Wat doen wij met het heden en wat in onze toekomst? ER WAS EENS EEN KONING 83 ZATERDAG 2 8 JANUARI 1961 L J G Openingsrede van de Voorzitter op de Algemene Vergadering te Middelburg „PEN volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst." Deze spreuk, samenvattende datgene, wat onze kleine natie in de loop der eeuwen verrichtte om door landaanwinst en uitbreiding der arbeidsmogelijkheden te zorgen voor haar toekomst, wil ik heden enkele minuten met U, leden, nader bezien. Trots z\jn wij, als wij onze geschiedenisboeken lezen. Wij waren, en zijn nog, een belangrijke zee varende natie. Wij bezaten rijke overzeese gebiedsdelen, welke door inzet van alle krachten en door hun rijkdom aan goede grond, goedkope arbeidskrachten en delfstoffen lange tijd de spaarpot van ons ganse volk vormden. Wij pakten gigantische projecten aan, met name de Zuiderzeewerken, de aanleg van grote kanalen naar industrialisatiecentra, en nog vele zaken, waar wij als erfopvolgers, als Nederlanders van heden, trots op zijn. De trots over het verleden is gerechtvaardigd. Wat echter voor ons, jongeren, die leven in een tijd, waar in de wereld dagelijks verandert, moderner wordt, en meer zaken tot het verleden gaat laten behoren, van groter belang is, is de vraag: Wat doen wij met het heden en wat is onze toekomst? Velen van ons zullen straks niet in de landbouw werkzaam zijn, maar er toch in hun hart hun leven lang een warme belangstelling voor bewaren. Gigantische werken worden nu en straks in onze provincie uitgevoeixl: de eerste Deltadijk bij Kats is gereed; Noord-Beveland is hecht met het hart van onze provincie verbonden. Dit jaar zal naar wij hopen de afsluiting bij Veere volgen; het Sloeplan heeft vaste vormen aangenomen. Brugplannen naar Schouwen worden overwogen. Een verbinding met Zeeuws-Vlaanderen is, zij het mis schien vaag, toch wel ergens in onze gedachten. En bij dit al mag niet worden vergeten, dat, als wij gespaard blijven voor rampen en onze bevolkings aanwas blijft toenemen als thans, de bevolking van ons land in het jaar 2000 ongeveer zal zijn verdubbeld. Deze feiten geven de problemen, deze feiten vormen onze toekomst. Want hoewel de bevolking zal verdubbelen, zal het aantal werkers in de landbouw sterk afnemen. Wij betreuren, dat de aanleg van nieuwe verbindingen veel kostbare grond opslokt, en tevens, dat niet alle bij de Deltawerken droogvallende schorren voor de landbouw worden bestemd. GEACHTE vergadering, de toekomst van ons en onze kinderen eist echter verandering; wij en zij zullen nimmer allen als werker in de landbouw kunnen worden geplaatst. Het K. N. L. C.-congres te Emmeloord stelde ons de vraag over de toekomst van ons platteland. Wij hebben in vergaderingen en besprekingen in veler lei vorm deze vraag besproken. Langzamerhand zul len wij ons echter onze weg door die toekomst gaan uitstippelen, wij moeten ons doelbewust gaan voor bereiden op onze toekomst. Het is daarom, Ds. Steenbeek, dat wij trots zijn op het f^jt, dat U gevolg hebt gegeven aan onze uit nodiging en dat wij straks met aandacht Uw cause rie zullen volgen. 1960 was voor onze organisatie een zwaar jaar. Veel van het werk, waarvoor Uw bestui/r zich gesteld zag, geschiedde zonder de hulp van een secre taris, welke eerst in september in de persoon van de heer Van Vliet in ons bestuur werd opgenomen. Veel werk werd in de secretarisloze periode verzet door de heer Cevaal, die wij hiervoor ook op deze plaats van harte dank zeggen. In het geheel genomen mogen wij over het leven in onze L. J. G. niet geheel ontevreden zijn, toch ech ter is de stand van zaken nimmer geheel bevredi gend. Vele leden bezitten en tonen dikwijls toch een duidelijk gebrek aan activiteit. Deze en andere zor gen werden in de ouderen-organisatie, de Z. L. M. als zodanig onderkend en teneinde te trachten op deze zaken een objectief en gezond licht te laten schijnen is door de Z. L. M. een commissie ingesteld om aan haar dagelijks bestuur rapport uit te brengen inzake de stand van zaken in de L. J. G. en om voorstellen te doen voor een hernieuwde aanpak van het jonge renwerk. De commissie welke deze