Coöperatieve Landbouwvereniging „Dreischor" 75-jarig bestaan Afd. Rilland 25-jarig jubileum B. O. V. A. L. Eisen van toelating tot de Middelbare Landbouwschool O. B. F. verlaagt tarieven In het zoeklicht Afdeling Zeeland Voorzitterswisseling Z. G. V. ZATERDAG 28 JANUARI 1961 85 TVAAR de voorwaarden voor toelating tot de Middelbare landbouwschool z$jn verzwaard en het mij gebleken is, dat deze nog niet algemeen bekend zfln vermeld ik ze onderstaand: a. het bezit van het diploma ener lagere land- ol tuinbouwschool of b. het bewijs van overgang van de 3e naar de 4e klas van een school voor uitgebreid lager onder wijs (U.L.O.) of c. het bewijs van overgang van de 2e naar de 3e klas van een school voor V. H. M. O. (Lyceum, H. B. S. of Gymnasium) of d. andere opleidingen van overeenkomstig niveau. j^LLE kandidaat-leerlingen moeten zich aan een toelatingsexamen onderwerpen, dat voor de Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes in de maand september wordt afgenomen. Tot de eerste klasse der school worden alleen toegelaten zij die vóór 1 januari volgende op de aanvang van het schooljaar de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Enige kennis van de praktijk van de landbouw is vereist. In de regel moeten zoons van niet-landbouwers ten minste een vol jaar in de landbouwpraktqk werkzaam zijn geweest om als leerling te kunnen worden toegelaten. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de directeur van de Rijks Middelbare Land bouwschool, Ravelijn de Groene Jager 10 te Goes. ALLERWEGE hoort men spreken van kosten- en prijsverlagingen. Het Onderling Boeren- verzekerings-Fonds te Leeuwarden heeft als eerste verzekeringsmaatschappij de daad bij het woord gevoegd door zijn tarieven te herzien. De jaarlijkse sterf te-uitkomsten waren van dien aard dat de werkelijke sterfte slechts ongeveer 50 van de verwachtingen volgens de gebezigde sterftetafels bedroeg. Bovendien werd besloten de theoretische rentevoet van 3 te herzien door rekening te houden met de praktisch te maken rente (4% a 5% en over te gaan op een rente basis van 3Vz Deze aanpassing ten aanzien van sterfte en rente betekent een premieverlaging over praktisch de gehele linie. Voor toekomstige leden, speciaal de jonge boe ren, die veelal op zware financiële lasten zitten zijn de lagere tarieven van de O. B. F.-verzekering bijzonder aantrekkelijk. De huidige leden profiteren van de tariefsverlaging in de vorm van een hoger verzekerd bedrag. Het O. B. F., niet gebonden aan onderlinge af spraken, heeft met deze premieverlaging de spits afgebeten. Een stap die wellicht ook andere Onder linge Verzekeringsmaatschappijen zal inspireren dm tot herziening van de tarieven over te gaan. In het laatst verschenen nummer van het „Zeeuwse Landbouwblad" schrijft men over „kleine" boeren en, wat zijn bedrijf omvat. Kleine boeren in het zoeklicht, staat er ergens bovenaan. Daarmee is, zo men dit zien wil, reeds een stille wenk gedaan. Kleine boeren leest men verder Staan te veel op non-actief voor hestuurdelijke functies schijnt men bang, als voor een dief. In 't organisatorisch leven is daarmee een leemt' ontstaan. Beter inzicht bij 't verkiezen maakt dit spoedig ongedaan. Hun belang, hun werk, hun zorgen hun belang staat méé vooraan als men met de grote broeders samen in 't gelid wil staan. Wil dan thans de wenk begrijpen in het „Landbouwblad" gedaan en niet altijd als een muurbloem simpe! aan de kant gaan staan. AP de algemene vergadering der Coöp. Landbouwvereniging „Dreischor", te houden op donderdag 2 februari 1961, hoopt de secretaris-penningmeester de heer P. S. van Donge afscheid te nemen in verband met zijn leeftijd. De heer Van Donge werd in de vergadering van 31 juli 1914 tot secretaris gekozen en heeft dus gedurende jaar onafgebroken als zodanig dienst gedaan. Het zal niet vaak voorkomen dat een functionaris zo lange tijd in dienst van een vereniging is geweest. Hij begon in een zeer moeilijke tijd, n.l. de eerste wereldoorlog van 1914'18 en werd dus spoedig met de moeilijkheden geconfronteerd. Later heeft hij vele ups en downs meegemaakt en uiteraard waren het vooral de downs die voor de secretaris de moeilijkheden gaven. We denken vooral aan de crisisjaren, de tweede wereldoorlog en de ramp van 1953. De heer Van Donge zat steeds in de problemen der landbouw, daar hij naast secretaris-penningmeester der Landbouwvereniging ook kassier der Coöp. Boerenleenbank was en ook belast was met de uitvoering van vele crisismaatregelen voor de Prov. Voedsel- commissaris. Ook op het gebied der vlasserij heeft de heer Van Donge zijn sporen verdiend. Nog steeds is hij een geziene figuur bij de landbouwende bevol king van Dreischor en ver daarbuiten. Ook voor het dorpsleven in Dreischor zette de heer Van Donge steeds zijn beste beentje voor. Uit erkentelijkheid voor zijn vele goede en langdurige diensten werd hij in 1957 onderscheiden