Export van appels en peren liep terug De Tuinbouwcommissie Z. L. M. vergaderde 106 TUINBOUW Verhoging minimumprijs appels Duitsland DINGEN VAN DE WEEK ZEEUWS LANDBOUWBLAD Kort verslag van de vergadering van de Tuinbouwkommissie der Z. L. M. gehouden op dins dag 31 januari 1961 te Goes. OPENING In zijn openingswoord richt de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, een woord van welkom tot de vergadering, die praktisch voltallig is, en spreekt de wens uit, dat de weersomstandigheden in 1961 beter mogen zijn, dan in het afgelopen jaar. AFZET GROENTE EN FRUITOOGST 1960 UITVOERIGE mededelingen worden gedaan over het verloop van de afzet oogst 1960. Hoewel de enorme neerslag in het afgelopen jaar meer schade heeft veroorzaakt in de akkerbouw- sektor, heeft de fruitoogst ook daarvan geleden. De bewaarbaarheid van bepaalde rassen appelen blijkt niet gunstig te zijn, wat wordt toegeschre ven aan het natte oogstweer. Kwantitatief was de fruitoogst 1960 groot. Wat het prijsverloop in 1960 betreft werd vast gesteld, dat deze de eerste maanden niet ongun stig was maar later vielen de prijzen over de ge hele lijn weer tegen. Een en ander demonstreert zich in het verloop van de stand van het mi- nimum-prijzenfonds voor appelen van het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilingen. Een vrij groot kwantum appelen is doorgedraaid. Vervolgens wordt stilgestaan bij de afzetmoge lijkheden van de restanten van de fruitoogst 1960. De export van appelen vindt voor een groot deel plaats naar West-Duitsland. Tot 25 januari j.l. gold t.a.v. de export naar West-Duitsland een minimum export-prijs van 18 cent per kg. Op aandrang van de Duitse instanties is in overleg met de zgn. Duits-Nederlandse gemengde com missie deze minimumprijs verhoogd tot 24 cent per kg tot 13 februari 1961 en vanaf deze datum tot 28 cent per kg tot 15 maart. Na 16 maarc zal weer een verlaagde prijs van 22 cent in werking treden. Voor het goede fruit zal deze drempel geen bezwaar opleveren. Het is van veel belang dat het WAT reeds enige tijd werd verwacht, is vorige week gebeurd. De minimumaankoopprijs van appels, bestemd voor West-Duitsland, is ver hoogd en wel vrij drastisch. Van 18 cent per kg is deze gebracht op 24 cent voor de periode van 25 januari tot 13 februari a.s. Voor het tijdvak 13 februari tot 16 maart zal er een minimum aankoopprijs gelden van 28 ct per kg en daarna wordt het 22 cent per kg. Zoals bekend betreft deze minimum-aankoop prijs ter veiling de z.g. „naakte" prijs van de appels, dat wil zeggen hetgeen er bruto op de veiling voor wordt betaald. OP grond van een overeenkomst met West- Duitsland mogen geen appels naar dit land vanuit Nederland worden geëxporteerd welke op de veilingen zijn verkocht voor minder dan de minimumprijs. Daarbij geldt dan dat de alge mene veilingprijs hiermede in overeenstemming moet zijn. Het is dus b.v. niet zo dat een expor teur een bepaalde partij appels, waarvoor hij 24 cent per kg wil betalen, naar Westf-Duitsland kan uitvoeren indien de andere partijen van de overeenkomstige partijen worden verkocht voor minder dan de minimumprijs. Op het moment dat we dit schrijven is het nog te vroeg om een conclusie te trekken ten aanzien van de gevolgen voor de Zeeuwse fruitkwekers van deze minimum-prijsverhoging. Voor klasse I Jonathan zal het van geen be lang zijn en evenmin voor de Golden Delicious en de grote maten van de Goudreinette. Deze wor den toch reeds regelmatig bove^i 24 cent per kg verkocht. MOEILIJKER kan het wel eens worden voor Jonathan klasse II en zeker voor de Goud reinette BC-maat. Deze noteert thans meestal tussen 18 en 25 cent per kg en tenzij het alge mene prijspeil aantrekt zal de uitvoer hiervan dus niet plaats kunnen vinden, wat weer gevol gen heeft voor het prijspeil op de binnenlandse inarkt. De maatregel is genomen op herhaald aan dringen van Duitse zijde. De eigen oogst is daar groot en van de zijde der producenten in dit land is herhaaldelijk bezwaar gemaakt tegen de grote invoeren van appels. jVANK zij de mogelijkheid van het garanderen van een minimumprijs kan Nederland zijn goede kwaliteiten