Zaaizaadontsmetting bij zomergewassen c ZEEUWSE SPUITDAG 1961 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Wij ontlenen aan P. D.-bericht no. 1419 van 21/1/60 het volgende: In verband met de ongunstige weersomstandigheden in het afgelopen jaar laat de kwaliteit en de gezondheidstoestand van verschillende partijen zaaizaad te wensen over. Daarom zal aan het ontsmetten weer bijzondere aandacht moeten worden besteed om de opkomst van het gewas te bevor deren en bepaalde ziekten, die met het zaad overgaan, te bestrijden. Voor het verkrijgen van een goed resultaat is niet alleen de keuze van het middel, maar zijn ook het gebruik van de voorgeschreven dosering en de juiste wijze van toepassing van betekenis. TARWE, GERST EN HAVER ERWTEN, BONEN, MAIS, LUPINEN EN WIKKEN VLAS •7AAILIJNZAAD dient men steeds te ontsmetten om de grijze schimmel (Botrytis) en andere ziekten die met het zaaizaad kunnen overgaan, te bestrijden. Bij de keuze van het ontsmettingsmiddel dient men met de mate van Botrytisaantasting rekening te houden. Gezonde of licht aangetaste partijen kunnen met thiram, thiram kwik, thiram chinon, captan of kwik in de dosering van 3 g (ml) per kg zaad worden ontsmet. Voor partijen met dorsbeschadiging komen alleen de vier eerstgenoemde middelen in aanmerking. Vlasaardvlooien kan men bestrijden door het zaad met thiram lindaan (5 g/kg zaad) te behandelen. VOOR het ontsmetten van partijen met een Botrytis-infectiepercentage van 5 i 10 of hoger kunnen alleen de vloeibare kwikmiddelen (3 ml/kg zaad) en thiram kwik (45 g/kg zaad) worden aanbevolen. Omtrent de waarde van de poedervormige kwikmiddelen voor dit doel staan ons nog onvoldoende gegevens ter beschikking. Het ontsmetten kan geruime tijd voor het zaaien worden uitgevoerd. Bij gebruik van een kwikmiddel, vooral wanneer het vloeibaar is, is het dikwijls gewenst enkele weken vóór het zaaien tot ontsmetting over te gaan. om het middel gelegenheid te geven in voldoende mate in te werken. Indien echter het vochtgehalte van het zaad te hoog is (boven 15 en een kwik middel wordt gebruikt, is het gewenst de ontsmetting kort vóór het zaaien uit te voeren om kiembeschadiging te voorkomen. Bij ontsmetting volgens de „slurry" (pap)-methode worden de hiervoor geschikte middelen in een dosering van 23 g/kg zaad toegepast. Het ge bruik van speciale ontsmettingsapparatuur is in dit geval noodzakelijk. Tarwe, gerst en haver dienen met een kwikbevattend middel te worden ontsmet om ziekten als steenbrand, strepenziekte e.d. te onderdrukken en tevens de z.g. „kiemschimmels", b.v. Fusariumsoorten te doden, die de op komst van het gewas nadelig kunnen beïnvloeden. Bij een poedervormig kwikmiddel dient de dosering voor tarwe en gerst 2 g en voor haver 3 g en bij een vloeibaar kwikmiddel 2 ml resp. 3 ml per kg zaad te bedragen. De ontsmetting met een kwikmiddel kan meestal geruime tijd voor het zaaien plaats hebben, mits men zich aan de voorgeschreven dosering houdt en het zaad niet op een vochtige plaats wordt bewaard. Partijen met een te hoog vochtgehalte (hoger dan 17 dan wel met vrij ernstig schot of dorsbeschadiging moeten echter kort vóór het zaaien worden ontsmet om de kans op kiembeschadiging tot een minimum te beperken. De bestrijding van stuifbrand bij tarwe en gerst kan alleen door een kweekbedrijf of een zaaizaadleverancier worden toegepast. Niet alleen schimmels doch ook insektenlarven b.v. fritvlieglarven, rit- naalden en emelten, kunnen de oorzaak zijn van een minder goede of slech te stand van het gewas. Vooral op één of twee jaar geleden gescheurd gras land en na een klaver- of