De Zeeuwse 18-maanderkeuringen OOSTBURG HULST GOES ZATERDAG 21 JANUARI 1961 53 UET de Zeeuwse 18-maanderkeuringen werd niet alleen het Zeeuwse keuringsseizoen, doch tevens alle andere gebeurtenissen van gelijke aard in den lande, besloten. Tengevolge van het bar slechte najaar, 3 weken later dan tevoren was gepland. De omstandigheden in aanmerking genomen, hadden wij niet veel fiducie in de belangstelling hiervoor. Dit viel echter alles mee. Een behoorlijk aantal jonge paarden en een dien overeenkomstige publieke belangstelling. Wat de laatste categorie betreft, sterk inter-provinciaal getint. En wat meer zegt, hieronder niet slechts kijkers, doch vooral ook kopers. Verscheidene jonge fokdieren verhuisden dan ook naar b.v. Overijssel, Gelderland en Drenthe, tegen meer dan lonende, ja zelfs tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Van stamboekzijde zagen we o.m. de heren Stols (Alg. Voorz.) en Oomen (Alg. Secr.) te Hulst en Ere-Voorz. Jhr. J. van Vredenburch te Goes. Zij konden niet overal aanwezig zijn. Dringende besprekingen, o.a. over het hangende coupeer-verbod, maakten hun aanwezigheid elders méér noodzakelijk. Alle keuringen werden gevolgd door de nieuwe voorzitter van de jury-hengstenkeuringen, de heer D. J. den Hartog Jager, welke laatste hierdoor blijk gaf van zijn levendige (overigens niet nieuwe) be langstelling voor de Zeeuwse fokkerij. VOOR de 24ste maal in haar ruim 50-jarig bestaan organiseerde „Rust- Roest" deze najaarskeuring. Niet uitsluitend van 18-maanders, doch aangevuld met veulenrubrieken, stalgroepen en stamvaders. Merrieveulens, grote maat: le pr. Jenny 217499, d. Successeur K. 2457, van J. F. C. Temmerman te Hoofdplaat. Ongetwijfeld het beste veulen der keuring, typisch, sterk gebouwd met prachtig lijnenverloop, mooie rib- welving, forse knie, best gespierd, tikje frans nog en als geheel van voor name allure. Kleine maat: le pr. Brunette van Gusta 219988, d. Costaud van Nieuwe- Linde K. 2533, van G. E. de Badts te Schoondijke. Klein, kort en diep met iets gesloten kruis en als geheel wat beknopt. Felle knie, goed gespierd en niet te fors beenwerk. Kampioene 18-maanderkeuring Oostburg 1960 Hengstveulens, kleine maat: le pr. Frans van Lady 220434, d. Frits v. Reigershoéve K. 2508, van P. E. de Backere te St. Kruis en Iz. de Buck te Grijpskerke. Best soort, evenredig gebouwd, ge spierd, tikje frans en met zeer goede bewegingen. Grote maat: le pr. Carlo van Sluis 218619, d. Bombardier de la Vieille Cour K. 2379, van A. Wemaer te Sluis. Typisch, zwaar en met veel diepte, goed beenwerk en beste gangen met veel actie van uit de hak. 1^-jarige merriën. In deze categorie werd in drie maten gekeurd. Grote maat: le pr. Carla van Dorpzicht 215703, d. Successeur, van Alb. van Waes te IJzendijke. Typisch, zwaar, met even flauwe bovenlyn, best gespierd, felle knie, wat weinig voet en zeer vlotte draf. Werd, niet tegenstaande haar vele kwaliteiten, later geëlimi neerd voor het kampioenschap, dat in volle hevig heid werd betwist door le pr. middenmaat Successe van Hersa 215691, d. kamp. Successeur en uit kamp. Hersa van Certain K. 55030, van Ars. Haverbeke te IJzendijke, en le pr. kl. maat Zita 216123, d. Carlo van Aardenhof K. 2496, en uit kamp. Jennny K. 38170 van Stallen De Dobbelaere te IJzendijke. Was het leeftijdsverschil van beide concurrenten reeds uiterst miniem (1 dag), het kwaliteitsverschil was navenant. De bruine Successe, best van soort met strakke fraaie lijnen, goed gespierd en met kwalita tief goed beenwerk en gangen. De bruinschimmel Zita, eveneens van extra