CONTRACTEELTVORMEN CONSERVENINDUSTRIE KORTE WENKEN tvtU de dagen weer gaan lengen is het niet vol- 1 doende wanneer u de bestrijdingsmiddelen achter slot hebt opgeborgen. U dient er voor te zorgen dat de middellen die kunnen bevriezen ook vorstvrij blijven. Wanneer het middel be vriest kan niet alleen de fles stuk vriezen, maar ook kunnen sommige middelen hun goede werk zaamheid verliezen. MAGNESIUMTEKORT EN KOPZIEKTE MEDEDELINGEN ZELFSTANDIG DISTRICT VOOR DE PROVINCIE ZEELAND VEEARTSENIJKUNDIGE DIENST DE VORMING VAN GESPREKSGROEPEN IN HET STREEK VERBETERIN GSGEBIED „DE ZAK VAN ZUID-BEVELAND" NEDERLAND NAAR DE GRUNE WOCHE TE BERLIJN VOOR DE ~52 ZEEUWS LANDBOUWBLAD pEN nuttig advies geven in weinig woorden is wel eens moeilijk evenals tarwe zaaien op een perceel dat reeds geploegd ligt. Zaaiklaar maken van dit land zal een zware opgave zijn. Begin niet te spoedig en probeer om de grond open te trekken met een kromtandegge. Pas vooral opdat de trekker niet te diep inspoort, want u loopt grote kans, dat op deze sporen de tarwe wegrot. SLAKKENMEEL is een fosfaatmeststof wel- Y fee op een aantal graslandpercelen uit stekend past. U hebt er echter beslist niets aan wanneer deze meststof uitgestrooid wordt juist voordat de koeien weer naar buiten gaan. Strooi nü, want slakkenmeel gegeven na februari kan niet meer gezien worden als een verse fosfaat gift, maar dient dan uitsluitend als voorraad- bemesting. ~\7ELE boeren vragen zich af wat zij met hun bietenland, herschapen in een modderpoel, zullen moeten beginnen. De beste bewerking voor dergelijke, totaal kapotgereden percelen, is die met een kultivator. Begin met deze bewerking zodra het land wat bevroren is. Van een even tuele winter kan de grond dan nog profiteren. Is de grond te hard bevroren dan niet bewerken, omdat U dan gemakkelijk het werktuig stuk rijdt. PfOE gemakkèlijk het de pachter ook gemaakt 1 wordt, steeds komen nog elk jaar talrijke pachtkwesties voort uit onwetendheid. Het is voor iedere pachter van grond nodig dat hij op de hoogte is met hetgeen de wet zegt over pacht. Hebt U een pachtlcwestie? Laat U dan deskundig voorlichten en koop het boekje ..De pachtwet in de praktijk", verkrijgbaar bij de Erven J. J. Tijl N.V. te Zwolle. GOEDE voeding is niet alleen voor baby's maar ook voor kalveren noodzakelijk voor een goede ontwikkeling. Eerst royaal en daarna schraal is evenwel een verkeerde methode. Ook als pink moeten de dieren voldoende krachtvoer hebben. Met een halve tot één kg eiwitrijk rund- veemeel, wat te verkiezen is boven graanmeel wordt voldoende in de behoefte voorzien. T\E weersverwachting is gemakkelijker te voorspellen dan de bedrijfsresultaten. Door het opmaken van een begroting van een bedrijf kunt u een richtlijn opstellen voor het toekom stig bedrijfsbeleid. Daarbij moet u ook de be nodigde arbeid en het kapitaal voor financiering betrekken. Op deze wijze krijgt u een overzicht van de mogelijkheden voor een goed bedrijfsplan. een goed profiel op de traktorbanden U van groot nut is, heeft deze herfst wel be wezen. Banden waarvan het loopvlak versleten is, geven veel slip. Nu is het de tijd om de ban den te kontroleren, en van een nieuw loopvlak te laten voorzien. Over enkele weken, wanneer het voorjaarswerk weer begint, heeft 'u ze dan weer terug. UERSCHILLENDE lichte gronden hebben vol- gens grond- en gewasonderzoek een magne siumtoestand, die het noodzakelijk maakt een re gelmatige magnesiumbemesting toe te passen. Als men het optreden van kopziekte wil voor komen is het van belang dat het gras voldoende magnesium bevat, aangezien blijkt dat een laag gehalte aan magnesium in het gras dikwijls sa men gaat met het optreden van kopziekte. Door een bemesting, bij een tekort aan mag nesium, kan men het achteruitgaan van op brengst voorkomen, terwijl op grasland tevens de minerale samenstelling wordt ^beïnvloed en het magnesiumgehalte toeneemt. Als meststoffen kunnen worden genoemd: kieseriet, patentkali, Mg-houdende kalkmeststoffen, slakkenmeel, stal