lucemegewas speelt deze vreterij nog wel eens een belangrijke rol. Indien aantasting van kiemplantjes door insektenlarven kan worden ver wacht, is het raadzaam het zaaizaad met een gecombineerd fungicide-insek- ticide te behandelen. Bij tarwe en gerst dient men dan kwik aldrin of kwik dieldrin (2 g/kg), bij haver kwik -f dieldrin (3 g/kg) en bij rogge thiram insekticide (4 g/kg zaad) toe te passen. Voor haver kan geen aldrin-bevattend middel worden gebruikt, omdat aldrin bij dit gewas onder bepaalde omstandigheden kiembeschadiging kan vercprzaken. BIETEN DIJ bietezaad is de ontsmetting in de eerste plaats gericht tegen Phoma betae, een schimmei die met het zaaizaad overgaat en bij kiemplanten wortelbrand veroorzaakt. Dit jaar komen verschillende partijen voor die in meer of minder ernstige mate door deze schimmel zijn aangetast. De ontsmetting dient te geschieden met een vloeibaar kwikmiddel n.l. AAbiton- vloeibaar, Duphar vloeibare droogontsmetter of Panogen of met een spe ciaal voor dit doel geschikt poedervormig kwikmiddel, iïl. AAbiton, Abavit- neu, Landisan-droog of UT 685. Ook thiram en thiram kwik komen voor dit doel in aanmerking. DIJ gebruik van een vlioebaar kwikmiddel dient de dosering 68 ml/kg zaad en voor een poedervormig middel op basis van kwik, thiram of thiram kwik 8 g/kg zaad te bedragen. Een holle stand tengevolge van ritnaalden- of emeltenvreterij kan worden tegengegaan door het zaaizaad kort vóór het zaaien met 8 g aldrin - 25 dan wel met 5 g heptachloor - 25 of lindaan - 20 °/rf per kg zaad te be handelen. Men dient in dit geval het zaad bij voorkeur tevens met een kwik- bevattend middel te ontsmetten of van reeds ontsmet zaad uit te gaan. WORTELEN PER bestrijding van de zwarte plekkenziekte Altemaria-ziektewordt aanbevolen het zaaizaad met kwik of thiram (3 g/kg) te ontsmetten. DEZE gewassen zijn gevoeliger voor ongunstige omstandigheden tijdens de kieming dan de granen. Bij koud, nat weer in het voorjaar blijft het zaad te lang in gezwollen toestand in de grond liggen en krijgen verschil lende op het zaad of in de grond voorkomende schimmels en bacteriën kans het kiemend zaad aan te tasten. Men kan deze aantasting tegengaan en de opkomst dikwijls aanmerkelijk verbeteren, door het zaaizaad met thiram, captan, thiram -f kwik (AArner- tam), thiram chinon (Tramenóx) of kwik 4- chinon (Ceredon-spéciaal) te behandelen. Van de vier eerstgenoemde middelen is bij droge ontsmet ting een dosering van 2 g/kg zaad voldoende. Indien het zaad echter gevoe lig is voor aantasting door schimmels uit de grond, wat vooral het geval is bij erwte- en bonerassen die in de tuinbouw worden geteeld en bij par tijen die dorsbeschadiging vertonen, is een dosering van 3 g/kg zaad ge wenst. Voor kwik chinon Ceredon-speciaalwordt een hoeveelheid van 1 g/'kg voorgeschrevendeze dosering dient men niet te overschrijden. DEPAALDE thiram-bevattende middelen kunnen in de vorm van een D „slurry" (papje) worden toegepast. De afgewogen hoeveelheid poeder (.V/22 g per kg zaad) wordt met een ca viervoudige hoeveelheid water tot een papje gemengd en op het zaad gebracht. Bij deze werkwijze heeft men tijdens het ontsmetten geen hinder van het stuiven van het ontsmettings- poeder. Het is gewenst de behandeling met behulp van speciale ontsmet tingsapparatuur uit te voeren. Bij bonen kan de aantasting door de bonevlieg („soldaatjes") worden voorkomen door gebruik te maken van een middel op basis van thiram aldrin of heptachloor (2 g/kg zaad). Ten slotte wordt er op gewezen dat met bacteriën geënt zaad niet mag worden ontsmet. UIEN EN BLAUWMAANZAAD