type, opvallend door haar grote diepte, machtige ribpartij, gespierdheid en vooral voor haar uitstekende draf. Achterhand minder door iets afhangend kruis en de wat sabelbenige stand van het achterbeen. Zij won verdiend (iedere andere beslissing zou eveneens verantwoord zijn geweest) en zelden zagen wij twee merriën van een dergelijke hoge kwaliteit op één plaats vereend. OPVALLEND was het ruime aantal l^i-jarige hengsten. Grote maat: le pr. Carlos van Heille 213603, d. Moustic v. Urbain K. 2294, van A. J. Ter- mote en Eug. van Damme te IJzendijke en M. L. M. IJsebaert te Axel. Zwaar, diep en gespierd, goede E* EN boer moet steeds weer verzorgen en ver- plegen. Ook het grasland vraagt de aan dacht. De produktie van het weiland hangt voor een belangrijk deel af hoe het door de winter komt. Restanten bietenblad moeten uit elkaar gesleept worden. Bovendien moet U zorgen voor een goede ontwatering, wat te bereiken is door eenvoudig de greppels open te maken. E neemt er wat van mee is de slagzin van een radio-quiz. Dit geldt niet alleen voor de boer, die regelmatig de vergaderingen bezoekt van zijn organisatie, maar ook voor de boeren zoons. Ook de jonge boer kan door het bezoeken van zijn jongerenorganisatie veel kennis en erva ring opdoen welke zeer zeker hun vruchten zul len afwerpen wanneer hij zelf boer geworden is. schouder, ribben, expressief hoofd, veel garnituur, iets weinig voet, niet te fraai gemodelleerd achter been en vlotte gangen. Middenmaatle pr. Elegant d'Amice 214553, d. Élégant de Feluy K. 2486, van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Typisch en met chique lijnen, best gebroekt en met goede schenkel, voldoende expressie vóór en vlotte manieren. Kleine maat: le pr. Dorus v. d. Blauwe Sluis, d. Kastard de Beauvoir K. 2512, van Mare. d'Hoore te Sluis, A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat en R. J. de Milliano te Oostburg. Goed soort, even laag in de rug nog, doch met opvallende diepte en veel volume, felle gewrichten, extra gespierd en vlot marcherend. Achterbeen kon nog even mooier. Werd vlot kam pioen. Stalgroepen: le pr. C. N. den Hamer en Zn. te Schoondijke. Moustic van Urbain K 2294, d. Urbaiq, v. Certain K. 2169, van C. N. den Hamer en Zn, vnd, verkreeg een le pr. met een uitstekende groep af stammelingen, daarmede zijn, ook meermalen in na tionaal verband getoonde fokwaarde demonstrerend. BOOR Eendracht Sterk" te Hulst en „V. V. Z. F." te Axel organiseren hun gezamenlijke keurin gen bij toerbeurt in bovengenoemde plaatsen en dit maal was dan Hulst de plaats van handeling. Wi-jarige merries kleine maat: le pr. Belle van Melo 213900, d. Gustaaf van Moustic K. 2503, van Pr. Bruggeman te Graauw. Typisch, nog „groen" veulen met goede schouderligging, voldoende massaal, breed achterbeen, correct en vlot. Grote maat: le pr. Annie 213302, d. Baron de l'Hos- tée K. 2487, van Osw. Kerckhaert en Zn. te West- dorpe. Royaal gebouwd met ruime vloeiende lijnen, veel diepte, extra gespierd, expressief bee.nwerk dat rechts voor nog een minimale correctie behoeft en vlotte gangen. Werd later welverdiend kampioene. Een tweetal 2%-jarige merriën, t.w. Karolien 209864 en Orpha van Nico 209836, vóór de keuring opgeno men in het Keurstamboek en eigendom van Kindn F. de Jonge te Zaamslag, kregen resp. een 2de en 3de premie. BIJ de 1 Yi- jarige hengsten verwierf in de kleine maat een le pr.: Max van Pauluspolder 215562, d. Cesar v. d. Ronduit K. 2530, van Arth. Hendriks te Stoppeldijk. Een uitslag die kennelijk ook de eigenaar verraste. Kwaliteit lang niet slecht, met veel soort, behoorlijke ribdiepte, correct en vlot, doch met rond om wat weinig expressie als hengst. Hy was dan ook geen party voor de latere kampioen en le pr.