mest, enz. CINDS 1957 is een goedkope magnesiummeststof v in de handel gekomen, namelijk magnesiakalk- ammonsalpeter (Mg-kas). Deze meststof bevat naast 20,5 stikstof (N) 7 magnesium (MgO). De N-werking komt overeen met die van kalk- ammonsalpeter. Het magnesium in Mg-kas is moeilijk oplosbaar en zal daardoor minder ge makkelijk uitspoelen en vertoont een lang aan houdende werking. De directe werking van Mg in Mg-kas in het jaar van toedienen is zeer gering, doch in de volgende jaren komt deze tot werking, doordat het maar langzaam oplost. De nawerking is zeer gunstig. Bij regelmatige bemesting met Mg-kas zal de minerale samenstelling van het gras verbeteren doordat het magnesiumgehalte toeneemt. De kans op het optreden van kopziekte is dan aanzienlijk verminderd. Het magnesium dat met Mg-kas wordt gegeven is goedkoop! Gebruik regelmatig magnesiumkalkammonsal- peter (Mg-kas), maar bestel ook tijdig om teleur stelling te voorkomen, want de voorraad Mg-kas is beperkt. J. VAN AERTS R. L. V. D. Axel. JZ ON ING Winter kan soms streng regeren waarvan argeloze mensen heel gemakkelijk het slachtoffer worden. Denk om het aftappen van de waterleiding in huis en schuur, de radia- teur en motorblok van de trekker. Vaak treft men ook een accu in de trekker aan, die weinig opgeladen is en dan gemakkelijk kapot vriest. Tracht steeds om vorstschade zoveel mogelijk te voorkomen. TT ET is goed mogelijk, dat u deze winter ruw- voer voor het vee tekort komt. Daar is op het ogenblik weinig aan te doen. Hooi en stro is duur en het is niet wenselijk om dit meteen maar aan te kopen. Beter is het, wanneer het tekort niet al te groot is, om met het in verhou ding goedkopere krachtvoer het rantsoen aan te vullen jylJ invallende vorst is het belangrijk om de ET aardappelen in de luchtgekoelde bewaar plaats op een temperatuur van 3 a 5° C te heb ben. Loopt de temperatuur daarna op, dan is het nodig intern te gaan ventileren. Ventileer nooit als het buiten vriest want vlak bij de ventilator ontstaat bij de aardappelen dan gemakkelijk koudebeschadiging. VOOR een doelmatiger uitoefening van het veeartsenijkundige staatstoezicht zal het ge bied de provincie Zeeland omvattende, een zelf standig district gaan vormen van de Veeart senijkundige Dienst. Dit gebied heeft sinds 1922 deel uitgemaakt van het district „Zeeland-Westelijk Noord-Brabant". Het overblijvende gedeelte van laatstgenoemde provincie zal met „Oostelijk Noord-Brabant" tot één district „Noord-Brabant" worden samen gevoegd. IN de laatstgehouden ledenvergadering van de Afd. Oudelande der Z. L. M. is besloten om te komen tot het vormen van kleine gesprek groepen in enkele dorpen, waar onderwerpen zul len worden behandeld die in het centrum van de belangstelling staan. Voor deze avonden zal een deskundige spreker uitgenodigd worden om het onderwerp in te leiden. Daarna zal er ruimschoots de gelegenheid gegeven worden om vragen te stellen en met elkaar van gedachten te wisselen. Deze winter worden er maar twee of drie van dergelijke avonden gehouden. De eerste gespreksgroep komt bijeen op don derdag 2 februari a.s., 's avonds om 7 uur, in de Landbouwschool te Oudelande. Onderwerp: „Wat betekent de arbeidstijdverkorting voor de boer?" Spreker: De heer C. P. J. van Iwaarden, adj. secr. van de Z. L. M. De onderwerpen voor de volgende avonden worden in nader overleg met de deelnemers vast gesteld. Wij wekken onze belangstellende leden op om vooral deze eerste avond bij te wonen. Het bestuur van de Afd. 'Oudelande W. FASE, Secretaris. NEDERLAND zal ook dit jaar vertegenwoor digd zijn op de Grüne Woche, die van 2T januari tot 5 februari 1961 te Berlijn zal worden gehouden. De Grüne Woche heeft zich in de afgelopen tien jaren ontwikkeld tot een interna tionale jaarbeurs van agrarische produkf en- Bovendien is deze Grüne Woche een jaarlijks trefpunt geworden van de zes E.E.G.