aangelegenheden heeft besproken stond onder voorzitterschap van wijlen de heer A. J. Groenewege, die onze organi satie een zeer warm hart toedroeg, en velen uit ons midden, met name op het eiland Tholen, een ware steun is geweest. Groot was dan ook in ons bestuur Jongeren-agemla Z. P. M. L. J. G. ontspanningsavonden afd. HoekTerneuzen, op woensdag 1 februari in het Concertgebouw te Terneuzen, aanvang 7.30 uur. en op zaterdag 4 februari in de gem. gehoorzaal te Hoek, aanvang 7 uur. Het programma is gevarieerd: met een sketchje en muziek door het L. J. G -orkest Tho len. Verder wordt opgevoerd het toneelstuk „Mis daad wordt goed betaald". vigen. Wij willen hopen, dat hij na een periode van acclamatiseren zich Zeeuw gaat voelen onder ons en toch de kracht behoudt om ons onszelf mede te hel pen behouden voor chauvinisme. Nog immer vormen de mutaties, zowel in ons hoofdbestuur, als in de andere besturen een groot struikelblok. Wij mogen echter, naar wij menen, stel len, dat over het geheel genomen, de activiteiten zijn toegenomen. Streeksgewijze komen uiteraard sterke verschillen voor. Wij hopen, dat mede met behulp van een opnieuw in te stellen „commissie van over leg" de moeilijkheden, welke in sommige streken zich voordoen, mogen worden opgelost. Niettegenstaande deze moeilijkheden, zijn wij dank baar en trots over de geest die in het algemeen toch in de L. J. G. blijkt te heersen, en wij hopen onze organisatie op deze basis verder uit te bouwen. - OP het zakelijke en bedrijfs-economische zowel als op het materiaal-technische vlak moeten wij meer onszelf gaan toeleggen. De vorming van ons kader verdient meer aandacht. Wij hopen dan ook, dat wij kunnen slagen om dit jaar nog een meer daagse bijeenkomst te beleggen om aldaar verschil lende voor bestuurders belangrijke zaken te bespre ken. Wij hopen deze conferentie dan ook op een gunstig moment in de volgende maand en met een behoorlijke hoeveelheid deelnemers te beleggen. Een belangrijke taak is voor ons de vorming van de plat telander, met name van de jongeren. Verschillende contacten hebben wij op dit terrein gelegd, met name ook op het gebied van het toneel, hetwelk in vele afdelingen steeds met veel vuur en enthousiasme wordt bedreven. Ook op het gebied van de befaam de orkestjes blijkt het klimaat te verbeteren. Verschillende evenementen werden op Provinciaal niveau georganiseerd: Het toneelconcours te Goes; de sportdag te Terneu zen; de bloesemrit in Zuid-Beveland. Wij prijzen ons gelukkig, dat op de 4 weekse cur sus aan de Volkshogeschool uit ons midden een 12- tal leden op dit moment bezig is hun kennis te ver ruimen en wij hopen, dat wij hiervan mettertijd de vruchten zullen plukken. Dat wij thans voor het eerst sinds verschillende jaren de door de Z. L. M, voor deze vorming beschikbaargestelde subsidie ge heel opsouperen, stemt ons en naar wij menen ook de ouderen wel bijzonder verheugd. Met betrekking tot ons orgaan, „De Boerenjeugd", menen wij dat wij op de ingeslagen weg moeten voortgaan. Wij geloven, dat stemming in de redactie raad, onze verwachtingen terzake niet zal beschamen. Geachte vergadering: concluderende meen ik te mogen zeggen, hoewel wij nimmer op onze lauwe ren mogen gaan rusten, kunnen wij toch dankbaar D,j— ziin over datgene, wat wij, ja soms onder beroerde Vliet werd door ons bestuur op onze omstandigheden mochten bereiken en beleven. Wij jaarlijkse rondgang langs de streken aan de be- maakten fouten, die we thans dienen te zien als een stuxen hiervan voorgesteld. Tevens heeft hij reeds vingerwijzing voor ons verdere werk. verschillende Z. L. M.