HYBRIDEN BIJ SUIKERBIETEN De verplichte HENGSTENKEURINGEN Df NIEUWE METHODEN BIJ DE HOOIWINNING Verordening bestrijding Vergelingsziekte DEN BOSCH 104 ZEEUWS LANDBOUWBLAD door A. J. TH. HENDRIKSEN, Direkteur van het Kweekbedrijf te Rilland van Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N.V., Kapelle-Biezelinge. BIJ het zien van het woord hybridezaad zal vrijwel iedereen, die iets met zaad te maken heeft, onmid dellijk denken aan mais. Deze associatie is zeer terecht, daar het succes behaald bij mais van de 'invoering van hybridezaad ter vervanging van het daarvoor gebruikte open-bestoven zaad, niet alleen het eerste grote succes van deze nieuwe veredelingstechniek geweest is, maar tevens ook een uitermate eclatant succes. 3 Deskundigen zijn het er volledig-over eens dat de invoering van de hybridetechniek in de Verenigde Staten Jij mais een opbrengstverhoging tengevolge heeft, die minstens 30 bedraagt. Vanzelfsprekend heeft dit enorme succes in de mais tengevolge gehad dat de plantenveredelaars ook bij andere gewassen gespeurd hebben naar de mogelijkheid van het invoeren van de hybridetechniek bij de veredeling van deze andere gewassen. DE maisplant leent zich door zijn bouw, en wel door het feit dat de mannelijke en vrouwelijke bloei- wijze gescheiden zijn, zeer goed tot het toepassen van de hybride techniek. Bij de meeste eultuurge- wassen echter zijn de bloeivvijzen tweeslachtig en daardoor wordt het verwijderen van de mannelijke bloeiwijze een heel ingewikkelde operatie. Hierdoor is er nogal wat tijd verlopen tussen de invoering van de hybridetechniek bij mais en deze invoering bij andere gewassen. Indien "namelijk de mannelijke bloeiwijze bij tweeslachtige planten met de hand verwijderd moet worden, wordt dit een uitermate arbeidsintensief karwei, wat automatisch tengevolge heeft dat de zaadprijs zeer hoog wordt. Daarom is deze wijze van toepassing beperkt tot enkele tuinbouwgewassen, en wel speciaal tot die gewassen waar de benodigde zaadkwantiteit uitermate laag is, zodat de zaadprijs per kilo een zeer geringe invloed heeft op de totale produktiekosten. BIJ landbouwgewassen valt er niet aan te denken om deze castratie met de hand toe te gaan passen voor de produktie van de grote kwanta zaad, die bij landbouwgewassen noodzakelijk zijn. De enig mogelijke uitweg, die overbleef, was het zoeken in de gewassen naar planten die van nature manne lijk steriel waren. Het eerste succes in deze richting is behaald bij uien en dit heeft tengevolge gehad, dat thans ook bij uien het gebruik van hybridezaad ook weer het eerst in de U. S. A, een grote vlucht genomen heeft. Hierbij bleek de invoering van de hybridetechniek zeer grote vooruitgang ten gevolge te hebben, Ook bij suikerbieten is in deze richting gewerkt en in het Koninklijk Kweekbedrijf van D. J. van der Have N.V. hebben wij getracht om deze hybridetechniek te combineren met de gunstige resultaten die be haald zijn met de polyploide. Bij de polyploiderassen, die een tiental jaren geleden op praktijkschaal ingevoerd werden, bleek dat speciaal de triploiden die in deze rassen voorkwamen een hogere opbrengstcapaciteit bezaten dan de diploiden en tetraploiden. De triploideplanten zelf zijn echter steriel en kunnen dus geen zaad meer leveren. De enige mogelijkheid voor de productie van triploidzaad is het ieder jaar voor de originele zaadproduktie overnieuw kruisen van. hetzij een diplöide mannelijk steriele familie met stuifmeel van tetraploide planten, óf de kruising van tetraploide mannelijke steriele families met stuifmeel van diploide planten. BIJ de produktie van TRIRAVEzaad wordt uitgegaan van een diploide mannelijk steriele familie en de bestuiving vindt plaats met behulp van een rijen tetraploide bestuiver-planten, welke nèi de bloei, doch vóór de oogst van het zaad van de mannelijke steriele planten uit het zaadproduktie- veld worden verwijderd. Bij de veredelingsarbeid voor de opbouw hebben vooral de eisen, die de mechanisatie in de toekomst aan de te gebruiken suikerbietenrassen gaat stellen, een doorslaggeven de rol gespeeld