-landen. Door middel van een gezamenlijke Nederlandse inzending zullen onze nationale handelsbelangen, worden behartigd. Deze inzending zal onder meer worden verzorgd door het Nederlands Zuivel- bureau, het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland, het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. Het ministerie van Landbouw en Visserij zal in het geheel van de inzending aandacht besteden aan produkten van het bedrijfsleven die niet in de deelnemende groepen zijn vertegenwoordigd. AP de voltallige ledenvergadering van de coöperatieve vereniging „Land- U bouwbelang" G. A. te Dinteloord op 12 januari j.l., onder leiding van de heer H. A. Verstraate, hield de heer B. Meihuijzen te Haren (Gr.) als deskundige in contractteeltaangelegenheden een inleiding ovèr de verschil lende contractvormen bij de contractteelt voor de conservenindustrie. Tioee hoofdvormen zijn daarbij te onderscheiden, n.l. per ha en per kg geleverd produkt. DE contractering per ha zonder meer verdient geen aanbeveling, omdat het teeltrisico principieel voor rekening van de teler behoort en de stand der percelen mede door de verpleging erg verschillend kan zijn. Van ouds worden voor de conservering geschikte percelen landbouwerwten wel per ha gekocht, maar dit vindt vlak vóór de oogst plaats en de teler is vrij om het gewas rijp te oogsten. Wel kan, blijkens opgedane ervaringen in Noord-Holland, de contrac tering per ha op basis van een getaxeerde opbrengst per ha worden aan bevolen, waarbij contractueel een richtprijs op basis van de algemene stand van het gewas in de betreffende streek wordt overeengekomen en een ver trouwenscommissie de kortingen of toeslagen van perceel tot perceel bij taxatie te velde vaststelt. BIJ de contractering per kg wordt onderscheid gemaakt in geleverde doperwten in de peul, geleverde gedorste erwten en geleverde erwten op basis van de hardheidsgraad, dus naar kwaliteit. Op basis van per kg peul komt veel voor met levering van het gemaaide gewas per vrachtauto en bemonstering aan de fabriek, door vertegenwoordigers van teler en- fabriek, nadat het tijdstip van het oogsten door de fabriek in overleg met de teler is vastgesteld. Ook bij levering per kg gedorste erwten, zonder vergoeding voor extra kwaliteit en vroegoogsten, is het tijdstip van leveren een teer punt, daar de opbrengst tot zekere hoogte van dag tot dag belangrijk stijgt. Daarom is de hardheidsgraad objectief bepaald met een z.g. tenderometer, een grote ver betering, mits de prijzenschaal goed op het kwaliteits- en opbrengstversehil is afgestemd. Voor het uitrekken van de verwerkingscampagne wordt trouwens bij extra late zaai of bij voorgeschreven zaai- en oogsttijden wel een minimum opbrengst gegarandeerd, maar de opbrengst per ha loopt vooral bij de ver schillende uitheemse doperwtenrassen, in het risico van zichten en slecht oogstweer, vooral bij onderteelten als karwijzaad of graszaad, uiteen van be neden 1000,tot boven 2000,— per ha. WAT de algemene conditie betreft, is de teler verplicht de gehele op- brengst van de gecontracteerde oppervlakte te leveren, gelijk de fabriek zich verplicht tot afname, behoudens contractuele voorwaarden omtrent het zaaien (waarbij het zaaizaad doorgaans door de fabriek al of niet gratis, al of niet ontsmet en door de N. A. K.-G. goedgekeurd, beschik baar wordt gesteld), voorvrucht en bemesting, verzorging van het gewas, bestrijding van onkruiden, insecten en zichten. Het maaien geschiedt door of voor rekening van de teler, maar ook wel door of voor rekening van de fabriek, soms gecombineerd met een oplaadmachine. Kortingen op de contractprijs en weigering van ontvangst, niet tijdige afname mogelijk, met afrekening van rijpgeoogste erwten voor de zaai, kunnen aanleiding geven tot geschillen, die evenals bij contract- zaadteelt zoveel mogelijk met minnelijke schikking kunnen worden opge lost, maar zonodig door arbitrage dienen te kunnen worden beslist. De betaling vindt als regel direkt na de levering plaats, hetgeen deze vorm van contractteelt aantrekkelijk maakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 8