<~X)oor de<=^0rouw Een leerzame middag Wat doet U met uw appels? W 80 ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP VAN HET PLATTELAND „Gelijk gij wilt, dat de mensen U zullen doen, doe gij hen dan desgelijks". B DE SCHOONMAAK NADERT Met één aandeel fVereenigd Bezit van 1894' aandeelhouder in 175 ondernemingen ZEEUWS LANDBOUWBLAD UOOR een klein gezelschap vrouwen plus een paar journalisten hield dr. Dorschman vorige week in Middelburg een inleiding over: „Geestelijke volksgezondheid." Dit was op verzoek van de Plaatselijke Raad Zeeland van de Nationale Vrouwenraad. Misschien weet u niet wie dr. Dorschman is en daarom willen wij eerst vertellen, dat deze psychiater door de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk is aangesteld om in onze provincie te werken in dienst van de geestelijke volksgezondheid. Spreker begon zijn inleiding met de vraag: „Wat is gezondheid?" Wij zijn niet gewend ons af te vragen of we gezond zijn. Zolang we geen lichamelijke klachten hebben, houden we ons niet met die vraag bezig. We letten meestal alleen op onze gezondheid als die te wensen over laat. Met onze geestelijke gezondheid houden we ons nog minder bezig, omdat ons gevoel van eigen waarde niet verdraagt, dat we geestelijk niet gezond zijn. Maar zelfs in gunstige gevallen komen er weieens kortere of langere perioden voor, dat aan die gezondheid iets mankeert. Wie heeft er nooit eens te lang met een teleurstelling rondgelopen? Als we dit onszelf eerlijk afvragen, zuilen we ongetwijfeld allen weieens een tijd hebben gehad, dat we niet de nodige geestelijke veerkracht hadden om teleurstellingen op de juiste wijze te verwerken, soms ook tot schade van anderen. Als voorbeeld werd genoemd: een man, die zich een goede positie in de maatschappij heeft ver worven, doch een zoon heeft, die niet goed kan leren. Vader verdraagt die teleurstelling slecht, pakt de jongen streng, ctoch zonder begrip en broodnodige liefde aan. De jongen wil zich laten gelden, wordt baldadig. De straf, die hij krijgt voelt hij als een krenking en het is een geval voor een psy choloog geworden. Dit is voor de hele familie moeilijk te verdragen. Immers als je een geval voor een psycholoog bent geworden is er met je geestelijke gezondheid iets mis en dat is veel erger dan een lichamelijke afwijking. Laten we eerlijk zijn: men schaamt zich daar een beetje voor. In bovengenoemd geval hadden alle narigheden waarschijnlijk vermeden kunnen worden als men de jongen had laten testen. De ouders waren er dan op voorbereid geweest, dat hun zoon in een andere richting moest worden opgeleid dan zij voor hem hadden gekozen. De binding met de ouders was niet verloren gegaan en er was een probleemgeval minder geweest. i|\IT was een voorbeeld uit een gezin, waar misschien ondanks verdere goede zorgen niet genoeg begrip en liefde aanwezig was. Hoe veel erger voor de volwassenen, die maatschap pelijk niet veel Waard zijn en zich in de maat schappij staande moeten houden. Als ieder onzer meer begrip en liefde voor zijn medemens had, konden duizenden mensen goed op hun plaats terecht komen. Hoeveel mensen zijn er ook, die niet meer mee kunnen komen, de ouden van dagen, die lichame lijk en geestelijk onvolwaardigen. Daarom ligt er een taak voor ons allen de geestelijke volksge zondheid te dienen. Velen veroorloven zich de weelde te doen alsof andere mensen hen niet aangaan, maar een hartelijk woord, een vriende lijke daad kan voor sommigen, die eenzaam, ziek of op een andere wijze gehandicapt zijn, zo veel betekenen. DOVENSTAANDE is slechts een greep uit de stof, die Dr. Dorschman behandelde. Na de pauze konden door de aanwezigen vragen worden gesteld aan een forum, waarin mensen zitting hadden, die kwamen uit de sectoren, die met de geestelijke volksgezondheid te maken hebben. Zo was er een vertegenwoordigster van het medisch opvoedkundig bureau. Dit is de oudste instelling, die zich met de geestelijke volksgezondheid bezig houdt. Het werd ons duidelijk, dat de ouders niet moeten schromen de hulp van dit bureau in te roepen als een kind in psychische moeilijkheden verkeert. Door een goede samenwerking tussen psychiater, psycholoog, medicus en sociaal werk ster worden in de leefwereld van het kind de oor zaken van de storing opgespoord en middelen be raamd om de weg naar verbetering aan te geven. Vaak wordt de hulp veel te laat ingeroepen, zodat de weg naar herstel langer is, dan nodig geweest was. Wij hoorden een maatschappelijk werkster iets van haar ervaringen vertellen, evenals een medewerkster van Kinderzorg. Hier kwamen wij op het terrein van de kinderbescherming. Op een vraag werd medegedeeld, dat het waar schijnlijk niet zo heel lang meer zal duren dat een schoolpsycholoog in Zeeland zal worden aan gesteld. In andere provincies is men al zover. *L met al kregen wij die middag veel stof ter overdenking mee naar huis en wer den