwerk) van zomergerst be lopen een bedrag van gemiddeld ƒ320,De kos ten bij luzerne voor zaaizaad en bemesting be dragen 250,per ha. Afgaande op deze ge gevens kunnen we de volgende tabel weergeven. In guldens per ha Bruto-geld- Toegerekende saldo opbrengst (A) kosten (B) (verschil A en B) Luzerne 1410 250 1160 Zomergerst 1380 320 1060 Verhuren van land 956 - 956 DE WAARSCHUWINGSDIENST VOOR VERGELINGSZIEKTE IN 1959 EN 1960 In Landbouwvoorlichting van januari 1961 publi ceren ir. M. Heuver en drs. J. A. Hjjner gegevens over de resultaten van de waarschuwingsdienst voor de vergeüngsziekte in de twee afgelopen jaren. Het vaststellen van het tijdstip waarop de bespuiting moet plaats hebben is van het grootste belang. Het te vroeg of te laat spuiten heeft geen zin evenmin als het bietengewas als een soort cul tuurmaatregel onder de systemische middelen te zetten. De rentabiliteit gaat verloren en de kans op opbouw van resistente luizenpopulaties wordt vergroot. Dit gev aar is zeker niet denkbeeldig. In Amerika komen als gevolg van veelvuldige be spuitingen met systemische middelen reeds resis tente bladluispopulaties voor. .Schrijvers komen tot de conclusie dat alhoewel de waarschuwingsdienst voor de vergeüngsziekte veel tijd vergt, dit systeem, gezien de ervaringen van de laatste jaren, voor de bestrijding van de vergeüngsziekte zeer waardevol is. In 1959 kon «Ioor tijdige waarschuwingen ernstige schade voor komen worden. In 1960 kwamen in het algemeen weinig bladluizen in Meten voor. Door het achter wege laten van bespuitingen werd een aanzienlijke kostenbesparing i»ereikt. In enkele gevallen werd los van het waarschu wingssysteem gespoten. De kans dat dan bespui tingen onnodig of op het verkeerde tijdstip worden uitgevoerd is groot. Gezien de goede resultaten in 1959'60 bereikt, verdient het voor de bietentelers aanbeveling, de bestrijding geheel te baseren op het waarschu wingssysteem voor de vergeüngsziekte. ITIT deze gegevens kan de invloed op het rende* ment van de bedrijven worden afgeleid. Hier uit blijkt dat luzerne best mee kan komen. Hierbij moet wel opgemerkt vvjorden dat met de diverse aspecten van de Iuzerneteelt in dit overzicht geen rekening is gehouden. Het volgende willen we als slot hier weergegeven. De nadelige invloed van de mechanisatie op de structuur en vruchtbaarheid van de grond wordt tegengegaan. En dit niet alleen, het l>odemkapitaal kan hierdoor op peil gebracht worden en verder onderhouden worden. In een bouwplan met luzerne zijn de arbeidsproblemen (voorwaarde dat over een groenvoederdrogerij beschikt kan worden) minder dan in een bouwplan zonder luzerne. Ir. J. A. H. HAENE'N.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4