-hoofdbestuursleden bezocht en Wij moeten onze koers bepalen en dan met een ontmoet, hetgeen de band met de ouderen zal verste- moedig hart onze toekomst binnenzeilen. de verslagenheid toen wij, in de week, waarin de eerste samenspreking inzake het rapport en ons ant woord daarop zou worden gehouden, het smartelijk bericht van zijn plotseling overlijden ontvingen. Wij zullen zijn persoon en werk, hetwelk hij met en voor ons verrichtte, in dankbare herinnering bewaren. die regeren moest over een klein rijkje. Nu moet je weten, dat het in dat rijkje van hem wel eens niet zo best ging. Tja, het bestónd nog wel, men deed er zelfs een héleboel maar als de koning iets organiseerde, waarbij zijn onderdanen aanwezig moesten zijn, waren er vélen niet. Zo begrijp je, dat die koning in grote verlegenheid was. Hij wist niet goed, wat hij allemaal moest aoen om. goed te gaan regeren. Eigenlijk (maar dat zei hij alleen maar tegen zichzelf), wist hij niet eens wat regeren wds. Gelukkig waren er mensen in dat rijkje, die de koning moesten helpen bij het regeren. De koning nad een secretaris en had een beheerder van de schatkist. Vaak moest de koning op de secretaris mopperen; had hij niet van de laatste bijeenkomst van de onderdanen een totaal verkeerd protocol gemaakt? En niet alleen dat de koning het verkeerd vond, het was nog saai óók! Enhad ieder een wel op tijd belasting betaald? Er was wél geld in de schatkist, maar wat doe je met dat geld? Zo ontdekte de koning, dat ook de secretaris en de schatkistbeheerder wel eens niet wisten, wat besturen was. En op een dag gingen de voorzitter én de secretaris èn de penningmeester van de L. J. G. -afdeling naar hun jaarlijkse kaderdagen toe. Daar kwamen tot zijn verbazing al die dingen aan de orde: hoe je een vereniging moet besturen, hoe je notulen moet maken, hoe je een kas moet beheren en wat je voor dat geld allemaal kunt doen en wat je er niet van mag doen. Tegelijkertijd leerde men er hoe die bijeenkomsten wat gezelliger konden verlopen, hoe de gesprekken geleid konden worden en op wat voor manieren je allemaal een gesprek met elkaar kunt voeren. Bovendien ontdekte men, dat die kaderdagen gezéllig waren; lussen alle dingen door had je veel plezier en werd er veel gelachen. Blij dat die koning was! En toen ze weer naar huis gingen en samen in de auto zaten, heb ben we lang nagepraat: Er was veel gedaan, waar je nu echt iets aan had met het besturen van dat rijkje, wat heet L. JG.-afdeling! Einde van het sprookje? Gelukkig niet! Integendeel: het grootste stuk van het sprookje kan voor jou VOORZITTER, SECRETARIS, PENNINGMEESTER, BESTUURSLID VAN EEN L. JG.-afdeling nog beginnen!Daarom: óp naar de kaderdagen van de L.J.G., die gehouden worden van 9 tot 11 februari op „Hedenesse" te Cadzand. Uitnodiging Op 3 februari a.s. organiseert de P. J. G. N., afdeling Steenbergen, om 8 uur in hotel Con cordiate Steenbergen een grote DANSAVOND, waaraan medewerken hei Paramaribo Combo en de Tophits. Het belooft een prachtavond te wor den. U komt toch zeker ook? PROGRAMMA: 9 febr.: aankomst tussen 3 en 4 uur, welkom, ken nismaking. Inleiding van de heer Vrieze: „De taak van de penningmeester". Maaltijd. Nabespreking op de inleiding. Onderlinge gezelligheid. 10 febr.: „Hoe besturen we een vereniging?" Daar zijn we de gehele dag op een gezellige en leerzame manier mee bezig. We maken kennis met allerlei nieuwe methoden, we becritiseren elkaar, helpen elkaar. We maken notulen en leiden vergaderingen en spreken over interes sante onderwerpen. Géén lezingen of lange inleidingen: een samen bezig zijn onder deskundige leiding aan het leren-besturen. Ontdekken dat dat een kunst apart is èn ontdekken, dat je je die kunst eigen kunt maken. Afgewisseld met een spel, in een intieme sfeer, waarin je elkaar vlug leert ken nen en enthousiast wordt! Wat een dag! 11 febr. Dan na al het geleerde de slotvraag: „Hoe verwerken we dat in de praktijk?" Weer een elkaar helpen, een bedenken hoe al dat nieuwe materiaal van de vorige dag (diskussie- technieken, film, projectie, rollenspel enz.) nu in je eigen afdeling gedaan moet worden. Een grote en belangrijke vraag! Een vraag, waarmee we naar huis gaan na een laatste welvoorziene maaltijd. Op zo'n moment naar huis, dat iedereen de boot van vijf voor half twee nog kan halen. En dan als je thuia bent? En nog eens over alles denkt? Dan ontdek je dat je er niet alleen wat aan hebt gehad als bestuurslid van de L. J. G., maar ook voor jezèlf, voor je eigen persoonlijkheid. Profiteer van deze kans en doe mee! Even een telefoontje naar het Landbouwblad tniet vergeten) endaar komen we!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15