wij er weer eens aan herinnerd hoe vaak wij tekort schieten tegenover onze naaste, die onze hulp, ons medeleven van node heeft. Het devies van de Nationale Vrouwenraad is: Laten wij allen dit devies voor ogen houden en er naar handelen. A L.S wij in deze tijd van het jaar onze winter- voorraad appels nakijken, zien wij, dat som mige soorten aan slijtage beginnen te lijden. Wij doen er goed aan deze zo snel mogelijk te ge bruiken, want het vitaminengehalte van deze vruchten gaat met rasse schreden achteruit. Daarom geven wij een paar recepten voor het op smakelijke wijze verwerken van appelen en nog wei in combinatie met gebruik van oud brood, zodat u twee vliegen in één klap slaat. A LLEREERST volgt hier een recept voor' een broodtaart, die als nagerecht kan diénen, goed te combineren is met een stevige soep en zelfs wel bij een kop koffie of thee geserveerd kan worden. Benodigd: 200 gram oud brood, 1 kwart liter melk1 groot ei, 35 gram suiker, 1 pakje vanillesuiker, appel moes. Snijd het brood in dobbelsteentjes en breng het met de melk, suiker en vanillesuiker aan de kook. Laat de massa even doorkoken, neem de pan van het vuur en roer er de eidooier door plus het stijfgeklopte eiwit. Verdeel het aldus verkregen beslag in tweeën, bak van de éne helft een dikke pannekoek, leg deze op een schotel en bestrijk hem met een dikke laag appelmoes. Bak van de rest van het beslag een tweede pannekoek en schuif deze voorzichtig op de eerste. Bestrooi de broodtaart met poedersuiker en snijd hem in punten. Mocht u last hebben met hel keren van de pannekoeken, dan kunt u ook koekjes bakken ter grootte van drie in de pan. Deze keren veel gemakkelijker. "LJEEL smakelijk zijn wentelteefjes met appel- moes. Benodigd 8 sneetjes brood of 8 beschuiten. Deze worden geweekt in een mengsel van h'z liter melk, een losgeklopt ei, 4 eetlepels suiker, een theelepeltje kaneel (of geraspte citroenschil). Brood of beschuiten moeten goed doorweekt zijn, doch mogen niet stuk gaan. Ze moeten dus voor zichtig in de koekepan in boter aan beide zijden gebakken worden. Tenslotte bedekken met een laag appelmoes. Ook bij de broodmaaltijd kunnen wij appelen uitstekend gebruiken. Gemengde sla als broodbelegging op tafel. Dit gerecht moet warm worden gegeten. Zijn de zachtzure appelen toch te zuur naar uw smaak, zo kan het boorgat in de appelen ge vuld worden met suiker of een mengsel van sui ker en kaneel. Dit moet gebeuren voor de appelen in de oven worden gezet. ESC Hl KT u niet over een oven en wilt u iets dergelijks bij de boterham geven, dan kunt u het spek eerst in de koekepan bakken, geboor de appels in schijven snijden en deze in het hete spekvet bakken. Vanzelfsprekend het overtollige vet eerst uit de pan gieten. (Het recept van de broodtaart is overgenomen uit het boekje: AppelreceptenUitgegeven door Centr. Bureau voor de Tuinb. veilingen, Javasir. 80, 's-Gravenhage. Het bevat tal van andere re cepten en is tegen de geringe prijs van 0,20 te verkrijgen.) Benodigd twee flinke appelen, een gekookte biet, kropjes witlof, slasaus. twee Was de witlof en snijd de kropjes in dunne reepjes; snijd de biet in kleine snippers. Boor en schil de appelen en snijd deze in kleine dob belsteentjes. Vermeng de ingrediënten met een slasaus. Dit laatste moet vlug gebeuren om ver kleuren van de appels te voorkomen. J-JEBT u een gezin met opgroeiende kinderen, geef dan zo nu en dan eens gebraden appe len met spek bij de avondboterham. U neemt hiervoor zoete of zachtzure appels. De appelen worden gewassen en daarna geboord. In een vuurvaste schaal worden evenveel repen vet spek als er appelen in geplaatst kunnen worden. Op iedere reep spek komt dus een appel. Schuif de schaal in een vrij hete oven en wanneer het spek begint te bakken, moeten de appelen van tijd tot tijd worden gekeerd, daar de bovenkant anders te bruin wordt en teveel uitdroogt. Als het spek gaar is, neemt u de schaal uit de oven en zet hem 7j zitten nog volop in de winter, doch de tijd van de voorjaarsschoonmaak nadert met rasse schreden. Misschien is u aan vernieuwing van vloerbedekking of gordijnen toe, mogelijk moeten er stoelen van een nieuwe bekleding wor den voorzien of hebt u een kleine verbouwing in uw hoofd, wellicht vernieuwing van uw keuken. U weet, dat u voor al deze aangelegenheden advies kunt inwinnen bij ons woning-adviesbureau. Wacht u daar niet te lang mee, want anders krijgen de dames en heren het veel te druk ineens en kunnen ze u onmogelijk allemaal tegelijk helpen. Voor het geval u vergeten zijt waar u zich kunt vervoegen, geven we nogmaals het adres: Mej. A. v. d. Leeden, Landbouwhuis, Goes. Iedere tweede dinsdag in de maand houdt het adviesbureau zitting in Goes. Maakt u dus zo spoedig mogelijk een afspraak met Mej. A. v. d. Leeden. Zij bericht u wel, wanneer en hoe Iaat u ontvangen kunt worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 12