-win- naar grote maat: Elegant van Braamhof 216911, d. Gamin de l'Eaugrenée K. 2490, van Al. Serrarens te Ossenisse. Typisch, breed, diep en zwaar met mas sief koffer, fel gespierd, correct en expressief been werk met goede voeten en vlotte bewegingen. We zagen de afgelopen weken meerdere afstammelingen van de Belg. kampioen Gamin, opvallend door hun diepe en robuste bouw. Lijkt niet slecht te fokken, zo te zien. Baron de THostée K. 2487 van H. V. „Zeeuws- Vlaanderen" te Axel verwierf met een goede collec tie afstammelingen een le pr. Niet uniform van kleur weliswaar, doch wel van type dat over het geheel goed is te noemen, een enkele met wat rond en iets gesloten kruis, oogbekorend vloeiend lijnenverloop, goede schouder, gewenste diepte, best gespierd, niet te fors doch beenwerk van uitstekende kwaliteit, cor rect vooral en met vlotte bewegingen. DE „Samenwerkende Bonden van Paardenfokkers boven de Schelde" zijn sedert vele jaren voor haar najaarskeuringen gehuisvest op de Grote Markt te Goes, welke een dusdanige accomodatie en entou rage biedt, dat iedere keuring er vlot verloopt en uitstekend slaagt. Zo ook nu. 114-jarige hengsten kl. maat: le pr. Robert v. Aarden hof 214794, d. Gamin de l'Eaugrenée, van Iz. de Buck te Grijpskerke. Best soort, zwaar en met veel diepte, iets i-uime conditie zo te zien, best gespierd en vlot. Overvloedig garnituur dat enerzijds wel flatteert, doch anderzijds een niet te ruime voet nog iets meer mas keert. Middenmaat: le pr. Dinant d'Orange 213738, d. Roel v. Lusthof K. 2518 van Iz. de Buck e.a. te Grijpskerke. Best type, gespierd en met goed beenwerk, vlotte en vierkante gangen en met iets meer ruimte dan zijn stalgenoot. Goede kampioen. In de kleine maat merriën kwam aan de kop: Victoria van Nieuwe-Linde 217094, d. Gamin vnd van Stal len Brooymans te St. Annaland en Oud-Vosmeer. Typisch met even gerekte bovenlyn, voldoende macht, corect en voldoende expressief beenwerk. Uitstekende gangen. Middenmaat: le pr. Reveuse v. d. Werrielaan 213572, d. Castar de l'Abbaye K. 2461, van C. J. v. d. Dries te 's Heerenhoek. Extra soort met mooie ruime lijnen, goede diepte en rondom van best formaat. Beenwerk kon even forser, vooral vóór. Vlotte manieren. Grote maat: le pr. Ella 215665, d. Nico v. Hoosterhof K. 2428, van P. Harinck te 's Heer Abtskerke. Mer rie van formaat, sterk gelijnd met voldoende charme, uitnemende diepte, fel gespierd en grof gebeend, be hoorlijke stap en vlotte draf. Werd later kampioene en staande de keuring „verzilverd". Een opvallend goede stalgroep van Iz. de Buck te Grijpskerke behaalde de le pr. Gambo van de Liter K. 2510, van W. de Buck en Zn. te Meliskerke kreeg welverdiend de le pr. voor zijn getoonde nakomelingen. Jonge paarden met type, diepte, mals en gespierd en over het geheel behoorlijk goed beenwerk. VAN alle keuringen viel in Goes het geringste aantal absenten te noteren en werd er het levendigst ge handeld. Meerdaagse excursies van fokkers (kopers uit Brabant, Overijssel en Gelderland) zijn van groot belang voor de Zeeuwse fokkerij. Teneinde deze mensen aan zich te binden, dient Zeeland er voor te waken, dat het de eenmaal gevestigde reputatie als voedingsdistrict voor andere fokgebieden dient te be houden, zo mogelyk nog te verstevigen. Bij de aanvang van het nieuwe ilekseizoen 1961 komen we op dit onderwerp weUicht nog een» terug.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9