Coupeerverbod Monopolieheffing Contingentering J r IN DIT NUMMER V. OVERZICHT "N afwachten* wat "er*in ^te prak- KAMPIOENHENGST 1961 CENTR. HENGSTENPREMIEKEURING GOES. 8<-v«ca. tijk van terecht komt. René van Tonenhof, K 2553. Eig. Al. Serrarens, Ossenisse. 46e JMTSHHS Zeeuws Landbouwblad QP het moment, dat wij dit schrijven, vindt juist in Goes weer de jaarlijkse Centrale Hengstenkeuring plaats. Het is mooi weer en de belangstelling voor dit evenement is van boerenzijde zeer groot. Als straks de 'Zeeuwse Kampioen, waarvan wij hieronder een foto opnemen, wordt uitgeroepen, gaan allen met een bevredigd gevoel huiswaarts, omdat dan opnieuw het beste fokprodukt van de koudbloedfokkers het bewijs heeft geleverd, wat Zeeland op dit gebied in de loop der jaren heeft gepresteerd. Wie de Zeeuwse fokkers kent, weet met welk een liefde en opoffering voor de dieren gezorgd wordt. Tot de meerderheid van onze Volksvertegenwoordigers in Tweede en Eerste Kamer is dit echter niet doorgedrongen. Zij dreven een bepaling door, die voor de koudbloedfokkerij funest is. MATUURLIJK doelen wij hier op het coupeer- verbod, dat bij amendement van Mej. Schilt- IS oen aantal pagina's gewijd aan de Studiedag te Goes. De beiuuMlelde oogst- en opslag problemen van hooi, granen en aardappelen zijn in liedrijfsorganisatorisch verband zeker aktu eel. Plaatsruimte belette ons deze artikelen van voldoende foto's te voorzien. Ook de andere copy vraagt haar plaats ruimte en liet „plaatje" moest deze keer wijken voor de tekst Pag. 100 tot en met lttö IN Zeeuws-Vlaanderen is men momenteel bezig stappen te ondernemen om te komen tot stichting van een coöi>eratieve groenvoederdrogerij. Verwezen moge worden naar de heide artikelen op pag. 96 over'de opzet van deze Stichting en enige belangrijke punten van de luzerne in de bedrijfsvoering. DE russenkeuze voor de suikerbieten voor de Zeeuwse Eilan- vindt U in dit nummer op pag. 97. Madeie bijzonderheden over de teelt van suikerbieten met zo weinig mogelijk handenarbeid worden gegeven op pag. 97. UAN de verplichte hengstenkeuringen plaatsen wij deze week de keuring in Den Bosch. De volgende week brengen wij de verslagen van deze keuringen te Roermond, Oostburg. Axel en Goes, terwijl wij dan ook een uitgebreid verslag van de kampiocnskeuring t«» Goes hopen te plaatsen. yOEDERBIETEN een gewaardeerd voer pag. 99. JJi: winterbespuiting in de fruitteelt op pag. 165. £iTn; ,-VGEN Boek houd bureau der Z. I,. >1. pag. 94. huis in het Wetsontwerp ter wijziging van enkele wetsartikelen inzake de dierenbescherming" dooi de Tweede Kamer werd opgenomen. Wij kunnen ons nog altijd niet aan de indruk onttrekken, dat dit amendement, dat geïnspireerd werd door de mannelijke leden van de Tweede Kamer, oud minister Vondeling en de heer Egas, een politiek tintje had. Hoe dit ook zij, het kwam in het Ont werp en de Eerste Kamer, die geen wetsvoorstellen kan wijzigen, maar slechts een geheel ontwerp kan goedkeuren of verwerpen, nam het ontwerp met meerderheid van stemmen aan. Hiermede de koud bloedfokkerij en daarmede een deel van de boeren stand een nieuwe slag toebrengend. 7ULKS ondanks het heftige verweer van de C, H. U.-senator Ir. Geuze, die het coupeer verbod een onnodig en ongewenst, ja catastrofaal Ingrijpen in de belangen van de Nederlandse trek paardfokkerij noemde. Ondanks het feit, dat hij en anderen uit eigen ervaring on uit die van het Veterinair Anatomisch Instituut vertel den, dat de huidtrillingen vol- doendc zijn voor het verjagen van de vliegen. Ondanks ook, dat K. V. P.