appels naar dit land blijven uitvoeren. Het is evenwel van zeer groot belang dat ook de exporteurs er voldoende van door drongen zijn dat we uiteindelijk ten opzichte van onze fruitexport naar West-Duitsland zekere voorrechten hebben en daarom moet er worden gewaakt tegen mogelijke ontduiking van deze minimum-prijsbepalingen. Duits-Nederlandse systeem gehandhaafd kan worden. Omtrent de uitbreiding van het fruitteelt areaal wordt medegedeeld, dat in Zeeland 250 ha is ingeplant en dat er naar schatting 60 ha is gerooid. Er valt derhalve een uitbreiding van het fruitteeltareaal met rond 190 ha te consta teren. Deze uitbreiding zou ongetwijfeld groter zijn, wanneer er voldoende arbeidskrachten be schikbaar waren. Verwacht wordt, dat de ar beidsvoorziening in de toekomst ook voor de fruitteelt problemen zal opleveren en min of meer remmend zal kunnen werken op de ontwikkeling van de fruitteelt. TEELTVERGUNNINGEN GKOENTESEKTOR UITVOERIG wordt van gedachten gewisseld over het beleid inzake het afgeven van teelt- vergunningen A. Het blijkt, dat het Produktschap van Groenten en Fruit talloze aanvragen uit Zeeland afwijst op grond van het feit, dat de ge gadigden niet voldoen aan de vereiste praktische kennis van de glascultures. Voor ons gewest, waar praktisch uitsluitend vollegrondsgroenteteelt plaats vindt, is deze eis fnuikend. De vergadering komt tot de konklusie dat, wanneer de aanvragers voldoen aan de theoreti sche eisen en aan de praktische eisen voor de vollegrondsgroenteteelt een teeltvergunning A dient te worden uitgereikt. Bovendien is de ver gadering van mening, dat de eis van 5 jaar prak tijk in bijzondere gevallen soepeler gehanteerd dient te worden. Besloten wordt de nodige stappen te doen om in de huidige regeling enige wijzigingen te ver krijgen. AFD. TUINBOUW VAN HET K. N. L. C. KENNISGENOMEN wordt van de vraagstuk- ken welke' in de laatste vergadering van de landelijke organisatie aan de orde zijn geweest of eerstdaags zullen komen o.m. de financiering van het tuinbouwkundig onderzoek en de ont wikkeling in E. E. G.-verband. Steeds weer blijkt, dat bij het streven naar een versnelde liberalisatie van de in- en uitvoer tus sen de E. E. G.-landen de agrarische sektor het struikelblok vormt. ONDERWIJS DE vrij sterke ontwikkeling van de tuinbouw in Zeeland brengt met zich mede, dat de behoefte aan het volgen van tuinbouwonderwijs zal toenemen. In dit verband zal aan het dage lijks bestuur der Z. L. M. worden verzocht op en kele lagere landbouwscholen het leerplan zo om te buigen c.q. uit te breiden, zodat er tevens tuinbouwonderwijs gegeven kan worden, zoals dit reeds plaats vindt o.m. te Zierikzee en Scher- penisse. REORGANISATIE TUIN BOUWCOMMISSIE Z. L. M. IN verband met de toenemende belangstelling voor de tuinbouw, omvattend de fruitteelt, groenteteelt, bollenteelt, zaadteelt etc. wordt be sloten een kleine kommissie in te stellen, die dient na te gaan in hoeverre de organisatie van de Tuinbouwkommissie der Z. L. M. kan worden aangepast aan de nieuwe omstandigheden, waar bij gestreefd zal worden naar een zo breed mo- DEZE week is de Tuinbouw Commissie der Z. L, bijeen gekomen waarvan u in deze rubriek een verslag aantreft. Verschil lende aktuele punten zijn aan de orde geweest. Één der punten betreft de reorganisatie van geheel onze tuinbouw. Door het Dagelijks Bestuur van de Afd. Tuinbouw Is een commissie ingesteld tot het bestuderen van een nieuwe samenstelling. Een voorlopig schema is reeds behandeld In tie Hoofdbestuursvergadering van de Afd. Tuinbouw. Verschillende bezwaren zijn hiertegen naar voren gebracht zodat nogmaals de .reorganisatiecommissie, met deze bezwaren reke ning houdend, haar werk zal voortzetten. Gestreefd zal worden dat elke sektor n.l. groenten, fruit,, bomen, bloemen en bollen, in eigen groepering zijn belangen kan behartigen waarna een algemeen bestuur, opgebouwd uit de Maatschappijen de be sluiten der diverse sektoren zal toetsen aan het algemeen Tuinbouwbeleid en ter goedkeuring zal voorleggen aan het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. Op deze manier zou alles vlugger en effiën - ter