met de ere-medaille in zilver. Het is te hopen dat hij nog lang samen met zijn echtgenote van een welver diende rust zal mogen genieten. HET was 20 januari j.l. een grote dag in het bestaan van de Landbouwvereniging „Reijgersberg", Afdeling „Rilland" der Z. L. M. Op die dag was het juist 75 jaar geleden dat deze vereniging is opgericht. Geen wonder dat het Be stuur kosten noch moeite gespaard had om dit feit op waardige wijze te vieren. Rond half zeven 's avonds verzamelden zich een groot aantal leden met hun dames en huisgenoten in het dorpshuis „Luctor et Emergo", waar van stonde aan een zeer gezellige sfeer heerste. Om half acht begaf het gezelschap zich naar de grote zaal alwaar de feestelijk versierde tafels gereed stonden voor de gezamenlijke maaltijd. De voorzitter, de heer W. C. v. d. Werff, verwelkomde hier alle aanwezigen en richtte speciaal het woord tot de Kringvoorzitter, de heer C. J. v. d. Werff, burgemeester Jobse, wethouder Stevens, ge meentesecretaris Munnik en burgemeester Hack van Arnemuiden, die tot aan zijn vertrek uit Rilland- Bath lid was van de vereniging. MA een kort historisch overzicht deelde de voorzitter mee dat een bloemstuk was gezonden door de Oranjevereniging „Juliana" te Rilland-Bath, dat de secr.-penn. 25 jaar als zodanig de belangen van de vereniging diende, en hem daarvoor de dank van bestuur en leden bracht, en tevens een aan denken aanbood, waarvoor de heer Boot zijn dank overbracht. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat speciaal voor het verdere verloop van deze avond een commissie was benoemd, bestaande uit Mevr. Volkers, de heer C. v. Gorsel en Dr. Kamps, zodat de verdere leiding hierbij berustte. TIJDENS de maaltijd werd het woord gevoerd door o.a. de heer Van Gorsel, de Kringvoorzitter, burgemeester Jobse, en de heer Van Dammc-, waaruit bij alle sprekers duidelijk bleek dat het be staan van de vereniging door alle tijden heen en zeker nu nog van grote betekenis is. Na deze zeer gezellige maaltijd kwam eerst recht de commissie aan bod, die mede door het organiseren van gezelschaps spelletjes, afgewisseld door wat dansen bewees, dat zij hun taak zeer serieus hadden opgevat, en het bewijs leverden dat deze commissie de capaciteiten bezit om een groot gezelschap op de meest aange name wijze bezig te houden, wat wel bewezen werd door het feit, dat de aangevraagde verlenging van het sluitingsuur, nog drastisch verlengd moest worden. Alles bij alles een bijzonder geslaagde avond waar alle aanwezigen vol lof over waren. AAARNE willen wij alsnog aandacht wijden aan het 25-jarig jubileum, dat de Bond van Agrarische Loonbedrijven, Afdeling Zeeland, ruim een week geleden vierde. De loonwerker, een belangrijke schakel voor de landbouw in het algemeen, is vooral voor die bedrijven, waar de aanschaf van eigen machines te kostbaar is, van groot belang. Gedurende 25 jaar heeft deze organisatie op de bres gestaan om de belangen van de loonwerkers te behartigen. Een juiste tariefstelling, de vakopleiding voor maaidorsers en loonspuiters zijn slechts enkele van de aktiviteiten van de bond. Vooral nu agrarisch Nederland niet mag achterblijven bij de rest van Europa en moet mechaniseren om de kostprijzen laag te houden zijn de loonbedrijven van grote waarde. De doorgevoerde specialisatie maakt het de loonwerker mogelijk om zowel op grote als op kleine bedrijven tegen een redelijk tarief de helpende hand te bieden. Onze hartelijke gelukwensen met dit jubileum! Het is veertien jaar geleden dat de Zeeuwse Groentetelersvereniging werd opgericht. In deze veertien jaar heeft deze vereniging heel wat kun nen doen in het belang van de ontwikkeling van de groenteteelt in ons gewest. We behoeven daar bij alleen maar te denken aan het selectiewerk dat onder haar auspiciën is verricht op het ter rein van de winterbloemkoolrassen en het is vooral dank zij het werk van de ZGV dat de teelt van winterbloemkool de laatste jaren zo sterk naar voren is gekomen in onze provincie. Hier door gaat Zeeland reeds landelijke bekendheid krijgen als teeltgebied van dit produkt. Dat de belangstelling voor het werk van de ZGV toeneemt blijkt ook uit het feit dat het le dental in 1960 steeg van 240 tot 316. Tijdens de in begin januari in Middelburg ge houden groenteteeltdag is de heer M. Ton afge treden als voorzitter van de ZGV, een funktie welke hij zes jaar heeft vervuld. Op^zeer hartelijke wijze werd hem dank ge bracht voor het vele werk dat hij deed voor de vereniging. Als zijn opvolger koos de vergadering de heer W. Joziasse te Serooskerke. Tot de vele vraag stukken waarmede deze reeds direct geconfron teerd zal worden behoort o.m. het komen tot stichting van een voorbeeldbedrijf voor de Zeeuwse groenteteelt, een wens welke leefde bij de afgetreden voorzitter en waar ook vanuit de vergadering over -gesproken werd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 17