bij het opstellen van de selectiecriteria. Trirave kan thans geleverd worden met een percentage éénkiemige zaden van 80%, hetgeen van zeer groot belang is bij de voor jaarsmechanisatie. Ook bij de selectie op verschillende gewaseigenschappen is speciaal aandacht geschonken aan de eisen, die de mechanisering aan een bietenras stelt. Snelle grondbedekking, .grote schieterresistentie, uniforme kophoogte .en uniforme bietgrootte, waren in dit op: zicht belangrijke selectiecriteria. Vanzelfsprekend is stèeds gelet op e,eh suikeropbrehgstvêrlioging. )E met Trirave in de afgelopen jaren bereikte resultaten hebben ons de overtuiging gegeven, dat ook bij suikèrbieten de invoering van de hybrideteohniek in de veredeling een belangrijke stap vooruit betekent. Op onze proefvelden zijn thans honderden hybriden, zowel di-, 'tri- als tetraploiden, in onderzoek en de tot nu toe verkregen resultaten van enkele hiervan zijn zeer hoopgevend. Een andere triploide hybride kunnen wij in dit verband nog vermelden en wel een genetisch één- kiemig ras, genaamd MONORAVE. In dit ras hebben wij genetische éénkiemigheid' thans gecombi neerd met voldoende schieterresistentie en een redelijke suikeropbrengst per ha. De loofontwikkeling van dit ras is nog beduidend sneller dan die van TRIRAVE en wij hopen suikeropbrengst en biet- vorm beiden in de naaste toekomst nog wat te kunnen verbeteren. MET de afsluiting van de 2de keuringsweek te Roermond, zyn de verplichte hengstenkeuringen al weer voor een goed deel gevorderd. Voor de Zeeuwse fokkers die deze keuringen nauwlettend plegen te volgen, is dan weer het moment aangebroken, om de hen nog restende kansen aan een nadere be schouwing te onderwerpen. Een bezigheid, die ongetwijfeld bij velen gevoelens van hoop of twjjfel doen opwellen. Niet dat dit de jury in hoge mate kan of mag beroeren, want voor haar tellen slechts begrip pen als kwaliteit, afstamming, fokwaarde, vruchtbaarheid en wat al niet meer. Het waren deze factoren, die in de afgelopen weken de schaal deed schommelen, nu eens naar de goede, dan weer naar de kwade zijde. Achterlatend een spoor van succes of tegenslag, maar tevens haarscherp registrerend de vermoedelijke om vang van onze toekomstige hengst en stapel. En deze zal ongetwijfeld wat kleiner zijn dan het vorige jaar. Dit, mede als gevolg van een wat geringer aantal dekkingen in het afgelopen jaar. Dit laatste is trouwens een vraagstuk, dat door de merriehouders nog wel eens nader bezien mag worden bij de aanvang van het nieuwe dekseizoen. De gemiddelde leeftijd van onze paardenstapel ligt vrij hoog en vraagt op vele plaatsen nadrukkelijk om verjonging. Doch dan zal er toch ook intensiever gedekt en gefokt moeten worden. Dat een goed paard een onmisbare hulpkracht kan zijn heeft het afgelopen jaar bewezen. Er zijn dit jaar al te veel kostbare zaken ongeoogst gebleven, wat toch in feite in hoge mate onbevredigend is. Voor de jury, bestaande uit de heren D. J, den Hartog Jager (voorz.), Ant. de SchutterKoenraadt en A. J. E. Temmerman (arbiter), vyas dus de taak weggelegd de grote lijnen uit de stippelen om te komen tot een voor 1961 verantwoorde heiigstenstapel. Onder de oudere hengsten zijn er altijd wel een aan tal zodanig op hun retour, dat afkeuring geen stukken maakt, terwijl er onder de jonge garde gewoonlijk voldoende kaf is te vinden, dat zonder bezwaar door de zeef kan. En wat er dan over blijft, daar doen we het maar weer mee. Kwalitatief kan er in sommige gevallen zelfs sprake zijn van een zekere vooruitgang. 