kunnen werken dan door grote vergaderingen met de vertegenwoordigers van de verschillende sectoren. Wanneer deze reorganisatie doorgaat zul len ook de provinciale Maatschappijen zich aan dienen te passen. Elke Kring zou bijvoorbeeld een Tuinbouwcommissie kunnen instellen waarin de verschillende tuinbouwproblemen kunnen bespro ken worden. Deze commissie verenigd in provinciaal verband zouden hun belangen in landelijk verband door hun vertegenwoordiging kunnen laten doorstromen. De- provinciale landelijke bestuursorganen zouden op die manier veel meer kontakt krijgen n»et de indi viduele teler. Dit is zeer wenselijk omdat men pro vinciaal en landelijk op de hoogte moet zijn wat er leeft in de tuinbouwsector. Meermalen hebben we gewezen op de uitbreiding van onze tuinbouw ïn onze provincie. Onze organisatievorm zal tiaar zeen zeker parallel niee moeten lopen wil deze vrucht baar werken. Onvruchtbaar en nutteloos vergade ren niaken de mensen kopschuw. Getracht moet worden een organisatievorm te creëren die aktuccl en vruchtbaar is. Ook voor onze provincie zal dat zijn nut afwerpen gezien de uit breiding en wisseling van de teelten en mede gezien de toekomst van Zeeland. Al deze punten zullen zeker de aandacht vragen van onze Tuinbouwcommissie. Hoe graag men het ook zou willen men kan in het leven nu eenmaal niet zonder organisatie. Wie zich daar aan wil onttrekken zal tot zijn schade de boot missen. We hebben ook zeer zeker in onze Z. L. M. hei vertrouwen dat men zich weet aan te passen aan de veranderde tijdsomstandigheden. Tot volgende week. gelijke vertegenwoordiging van de diverse teelt - richtingen. LONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN MET betrekking tot de af te sluiten C. A. O. voor de Tuinbouw voor het kontraktjaar 1961/62 wordt kennis genomen van de voorstel len. welke van werknemerszijde zijn voorgesteld. De vergadering komt tot de konklusie. gezien het gemengde bedrijfstype, dat het van zeer groot belang is, de C. A. O.'s voor land- en tuin bouw op elkaar af te stemmen. Tevens komt de vergadering t-ot de konklusie dat één van de middelen, die geacht kan wordesn de afvloeiing naar de industrie af te remmen is hei vormen van vaste kernen personeel op de In drijven, waardoor de werknemers meeiderc be staanszekerheid kan worden verschaft. BENOEMINGEN DE heren A. de Jager en L. M. de Zwart, die aan de beurt van aftreden zijn ais lid van het Hoofdbestuur der Z. L. M., zullen voor een herbenoeming aan het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. worden voorgedragen. T FOOR de export van Nederlandse appels en peren was 1959 een bijzonder jaar. Nimmer tevoren gingen er zoveel de grens over. De oorzaak hiervan was gelegen in de geringe oogsten in de omringende landen en de bevredigende oogst in Nederland. Het is te begrijpen dat de exportcijfers van fruit over 1960 nog al wat verschillen te zien geven met het voorgaande jaar. In 1959 gingen er 107 miljoen kg appels de grenzen over. In 1960 was dat „maar" 77lh miljoen kg. Dat is overigens altijd nog 35 miljoen kg meer dan in 1958. een jaar dat we graag nemen als vergelijkbaar met 1960. Het is vooral de uitvoer naar West-Duitsland welke is teruggelopen want terwijl dit land in 1959 ruim 90 miljoen kg Nederlandse handappels kocht en 15 miljoen kg industrieappels, gingen er in 1960 59 miljoen kg handappels naar dit land en V/2 mil joen kg industrie-appels. Met 11 mijoen kg was België in 1960 een goede tweede en Frankrijk bezette de derde plaats in de rij van appelafnemende landen met 5,6 miljoen kg. Overigens blijkt uit deze cijfers wel zeer duidelijk hoe belangrijk West-Duitsland is voor onze appelexport want niet minder dan 75°/$ gaat naar dit land. Met de peren ligt het iets anders. Daar is wat meer spreiding. In 1959 nam Duitsland 36 miljoen, kg Nederlandse handperen af en in 1960 24 miljoen kg. dat is ongeveer 63»* van het totaal. België en Luxemburg namen in 1960 ruim 7 miljoen kg Nederlandse peren af en Engeland bijna 4 miljoen kg. Naar Finland gingen toen 699 ton Nederlandse peren tegen 2809 ton in 1959.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 14