AM een goede opkomst te verkrijgen is het gewenst het zaaizaad met thiram (6 g/kg) te ontsmetten. Bij blauwmaanzaad wordt op deze wijze tevens de aantasting van de kiemplantjes door de verdorringsziekte, Pyre- nophora calvescens Helminthosporium papaveris) bestreden. Bij uien kan een aantasting door uiebrand in belangrijke mate worden tegengegaan door het zaaizaad behalve met thiram tevens met 20 g PCNB-spuit 50 °/o per kg zaad te behandelen (proefsgewijstoegestaan). KOOLZAAD e.d. OM een aantasting door schimmels, die met het zaad overgaan (Altema- ria, Phoma) zoveel mogelijk te voorkomen, is het gewenst het zaad te ontsmetten met een kwikbevattend middel in de dosering van 3 g/kg zaad. GRASSEN GRASZAAD dient ter bestrijding van kiemschimmels met een kwik- of een thirambevattend middel te worden ontsmet in de dosering van 5 g/kg zaad. Indien voor stuifbrand gevoelige grassen (o.a. Frans raaigras) voor zaaizaad worden geteeld, komen voor de ontsmetting alleen kwikbe- vattende middelen in de dosering van 10 g/kg zaad in aanmerking. KLAVERS KLAVERZAAD dient droog te worden ontsmet met kwik of thiram in de dosering van 3 g/kg zaad. Met bacteriën geënt zaad mag niet wor den ontsmet. OPMERKING In verband met de giftigheid van kwikbevattende middelen en de onaan gename werking van thiram op de slijmvliezen van neus, mond en ogen, dient men tijdens het ontsmetten de nodige voorzichtigheid in acht te ne men. Hiertoe behoort een goede ventilatie van de ontsmettings- en opslag ruimte, het gebruik van een stofmasker e.d. Men raadplege vooraf de waar schuwing die op de verpakking van het middel is vermeld. In dit verband kan worden opgemerkt dat een nieuw type droogontsmet- tingsmachine, n.l. Röber Protektor en de nieuwe machines voor vloeibare middelen van een afzuiginrichting zijn voorzien zodat men tijdens het ont smetten weinig hinder heeft van het stuiven van het ontsmettingspoeder en de risico's met betrekking tot het inademen van giftige damp bij het ge bruik van een vloeibaar kwikmiddel slechts zeer klein zijn. georganiseerd door de Bond van Agrarische Loon bedrijven (BOVAL) Afd. Zeeland en de Rijksland- bouwvoorliehtingsdiensten te Axel en Goes op: VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961, in de „Prins van Oranje" te Goes. 10.00 uur: Opening door de heer J. Weststrate, Voorzitter van de groep sproeiers van de Boval Afd. Zeeland. 10.15 uür: Inleiding door Ir. Heuver van het Rijkslandbouwconsulentschap voor Planteziekten te Wageningen over: „Chemische Onkruidbestrijding", waar-, bij o.a. behandeld zullen wórden: che 11.00 uur: 12.00 uur: 13.15 uur: 14.00 uur: 14.30 uur: misch reinigen van sloten; verhouding kleurstoffengroeistoffendiverse nieuwe bestrijdingsmiddelen. Discussie en beantw. van vragen. Middagpauze. Inleiding door Dr. A. F. H. Besemer van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen over het: „Mengen van Bestrijdingsmiddelen". Discussie en beantw. van vragen. Diverse vragen uit de vergadering zullen beantwoord worden door een „FORUM" 16.30 wwn onder voorzitterschap van Ir. H. J. de Bruin, Rijkslandbouwconsulent voor Planteziekten te Wageningen. Overige leden van dit Forum zijn: De heer v. d. Akker, Verdugt's Indus trie- en Handelsonderneming N.V. te Tiel, Dr. A. F. H. Besemer, Wageningen, J. Hamelink, Loonspuiter te Axel, Joh. M. Mol, landbouwer te Wol- phaartsdijk, P. Verhage, Specialist Planteziekten by de R. L. V. D. te Axel en Goes. Slotwoord door Ir- J. A. H. Haenen, Rijkslandbouwconsulent te Axel. B-0.VA.Jj. Zeeland. R.L.VJX Zeeland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 6