1\E Gewestelijke Raad voor Zeeland van het .Landbouwschap vestigt er de aan dacht op, dat er, vermoedelijk in de maand februari, een verordening Bestrijding Ver gel ingsziekte bij bieten van het Landbouw schap van kracht wordt, waarbij het verbode»» is na 1 april bieten of afval van bieten in voorraad te hebben, voorzover daaraan blad- vorming voorkomt. Zoals reeds eerder is medegedeeld, heeft de Gewestelijke Raad een voorstel tot regeling van de bestrijding van de vergelingsziekte bij de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap ingediend, na hiertoe een verzoek van het bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te hebben ontvan gen. Teneinde de houders van voederbieten- kuilen geen onnodige last te bezorgen, is liet niet voorgeschreven, dat de kuilen voor de betreffende datum moeten zyn opgeruimd, maar is het verboden na deze datum bieten in voorraad te hebben, voor zover daaraan bladvormïng voorkomt. Dit sluit derhalve het gebruik van voederbieten ook na ge noemd tijdstip niet uit. Vooruitlopende op de datum van goed keuring der verordening, wordt het nood zakelijk geacht hiervoor reeds thans de aan dacht te vragen, opdat, ter voorkoming van eventuele, moeilijkheden, door de praktijk tijdig maatregelen kunnen worden genomen. VEEL publiek in de Bosse Veemarkthallen. Daar naast in de keuringsbaan een 9-tal jonge heng sten waarónder twee Zeeuwen, welke laatste het evenwel niet tot goedkeuring brachten. Dit succes was trouwens riechts voor twee weggelegd, n.l. Ju lius van Vernhout 209898, d. Bento van Passluis K, 2450, van Kind, Joh. Kuppers Hzn. te St. Oedenrode. Goed soort, massief en zwaar gebouwd, vóór voldoen de breed, gespierde schenkel, voldoende voet en wat eenvoudige bewegingen. Fifils 208428, d. Fifila du Ch&teau K. 2444, van J. Maria Gzn. e.a. te Heiningen, Aardig type met voldoende lange schouder en nave nante ribdiepte, sterke bovenlijn, uitnemend gespierd 'achterbeen waarvan de stand iets beter kon zijn. Gangen zijn pi'ima. In het Keurstamboek werden ingeschreven: Cer tain van Nieuwenhof K. 2571, d. Certain van de Kolk K. 2451, van W. M. Bens en Zonen te Mill. Diep, zwaar ^n best gespierd, voldoende lang kruis, tikje hals, nagenoeg correct beenwerk en vlotte gangen, Nico van de Wilhelminahoeve K. 2572, d. Nico van het Zwartéwater K. 2343, van G. J. Toonen te Maren, Fraai gelijnd met mooie schouder, goed gespierd, doch wat eenvoudig gebleven van onder. Vlotte gangen. (Vervolg van vorige pagina) Voor temperatuurkontróle is een hooibroeipeil- ijzer met ter mometer gewenst. Deze kontróte moet op verschillende plaatsen in de tas plaata vinden, 's morgens voordat de ventilator aange zet wordt. Bij een hoge luchtvochtigheid buiten moet het ventileren beperkt blijvenKtot het voorkomen vaflt broei. Er moet zo lang geventileerd worden tot het hooi droog is en de temperatuur niet meer oploopt. De vochtige lucht moet uit de schuur kunnen ontwijken, dus zoveel mogelijk deuren en ramen openzetten. KOSTEN VAN VENTILEREN VAN HOOI Investering Ventilator met toebehoren 20 m kabel 3 m houten kanaal Afsluiter Lattenroöstèrs éi /3,50/m Termometer Onvoorzien Totaal ƒ1360,— Jaarlijkse kosten: Afschrijving 95,— Rente 37,— Onderhoud 2 27,— Stroom - 80,— Totaal 239,— Hierbij is de afschrijving van de ventilator ge steld op 20 jaar, van de rest op 10 jaar. Stroom- kosten 400 draaiuren. Bij een tas van 5 bij 5 m en een te bewaren hoeveelheid hooi- van 15 ton, komen de kosten op 1.6 cent per kg; bij 20 ton op 1.2 cent per kg. Wanneer de ventilator tevens gebruikt wordt voor andere produkten, dan drukken de kosten van afschrijving en rente ook op deze produkten en worden de kosten voor het hooi wat lager. Frits van Zeeduin K. 2573, d. Costaud van Nieuwe- Linde K, 2533, van Paul A. van Lier te Oud-Gastel.. Heeft het uitstekend gedaan en stond er best ver zorgd bij. Heeft o.i. gewonnen aan type, is best ge spierd en grof gebeend. Opvallende knie. Benen en voeten van voldoende kwaliteit. Gaat goed. Twee 4-jarigen werden afgekeurd (1 te Rotter dam), 4 ouderen ondergingen hetzelfde lot en een tweetal was reeds door de betrokken eigenaren zelf geëlimineerd. Costaud van Soesterhof K. 2498, van Kind. H. van Bommel uit Stiphout, en Max van de Zuidrand K. 2497, van G. J. Toonen uit Maren, be haalden vanwege hun uitstekende fokprestaties een goedkeuringsperiode van 4 jaren. In een verslag van de Centrale Hengstenkeuriflg in Den Bosch op 2 febi'uari a.s., komen we nog nader op het Brabantse hengstenbestand terug. „(Wordt vervolgd.)] P. J. LAKO. 850,— 60.— f 180.— - 80,— /100.— 70,— 20,—

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 12