-senator Mertens, voorzitter van de K. N. B. T. B,. niet aarzelde te zeggen dat het argument van ministers zijde, waarbij deze verklaarde, dat paarden met een korte staart veel onrustiger zijn, klinkklare onzin is, hetgeen de minister niet nam. Ondanks tenslotte ook het betoog van P. v. d. A.-sena tor Hoogland, partijgenoot van Mej. Schilthuis en oud minister Vondeling, die even eens uit eigen ervaring mede deelde, nooit geconstateerd te hebben dat de kwelling we gens vliegen van kortstaarten groter was dan van langstaar ten. Het hielp allemaal niets en minister Marijnen ging niet overstag. Wij vragen ons af, waarom er eigenlijk een spe ciale hoofdambtenaar voor de paardenfokkerij aan het mi nisterie is verbonden. Zijn voorlichting aan de bewinds man heeft voor de paarden fokkers op deze manier wel heel weinig waarde. Het cou- HEFFING MAIS HE minister van Landbouw heeft de heffing* aan de grens op mais, sorghum en millet verhoogd van 2,op 5,per 100 kg en daarmede per soonlijk ingegrepen in een situatie, die voor het voergraanbeleid zeer ongunstig was geworden. Zoals men weet worden de door de regering vast gestelde richtprijzen voor de voergranen gehand haafd door een systeem van heffingen aan de grens op buitenlandse voergranen. Deze heffingen schommelen met het op-en-neergaan van de wereldmarktprijzen. Voor het eerst was dit jaar 1960/'61 een systeem gekozen, waarbij op de niet in ons land geteelde voergranen een vaste heffing werd gelegd, welke voor het gehele seizoen zou gelden. Zo werd deze heffing op de boven met name genoemde soorten vastgesteld op ƒ2,per 100 kg. Door het verdere dalen van de wereld marktprijs kwamen deze voedergranen ons land binnen tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan de richtprijzen voor de binnenlandse haver en gerst. Hierdoor konden onze eigen voergranen de in uit zicht gestelde richtprijs een der peilers van liet landbouwbeleid niet meer halen en kwam er; bovendien te' veel mais in de mengvoeders. Dut de minister thans zelve heeft ingegrepen valt ten zeerste toe te juichen. Het valt wel te betwijfelen of het voor dit seizoen nog veel helpt, want de voorraadvorming was al aan tie gang. lm ieder geval wordt thans een voor raad vorming, welke ook het volgend jaar haar nadelige invloed nog had kunnen laten gelden, voorkomen. CONTINGENTERING SUIKERBIETEN IN „De Landbode" schrijft onze collega Ir. Tui.jn- man, dat het grote probleem bij een eventuele contingentering van suikerbieten is, een redelijke basis te vinden. In het Zuid-Westen van ons land, het suikerbietengebied bij uitstek en van oudsher, is van een uitbreiding van de teelt nauwelijks sprake. De grote uitbreiding vond plaats op de zandgronden en in de veenkoloniën. Het is juist deze factor, die een billijke rege ling zeer moeilijk maakt. De heer Tuijnman gelooft, dal men, als men de lieve vrede wil bewaren, een contingen tering tot het laatste moet uitstellen en een beroep op het gezond verstand beter is. Gezien de moeilijkheden om tot een voor allen aanvaard bare regeling te komen, me nen wij dat voor het komende jaar van een contingentering niets meer zal komen. Maac toch kleven er aan het huidige stelsel van korting voor allen eveneens zeer ernstige be zwaren. Wanneer de uitzaai in 1961 weer zo groot is als in 1966 en de natuur oils qua kilo's weer zo zegent, clan zal er toch wei iets moeten gebeu ren. En dan lijkt ons het reeds in België toegepaste systeem van contingentering per ge bied, het meest aannemelijke. Een systeem, dat het Dage lijks Bestuur der Z.L.M, reeds heeft onderzocht ei* waarvoor het ook het meest» Sa

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1